Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.719.2022.2.BJ

W zakresie ustalenia: 1. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy, 2. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

1. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy,

2. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 27 stycznia 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.719.2022.1.BJ, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 7 lutego 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Sp. z o.o. (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podatnikiem CIT, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.

Oferta Wnioskodawcy obejmuje m.in. asortyment armatury łazienkowej i kuchennej, wanny, umywalki, miski toaletowe, brodziki, kabiny prysznicowe oraz akcesoria łazienkowe.

Od dnia 1 stycznia 2022 r. Spółka stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako „Ryczałt”).

Wspólnikami Spółki są p. X (50% udziałów w kapitale) oraz p. Y (50% udziałów w kapitale).

W toku prowadzonej działalności Wnioskodawca nabywa następujące usługi od podmiotów powiązanych:

usługi wsparcia zarządzania oraz projektowania od p. Z (dalej jako „Zleceniobiorca nr 1”), która jest córką jednego ze wspólników;

usługi koordynowania prac Działu Sprzedaży i wsparcia Dyrektora Sprzedaży od p. Y (dalej jako „Zleceniobiorca nr 2”), który jest synem jednego ze wspólników.

W konsekwencji Zleceniobiorca nr 1 oraz Zleceniobiorca nr 2 stanowią podmioty wymienione w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT (tj. podmioty powiązane z udziałowcami Wnioskodawcy w rozumieniu art. 28c pkt 1 ustawy o CIT).

Zleceniobiorca nr 1 oraz Zleceniobiorca nr 2 prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą (odpowiednio w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce).

Usługi wsparcia zarządzania oraz projektowania

Spółka zawarła ze Zleceniobiorcą nr 1 umowę o świadczenie usług zarządzania oraz działań związanych z projektowaniem i wdrażaniem do sprzedaży nowych produktów Wnioskodawcy (dalej jako „Umowa nr 1”).

Zleceniobiorca nr 1 nie jest członkiem zarządu Spółki, a przedmiotowe usługi świadczy w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z Umową nr 1. Zleceniobiorca nr 1 świadczy na rzecz Spółki m.in. następujące usługi:

współtworzy i realizuje strategię Spółki.

decyduje o kierunkach rozwoju Spółki.

zarządza marką i planuje na poziomie strategicznym.

rozwija strategię sprzedażową.

zarządza kadrą kierowniczą wszystkich działów Spółki.

analizuje potrzeby polskiego i europejskiego rynku branżowego.

prowadzi wszystkie etapy realizacji projektów nowych produktów.

prowadzi negocjacje w zakresie kosztów związanych z realizacją projektów nowych produktów.

przygotowuje materiały niezbędne do dokonania zgłoszeń nowych produktów jako wzorów przemysłowych.

przeprowadza kontrolę jakościową próbnych partii nowych produktów.

składa odpowiednie raporty do Zarządu Spółki raz w miesiącu.

Miesięczne raporty zawierają przeprowadzone w danym miesiącu przez Zleceniobiorcę nr 1 analizy marżowości, trendów w sprzedaży, ekspansji produktów itp.

Za wykonywanie obowiązków wynikających z Umowy nr 1, Zleceniobiorca nr 1 otrzymuje następujące wynagrodzenie:

za usługi wsparcia zarządzania - miesięczne wynagrodzenie, określone w ryczałtowej wysokości (ustalone na warunkach rynkowych, zbliżonych do wynagrodzeń za analogiczne usługi świadczone przez dyrektorów zarządzających i kierowników generalnych).

za usługi projektowania - wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 3% obrotu nowymi produktami (ustalone na warunkach rynkowych, skalkulowane przez zewnętrzną agencję projektową).

Wynagrodzenie na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 wypłacane jest niezależnie od tego, czy Spółka wypracuje zysk, a zatem nie będzie stanowiło wypłaty równoważnej dystrybucji zysku Wnioskodawcy.

