Interpretacja indywidualna z dnia 23 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.834.2022.1.AW
Planowana wypłata przez Spółkę jawną na rzecz Zainteresowanych przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego wypracowanego gdy Spółka nie posiada statusu podatnika CIT nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego przychodu lub dochodu na gruncie ustawy o CIT
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
27 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy planowana wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego Spółki wypracowanego w latach ubiegłych nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego przychodu lub dochodu na gruncie ustawy o CIT. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania: „Wnioskodawca”, „Wspólnik A”
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania: „Wspólnik B”
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcą w ramach wniosku jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Wspólnik A”). Wnioskodawca oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna (dalej: „Wspólnik B”) – dalej łącznie również jako: „Wspólnicy” – są wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością spółki jawnej (dalej: „Spółka”) działającej na rynku wyrobów budowlanych.
Dla celów podatku dochodowego Spółka jest podmiotem neutralnym podatkowo, a dochód osiągnięty przez Spółkę opodatkowany jest na poziomie jej Wspólników, tj. Wspólnika A oraz Wspólnika B, proporcjonalnie do posiadanego przez każdego z nich udziału w Spółce.
Wspólnik A jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wspólnik A zarówno w momencie złożenia wniosku, jak i na moment opisanego zdarzenia przyszłego, jest i będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: CIT), podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wspólnik B prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w formie spółki komandytowo-akcyjnej. Wspólnik B zarówno w momencie złożenia wniosku, jak i na moment opisanego zdarzenia przyszłego, jest i będzie zarejestrowanym podatnikiem CIT, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Wnioskodawca oraz Wspólnik B są Zainteresowanymi w ramach wniosku (dalej: „Zainteresowani”).
W poprzednich latach, w trakcie swojej działalności, Spółka na koniec poszczególnych okresów (lat obrotowych) niejednokrotnie wypracowywała zysk finansowy, mający odzwierciedlenie w zatwierdzonych sprawozdaniach finansowych Spółki oraz księgach rachunkowych. Decyzją Wspólników, w ostatnich latach, osiągnięty roczny zysk Spółki nie był w całości wypłacany Wspólnikom, a był przekazywany na kapitał zapasowy Spółki (dalej: „zyski zatrzymane”). W rezultacie, na moment złożenia wniosku, Spółka posiada skumulowane w ten sposób niepodzielone zyski zatrzymane z lat ubiegłych.
Obecnie Spółka zamierza wypłacić część zgromadzonych zysków zatrzymanych na kapitale zapasowym Spółki na rzecz Wspólników Spółki. W tym celu Spółka podejmie stosowną uchwałę o wypłacie części zysków zatrzymanych Spółki zgromadzonych na kapitale zapasowym Spółki na rzecz jej Wspólników. Możliwe jest, że wierzytelność o wypłatę zysku zostanie zapłacona poprzez potrącenie z wierzytelnością Spółki, która będzie przysługiwała jej względem Wspólników lub jednego Wspólnika (o wypłatę kwoty udzielonej pożyczki).
Zainteresowani wskazują, że uprawnienie Zainteresowanych do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę wynika z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku w okresie, za który zysk ten został wypracowany – Zainteresowani byli bowiem Wspólnikami Spółki w okresie, w którym został wypracowany zysk Spółki, którego wypłata jest planowana.
Zainteresowani wskazują, że w latach, w których wypracowane były zyski Spółki objęte wnioskiem zatrzymane na kapitale zapasowym Spółki, Wspólnicy podlegali opodatkowaniu na bieżąco z tytułu całości osiągniętych przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zysk osiągnięty przez Wspólników z tytułu udziału w Spółce był systematycznie opodatkowywany podatkiem dochodowym od osób prawnych na poziomie Wspólników w ciągu każdego roku, niezależnie od faktu czy zysk wypracowany przez Spółkę został wypłacony Wspólnikom, czy też podjęto uchwalę o czasowym pozostawieniu zysku w Spółce w formie kapitału zapasowego.
Możliwe jest również, że Spółka – na moment wypłaty zysku – będzie mieć status podatnika CIT. W takim przypadku Spółka wypłaci Wspólnikom zysk wypracowany w okresie, w którym nie była podatnikiem tego podatku.
Pytanie:
Czy planowana wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego Spółki wypracowanego w latach ubiegłych nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego przychodu lub dochodu na gruncie ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Zainteresowanych wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych wartości przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego wypracowanego przez Spółkę w latach ubiegłych, nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego dochodu lub przychodu z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych.
