Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.86.2023.1.PSZ

Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

31 stycznia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 stycznia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczyobowiązków płatnika w związku z wypłatą zaliczki na poczet dywidendy w przypadku wypłaty zysku wypracowanego w trakcie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (w dalszej części „Spółka”, „Wnioskodawca”) została zarejestrowana w Rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w 2021 roku i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zgodnie z informacjami z Rejestru przedsiębiorców przedmiot przeważającej działalności został określony pod numerem PKD 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania. Spółka uzyskuje dochody tylko na terytorium kraju. Rok podatkowy Wnioskodawcy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wspólnikami spółki są dwie osoby fizyczne, podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, posiadające udziały wysokości wspólnik A - 40/116 i wspólnik B - 76/116. Osoby te są jednocześnie członkami organu uprawnionego do reprezentacji podmiotu (Zarządu Spółki).

Spółka od 1 stycznia 2022 roku wybrała opodatkowanie na zasadach przewidzianych w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej u.p.d.o.p.), tj. ryczałtem od dochodów spółek (dalej również: ryczałt). Pierwszy rok podatkowy Spółki, w którym jest opodatkowana ryczałtem, trwa od 1 stycznia 2022 roku i zakończy się 31 grudnia 2022 roku. Spółka spełnia warunki uprawniające do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu. Dodatkowo należy wskazać, że spółka na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest małym podatnikiem i zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. ryczałt wynosi 10% podstawy opodatkowania.

Zyski wypracowane przed 1 stycznia 2022 roku, tj. z okresów poprzedzających opodatkowanie Spółki ryczałtem od dochodów spółek (Estoński CIT), na dzień złożenia wniosku zostały wypłacone Wspólnikom przez Spółkę.

Obecnie po „przejściu” Spółki na „CIT estoński” Spółka dokonuje wypłat w trakcie roku obrotowego zaliczek na poczet dywidendy na rzecz swoich Udziałowców. Podejmując decyzję o wypłacie zaliczek na poczet dywidendy Spółka ustala ich wysokość zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (dalej: k.s.h.). Zaliczki na poczet dywidendy pochodzą z zysków wypracowanych przez Spółkę po 1 stycznia 2022 roku, a więc w czasie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, które są wyodrębnione na oddzielnych kontach księgowych w jej kapitale własnym.

W zakresie zaliczek na poczet dywidendy Spółka, dokonując ich wypłaty, pełni obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jako płatnik podatku od wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy oblicza, pobiera i przekazuje na rachunek właściwego Urzędu Skarbowego zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych zgodnie z art. 42 ust. 1 w zw. z art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Podatek zryczałtowany od wypłaconej na poczet dywidendy zaliczki obliczany jest na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 w zw. ust. 19 pkt 1 u.p.d.o.f., a więc płatnik pomniejsza zryczałtowany 19% podatek od zaliczki o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Pytanie

Czy Spółka pobierając zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej Wspólnikowi kwoty zaliczki na poczet dywidendy w okresie stosowania przez Spółkę zasad określonych w Rozdziale 6b u.p.d.o.p. jest uprawniona do pomniejszenia tego podatku o odpowiednią kwotę należnego ryczałtu od dochodów spółek, według zasad określonych w art. 30a ust. 19 u.p.d.o.f.?

Państwa stanowisko w sprawie

Wnioskodawca jest uprawniony do pomniejszenia zryczałtowanego podatku od wypłaconej zaliczki na poczet dywidendy obliczonego zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. o kwotę należnego ryczałtu od dochodów spółek przypadającą na udziałowca w kwocie stanowiącej 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany, tj. zgodnie z art. 30a ust. 19 pkt 1 u.p.d.o.f.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. od uzyskanych dochodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W myśl art. 30a ust. 19 pkt 1 u.p.d.o.f. zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków Spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym Spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku Spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej Spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków Spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

W standardowej sytuacji rozliczenie pomiędzy Spółką a jej Udziałowcami z tytułu wypłaty dywidendy w danym roku obrotowym następuje po zakończeniu danego roku. Niemniej jednak k.s.h. umożliwia wypłaty zaliczek na poczet dywidendy na rzecz Udziałowców w ciągu roku. W takiej sytuacji po zakończeniu danego roku obrotowego i po ustaleniu kwoty zysku Spółki wypracowanego w roku obrotowym następuje rozliczenie wypłaconych Udziałowcom zaliczek zgodnie z ustalonymi zasadami. Biorąc pod uwagę powyższe, zaliczki na dywidendę wypłacane Udziałowcowi traktowane są jako dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) - wynika to również wprost z art. 28m ust. 1 i ust. 2 u.p.d.o.p.