Wynagrodzenie wypłacane Zleceniobiorcy nr 1 nie jest świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku. Realizowane jest ono bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje Spółki w zakresie tego świadczenia i nie służy dekapitalizowaniu Zleceniobiorcy nr 1.

Powiązanie Spółki i Zleceniobiorcy nr 1 nie miało wpływu na warunki zawarcia przedmiotowej transakcji. Decydującym czynnikiem nawiązania współpracy było posiadane przez Zleceniobiorcę nr 1 doświadczenie (m.in. praca w londyńskich agencjach reklamowych, działach marketingu międzynarodowych korporacji) i ekspercka wiedza (ukończenie University ot Cambridge), które odpowiadały oczekiwaniom gospodarczym i biznesowym Spółki.

Usługi świadczone przez Zleceniobiorcę nr 1 są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Zarządzanie ma kluczowe znaczenie w sukcesie danego przedsiębiorstwa, głównie poprzez określenie celów i ustalenie sposobów ich realizacji. Również zakup usług projektowania nowych produktów i nadzorowania przedmiotowego procesu jest konieczny do realizacji podstawowej działalności Spółki, którą stanowi m.in. sprzedaż armatury łazienkowej i kuchennej o oryginalnej estetyce.

Gdyby nie nawiązano współpracy ze Zleceniobiorcą nr 1 w zakresie zarządzania i projektowania, przedmiotowe usługi musiałyby zostać zakupione przez Spółkę od podmiotów niepowiązanych (Wnioskodawca musiałby nabyć takie usługi na rynku od innych podmiotów).

Usługi koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży Spółka zawarła ze Zleceniobiorcą nr 2 w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej umowę o świadczenie usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży (dalej jako „Umowa nr 2”).

Zgodnie z Umową nr 2. Zleceniobiorca nr 2 świadczy na rzecz Spółki w szczególności następujące usługi:

archiwizacja i digitalizacja zawieranych przez Spółkę porozumień handlowych;

zbieranie na cele wewnętrzne Spółki analiz dotyczących sprzedaży w różnych kanałach sprzedaży;

zbieranie na cele wewnętrzne Spółki danych na temat specyfiki działania w rynku Hurt. E-commerce, Detal, DIY, Inwestycyjnym i Eksportowym;

prowadzenie stałych analiz i gromadzenie danych na temat poziomu cen na rynku e-commerce z wykorzystaniem narzędzia Dealavo.

Ponadto Zleceniobiorca nr 2 organizuje cotygodniowe spotkania z Dyrektorem Sprzedaży oraz Działem Sprzedaży Spółki.

Za wykonywanie obowiązków wynikających z Umowy nr 2. Zleceniobiorca nr 2 otrzymuje miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe o wartości rynkowej, ustalone na analogicznych zasadach jak wynagrodzenie poszczególnych Kierowników i Dyrektorów Spółki, których zakres obowiązków jest zbliżony do funkcji pełnionych przez Zleceniobiorcę nr 2.

Wynagrodzenie na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 wypłacane jest niezależnie od tego, czy Spółka wypracuje zysk, a zatem nie będzie stanowiło wypłaty równoważnej dystrybucji zysku Wnioskodawcy. Wynagrodzenie nie jest także świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku. Realizowane jest ono bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje Spółki w zakresie tego świadczenia i nie służy dekapitalizowaniu Zleceniobiorcy nr 2.

Powiązanie Spółki i Zleceniobiorcy nr 2 nie miało wpływu na warunki zawarcia przedmiotowej transakcji. Wnioskodawca współpracuje ze Zleceniobiorcą nr 2 ze względu na jego wiedzę z zakresu sprzedaży, znajomość działalności Spółki oraz specyfiki branży, w której ona działa. Ten rodzaj kwalifikacji i kompetencji odpowiada wymaganiom Wnioskodawcy, którego celem jest nieustanna ekspansja.

Usługi świadczone przez Zleceniobiorcę nr 2 są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Odpowiednio zbudowany i nadzorowany dział sprzedaży skutecznie pozyskuje nowych kupujących i buduje dobre relacje z dotychczasowymi klientami, co bezpośrednio przekłada się na poziom przychodów osiąganych przez dane przedsiębiorstwo. Zakup przedmiotowych usług jest zatem konieczny do działalności Spółki.

