Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.1054.2022.2.KB
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 grudnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 stycznia 2023 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Od 1 czerwca 2022 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania oraz w zakresie badań i prac rozwojowych w dziedzinie informatyki i techniki, w szczególności przetwarzania danych.
Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Na podstawie umowy o współpracy z firmą X Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: „Spółka”) wykonuje Pan prace programistyczne z przeniesieniem praw autorskich w zakresie tworzenia, utrzymania, edycji, oraz dostosowywania testów automatycznych (skryptów) w języku JAVA. Obejmują one zarówno warstwę back-end jak i front-end. W toku pracy używa Pan frameworków testowych, (...).
W ramach omawianej działalności gospodarczej, w ramach współpracy ze Spółką, tworzy, rozwija i ulepsza Pan oprogramowanie dla klienta docelowego oparte o algorytmy i struktury danych, algorytmy analizy danych oraz oprogramowanie integrujące systemy oparte o uczenie maszynowe, analizę danych z systemami klientów Spółki. Posługuje się Pan przy tym nowoczesnymi technologiami wytwarzania oprogramowania, takimi jak programowanie bazodanowe, kompilacje, testy jednostkowe, debuggowanie w czasie rzeczywistym, wersjonowanie kodu, optymalizacja wykonania, usługi/systemu raportowania i wiele innych.
Tworzy Pan lub współtworzy oprogramowanie (jako członek zespołu lub samodzielnie) pozwalające na tworzenie zbiorów testów automatycznych, dzięki którym w mniejszym stopniu potrzebna jest ingerencja człowieka w badanie jakości kodu, (...).
Aplikacja utworzona przez Pana, oferuje support techniczny przy pomocy wirtualnego asystenta. (...).
Nie nabywa Pan wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Tworzy Pan oprogramowanie z wykorzystaniem darmowych, ogólnodostępnych bibliotek i frameworków (udostępnianych na podstawie nieodpłatnych licencji) oraz rozwija i ulepsza oprogramowanie będące własnością Spółki, na podstawie udzielonej Panu w tym celu licencji. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności gospodarczej jest rezultatem Pana własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Wytwarzanie, ulepszanie i rozwijanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) ale nie rutynowy, w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępne aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych, sieci i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowoczesnych, innowacyjnych systemów wspomagających automatyzację procesów i ulepszających metody predykcji (poprzez przewidywanie przyszłych realizacji albo cech statystycznych zjawisk losowych) w przedsiębiorstwach.
W ramach omawianej działalności zdobywa, poszerza i łączy Pan interdyscyplinarną wiedzę z zakresu matematyki, algorytmiki i informatyki oraz zintegrowanych systemów ERP (Enterprise Resource Planning) w celu optymalizacji i rozwijania omawianych systemów (oprogramowania). Efekty Pana działalności w ramach oprogramowania, automatyzacji i integracji są rozwiązaniami na tyle innowacyjnymi, że odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Wobec tego, że przenosi Pan na Spółkę w ramach zawartej umowy całość autorskich praw majątkowych (wraz z kodami źródłowymi) do wytwarzanego przez Pana oprogramowania, osiąga Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami IP Box, chciałby Pan skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania w odniesieniu do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy). W konsekwencji, zamierza Pan w zeznaniu rocznym za rok 2022 oraz kolejnych, rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej współpracy ze Spółką, z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%.
Na potrzeby skorzystania z IP Box posiada Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ewidencję pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy, przypadających na każde ww. prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Pana czynności ponosi (prawdopodobnie, ponieważ nie zna Pan treści umów łączących Zleceniodawcę z innymi podmiotami) Spółka, jednak nie wyklucza to obciążenia Pana odpowiedzialnością w razie niedochowania przez Pana warunków umowy ze Spółką oraz niewykonania obowiązków wynikających z tej umowy. Czynności prowadzące do realizacji poszczególnych projektów są konsultowane przez Pana z innymi osobami tworzącymi oprogramowania na rzecz Spółki, a także z osobą pełniącą funkcję „kierownika projektu” (która pełni funkcję koordynującą) oraz z osobą lub osobami trzecimi będącymi przedstawicielami klienta Spółki. Pan, jak również inne osoby współpracujące nad danym projektem mają dużą niezależność podczas realizacji swoich obowiązków, a czynności te są tylko konsultowane – nie są nadzorowane, ani wykonywane pod niczyim kierownictwem: zajmuje się Pan zarówno projektowaniem modułów jak i w następstwie ich oprogramowywaniem. Czas realizacji Pana obowiązków wynikających z umowy również nie jest wyznaczany przez Spółkę, niemniej jest podawany termin zakończenia poszczególnych projektów (jako data graniczna). Ponosi Pan ryzyko gospodarcze i odpowiedzialność, związane z prowadzoną działalnością.
