Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.250.2022.2.JF
Skoro w omawianej sprawie wystąpiła dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT są Państwo uprawnieni amortyzować wartość firmy (zaliczać odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku Umowy do swoich kosztów uzyskania przychodów).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
13 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:
-A. powinna ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych od D. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop w łącznej wartości stanowiącej sumę wartości rynkowej poszczególnych nabytych środków trwałych,
-A. jest uprawniona amortyzować wartość firmy (zaliczać do swoich kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku Umowy), w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 lutego 2023 r. (wpływ 10 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
A. (dawniej C.; „A.”) jest brytyjskim rezydentem podatkowym (podlegającym w Wielkiej Brytanii nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) oraz brytyjskim podatnikiem brytyjskiego odpowiednika podatku VAT, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii przez (…). A. podlega nadzorowi Financial Conduct Authority (będącego brytyjskim odpowiednikiem polskiej Komisji Nadzoru Finansowego; dalej: „FCA”). FCA udzielił A. autoryzacji w odniesieniu do określonych rodzajów działalności i produktów pod numerem referencyjnym (…). A. przejęła w ciągu (…) r. działalność gospodarczą od brytyjskiego podmiotu C. regulowanego przez FCA, C. („C.”).
A. jest członkiem grupy kapitałowej, której spółką dominującą jest amerykańska B. („B.”). Ostateczną jednostką dominującą A. jest C. zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki i notowana na (…).
A. prowadzi w Polsce działalność od dnia nabycia przez nią składników materialnych i niematerialnych należących wcześniej do D. (dawniej E..; dalej: „D.”).
Jako część prowadzonej działalności gospodarczej, głównym przedmiotem działalności A. są: globalne usługi płatnicze (instrumenty niepochodne), usługi rozliczania i realizacji transakcji na (…), usługi rozliczania i realizacji transakcji w związku z towarami rolnymi i miękkimi oraz energią na giełdach europejskich oraz, za pośrednictwem podmiotów stowarzyszonych, (…) dla klientów w zakresie towarów rolnych i miękkich, usługi maklerskie (…), handel metalami szlachetnymi, usługi maklerskie w zakresie akcji i papierów wartościowych o stałym dochodzie, usługi maklerskie w zakresie ropy naftowej, usługi animacji rynku i (…) dla klientów detalicznych w zakresie różnych produktów i rynków finansowych. Działalność A. można opisać jako obejmującą działalność hurtową i detaliczną. Działalność detaliczna powstała w wyniku przejęcia handlu i aktywów od innego podmiotu (A. nabyła w (…) roku działalność gospodarczą od innego brytyjskiego podmiotu regulowanego przez FCA – C.).
D. jest podmiotem powiązanym z A. (oraz C.). D. także należy do grupy kapitałowej C., oraz jest polskim rezydentem podatkowym (podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu) i polskim, zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT oraz płatnikiem PIT oraz ZUS.
D. prowadziła dotychczas działalność gospodarczą polegającą przede wszystkim na świadczeniu usług informatycznych oraz usług wsparcia operacyjnego na rzecz odrębnego podmiotu, którym jest A. (Grupa (…)).
Na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa ((…); „Umowa”), A. odpłatnie nabyła od D. składniki materialne i niematerialne oraz przejęła pracowników D., aby z ich udziałem prowadzić w Polsce działalność gospodarczą polegającą na kontynuowaniu działalności gospodarczej dotychczas prowadzonej przez D.. Cała ta działalność gospodarcza, poprzednio prowadzona przez D., jest prowadzona w formie oddziału w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 470 ze zm., „ustawa o przedsiębiorcach zagranicznych”) utworzonego w Polsce przez A. (dalej: „Oddział").
Oddział stanowi zakład (zagraniczny zakład) w rozumieniu art. 4a pkt 11 updop i art. 5 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisanej w Londynie 20 lipca 2006 r. (dalej: „UPO”). Do Oddziału A. przypisała składniki materialne i niematerialne nabyte od D. oraz przychody i koszty związane z prowadzoną w Polsce działalnością.