Gdyby nie nawiązano współpracy ze Zleceniobiorcą nr 2 w zakresie koordynowania Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży, przedmiotowe usługi musiałyby zostać zakupione przez Spółkę od podmiotów niepowiązanych (Wnioskodawca musiałby nabyć takie usługi na rynku od innych podmiotów).

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 2 lutego 2023 r. Wnioskodawca wskazał, że: Umowa ze Zleceniobiorcą 1 została zawarta 2 stycznia 2019 r., a umowa ze Zleceniobiorcą 2-16 marca 2022 r. Spółka nie nabywała wcześniej usług zarządzania, projektowania i koordynowania prac działu sprzedaży. Funkcje te były pełnione przez Zarząd Wnioskodawcy, który zajmował się polityką zarządzania Spółką i rozwojem prowadzonego biznesu. Działania z zakresu promocji i marketingu były natomiast wykonywane przez wewnętrzny dział Wnioskodawcy. Nawiązanie współpracy ze Zleceniobiorcami - zewnętrznymi specjalistami w swoich dziedzinach - wynikało z chęci dalszego rozwoju Spółki, wzrostu skali prowadzonej działalności i rozmiaru biznesu.

W przypadku nabywania usług od Zleceniobiorcy 1 niewątpliwie można stwierdzić, że cel ten został osiągnięty. Od momentu rozpoczęcia współpracy Zleceniobiorca 1 dokonał bowiem wielu zmian i unowocześnień, m.in.:

dokonał transformacji marki Spółki (zmiana logo, stworzenie nowej strony internetowej, opracowanie nowego wzornictwa i innowacyjnych produktów, szeroka promocja w mediach);

wypromował markę Wnioskodawcy na rynkach zagranicznych;

wprowadził nowe kolekcje do portfolio produktów, które - jako pierwsze z produktów dotychczas oferowanych przez Spółkę - pozwoliły Wnioskodawcy na znalezienie się w gronie laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów.

Zleceniobiorca 2 natomiast zapewnia niezbędne wsparcie w bieżącym funkcjonowaniu Działu Sprzedaży Spółki m.in. poprzez współpracę z Dyrektorem Sprzedaży, tworzenie analiz i raportów oraz współpracę z klientami.

Przedmiot działalności Zleceniobiorcy 1 obejmuje:

działania z zakresu zarządzania (m.in. realizacja strategii firmy, rozwój strategii sprzedażowej, zarządzanie procesami IT);

działania z zakresu projektowania oraz wdrażania produktów do sprzedaży (m.in. analizowanie potrzeb rynku, przygotowywanie projektów produktów, realizacja projektów, uzgodnienia w zakresie technicznych kwestii wdrożenia produktów).

Przedmiotem działalności Zleceniobiorcy 2 jest świadczenie usług w zakresie wsparcia i koordynacji, takich ja np. nadzór nad obiegiem dokumentów, archiwizacja umów, prowadzenie analiz, analiza kosztów.

Spółka nie świadczy na rzecz innych podmiotów usług projektowania, usług zarządzania ani żadnych innych usług, które byłyby chociaż częściowo tożsame z usługami świadczonymi przez Zleceniobiorcę 1 i Zleceniobiorcę 2 na rzecz Wnioskodawcy.

Jak wspomniano we wniosku, podstawowa działalność Wnioskodawcy polega na sprzedaży m.in. asortymentu armatury łazienkowej i kuchennej, wanien, umywalek, misek toaletowych, brodzików, kabin prysznicowych oraz akcesoriów łazienkowych. Spółka nabywa zatem usługi od Zleceniobiorcy 1 i Zleceniobiorcy 2 w celu poszerzenia asortymentu i zwiększenia sprzedaży produktów.

