Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.793.2022.3.AM

Zwolnienie od podatku VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej nr 1, opodatkowanie podatkiem VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej ogrodzenia znajdującego się na ww. nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest:

·nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej nr 1,

·prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej ogrodzenia znajdującego się na ww. nieruchomości.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 26 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej nr 1 oraz opodatkowania podatkiem VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej ogrodzenia znajdującego się na ww. nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 stycznia 2023 r. (wpływ 20 stycznia 2023 r.) oraz z 7 lutego 2023 r. (wpływ 10 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia wniosku)

Prowadzi Pani działalność gospodarczą (zasady ogólne - księga przychodów i rozchodów) - transport drogowy towarów (PKD 49.41.Z). Jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. Dnia … 2010 r. zakupiła Pani nieruchomość stanowiącą tereny przemysłowe niezabudowane, którą od razu wprowadziła Pani do ewidencji środków trwałych i służyła w Pani opodatkowanej działalności gospodarczej. Nabycie zostało udokumentowane aktem notarialnym, bez prawa do odliczenia podatku VAT. Od dnia wprowadzenia gruntu do ewidencji środków trwałych dokonano nakładów inwestycyjnych, które nie przekroczyły 30% wartości środka trwałego, ostatni nakład inwestycyjny nastąpił … 2012 r. Przedmiotowa działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona symbolem 14 PU o ustaleniach: „teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów”. Jednocześnie na ww. gruncie postawiono ogrodzenie, przyjęte do ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały wprowadzony do ewidencji … 2017 r.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, że:

·Numer działki: 1.

·Numer działki, na której zostało postawione ogrodzenie - 1.

·Ogrodzenie nie jest trwale związane z gruntem.

·Z tytułu wybudowania ogrodzenia przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

·Ogrodzenie stanowi budowlę/urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz.U. z 2021 r., poz. 2351 ze zm.) - ogrodzenie nie jest trwale związane z gruntem, nie przekracza 2,20 metra wysokości, nie było wymagane pozwolenie na jego postawienie. Ogrodzenie ogradza działkę 1 , która obecnie nie jest działką zabudowaną.

·Ogrodzenie nie stanowi budowli.

·Na ww. nieruchomości nie ma innych naniesień, poza ogrodzeniem.

·Na pytanie: „Jakie nakłady inwestycyjne poniosła Pani na przedmiotowej nieruchomości od dnia wprowadzenia gruntu do ewidencji środków trwałych?” odpowiedziała Pani:

„Zakup działki i wprowadzenie do ewidencji środków trwałych … 2010 r., … 2010 r. - okazanie granic działki - usługa geodezyjna, … 2010 r. i … 2010 r. - wyrównanie terenu, … 2012 r. - usługa przyłączeniowa energii elektrycznej, … 2010 r. Zakup ogrodzenia … 2017 r. Montaż ogrodzenia. - przyjęte jako odrębny środek trwały.”

·Nabycie nieruchomości nastąpiło w ramach czynności opodatkowanej podatkiem VAT.

·Nieruchomość oraz ogrodzenie nie była/nie jest wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług – Pani takiej nie prowadzi i nie prowadziła.

·Jeśli się Pani uda, chciałaby Pani sprzedać tą działkę, obecnie chce ją Pani wyłączyć ze środków trwałych firmy, ponieważ płaci Pani duże podatki od nieruchomości, a z działki Pani nie korzysta, przynosi Pani jedynie straty.

·Nieruchomość oraz ogrodzenie zostaną wycofane wyłącznie na cele osobiste.

Ponadto wskazała Pani, że:

Działka 1 została zakupiona od osoby prywatnej tylko aktem notarialnym (nie była wystawiana fv).

Przy nabyciu nieruchomości gruntowej nr 1 nie mogła Pani odliczyć podatku VAT, ponieważ nie była wystawiona fv. Nieruchomość została zakupiona tylko na podstawie aktu notarialnego.

Ogrodzenie znajdujące się na działce nr 1 nie stanowi urządzenia budowlanego.

Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

1)Czy przekazanie gruntu - środka trwałego, na podstawie oświadczenia o wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej będzie korzystało ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a?

2)Czy przekazanie ogrodzenia - środka trwałego, na podstawie oświadczenia o wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie

Stanowisko do pytanie nr 1.

Pani zdaniem, za odpłatną dostawę towarów rozumie się przekazanie nieodpłatne towarów należących do przedsiębiorstwa, jeśli przysługiwało w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych, natomiast zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia się od podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 (zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części pod warunkiem, że:

- dostawa nie jest dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

- pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku upłynął okres dłuższy niż 2 lata).

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich:

- wybudowaniu, lub

- ulepszeniu, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Skoro grunt został zakupiony bez prawa do odliczenia podatku VAT, a nakłady inwestycyjne nie wyniosły 30% wartości początkowej to wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej na cele prywatne, będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT. Jednocześnie minął już okres korekty na podstawie art. 91 ust. 1-8 ustawy o VAT.

Stanowisko do pytania nr 2.