A., poprzez Oddział, prowadzi działalność analogiczną do działalności dotychczas prowadzonej przez D., tj. Oddział świadczy na rzecz A. (tj. na rzecz swojej jednostki macierzystej należącej do Grupy (…)) czynności odpowiadające usługom informatycznym oraz usługom wsparcia operacyjnego, w celu wsparcia działalności centrali A. w zakresie handlu detalicznego, w tym dotyczące:
-monitorowania depozytów i wypłat realizowanych poprzez wydzielone konta bankowe klientów w (…);
-przetwarzania wniosków o nowe rachunki, kontrole zgodności wraz z (…); oraz
-zapewnienia rozwoju IT i infrastruktury, wdrożenia i wsparcia usług
Na mocy Umowy A. nabyła - stosownie do art. 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm., dalej: „Kodeks cywilny”) wszystkie składniki przedsiębiorstwa D. niezbędne do kontynuowania działalności gospodarczej prowadzonej przez Oddział, a w szczególności:
1)wszelkie aktywa ruchome powiązane z nabywanym przedsiębiorstwem (w szczególności sprzęt biurowy i komputerowy),
2)wszelkie umowy handlowe, w tym prawa i obowiązki wynikające z tych umów (D. przekazał na A. wszystkie obecne i przyszłe prawa i korzyści D. wynikające z umów handlowych oraz wszystkie wynikające z nich zobowiązania),
3)aktywa stanowiące składniki niematerialne w postaci należności związanych z działalnością gospodarczą,
4)wszelkie informacje powiązane z nabywanym przedsiębiorstwem (m.in.: listy i rejestry klientów, materiały marketingowe, dokumentację projektową i materiały techniczne, know-how i prawa własności intelektualnej, treści internetowe, schematy blokowe, rysunki, plany i inne materiały opracowane przez D., informacje o klientach, w tym zapisy sprzedaży, ceny, rabaty, kontakty, historię jakości i podobne informacje, informacje (…) w zakresie odnoszącym się do aktywów, klientów, działań marketingowych, kampanii i innych działań oraz prawo do numerów telefonów komórkowych używanych przez pracowników D., a także prawa i dostęp, jakie są niezbędne do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa D. w dotychczasowy sposób,
5)wszelkie zobowiązania D. związane z nabywanym przedsiębiorstwem, w tym zobowiązania wobec usługodawców związane z prowadzoną działalnością, w szczególności wszelkie wynikające z nich uprawnienia i obowiązki, w tym prawa gwarancyjne i roszczenia wobec dostawców towarów lub usług związanych z przedsiębiorstwem D., a także inne zobowiązania związane z prowadzoną przez D. działalnością,
6)wszystkich pracowników D. (oraz związane z tym zobowiązania wobec pracowników, w szczególności: niewypłacone lub należne świadczenia na rzecz pracowników (w szczególności: wynagrodzenie, premie, świadczenia pracownicze, wynagrodzenie urlopowe, opłaty socjalne) oraz inne zobowiązania na rzecz pracowników wynikające z jakiegokolwiek zdarzenia, działania lub zaniechania mającego miejsce przed albo po zawarciu Umowy), którzy stali się pracownikami Oddziału w trybie przejścia zakładu pracy z art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 poz. 1510, dalej: „Kodeks pracy”),
7)dokumenty związane z prowadzoną działalnością (w tym księgi rachunkowe, umowy), przy czym dokumentacja rachunkowa i podatkowa będzie dalej prowadzona i przechowywana przez podmiot trzeci (polskiego usługodawcę zawodowo świadczącego usługi rachunkowe),
8)środki pieniężne.
Na podstawie Umowy, pomiędzy D. a A., doszło do przeniesienia na rzecz A. prawa do korzystania z przestrzeni biurowej dotychczas wynajmowanej przez D., na mocy której to A. stała się najemcą (w miejsce D.).