Usługi zarządzania i projektowania, świadczone przez Zleceniobiorcę nr 1, są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Zarządzanie ma kluczowe znaczenie w sukcesie każdego przedsiębiorstwa, a usługi projektowania nowych produktów i nadzorowania przedmiotowego procesu są konieczne do realizacji podstawowej działalności Spółki, którą stanowi m.in. sprzedaż armatury łazienkowej i kuchennej o oryginalnej estetyce.

Usługi świadczone przez Zleceniobiorcę nr 2 - tj. usługi w zakresie koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży - również są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Odpowiednio zbudowany i nadzorowany dział sprzedaży skutecznie pozyskuje nowych kupujących i buduje dobre relacje z dotychczasowymi klientami, co bezpośrednio przekłada się na poziom przychodów osiąganych przez Spółkę.

Pytania

1. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?

2. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy;

2. kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Uzasadnienie

A.Część ogólna

Rozdział 6b ustawy o CIT reguluje zasady alternatywnego systemu opodatkowania, jakim jest ryczałt od dochodów spółek.

Przedmiot opodatkowania Ryczałtem wskazano w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT. Stanowi go m.in. dochód z tytułu ukrytych zysków.

Przez ukryte zyski na gruncie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Do uznania danego wydatku za ukryty zysk konieczne jest zatem, aby beneficjentem świadczenia był określony podmiot, tj. udziałowiec lub podmiot powiązany z podatnikiem lub udziałowcem.

Na gruncie regulacji o Ryczałcie istnieje odrębna definicja podmiotów powiązanych.

Zgodnie z art. 28c pkt 1 ustawy o CIT w związku z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podmioty powiązane stanowią:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

-ten sam inny podmiot lub

-małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub.

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza. lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:

1)posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5%:

a)udziałów w kapitale lub

b)praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c)udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy. w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub.

2)faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3)pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Art. 28m ust. 3 ustawy o CIT zawiera otwarty katalog świadczeń, które w opinii ustawodawcy stanowią ukryte zyski. Przez przedmiotowe świadczenia rozumie się:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi:

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu;

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. lic ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Zgodnie z art. 28m ust. 4 ustawy o CIT do ukrytych zysków nie zalicza się:

1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1128. dalej jako „ustawa o PIT”) oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o PIT, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie iprzeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a.w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

b.w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

W Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej jako „Przewodnik”), stanowiącym objaśnienia podatkowe, o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540). wskazano, że „Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które niewykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia. Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej, to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.”

B.Uzasadnienie w zakresie pyt. 1

W ocenie Wnioskodawcy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Za ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT uznaje się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Zdaniem Spółki wynagrodzenie wypłacane na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 nie spełnia powyższej definicji z następujących powodów:

Wynagrodzenie nie jest wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku: jest niezależne od tego, czy Wnioskodawca osiągnie zysk oraz nie służy dekapitalizowaniu Zleceniobiorcy nr 1.

Zleceniobiorca nr 1 i inne podmioty powiązane ze Spółką nie mają wpływu na działanie i decyzje Wnioskodawcy w zakresie ocenianego świadczenia.

Przedmiotowa transakcja świadczenia usług zarządzania i projektowania realizowana jest na warunkach rynkowych, co oznacza, że jej warunki ustalane są na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Charakter nabywanych od Zleceniobiorcy nr 1 usług jest związany z funkcjonowaniem (usługi zarządzania) i przedmiotem prowadzonej działalności (usługi projektowania) Spółki.

Usługi zarządzania i projektowania są niezbędne w toku działalności gospodarczej Wnioskodawcy i ze względu na ich znaczenie, gdyby nie były świadczone przez Zleceniobiorcę nr 1. Spółka nabywałaby je od innych podmiotów z rynku.

W ocenie Spółki należy zatem stwierdzić, że kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

C.Uzasadnienie w zakresie pyt. 2

W ocenie Wnioskodawcy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Zdaniem Spółki wynagrodzenie wypłacane na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 nie stanowi ukrytego zysku, ponieważ:

Wynagrodzenie nie jest wykonywane w związku z prawem do udziału w zysku; jest niezależne od tego, czy Wnioskodawca osiągnie zysk oraz nie służy dekapitalizowaniu Zleceniobiorcy nr 2.

