Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.915.2022.2.AA

Zarząd sukcesyjny - ustalenie dochodu - wygaśniecie zarządu sukcesyjnego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

W dniu 21 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 lutego 2023 r. (wpływ 10 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Była Pani zarządcą sukcesyjnym dla działalności gospodarczej po zmarłym mężu (…) od dnia 22.01.2021 do 02.02.2022 roku. O fakcie wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego dowiedziała się Pani w połowie lipca 2022 r. Z opóźnieniem dokonała Pani zgłoszenia działalności w CEIDG od lutego 2022, aby móc kontynuować działalność gospodarczą. Czy dochód uzyskany od lutego do czerwca 2022 jest Pani dochodem z działalności, czy jest to dochód Pani męża? Takie pytanie postawił Pani ZUS w celu ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne za okres od lutego do lipca 2022 roku.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku wskazała Pani, że od 21 stycznia 2021 r. do 2 lutego 2022 r. była Pani zarządcą sukcesyjnym w działalności gospodarczej po zmarłym mężu. Zarząd sukcesyjny został ustanowiony po śmierci męża (…) w formie aktu notarialnego w kancelarii notarialnej w (…). Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego nastąpiło po zakończeniu przez Sąd Rejowy w (…) postępowania spadkowego. O fakcie wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego dowiedziała się Pani od swojego notariusza w połowie lipca 2022 roku, że z dniem 05.05.2022 r. wpis do CEIDG Pani męża (…) został wykreślony z urzędu i że z dniem 02.02.2022 zarząd sukcesyjny wygasł. Za okres od lutego do lipca nie była Pani świadoma, że zarząd sukcesyjny wygasł i nie może nadal prowadzić działalności gospodarczej zmarłego męża.

Informuje Pani, że za ten okres odprowadzała Pani zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych na indywidualne konto bankowe męża w urzędzie skarbowym (NIP męża). Po otrzymaniu informacji od notariusza musiała Pani dokonać zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej do CEIDG na swoje nazwisko z datą wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, tj. 02.02.2022 r.

Pytanie

Czy dochód uzyskany w okresie od wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, tj. 02.02.2022 do dnia wykreślenia działalności gospodarczej Pani męża (…) z CEIDG 05.05.2022 r., jest dochodem firmy Pani zmarłego męża czy Pani dochodem? Kto powinien z tego dochodu zapłacić podatek PIT?

Pani stanowisko w sprawie

W Pani ocenie, zobowiązanym do zapłaty podatku dochodowego PIT z dochodu uzyskanego w okresie od 02.02.2022 do 05.05.2022 jest firma zmarłego męża, tak też dokonywane były wpłaty zaliczek na podatek PIT. Kasy fiskalne zarejestrowane na jego NIP ewidencjonowały przychód ze sprzedaży towarów handlowych w punkcie sprzedaży. Pani firma została zgłoszona do CEIDG z datą wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, tj. 02.02.2022, ale fakt jej zgłoszenia nastąpił fizycznie dopiero w połowie lipca 2022, kiedy dowiedziała się Pani, że nie może nadal prowadzić firmy męża, bo została wyrejestrowana z urzędu z dniem 05.05.2022 r.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (t. j. Dz. U. z 2021 r., poz. 170) wprowadziły specyficzny rodzaj podatnika, jaki stanowi przedsiębiorstwo w spadku.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizyczneji innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstwreguluje zasady tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci przedsiębiorcy, który we własnym imieniu wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, zwanej dalej „CEIDG”, oraz kontynuowania działalności gospodarczej wykonywanej z wykorzystaniem tego przedsiębiorstwa.

Podmiot, jakim jest przedsiębiorstwo w spadku, został utworzony po to, aby umożliwić bezproblemowe zakończenie działalności nieżyjącego już właściciela przedsiębiorstwa, czyli spadkodawcy. Zarząd sukcesyjny jest rozwiązaniem tymczasowym. Jest to okres, w którym następcy prawni przedsiębiorcy mogą podjąć decyzje co do dalszych losów przedsiębiorstwa w spadku.

W myśl art. 1a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.):

Przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:

1) zarządu sukcesyjnego albo

2) uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz.U. z 2022 r. poz. 166, 1301 i 1933).