Wskutek powyższego, na A. przeszły wszystkie aktywa, zobowiązania, prawa i obowiązki związane z przedsiębiorstwem D., z wyłączeniem aktywów, zobowiązań, praw i obowiązków, które z powodów prawnych nie mogły być przeniesione na A. na mocy samej umowy pomiędzy zbywcą a nabywcą (np. zobowiązania lub należności publicznoprawne) oraz rachunków bankowych D. (A./ Oddział otworzy w Polsce nowe rachunki bankowe). Składniki, które wskutek Umowy i cesji umowy najmu nie przeszły na A. nie mają istotnego znaczenia z perspektywy działania Oddziału (Oddział może obecnie prowadzić działalność analogiczną do działalności prowadzonej przez D.).
Nabycie powyższych składników umożliwiło A. (za pośrednictwem Oddziału) wykonywanie funkcji dotychczas wykonywanych przez D.. Związane z tym przychody i koszty zostały przypisane do Oddziału (zgodnie z przepisami updop i art. 7 UPO).
Obecnie planowana jest likwidacja i rozwiązanie D. (po transakcji (tj. zawarciu Umowy), D. nie świadczy już usług na rzecz A.).
Opisana transakcja związana jest ze zmianami w grupie kapitałowej B. wynikającymi z nabycia przez B. (wówczas zwanej F.) G. Zmiany te polegają na przeniesieniu całej działalności podmiotów należących wcześniej do grupy G. (np. D., wtedy jako E., należała do grupy G.) do istniejących podmiotów grupy B. (takich jak A.). Powinno to doprowadzić do zmniejszenia liczby podmiotów i racjonalizacji struktury grupy kapitałowej.
Opisany stan faktyczny obejmuje transakcję i zdarzenie, które dotyczą podmiotu mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii (A.). Dane identyfikujące tę osobę prawną (zgodnie z art. 14b § 3a Ordynacji podatkowej): (…).
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
A. nabył od D. zespół składników materialnych i niematerialnych, o których mowa w złożonym wniosku na mocy umowy sprzedaży z dniem (…) r.
Zgodnie z zawartą umową sprzedaży, przedmiotem nabycia przez A. od D. o było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu Cywilnego.
Wartość nabycia do A. została określona w umowie sprzedaży przedsiębiorstwa. Wartość nabycia odpowiada wartość rynkowej nabytego przedsiębiorstwa.
A. na bazie nabytych składników majątkowych ma zamiar kontynuowania działalności D. w dotychczasowym zakresie.
W związku z nabyciem składników majątku powstała dodatnia wartość firmy w myśl art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.
Wartość początkowa wartości firmy została ustalona zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT.
Ponadto Wnioskodawca w uzupełnieniu wniosku przeformułował pytanie nr 1 i przedstawił własne stanowisko w odniesieniu do przeformułowanego pytania nr 1.
Pytania (pytanie nr 1 ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy A. powinna ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych od D. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop w łącznej wartości stanowiącej sumę wartości rynkowej poszczególnych nabytych środków trwałych?
2.Czy A. jest uprawniona amortyzować wartość firmy (zaliczać do swoich kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku Umowy), w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
1.A. powinna ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych od D. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop w łącznej wartości stanowiącej sumę wartości rynkowej poszczególnych nabytych środków trwałych.
2.A. jest uprawniona amortyzować wartość firmy (zaliczać odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku Umowy do swoich kosztów uzyskania przychodów), w przypadku wystąpienia dodatniej wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Poszczególne skutki na gruncie updop, których dotyczą zadane we wniosku pytania, uzależnione są od tego czy przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo (zorganizowana część przedsiębiorstwa) czy składniki niestanowiące przedsiębiorstwa (nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa).