Zleceniobiorca nr 2 i inne podmioty powiązane ze Spółką nie mają wpływu na działanie i decyzje Wnioskodawcy w zakresie ocenianego świadczenia.

Przedmiotowa transakcja świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży realizowana jest na warunkach rynkowych, co oznacza, że jej warunki ustalane są na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Charakter nabywanych od Zleceniobiorcy nr 2 usług jest związany z funkcjonowaniem Spółki.

Usługi zarządzania i projektowania są niezbędne w toku działalności gospodarczej Wnioskodawcy i ze względu na ich znaczenie, gdyby nie były świadczone przez Zleceniobiorcę nr 2, Spółka nabywałaby je od innych podmiotów z rynku.

W ocenie Spółki należy zatem stwierdzić, że kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży nie stanowi dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy, ww. stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek – stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy weszły w życie 1 stycznia 2021 r. Następnie, ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105, dalej: „ustawa zmieniająca”), wprowadzono zmiany w ryczałcie od dochodów spółek, obowiązujące od 1 stycznia 2022 r.

Ten nowy sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w nowym rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym od 1 stycznia 2022 r. „Ryczałt od dochodów spółek”, a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),

podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Stosownie do art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą,

opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT,

przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Stosownie do art. 28m ust. 4 ustawy o CIT,

do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

Art. 28m ust. 8 ustawy o CIT, wskazuje, że:

wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń, o której mowa w ust. 3, określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,

- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT,

ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,

ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

– ten sam inny podmiot lub

– małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT,

przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:

1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Zgodnie z art. 11c ustawy o CIT:

1. Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

2. Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

3. Określając wysokość dochodu (straty) podatnika w sytuacji, o której mowa w ust. 2, organ podatkowy bierze pod uwagę faktyczny przebieg i okoliczności zawarcia i realizacji transakcji kontrolowanej oraz zachowanie stron tej transakcji.

4. W przypadku gdy organ podatkowy uzna, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej lub zawarłyby inną transakcję, lub dokonałyby innej czynności, zwanych dalej „transakcją właściwą”, uwzględniając:

1)warunki, które ustaliły między sobą podmioty powiązane,

2)fakt, że warunki ustalone między podmiotami powiązanymi uniemożliwiają określenie ceny transferowej na takim poziomie, na jaki zgodziłyby się podmioty niepowiązane kierujące się racjonalnością ekonomiczną uwzględniając opcje realistycznie dostępne w momencie zawarcia transakcji

-organ ten określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia transakcji kontrolowanej, a w przypadku gdy jest to uzasadnione, określa dochód (stratę) podatnika z transakcji właściwej względem transakcji kontrolowanej.

5. Podstawą zastosowania ust. 4 nie może być wyłącznie:

1)trudność w weryfikacji ceny transferowej przez organ podatkowy albo

2)brak porównywalnych transakcji występujących pomiędzy podmiotami niepowiązanymi w porównywalnych okolicznościach.

6. Za okres objęty uprzednim porozumieniem cenowym, porozumieniem inwestycyjnym, o którym mowa w art. 20zs § 1 Ordynacji podatkowej, albo porozumieniem podatkowym, o którym mowa w art. 20zb pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ podatkowy nie określa zobowiązania podatkowego (wysokości straty) w zakresie, w jakim wykazany przez podatnika dochód (strata) został ustalony zgodnie z tym porozumieniem.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika m.in., że jesteście Państwo podatnikiem CIT, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Oferta Wnioskodawcy obejmuje m.in. asortyment armatury łazienkowej i kuchennej, wanny, umywalki, miski toaletowe, brodziki, kabiny prysznicowe oraz akcesoria łazienkowe.

Od dnia 1 stycznia 2022 r. Spółka stosuje opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (dalej jako „Ryczałt”).