Jak stanowi art. 5a pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorstwie w spadku – oznacza to przedsiębiorstwo w spadku w rozumieniu ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

Stosownie do art. 49 pkt 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw:

Przedsiębiorstwo w spadku jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, będącą podatnikiem, o którym mowa wart. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.);

Zgodnie z art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody przedsiębiorstwa w spadku uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Przy czym stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Zgodnie z art. 7a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej jest wygaśnięcie:

1) zarządu sukcesyjnego albo

2) uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego – w przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W myśl art. 7a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej jest wygaśnięcie:

1) zarządu sukcesyjnego albo

2) uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego – w przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Stosownie do art. 7a ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychodami przedsiębiorstwa w spadku są wszystkie przychody związane z działalnością prowadzoną przez to przedsiębiorstwo, w tym w formie spółki cywilnej. Do przychodów zalicza się również przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa w spadku, niezależnie od tego, kiedy zostały nabyte przez zmarłego przedsiębiorcę, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł. W tym przypadku przepisu art. 14 ust. 2c nie stosuje się.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w okresie od 21 stycznia 2021 r. do 2 lutego 2022 r. była Pani zarządcą sukcesyjnym w działalności gospodarczej po zmarłym mężu. Wygaśniecie zarządu sukcesyjnego nastąpiło po zakończeniu przez sąd rejonowy postępowania spadkowego. O fakcie wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego dowiedziała się Pani od notariusza w połowie lipca 2022 r. – z dniem 5 maja 2022 r. wpis do CEIDG Pani męża został wykreślony, natomiast z dniem 2 lutego 2022 r. zarząd sukcesyjny wygasł. Po otrzymaniu informacji od notariusza dokonała Pani zgłoszenia rozpoczęcia działalności gospodarczej na swoje nazwisko z datą wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego, tj. 02.02.2022 r.

Jak wynika z art. 29 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw:

Od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.

Natomiast w myśl art. 59 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw:

Zarząd sukcesyjny wygasa z:

1) upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy, jeżeli w tym okresie żaden ze spadkobierców przedsiębiorcy nie przyjął spadku ani zapisobierca windykacyjny nie przyjął zapisu windykacyjnego, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie, chyba że zarządca sukcesyjny działa na rzecz małżonka przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku;

2) dniem uprawomocnienia się postanowieniao stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, jeżeli jeden spadkobierca albo zapisobierca windykacyjny nabył przedsiębiorstwo w spadku w całości;

3) dniem nabycia przedsiębiorstwa w spadku w całości przez jedną osobę, o której mowa w art. 3 pkt 3;

4) upływem miesiąca od dnia wykreślenia zarządcysukcesyjnego z CEIDG, chyba że w tym okresie powołano kolejnego zarządcę sukcesyjnego;

5) dniem ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy;

6) dniem dokonania działu spadku obejmującego przedsiębiorstwo w spadku;

7) upływem dwóch lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.

Pani wątpliwość dotyczy tego, czy dochód za okres od wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego do dnia wykreślenia działalności Pani zmarłego męża z CEiDG jest Pani dochodem, czy Pani męża i czy w związku z tym to Pani powinna opodatkowywać ten dochód w ramach prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej.

 W odniesieniu do powyższego wskazuję, że – jak wynika z art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – przedsiębiorstwo w spadku jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego. Skoro zarząd sukcesyjny 2 lutego 2022 r. wygasł, to tym samym działalność przedsiębiorstwa w spadku została w tym dniu zakończona.

W związku z tym, że podjęła Pani decyzję o rozpoczęciu prowadzenia działalności na swoje nazwisko, to po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego jest Pani podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej i jest Pani zobowiązana do opodatkowania uzyskanego w ramach tej działalności przychodu (dochodu) na zasadach przewidzianych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych według wybranej przez Panią formy opodatkowania.

Reasumując – dochód uzyskany za okres po wygaśnięciu zarządu sukcesyjnego do dnia wykreślenia działalności gospodarczej Pani zmarłego męża z CEiDG jest dochodem z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej i w związku z tym powinna Pani opodatkować ten dochód zgodnie z wybraną przez Panią formą opodatkowania.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Ponadto wskazuję, że dołączone do wniosku załączniki nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania interpretacyjnego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

· Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00