Zdaniem A., składniki nabywane przez A. od D. na mocy Umowy stanowią przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 updop i art. 551 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 4a pkt 3 updop, ilekroć w updop jest mowa o przedsiębiorstwie - oznacza to przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
Z kolei art. 551 Kodeksu cywilnego stanowi, iż „przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5)koncesje, licencje i zezwolenia;
6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8)tajemnice przedsiębiorstwa;
9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej”.
Warto równocześnie podkreślić, że wspomniany powyżej katalog składników przedsiębiorstwa jest katalogiem przykładowym, na co wskazuje zwrot „w szczególności”. Implikuje to równocześnie, że w skład przedsiębiorstwa mogą wchodzić inne składniki niż wymienione powyżej, a równocześnie, iż brak części elementów wskazanych w Kodeksie cywilnym nie powinien wykluczać istnienia przedsiębiorstwa.
Mając na uwadze powyższe, aby w rozumieniu updop, określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za przedsiębiorstwo, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej. W szczególności przedsiębiorstwem nie jest zbiór przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Przedsiębiorstwo musi się zatem odznaczać określonymi cechami w postaci stanowienia całości pod względem zorganizowania i funkcjonalności, tak żeby przekazane składniki mogły służyć kontynuowaniu dotychczasowej działalności gospodarczej.
W konsekwencji celem uznania danej masy majątkowej jako przedsiębiorstwo, musi ona stanowić zorganizowaną całość zdolną do prowadzenia dotychczasowej działalności gospodarczej, przechodzącą na własność nabywcy, w tym kontynuującego działalność gospodarczą zbywcy.
Stanowisko to znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przykładowo:
-w interpretacji z 6 maja 2022 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.50.2022.2.MF), organ wskazał, że „(...) przedsiębiorstwo tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych za przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że przedsiębiorstwo nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)”;
-w interpretacji z 28 września 2021 r. (nr 0111-KDIB1-1.4010.303.2021.2.ŚS), organ wskazał, że „Kluczowym dla uznania, że przedmiot transakcji stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (a co za tym idzie, również art. 4a pkt 3 updop) jest więc to, że stanowi on „zespół” składników materialnych i niematerialnych o cechach „zorganizowania” oraz „przeznaczenia do prowadzenia działalności gospodarczej”. Potwierdza to art. 552 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym „czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Strony mają więc pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa objąć przedmiotem czynności prawnej, z tym, że swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślał istotę przedsiębiorstwa”;
-w interpretacji z 19 marca 2018 r. (nr 0114-KDIP2-1.4010.8.2018.2JF), organ wskazał, że „Co do zasady, przedsiębiorstwo jest funkcjonalnie powiązanym oraz zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych. Z powyższego wynika, iż przedsiębiorstwo stanowią składniki majątku tak powiązane ze sobą, że tworzą spójną oraz unikalną całość a nie zbiór poszczególnych i indywidualnych rzeczy (praw). Zatem, aby mówić o zbyciu przedsiębiorstwa, na nabywcę powinny przejść wszystkie niezbędne elementy przedsiębiorstwa by nabywca mógł dalej prowadzić za jego pomocą działalność gospodarczą, którą do daty transakcji prowadził zbywca przedsiębiorstwa”.
Zdaniem Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym transakcja wskazuje jednoznacznie, że:
-przedmiotem Umowy było nabycie przez A. zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa dotychczas należącego do D. (A. nabyła całe przedsiębiorstwo D. z niewielkimi wyłączeniami, o których mowa poniżej),
-składniki nabyte przez A. są ze sobą powiązane organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie (operacyjnie), tak że bezpośrednio po nabyciu A. (za pośrednictwem Oddziału) będzie kontynuowała działalność prowadzoną przez D. (tj. świadczenie usług informatycznych oraz usług wsparcia operacyjnego), z której to działalności osiąga obecnie przychody podatkowe oraz ponosi koszty podatkowe,
-A. (Oddział) wskutek transakcji niezależnie i samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą,
co potwierdza, że przedmiotem transakcji jest przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 updop w zw. z art. 551 Kodeksu cywilnego.