Na gruncie obowiązujących przepisów polskiego prawa, co do zasady, spółki jawne są transparentne dla celów podatku dochodowego. Neutralność podatkowa spółki jawnej w Polsce, której wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne, jest jednak uzależniona od złożenia przez spółkę odpowiedniej informacji, o której mowa w art. 1 ust. 3 i 4 ustawy o CIT.
Neutralność podatkowa oznacza, że spółka jawna nie stanowi podatnika dla celów podatku dochodowego, a dochody osiągane przez taką spółkę są opodatkowane na poziomie jej wspólników, proporcjonalnie do ustalonego prawa każdego z nich do udziału w zysku takiego podmiotu (udziału w spółce). Zatem przychody i koszty spółki jawnej (a także koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów, ulgi i zwolnienia podatkowe, obniżenia przychodów, podstawy opodatkowania itp.) powinny być łączone z przychodami i kosztami każdego ze wspólników spółki jawnej proporcjonalnie do prawa każdego ze wspólników do udziału w zysku danej spółki jawnej.
Sposób opodatkowania dochodu z udziału w spółce jawnej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jest osoba prawna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu CIT.
Mając na uwadze, że Wspólnicy są podatnikami CIT, dochód Spółki przydzielony proporcjonalnie odpowiednio Wspólnikowi A i Wspólnikowi B podlega opodatkowaniu CIT.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o CIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe. Stosownie do art. 5 ust. 1a. ustawy o CIT, przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła. W myśl natomiast art. 5 ust. 2 ustawy o CIT, zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że na gruncie przepisów ustawy o CIT przychody oraz koszty generowane w związku z działalnością spółki jawnej podlegają opodatkowaniu na poziomie wspólników tej spółki, co do zasady proporcjonalnie do prawa poszczególnych wspólników do udziału w jej zysku.
Ustalony w oparciu o przepisy ww. ustawy dochód podlega bieżącemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym w formie zaliczek na podatek dochodowy kalkulowanych – w przypadku osób prawnych – zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów art. 25 ustawy o CIT. Z kolei do ostatecznego rozliczenia przychodu (dochodu) osiągniętego w danym roku przez wspólnika w związku z partycypacją w spółce jawnej, dochodzi w związku z wyliczeniem rocznego CIT oraz wykazaniem jego wartości w zeznaniu rocznym.
Należy jednocześnie podkreślić, że w ustawie o CIT brak jest regulacji, które uzależniałyby skutki podatkowe udziału w zysku spółki jawnej, od faktu czy zysk ten został faktycznie wypłacony. Dla celów rozliczeń wspólników spółki jawnej w CIT nie ma zatem znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę jawną w danym roku podatkowym został wypłacony wspólnikom, czy też wspólnicy podjęli decyzję o innym sposobie jego wykorzystania. Żadna z obowiązujących regulacji nie przewiduje zwłaszcza specjalnego sposobu określania skutków opodatkowania zysków pochodzących z udziału w spółce jawnej w przypadku gdy zyski te zostają przekazane na kapitał zapasowy, bądź gdy ich wyplata jest dokonywana w formie potrącenia z innym zobowiązaniem wspólnika wobec spółki.
Co istotne, ustawa o CIT nie przewiduje, tak jak czyni to w odniesieniu do udziału w zyskach osób prawnych (w szczególności art. 7b ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT), odrębnego opodatkowania zysku rocznego wypłacanego przez spółki jawne ich wspólnikom na podstawie danych wynikających ze sprawozdań finansowych. Dochody powstałe w związku z działalnością spółki jawnej, w części przypadającej na poszczególnych wspólników tej spółki, należy klasyfikować do bardziej ogólnego, nadrzędnego zakresu dochodów podatkowych z art. 7 ust. 1 Ustawy CIT, tj. dochodów osiągniętych z innych źródeł przychodów.
W tym miejscu Zainteresowani zaznaczyli, że przychody, koszty oraz straty wygenerowane w związku z udziałem w Spółce były w latach ubiegłych rozliczane dla celów podatkowych przez Wnioskodawców zgodnie z ww. zasadą proporcjonalności określoną w art. 5 ustawy o CIT. Przychody i koszty uzyskane w związku z działalnością Spółki w poszczególnych latach podatkowych, za które zysk zatrzymany będzie podlegał wypłacie, były rozliczane dla celów podatkowych przez Zainteresowanych jako Wspólników Spółki proporcjonalnie do udziału w zysku, jako przychody i koszty z innego źródła niż zyski kapitałowe (przychody z działalności gospodarczej/operacyjnej podatnika).