Pani zdaniem, wycofanie z działalności gospodarczej środka trwałego ogrodzenia, od którego został odliczony podatek VAT, będzie opodatkowane stawką podstawową 23% według wartości rynkowej, na dzień wycofania środka trwałego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest:

·nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej nieruchomości gruntowej nr 1,

·prawidłowe w części dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT czynności wycofania z działalności gospodarczej ogrodzenia znajdującego się na ww. nieruchomości.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie. Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte – w przypadku dostawy towarów – w art. 7 ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.wszelkie inne darowizny

− jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazania oraz darowizny wskazane w art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Tym samym, niespełnienie powyższego warunku jest podstawą do traktowania nieodpłatnego przekazania towarów w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy – jako wyłączonego spod zakresu działania ustawy, bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Jak wynika z opisu sprawy, prowadzi Pani działalność gospodarczą i jest Pani czynnym podatnikiem podatku VAT. … 2010 r. zakupiła Pani nieruchomość nr 1 stanowiącą tereny przemysłowe niezabudowane, którą od razu wprowadziła Pani do ewidencji środków trwałych i służyła w Pani opodatkowanej działalności gospodarczej. Nabycie nieruchomości zostało udokumentowane aktem notarialnym, bez prawa do odliczenia podatku VAT - nie mogła Pani odliczyć podatku VAT, ponieważ nie była wystawiona faktura VAT. Od dnia wprowadzenia gruntu do ewidencji środków trwałych dokonano nakładów inwestycyjnych, które nie przekroczyły 30% wartości środka trwałego, ostatni nakład inwestycyjny nastąpił … 2012 r. Przedmiotowa działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczona symbolem 14 PU o ustaleniach: „teren obiektów produkcyjnych, składów i magazynów”. Na ww. gruncie postawiono ogrodzenie, przyjęte do ewidencji środków trwałych jako odrębny środek trwały … 2017 r. Z tytułu wybudowania ogrodzenia przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ogrodzenie nie jest trwale związane z gruntem, nie przekracza 2,20 metra wysokości, nie było wymagane pozwolenie na jego postawienie. Na ww. nieruchomości nie ma innych naniesień, poza ogrodzeniem. Nieruchomość oraz ogrodzenie nie była/nie jest wykorzystywana w działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług. Nieruchomość oraz ogrodzenie zostaną wycofane wyłącznie na cele osobiste.

Jak wyżej wskazano nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (nieodpłatne przekazanie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników) podlega opodatkowaniu po łącznym spełnieniu warunków zawartych w art. 7 ust. 2 ustawy, tj. jeżeli:

·dokonujący nieodpłatnego przekazania jest podatnikiem podatku od towarów i usług,

·przekazane towary należą do jego przedsiębiorstwa,

·przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych.

Oznacza to, że nieodpłatne przekazanie towarów uznaje się za odpłatną dostawę towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z ich nabyciem, importem lub wytworzeniem, w tym części składowych.

Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do wyżej cytowanych przepisów ustawy należy stwierdzić, że wycofanie z działalności gospodarczej nieruchomości nr 1 na cele osobiste, z tytułu nabycia której – jak Pani wskazała - nie przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 5 ust. pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

W tym miejscu wskazać należy, iż we własnym stanowisku odnosi się Pani do pojęcia „zwolnienia od podatku”. Organ pragnie zaznaczyć, iż pomimo podobnego skutku podatkowego dla podatnika podatku od towarów i usług – pojęcia „nie podlega opodatkowaniu” i „zwolnione od podatku” nie są tożsame, a w rozpatrywanej sprawie ma miejsce sytuacja, w której planowana czynność jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem oceniając Pani stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać za je nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii objętej zakresem pytania nr 2, wskazać należy, że wycofanie z działalności gospodarczej ogrodzenia znajdującego się na ww. nieruchomości będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy. Jak wynika bowiem z okoliczności sprawy, z tytułu wybudowania ogrodzenia przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W rezultacie wycofanie ogrodzenia z działalności gospodarczej na cele osobiste stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy.

Wskazać należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, na przedmiotowej nieruchomości gruntowej zostało posadowione ogrodzenie. Ogrodzenie nie jest trwale związane z gruntem, nie przekracza 2,20 metra wysokości i nie było wymagane pozwolenie na jego postawienie. Wskazała Pani, że ogrodzenie nie jest budowlą ani urządzeniem budowlanym.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351, ze zm.).

Wskazać należy, że zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:

Pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Natomiast w myśl art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:

Przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

A zatem, mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że przedmiotowe ogrodzenie zalicza się - wbrew Pani twierdzeniu – do urządzeń budowlanych w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. Rzeczy, które nie są objęte wyliczeniem zawartym w art. 3 pkt 3 ww. ustawy, a ich konstrukcja, charakter i przeznaczenie różni się od wymienionych przez ustawodawcę, nie można zaliczyć do kategorii budowli. Bowiem te urządzenia budowlane nie pełnią samodzielnych funkcji budowlanych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.

Wskazać należy, że dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:

·towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,

·brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów.

Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Jak wynika z opisu sprawy, z tytułu wybudowania ogrodzenia przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. A ponadto ogrodzenie nie było/nie jest wykorzystywane w działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.

Tym samym oznacza to, że nie zostały spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W konsekwencji należy stwierdzić, że wycofanie ogrodzenia z działalności gospodarczej nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W związku z powyższym wycofanie ogrodzenia z działalności gospodarczej do majątku osobistego będzie opodatkowane podatkiem VAT według stawki podatku właściwej dla ww. towaru.

A zatem Pani stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług od dnia 1 lipca 2020 r. może być określona tylko i wyłącznie w ramach wydania wiążącej informacji stawkowej określonej w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług.

Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Panią opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA) :

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres : Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP : /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00