Na mocy Umowy A. nabyła następujące składniki przedsiębiorstwa D.:
1)wszelkie aktywa ruchome powiązane z nabywanym przedsiębiorstwem (w szczególności sprzęt biurowy i komputerowy),
2)wszelkie umowy handlowe, w tym prawa i obowiązki wynikające z tych umów (D. przekazał w drodze cesji i przeniesienia na A. wszystkie obecne i przyszłe prawa i korzyści D. wynikające z umów handlowych oraz wszystkie wynikające z nich zobowiązania),
3)aktywa stanowiące składniki niematerialne w postaci należności związanych z działalnością gospodarczą,
4)wszelkie informacje powiązane z nabywanym przedsiębiorstwem (m.in.: listy i rejestry klientów, materiały marketingowe, dokumentację projektową i materiały techniczne, know-how i prawa własności intelektualnej, treści internetowe, schematy blokowe, rysunki, plany i inne materiały opracowane przez D., informacje o klientach, w tym zapisy sprzedaży, ceny, rabaty, kontakty, historię jakości i podobne informacje, informacje (…) w zakresie odnoszącym się do aktywów, klientów, działań marketingowych, kampanii i innych działań oraz prawo do numerów telefonów komórkowych używanych przez pracowników D., a także prawa i dostęp, jakie są niezbędne do dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa D. w dotychczasowy sposób,
5)wszelkie zobowiązania D. związane z nabywanym przedsiębiorstwem, w tym zobowiązania wobec usługodawców związane z prowadzoną działalnością, w szczególności wszelkie wynikające z nich uprawnienia i obowiązki, w tym prawa gwarancyjne i roszczenia wobec dostawców towarów lub usług związanych z przedsiębiorstwem D., a także inne zobowiązania związane z prowadzoną przez D. działalnością,
6)wszystkich pracowników D. (oraz związane z tym zobowiązania wobec pracowników, w szczególności: niewypłacone lub należne świadczenia na rzecz pracowników (w szczególności: wynagrodzenie, premie, świadczenia pracownicze, wynagrodzenie urlopowe, opłaty socjalne) oraz inne zobowiązania na rzecz pracowników wynikające z jakiegokolwiek zdarzenia, działania lub zaniechania mającego miejsce przed albo po zawarciu Umowy), którzy stali się pracownikami Oddziału w trybie przejścia zakładu pracy z art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2022 poz. 1510, dalej: „Kodeks pracy”),
7)dokumenty związane z prowadzoną działalnością (w tym księgi rachunkowe, umowy), przy czym dokumentacja rachunkowa i podatkowa będzie dalej prowadzona i przechowywana przez podmiot trzeci (polskiego usługodawcę zawodowo świadczącego usługi rachunkowe),
8)środki pieniężne.
Możliwość korzystania przez A. z przestrzeni biurowej obecnie zajmowanej przez D. została zapewniona poprzez Umowę.
Wszystkie powyższe składniki są ze sobą wzajemnie powiązane - stanowiły one dotychczas przedsiębiorstwo D.. Potwierdza to fakt, że po ich nabyciu A. kontynuuje prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce (która to działalność wcześniej była prowadzona przez D.). Pracownicy w oparciu o nabyte środki trwałe i inne aktywa rzeczowe (sprzęt biurowy i komputerowy) wykonują te same czynności z zakresu usług informatycznych oraz wsparcia operacyjnego. Adres prowadzonej działalności nie zmienił się - pracownicy A. zajmują to same biuro co D.. Po transakcji, Oddział rozpoznaje przychody i koszty związane z prowadzoną działalnością, na analogicznych zasadach co D..
Po wykonaniu Umowy D. nie posiada już składników umożliwiających samodzielne prowadzenie działalności, dlatego planowana jest jej likwidacja.