Wspólnikami Spółki są p. X (50% udziałów w kapitale) oraz p. Y (50% udziałów w kapitale).

Nabywacie Państwo usługi od podmiotów powiązanych:

usługi wsparcia zarządzania oraz projektowania od Zleceniobiorcy nr 1), który jest córką jednego ze wspólników,

usługi koordynowania prac Działu Sprzedaży i wsparcia Dyrektora Sprzedaży od Zleceniobiorcy nr 2, który jest synem jednego ze wspólników.

Zleceniobiorca nr 1 oraz Zleceniobiorca nr 2 prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą (odpowiednio w Wielkiej Brytanii oraz w Polsce).

Spółka zawarła ze Zleceniobiorcą nr 1 umowę o świadczenie usług zarządzania oraz działań związanych z projektowaniem i wdrażaniem do sprzedaży nowych produktów Wnioskodawcy (dalej jako „Umowa nr 1”).

Zleceniobiorca nr 1 nie jest członkiem zarządu Spółki, a przedmiotowe usługi świadczy w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z Umową nr 1. Zleceniobiorca nr 1 świadczy na rzecz Spółki m.in. następujące usługi:

współtworzy i realizuje strategię Spółki.

decyduje o kierunkach rozwoju Spółki.

zarządza marką i planuje na poziomie strategicznym.

rozwija strategię sprzedażową.

zarządza kadrą kierowniczą wszystkich działów Spółki.

analizuje potrzeby polskiego i europejskiego rynku branżowego.

prowadzi wszystkie etapy realizacji projektów nowych produktów.

prowadzi negocjacje w zakresie kosztów związanych z realizacją projektów nowych produktów.

przygotowuje materiały niezbędne do dokonania zgłoszeń nowych produktów jako wzorów przemysłowych.

przeprowadza kontrolę jakościową próbnych partii nowych produktów.

składa odpowiednie raporty do Zarządu Spółki raz w miesiącu.

Miesięczne raporty zawierają przeprowadzone w danym miesiącu przez Zleceniobiorcę nr 1 analizy marżowości, trendów w sprzedaży, ekspansji produktów itp.

Wynagrodzenie wypłacane Zleceniobiorcy nr 1 nie jest świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku. Realizowane jest ono bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje Spółki w zakresie tego świadczenia i nie służy dekapitalizowaniu Zleceniobiorcy nr 1.

Powiązanie Spółki i Zleceniobiorcy nr 1 nie miało wpływu na warunki zawarcia przedmiotowej transakcji.

Decydującym czynnikiem nawiązania współpracy było posiadane przez Zleceniobiorcę nr 1 doświadczenie (m.in. praca w londyńskich agencjach reklamowych, działach marketingu międzynarodowych korporacji) i ekspercka wiedza (ukończenie University ot Cambridge), które odpowiadały oczekiwaniom gospodarczym i biznesowym Spółki.

Usługi świadczone przez Zleceniobiorcę nr 1 są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Zarządzanie ma kluczowe znaczenie w sukcesie danego przedsiębiorstwa, głównie poprzez określenie celów i ustalenie sposobów ich realizacji. Również zakup usług projektowania nowych produktów i nadzorowania przedmiotowego procesu jest konieczny do realizacji podstawowej działalności Spółki, którą stanowi m.in. sprzedaż armatury łazienkowej i kuchennej o oryginalnej estetyce.

Gdyby nie nawiązano współpracy ze Zleceniobiorcą nr 1 w zakresie zarządzania i projektowania, przedmiotowe usługi musiałyby zostać zakupione przez Spółkę od podmiotów niepowiązanych (Wnioskodawca musiałby nabyć takie usługi na rynku od innych podmiotów).

Zgodnie z Umową nr 2, Zleceniobiorca nr 2 świadczy na rzecz Spółki w szczególności następujące usługi:

archiwizacja i digitalizacja zawieranych przez Spółkę porozumień handlowych;

zbieranie na cele wewnętrzne Spółki analiz dotyczących sprzedaży w różnych kanałach sprzedaży;

zbieranie na cele wewnętrzne Spółki danych na temat specyfiki działania w rynku Hurt. E-commerce, Detal, DIY, Inwestycyjnym i Eksportowym;

prowadzenie stałych analiz i gromadzenie danych na temat poziomu cen na rynku e-commerce z wykorzystaniem narzędzia Dealavo.