Mając na uwadze brzmienie art. 30a ust. 19 u.p.d.o.f., dochody uzyskiwane przez podatnika z tytułu zaliczek należy przypisać do dochodów określonych w art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. Jednocześnie wypłaty te kwalifikują się jako wypłaty dochodu z tytułu podzielonego zysku w rozumieniu art. 28m ust. 2 u.p.d.o.p., zatem podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

Wskazać należy również, że zgodnie z Objaśnieniami z dnia 23 grudnia 2021 roku „Przewodnik do ryczałtu od dochodu spółek" (Rozdział 6.1. Objaśnień z dnia 23 grudnia 2021 roku, s. 30) wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p.

Należy też zwrócić uwagę na zmianę art. 30a ust. 19 u.p.d.o.f. przez ustawę z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105 z póżn. zm.) w kontekście uprawnień Udziałowca. W poprzednim stanie prawnym przepis odnosił się do nabycia przez niego prawa do dywidendy. Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu określa się dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku. Kodeks spółek handlowych wprost daje uprawnienia do otrzymania zaliczki na dywidendę (zysku) spółki. Również treść art. 28m ust. 2 u.p.d.o.p. odnosi się wprost do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

Przenosząc powyższe na grunt opisanego we wniosku stanu faktycznego, zaliczki na poczet dywidendy będą pochodzić z zysków wypracowanych przez Spółkę w czasie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, które będą wyodrębnione w kapitale własnym Spółki. Zatem w przypadku wypłat na rzecz Udziałowca zaliczek na poczet dywidendy zryczałtowany podatek dochodowy od tych zaliczek, obliczony zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. i pobierany przez Spółkę jako płatnika, będzie mógł w momencie wypłat zaliczek na poczet dywidendy zostać pomniejszony o część ryczałtu zapłaconego przez Spółkę na podstawie art. 30a ust. 19 u.p.d.o.f.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 tej ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, które stanowić będą trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów podlegających opodatkowaniu decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono majątek podatnika (takie, którymi może rozporządzać jak właściciel).

Katalog źródeł przychodów został określony w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich art. 10 ust. 1 pkt 7. Zgodnie z jego treścią:

Źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:

a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,

b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,

c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,

d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b.

Zatem do wskazanej kategorii zalicza się również zaliczki na poczet dywidendy.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy:

Od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a.

W myśl natomiast art. 30a ust. 19 cyt. ustawy:

Zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych przez tę spółkę w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych w kapitale własnym spółki, pomniejsza się o kwotę stanowiącą:

1)90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, albo

2)70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany - w przypadku przychodów z podzielonego zysku wypłaconych z zysków spółki opodatkowanych zgodnie z art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 41 ust. 4ab ustawy:

Spółki, które dokonują wypłaty należności z tytułu podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są obowiązane jako płatnicy pobierać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4, z uwzględnieniem zasad określonych w art. 30a ust. 19.

Literalne brzmienie art. 30a ust. 19 ustawy wskazuje, iż wynikająca z niego preferencja może być stosowana wyłącznie w przypadku osiągnięcia przez spółkę objętą ryczałtem tzw. dochodu z podzielonego zysku.

W uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw z dnia 29 października 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105), druk 1532 wskazano, że:

Projekt zakłada rozszerzenie możliwości zastosowania przepisów dotyczących ryczałtu od dochodów oraz znaczące złagodzenie warunków zarówno rozpoczęcia stosowania owych przepisów, jak i warunków koniecznych do spełnienia w celu pozostania w systemie ryczałtu od dochodów. (…)

Zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowodowały konieczność zmian dostosowujących w przepisach art. 30a ust. 19 i w konsekwencji art. 41 ust. 4ab ustawy o PIT. W wyniku tych zmian zryczałtowany podatek, obliczony zgodnie z ust. 1 pkt 4 ustawy PIT, od przychodów uzyskiwanych przez wspólnika (przez którego należy rozumieć udziałowca spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcjonariusza spółki akcyjnej i spółki komandytowo-akcyjnej, oraz komandytariusza i komplementariusza spółki komandytowej) z wypłat podzielonych zysków spółki osiągniętych w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli pochodzą z podziału zysków z tego okresu wyodrębnionych odpowiednio w kapitale własnym spółki, podlega pomniejszeniu.

Z kolei w objaśnieniach podatkowych z 23 grudnia 2021 r. „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazano, że:

Dla celów Ryczałtu wypłacone zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy uważa się za dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1.

W konsekwencji pojęciem należności (wypłat) z tytułu podzielonych zysków spółki, o których mowa w art. 30a ust. 19 i art. 41 ust. 4ab ustawy objęte są także zaliczki na poczet przyszłej dywidendy (zaliczki na poczet udziału w zysku).

Tym samym w przypadku wypłaty zaliczki na poczet dywidendy jako płatnik powinni Państwo pobrać i wpłacić 19% zryczałtowany podatek dochodowy od osób fizycznych w oparciu o art. 30a ust. 1 pkt 4 i art. 41 ust. 4ab ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednocześnie zastosują Państwo pomniejszenie, o którym mowa w art. 30a ust. 19 ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00