Na wniosek, że przedmiotem Umowy było przedsiębiorstwo nie wpływa fakt, że na A. nie przeszły niektóre składniki (np. zobowiązania lub należności publicznoprawne lub rachunki bankowe). Jak wskazano w stanie faktycznym składniki, które nie przeszły na A. nie mają istotnego znaczenia z perspektywy działania Oddziału. Zobowiązania i należności publicznoprawne nie mogły przejść na A. z powodów prawnych (zgodnie z Ordynacją podatkową, nabywca przedsiębiorstwa nie wstępuje w prawa i obowiązki podatkowe zbywcy przedsiębiorstwa). Natomiast odnośnie do rachunków bankowych, to z powodów operacyjnych łatwiejsze było otworzenie nowych rachunków bankowych dla A./ Oddziału niż dokonanie cesji rachunków bankowych ze D. na rzecz A. (tym bardziej, że po transakcji, pomimo nieprowadzenia już działalności gospodarczej, D. nadal potrzebuje rachunków bankowych np. aby otrzymać wynagrodzenie za zbycie przedsiębiorstwa lub aby regulować swoje zobowiązania cywilnoprawne czy podatkowe powstające w trakcie likwidacji spółki).
Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, iż organy podatkowe w wydawanych interpretacjach potwierdzają, że brak przejścia rachunków bankowych nie wpływa na fakt istnienia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (o ile pozostałe składniki nadal umożliwiają samodzielne prowadzenie działalności, tak jak jest w analizowanej sytuacji). Tak np. interpretacje Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 maja 2022 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.50.2022.2.MF) lub z 14 stycznia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB2- 1.4010.451.2018.2.MJ). A. zgadza się z powyższym podejściem.
Mając na uwadze powyższe, przedmiotem Umowy było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 4a pkt 3 updop i art. 551 Kodeksu cywilnego, co dla A. jako nabywcy spowoduje określone skutki na gruncie CIT. W ocenie A., mając na uwadze, że przedmiotem transakcji było przedsiębiorstwo,
1.A. powinna ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych od D. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop w łącznej wartości stanowiącej sumę wartości rynkowej poszczególnych nabytych środków trwałych.
2.A. jest uprawniona amortyzować wartość firmy (zaliczać odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku Umowy do swoich kosztów uzyskania przychodów), w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop.
Na podstawie art. 16g ust. 10 updop, „W razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi: 1) suma ich wartości rynkowej -w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z [art. 16g] ust. 2;
2) różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z [art. 16g] ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy”.
Z kolei stosownie do art. 16g ust. 2 updop „Wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z [art. 16g] ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną”.
W końcu, zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a updop, amortyzacji podlega (niezależnie od przewidywanego okresu używania) wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze kupna.
Mając na uwadze, że cechy istotne Umowy (jej essentialia negotii) odpowiadają polskiej umowie sprzedaży mającej za swój przedmiot przedsiębiorstwo (art. 535, art. 555 i art. 552 Kodeksu cywilnego), dla celów przedmiotowej transakcji należy stosować przepisy updop dotyczące kupna lub sprzedaży przedsiębiorstwa. Wynika to z faktu, iż na mocy Umowy D. (zbywca, „sprzedający”) zobowiązał się przenieść na A. (nabywcę, „kupującego”) własność i wydać mu składniki składające się na przedsiębiorstwo, a A. zobowiązała się zapłacić D. wynagrodzenie (cenę).
Aby ocenić skutki podatkowe dla A., w pierwszej kolejności A. jest zobowiązana ustalić (zgodnie z art. 16g ust. 2 updop) czy doszło do powstania dodatniej wartości firmy. Dodatnią wartością firmy będzie tu dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa z dnia transakcji. Ujemną wartością firmy będzie natomiast ujemna różnica pomiędzy ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa (czyli gdy suma wartości rynkowej składników przedsiębiorstwa będzie wyższa od ceny nabycia przedsiębiorstwa).
Jeśli wystąpi dodatnia wartość firmy, to A. powinna ustalić łączną wartość początkową nabytych środków trwałych jako sumę ich wartości rynkowej. Jednocześnie, A. będzie uprawniona amortyzować dodatnią wartość firmy zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a updop.