Ponadto Zleceniobiorca nr 2 organizuje cotygodniowe spotkania z Dyrektorem Sprzedaży oraz Działem Sprzedaży Spółki.

Wynagrodzenie nie jest także świadczeniem wykonanym w związku z prawem do udziału w zysku. Realizowane jest ono bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje Spółki w zakresie tego świadczenia i nie służy dekapitalizowaniu Zleceniobiorcy nr 2.

Powiązanie Spółki i Zleceniobiorcy nr 2 nie miało wpływu na warunki zawarcia przedmiotowej transakcji. Wnioskodawca współpracuje ze Zleceniobiorcą nr 2 ze względu na jego wiedzę z zakresu sprzedaży, znajomość działalności Spółki oraz specyfiki branży, w której ona działa. Ten rodzaj kwalifikacji i kompetencji odpowiada wymaganiom Wnioskodawcy, którego celem jest nieustanna ekspansja.

Usługi świadczone przez Zleceniobiorcę nr 2 są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Odpowiednio zbudowany i nadzorowany dział sprzedaży skutecznie pozyskuje nowych kupujących i buduje dobre relacje z dotychczasowymi klientami, co bezpośrednio przekłada się na poziom przychodów osiąganych przez dane przedsiębiorstwo. Zakup przedmiotowych usług jest zatem konieczny do działalności Spółki.

Gdyby nie nawiązano współpracy ze Zleceniobiorcą nr 2 w zakresie koordynowania Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży, przedmiotowe usługi musiałyby zostać zakupione przez Spółkę od podmiotów niepowiązanych (Wnioskodawca musiałby nabyć takie usługi na rynku od innych podmiotów).

Umowa ze Zleceniobiorcą 1 została zawarta 2 stycznia 2019 r., a umowa ze Zleceniobiorcą 2-16 marca 2022 r. Spółka nie nabywała wcześniej usług zarządzania, projektowania i koordynowania prac działu sprzedaży. Funkcje te były pełnione przez Zarząd Wnioskodawcy, który zajmował się polityką zarządzania Spółką i rozwojem prowadzonego biznesu. Działania z zakresu promocji i marketingu były natomiast wykonywane przez wewnętrzny dział Wnioskodawcy. Nawiązanie współpracy ze Zleceniobiorcami - zewnętrznymi specjalistami w swoich dziedzinach - wynikało z chęci dalszego rozwoju Spółki, wzrostu skali prowadzonej działalności i rozmiaru biznesu.

Spółka nie świadczy na rzecz innych podmiotów usług projektowania, usług zarządzania ani żadnych innych usług, które byłyby chociaż częściowo tożsame z usługami świadczonymi przez Zleceniobiorcę 1 i Zleceniobiorcę 2 na rzecz Wnioskodawcy.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia ustalenia:

1. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy,

2. Czy kwota wynagrodzenia wypłacanego przez Spółkę na rzecz Zleceniobiorcy nr 2 z tytułu świadczenia usług koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży stanowi dochód z tytułu ukrytego zysku i będzie podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.

Zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).

Jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.

W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym ze spółką (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotu powiązanego ze spółką przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.

Rozumienie powyższej normy przedstawiono w projekcie „Przewodnika do Ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych” z 8 grudnia 2020 r., (stanowiącego ogólne wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego dotyczące stosowania tych przepisów - objaśnienia podatkowe) w przykładzie 26, opisującym sytuację, w której XYZ Sp. z o.o. dokonała transakcji o wartości rynkowej 120 000 zł, którą zaksięgowała w kwocie 50 000 zł. Jak wynika z treści projektu objaśnień, jako ukryty zysk do opodatkowania podatkiem od ryczałtu należy przyjąć powstałą nadwyżkę wartości rynkowej określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji w wysokości 70 000 zł.