Tym samym Zainteresowani ponieśli już ciężar podatku związany z wygenerowanym zyskiem zatrzymanym, który ma zostać wypłacony – przedmiotowy zysk podlegał opodatkowaniu na poziomie Wspólników przed jego wypłatą jako wartość dochodu Spółki przypadająca na Wspólników.
Tym samym ponowne opodatkowanie zysków zatrzymanych na moment wypłaty do wspólników przez Spółkę prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej kwoty, co jest nieuzasadnione i sprzeczne z ogólnymi zasadami opodatkowania. Podejście takie stałoby zatem wbrew systemowej zasadzie jednokrotnego opodatkowania zysku spółki niebędącej podatnikiem podatku dochodowego.
Mając na uwadze powyższe Zainteresowani stoją na stanowisku, że faktyczna wypłata na rzecz poszczególnych wspólników wartości przypadającego im zysku zatrzymanego wypracowanego na poziomie spółki jawnej nie stanowi odrębnego zdarzenia podlegającego opodatkowaniu CIT.
W ocenie Zainteresowanych, w świetle powyższych rozważań, na neutralność podatkową wypłaty kwoty przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego Spółki wypracowanego w latach ubiegłych nie powinna mieć wpływu również rozważana okoliczność potrącenia zobowiązania Spółki do wypłaty zysku na rzecz Wspólników ze zobowiązaniem Wspólników do wypłaty wartości udzielonej pożyczki.
Stanowisko zaprezentowane przez Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 2 stycznia 2017 r., nr 1061-IPTPB3.4511.858.2016.1.PW, dotyczącej skutków w podatku dochodowym od osób fizycznych, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko podatnika, w myśl którego: „Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje [...] odrębnego, powtórnego opodatkowania zysku rocznego wypłacanego przez spółki osobowe ich wspólnikom na podstawie danych wynikających ze sprawozdań finansowych. Zysk bilansowy wypłacony wspólnikom spółek osobowych, podlegał już bowiem opodatkowaniu w trakcie roku podatkowego jako dochód z działalności gospodarczej (albo nie podlegał, jeżeli nie wystąpił), dlatego jego późniejsza, faktyczna wypłata na rzecz poszczególnych wspólników nie stanowi już odrębnego od pozarolniczej działalności gospodarczej źródła przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych”.
Wskazana interpretacja dotyczyła przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT), niemniej w analizowanym zakresie są one analogiczne do regulacji ustawy o CIT.
Jednocześnie, zdaniem Zainteresowanych, bez znaczenia pozostaje okoliczność, że na moment wypłaty zysku, Spółka może posiadać status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, z uwagi na fakt, że w takim przypadku Spółka wypłaci Wspólnikom zysk wypracowany w okresie, w którym nie była podatnikiem tego podatku.
Na gruncie zmian w treści ustawy o CIT wprowadzonych od 1 stycznia 2021 r. Ustawą zmieniającą, spółki jawne w określonych przypadkach stają się podatnikami CIT. Co istotne, w art. 13 ust. 1 Ustawy zmieniającej, ustawodawca przewidział przepis przejściowy w myśl którego do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy odpowiednio ustawy o CIT oraz ustawy o PIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Mając na uwadze brzmienie ww. regulacji, dla ustalenia odpowiednich skutków dokonania wypłaty zysku przez spółkę jawną, która uzyska status podatnika CIT, na gruncie podatku dochodowego, kluczowe znaczenie ma data osiągnięcia przez Spółkę zysku, który ma podlegać wypłacie. Natomiast data podjęcia uchwały w sprawie wypłaty zysków, czy też data ich faktycznej wypłaty nie są w tym kontekście istotne.
Wobec powyższego, w ocenie Zainteresowanych, jeżeli zyski zatrzymane zostały osiągnięte przez Spółkę przed uzyskaniem przez Spółkę statusu podatnika CIT, to ich wypłata na rzecz Zainteresowanych nie będzie podlegała opodatkowaniu CIT, niezależnie od daty podjęcia uchwały w sprawie ich wypłaty oraz niezależnie od daty ich faktycznej wypłaty. Zyski zatrzymane podlegające wypłacie będą pochodziły z dochodu wypracowanego w okresie przed uzyskaniem przez Spółkę statusu podatnika CIT (niezależnie od tego, kiedy będzie mieć miejsce ich wypłata), a podatnikami byli jedynie wspólnicy tej spółki. Tym samym osiągane przez Spółkę przychody i koszty były odpowiednio przypisywane Zainteresowanym jako jej wspólnikom, którzy opodatkowywali uzyskiwane dochody na bieżąco.