Natomiast jeśli nie wystąpi dodatnia wartość firmy (albo mówiąc inaczej-wystąpi ujemna wartość firmy), to wtedy A. powinna ustalić łączną wartość początkową nabytych środków trwałych w łącznej wartości stanowiącej różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. W przypadku ujemnej wartości firmy, wartość ta nie będzie podlegała amortyzacji.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 i 2 jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587, dalej: „ustawa o CIT”),
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów.
W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o CIT,
kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane zgodnie z art. 16a-16m.
Z opisu sprawy wynika, że A. jest brytyjskim rezydentem podatkowym. A. jest członkiem grupy kapitałowej, której spółką dominującą jest amerykańska B. A. prowadzi w Polsce działalność od dnia nabycia przez nią składników materialnych i niematerialnych należących wcześniej do D. Jako część prowadzonej działalności gospodarczej, głównym przedmiotem działalności A. są: globalne usługi płatnicze (instrumenty niepochodne), usługi rozliczania i realizacji transakcji na (…), usługi rozliczania i realizacji transakcji w związku z towarami rolnymi i miękkimi oraz energią na giełdach europejskich oraz, za pośrednictwem podmiotów stowarzyszonych, amerykańskich i azjatyckich dla klientów w zakresie towarów rolnych i miękkich, usługi maklerskie (…), handel metalami szlachetnymi, usługi maklerskie w zakresie akcji i papierów wartościowych o stałym dochodzie, usługi maklerskie w zakresie ropy naftowej, usługi animacji rynku i (…) dla klientów detalicznych w zakresie różnych produktów i rynków finansowych. Działalność A. można opisać jako obejmującą działalność hurtową i detaliczną. Działalność detaliczna powstała w wyniku przejęcia handlu i aktywów od innego podmiotu. Na podstawie umowy sprzedaży przedsiębiorstwa, A. odpłatnie nabyła od D. składniki materialne i niematerialne oraz przejęła pracowników D., aby z ich udziałem prowadzić w Polsce działalność gospodarczą polegającą na kontynuowaniu działalności gospodarczej dotychczas prowadzonej przez D.. Cała ta działalność gospodarcza, poprzednio prowadzona przez D., jest prowadzona w formie oddziału w rozumieniu art. 3 pkt 4 ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej utworzonego w Polsce przez A.. A., poprzez Oddział, prowadzi działalność analogiczną do działalności dotychczas prowadzonej przez D., tj. Oddział świadczy na rzecz A. (tj. na rzecz swojej jednostki macierzystej należącej do Grupy (…)) czynności odpowiadające usługom informatycznym oraz usługom wsparcia operacyjnego, w celu wsparcia działalności centrali A. w zakresie handlu detalicznego.
Ponadto, jak wskazali Państwo w uzupełnieniu wniosku A. nabył od D. zespół składników materialnych i niematerialnych, o których mowa w złożonym wniosku na mocy umowy sprzedaży z dniem (…) r. Zgodnie z zawartą umową sprzedaży, przedmiotem nabycia przez A. od D. o było przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55¹ Kodeksu Cywilnego. Wartość nabycia do A. została określona w umowie sprzedaży przedsiębiorstwa. Wartość nabycia odpowiada wartość rynkowej nabytego przedsiębiorstwa. A. na bazie nabytych składników majątkowych ma zamiar kontynuowania działalności D. w dotychczasowym zakresie. W związku z nabyciem składników majątku powstała dodatnia wartość firmy w myśl art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Wartość początkowa wartości firmy została ustalona zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT.
Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy A. powinna ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych od D. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 updop w łącznej wartości stanowiącej sumę wartości rynkowej poszczególnych nabytych środków trwałych.
Szczególną kategorią wartości niematerialnych i prawnych jest wartość firmy (tzw. „goodwill”).
Zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 Ustawy o CIT,
amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w wyniku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze:
- kupna,
- przyjęcia do odpłatnego korzystania, jeżeli odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z przepisami rozdziału 4a, dokonuje korzystający,
- wniesienia do spółki na podstawie przepisów o komercjalizacji i prywatyzacji.
W myśl art. 16c pkt 4 Ustawy o CIT,
amortyzacji nie podlega natomiast wartość firmy, jeżeli wartość ta powstała w inny sposób niż określony w art. 16b ust. 2 pkt 2 i 2a.
Zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT,
wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną.
Odnosząc się do umowy sprzedaży, zgodnie z art. 535 KC przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Na podstawie takiej umowy sprzedaży przedsiębiorstwa (…), A. odpłatnie nabyła od D. składniki materialne i niematerialne oraz przejęła pracowników D., aby z ich udziałem prowadzić w Polsce działalność gospodarczą polegającą na kontynuowaniu działalności gospodarczej dotychczas prowadzonej przez D..
Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT,
za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Cenę nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, koryguje się, stosownie do ust. 5 art. 16g ustawy o CIT, o różnice kursowe, naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
Zgodnie z art. 4a pkt 2 ustawy o CIT,
ilekroć w ustawie mowa o składnikach majątkowych - oznacza to aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3 ustawy o CIT.
Norma powołanego przepisu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT znajduje wprost przełożenie na treść art. 16g ust. 10 ww. ustawy, zgodnie z którym
w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:
1)suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2 lub
2)różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.
Jak wskazano już wyżej, że zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki albo spółki niebędącej osobą prawną.
Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy, wskazać należy, że zobowiązani są Państwo ustalić (zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT) wartość firmy. Dodatnią wartością firmy będzie tu dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa z dnia transakcji. Ujemną wartością firmy będzie natomiast ujemna różnica pomiędzy ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego przedsiębiorstwa (czyli gdy suma wartości rynkowej składników przedsiębiorstwa będzie wyższa od ceny nabycia przedsiębiorstwa).
Podkreślenia wymaga, że w przedmiotowej sprawie w związku z nabyciem składników majątku powstała dodatnia wartość firmy w myśl art. 16b ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT. Ponadto wartość początkowa wartości firmy została ustalona zgodnie z art. 16g ust. 2 ustawy o CIT.
Tym samym podatnik będzie uprawniony amortyzować dodatnią wartość firmy zgodnie z art. 16b ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy o CIT.
Ponadto jak wskazano już wyżej, jeśli wystąpi dodatnia wartość firmy, to podatnik powinien ustalić łączną wartość początkową nabytych środków trwałych jako sumę ich wartości rynkowej.
Natomiast jeśli nie wystąpi dodatnia wartość firmy (albo mówiąc inaczej - wystąpi ujemna wartość firmy), to wtedy podatnik powinien ustalić łączną wartość początkową nabytych środków trwałych w łącznej wartości stanowiącej różnicę między ceną nabycia przedsiębiorstwa a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi. W przypadku ujemnej wartości firmy, wartość ta nie będzie podlegała amortyzacji.
Biorąc powyższe pod uwagę zgodzić się należy z Państwa stanowiskiem, że powinni Państwo ustalić wartość początkową środków trwałych nabytych od D. w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT w łącznej wartości stanowiącej sumę wartości rynkowej poszczególnych nabytych środków trwałych.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Mając na uwadze powyższe, należy także stwierdzić, że jeżeli cena za przedsiębiorstwo, ustalona zgodnie z przepisami powołanymi powyżej, zostanie określona na poziomie wyższym niż suma wartości rynkowych (z dnia kupna) wszystkich rzeczy i praw majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy, którą Państwo będą mogli amortyzować.
W konsekwencji, skoro w omawianej sprawie wystąpiła dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o CIT są Państwo uprawnieni amortyzować wartość firmy (zaliczać odpisy amortyzacyjne od wartości firmy powstałej w wyniku Umowy do swoich kosztów uzyskania przychodów).
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;70
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right