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, stwierdzić należy, że kwota wypłacanych świadczeń pieniężnych przez Państwa na rzecz Zleceniobiorców z tytułu świadczenia usług zarządzania i projektowania oraz koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży, o których mowa we wniosku nie będzie stanowiła dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak wskazaliście Państwo za wykonywanie obowiązków wynikających z Umowy nr 1, Zleceniobiorca nr 1 otrzymuje wynagrodzenie:

•za usługi wsparcia zarządzania - miesięczne wynagrodzenie, określone w ryczałtowej wysokości (ustalone na warunkach rynkowych, zbliżonych do wynagrodzeń za analogiczne usługi świadczone przez dyrektorów zarządzających i kierowników generalnych).

•za usługi projektowania - wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 3% obrotu nowymi produktami (ustalone na warunkach rynkowych, skalkulowane przez zewnętrzną agencję projektową).

Natomiast za wykonywanie obowiązków wynikających z Umowy nr 2, Zleceniobiorca nr 2 otrzymuje miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe o wartości rynkowej, ustalone na analogicznych zasadach jak wynagrodzenie poszczególnych Kierowników i Dyrektorów Spółki, których zakres obowiązków jest zbliżony do funkcji pełnionych przez Zleceniobiorcę nr 2.

Wynagrodzenia powyższe zostały przy tym, jak wskazaliście Państwo, określone na warunkach rynkowych, a powiązania pomiędzy Spółką i Zleceniobiorcami nie miały wpływu na warunki zawartych umów.

Wynagrodzenie na rzecz Zleceniobiorcy nr 1 i 2 wypłacane jest niezależnie od tego, czy Spółka wypracuje zysk, a zatem nie będzie stanowiło wypłaty równoważnej dystrybucji zysku Wnioskodawcy.

Usługi zarządzania i projektowania, świadczone przez Zleceniobiorcę nr 1, są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Jak wskazaliście Państwo, zarządzanie ma kluczowe znaczenie w sukcesie każdego przedsiębiorstwa, a usługi projektowania nowych produktów i nadzorowania przedmiotowego procesu są konieczne do realizacji podstawowej działalności Spółki, którą stanowi m.in. sprzedaż armatury łazienkowej i kuchennej o oryginalnej estetyce.

Usługi świadczone przez Zleceniobiorcę nr 2 - tj. usługi w zakresie koordynowania prac Działu Sprzedaży Spółki i wsparcia Dyrektora Sprzedaży - również są niezbędne w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej. Odpowiednio zbudowany i nadzorowany dział sprzedaży skutecznie pozyskuje nowych kupujących i buduje dobre relacje z dotychczasowymi klientami, co bezpośrednio przekłada się na poziom przychodów osiąganych przez Spółkę.

Przy czym jak wynika z wniosku powiązania pomiędzy Spółką a Zleceniobiorcami nie miały wpływu na warunki transakcji.

Jednocześnie, jak już wspomniano, należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku a dokonywanych przez Państwo z podmiotami powiązanymi powyższych transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

W świetle powyższego Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Zastrzec jednak należy, iż ocena okoliczności wpływu powiązań pomiędzy podmiotami na zasadność i racjonalność zawartych transakcji, w tym zasad rynkowych przy ich zawieraniu, nie może być dokonywana w postępowaniu interpretacyjnym. Dokładne zbadanie okoliczności zawartych transakcji pomiędzy spółką a podmiotami powiązanymi pod kątem spełnienia/niespełnienia przesłanek do uznania/nieuznania dokonanych transakcji za ukryte zyski zdefiniowane w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT możliwe jest w postępowaniu podatkowym, w wyniku analizy i oceny dowodów.

Jeżeli w wyniku takiego postępowanie okazałoby się, że wynagrodzenie należy uznać za ukryty zysk wspólników spółki wówczas interpretacja nie będzie pełniła funkcji ochronnej w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00