Reasumując, w opinii Zainteresowanych, wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych wartości przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego wypracowanego przez Spółkę w latach ubiegłych, w których Spółka pozostawała podmiotem transparentnym dla celów CIT, będzie dla Zainteresowanych zdarzeniem neutralnym z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych.
Powyżej zaprezentowane podejście Zainteresowanych znajduje potwierdzenie w odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację nr 17270 z dnia 3 lutego 2021 r. (znak: DD5.054.5.2021), gdzie wprost wskazano:
„Jednocześnie, stosownie do treści art. 13 ust. 1 ww. ustawy z 28 listopada 2020 r. do dochodów wspólników spółki komandytowej – zarówno będących osobami fizycznymi, jak i podatnikami CIT – uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku CIT, stosuje się przepisy ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm. – dalej „ustawa PIT”) i ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
W konsekwencji, zyski wypłacane przez spółkę komandytową w momencie posiadania przez nią statusu podatnika CIT, które jednak zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie kiedy spółka ta była jeszcze podmiotem transparentnym podatkowo, nie są już opodatkowane ponownie podatkiem dochodowym od osób prawnych lub podatkiem dochodowym od osób fizycznych. A zatem wypłata takich zysków ze spółki komandytowej jest opodatkowania na zasadach obowiązujących przed 1 stycznia 2021 r.”.
Wskazana interpelacja dotyczyła opodatkowania wypłaty przez spółkę komandytową zysku wygenerowanego przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT, niemniej w przedmiotowym zakresie decydująca jest treść tej samej regulacji, tj. art. 13 ust. 1 ustawy zmieniającej).
Ponadto zaprezentowane stanowisko zostało również potwierdzone w interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wydanych na rzecz spółek komandytowych, przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 17 listopada 2021 r., nr 0115-KDIT1.4011.687.2021.1.MR, w której organ podkreślił, że:
„Jeśli spółka komandytowa osiągnęła zyski przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to przysporzenia wspólników tej spółki z udziału w tych zyskach są rozliczane podatkowo na zasadach, jakie obowiązywały przed 1 stycznia 2021 r.”.
Analogiczny pogląd został zaprezentowany również w innych interpretacjach indywidualnych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej m.in. z dnia 16 listopada 2022 r., nr 0115-KDIT1.4011.502.2022.1.MK oraz z dnia 1 września 2022 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.327.2022.4.PB.
Mając powyższe na uwadze, w ocenie Zainteresowanych, wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych wartości przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego wypracowanego przez Spółkę w latach ubiegłych, nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego dochodu lub przychodu z perspektywy podatku dochodowego od osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Na wstępie należy wskazać, że 1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa zmieniająca”).
W stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2020 r. spółki jawne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski były dla celów podatku dochodowego kwalifikowane jako podmioty podatkowo „transparentne”. Uzyskiwane przez te podmioty przychody oraz ponoszone koszty stanowiły bowiem przychody i koszty – będących podatnikami podatku dochodowego – wspólników takich spółek, w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy tacy partycypowali w zyskach spółki jawnej.
Założeniem obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. regulacji nie jest nałożenie na spółki jawne obowiązku podatkowego w podatku dochodowym poprzez generalne nadanie im statusu podatnika podatku dochodowego, lecz zapewnienie możliwości weryfikacji prawidłowości rozliczeń w tym podatku przez – będących podatnikami tego podatku – bezpośrednich lub pośrednich wspólników takich spółek.
Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Przepisy ustawy mają również zastosowanie do spółek jawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz spółka jawna nie złoży:
a) przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), lub
b) aktualizacji informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, lub
c) informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zarejestrowania spółki jawnej - w przypadku nowo utworzonej spółki jawnej oraz spółki jawnej powstałej z przekształcenia innej spółki
- do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.
W świetle art. 1 ust. 5 ustawy o CIT:
Spółka jawna posiada status podatnika odpowiednio od pierwszego dnia roku obrotowego, o którym mowa w ust. 3 pkt 1a lit. a, albo od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników, o których mowa w ust. 3 pkt 1a lit. b, do dnia likwidacji spółki lub wykreślenia z właściwego rejestru.
Jednocześnie w myśl art. 8 ust. 2b ustawy o CIT:
W przypadku uzyskania statusu podatnika przez spółkę jawną pierwszy rok podatkowy tej spółki trwa od dnia, w którym spółka uzyskała ten status, do końca przyjętego przez tę spółkę roku obrotowego.
Według art. 9 ust. 2e ustawy o CIT:
W przypadku uzyskania przez spółkę jawną statusu podatnika spółka ta jest obowiązana:
1) zamknąć księgi rachunkowe i sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości na dzień poprzedzający dzień uzyskania tego statusu oraz
2) wydzielić w kapitale podstawowym zyski wypracowane w okresie, w którym spółka ta nie posiadała statusu podatnika, jeżeli zyski te nie zostały podzielone między wspólników tej spółki.
Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o CIT:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Na podstawie art. 5 ust. 1a ustawy o CIT:
Przychody z zysków kapitałowych, przypisane wspólnikowi na podstawie ust. 1, zwiększają przychody wspólnika uzyskane z tego źródła.
Na mocy art. 5 ust. 2 ustawy o CIT:
Zasady wyrażone w ust. 1 i 1a stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jak wynika z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 powołanej wyżej ustawy zmieniającej:
Do dochodów wspólników spółki komandytowej lub spółki jawnej uzyskanych z udziału w zyskach takiej spółki, osiągniętych przez taką spółkę przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, stosuje się przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym taka spółka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Powyższe oznacza, że spółki jawne, które nie uzyskały statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych są traktowane jako podmioty podatkowo transparentne tzn. podmioty, których uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegają uznaniu za przychody i koszty ich wspólników.
Jak wynika z przedstawionego zdarzenia przyszłego, Wspólnicy spółki jawnej są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka posiada skumulowane niepodzielone zyski zatrzymane z lat ubiegłych, których część obecnie zamierza wypłacić na rzecz Wspólników. Możliwe jest, że wierzytelność o wypłatę zysku zostanie zapłacona poprzez potrącenie z wierzytelnością Spółki, która będzie przysługiwała jej względem Wspólników lub jednego Wspólnika (o wypłatę kwoty udzielonej pożyczki). Uprawnienie Wspólników do uzyskania zysku wypracowanego przez Spółkę wynika z faktu uprzedniego posiadania prawa do udziału w zysku w okresie, za który zysk ten został wypracowany. Możliwe jest również, że Spółka – na moment wypłaty zysku – będzie mieć status podatnika CIT. W takim przypadku Spółka wypłaci Wspólnikom zysk wypracowany w okresie, w którym nie była podatnikiem tego podatku.
Wątpliwości przedstawione we wniosku dotyczą ustalenia, czy planowana wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego Spółki wypracowanego w latach ubiegłych nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego przychodu lub dochodu na gruncie ustawy o CIT.
Odnosząc powyższy opis zdarzenia przyszłego do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie będą miały zastosowanieprzepisy zawarte w art. 13 ustawy nowelizującej, z których wynika m.in., że zyski wypłacane przez spółkę jawną, które zostały wypracowane (osiągnięte) w okresie, kiedy ta spółka była podmiotem transparentnym podatkowo, nie są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych. Z przepisów tych wynika również, że dotyczy to także sytuacji, gdy w momencie wypłaty zysków spółka ta posiada status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Jak już wcześniej wskazano, do czasu objęcia spółki jawnej przepisami ustawy o CIT, spółka ta jest podmiotem transparentnymi podatkowo co oznacza, że dochód takiej spółki jest opodatkowywany na poziomie jej wspólników. Skoro tak, to dochód każdego ze wspólników, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce jawnej winien być systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę jawną został wypłacony. Jego późniejsza wypłata dotyczyć bowiem będzie dochodu już opodatkowanego na poziomie wspólników i – co za tym idzie – „techniczna” czynność wypłaty jest zdarzeniem neutralnym podatkowo.
Tym samym stanowisko Zainteresowanych należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie kwestii ustalenia, czy planowana wypłata przez Spółkę na rzecz Zainteresowanych przypadającego na ich rzecz zysku zatrzymanego Spółki wypracowanego w latach ubiegłych nie spowoduje powstania dla Zainteresowanych opodatkowanego przychodu lub dochodu na gruncie ustawy o CIT w kontekście przedstawionego zdarzenia przyszłego. Zatem inne kwestie poruszone we własnym stanowisku w sprawie zawartym we wniosku (w tym w szczególności dotyczące statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych Spółki jawnej) – nie były przedmiotem interpretacji lecz elementem opisu zdarzenia przyszłego.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
POZ Bruk Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).