Ewentualne licencje na rozwój i ulepszanie oprogramowania – niezbędne do realizacji poszczególnych projektów – udzielone Panu w ramach świadczenia usług na rzecz Spółki nie są licencjami wyłącznymi, ponieważ nad rozwojem i ulepszaniem oprogramowania pracuje wiele osób współpracujących nad danym projektem. Licencja niewyłączna została Panu udzielona przez Spółkę.
Prowadzi Pan odrębną ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych autorskich praw oraz ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów oraz dochodu (straty) przypadających na każde z takich praw.
Od 2022 roku realizuje Pan projekt dla Spółki, tj. oprogramowanie stanowiące support techniczny przy pomocy wirtualnego asystenta (...). Aplikacja jest ciągle rozbudowywana o nowe moduły/funkcjonalności, aby zapewnić najwyższą jakość obsługi oraz możliwie jak najprostszy sposób obsługi przez użytkownika końcowego. Wszystkie moduły aplikacji ściśle ze sobą współpracują – z gronem użytkowników („end-users”) liczonymi obecnie już w tysiącach.
Aby poruszać się w tak różnorodnej tematyce i móc wykorzystywać dostępne rozwiązania technologiczne, od dawna systematycznie poszerza Pan własną wiedzę w wielu dziedzinach. Każdy kolejny podprojekt wymaga, aby posiadał Pan aktualną wiedzę na temat programowania, algorytmów i bezpieczeństwa. Konieczne jest poszerzenie wiedzy, aby sprostać wymaganiom projektu i osiągnąć zamierzone cele. Podąża Pan też za szybko zmieniającymi się technologicznymi standardami branży, co wymaga ciągłego i systematycznego rozwijania własnej wiedzy oraz praktycznego jej wykorzystania. Pracuje Pan w ścisłej współpracy ze Spółką. Cyklicznie wystawia Pan fakturę oraz dokonuje przekazania wykonanych prac z oświadczeniem przekazania całości majątkowych praw autorskich Spółce (wynikający z umowy lub zamówienia), z którą współpracuje. Całość przychodów pochodzi ze sprzedaży praw autorskich Spółce.
Ewidencję dotyczącą tego projektu (kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) prowadzi Pan od 1 czerwca 2022 roku, a więc pierwszy miesiąc objęty ewidencją to czerwiec 2022 roku, i od czerwca 2022 r. prowadzi Pan własną działalność badawczo-rozwojową.
Wniosek dotyczy możliwości zastosowania 5% stawki podatkowej wobec dochodu uzyskiwanego przez Pana z tytułu przenoszenia na Spółkę autorskich praw majątkowych w odniesieniu do oprogramowania wraz z projektem, wytworzonego przez Pana, jak również powstałego na skutek rozwijania i ulepszania oprogramowania przez Pana wytworzonego, gdy rozwój i ulepszanie ma miejsce przed przeniesieniem autorskich praw majątkowych na Spółkę.
Rozwijanie i ulepszanie oprogramowania dokonywane jest przez Pana jeszcze przed przeniesieniem na Spółkę autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, a więc następuje na podstawie Pana własnej inwencji twórczej, w celu wykonania usług na rzecz Spółki. Osiąga Pan dochód z prawa własności intelektualnej i taki dochód ma zamiar opodatkować preferencyjną stawką 5%. Ewidencja w formie elektronicznej jest prowadzona na bieżąco (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Uzupełnienie wniosku
Na podstawie umowy o współpracy z firmą X Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej: „Spółka”) wytwarza Pan oprogramowanie z przeniesieniem praw autorskich w zakresie tworzenia, utrzymania, edycji, oraz dostosowywania testów automatycznych (skryptów) w języku JAVA. Obejmują one zarówno warstwę back-end jak i front-end. W toku pracy wytwarzania oprogramowania używa Pan frameworków (narzędzi, platformy programistycznej – szkielet do budowy aplikacji) testowych, (...). Aplikacja (program komputerowy) utworzona przez Pana oferuje support techniczny przy pomocy wirtualnego asystenta (...).
Pojawiające się w opisie wniosku m.in. takie określenia jak: „oprogramowanie”, „prace programistyczne”, „testy automatyczne”, „frameworki testowe”, „algorytmy”, „struktury danych”, „kompilacje”, „testy jednostkowe”, „debuggowanie w czasie rzeczywistym”, „wersjonowanie kodu”, „optymalizacja wykonania”, „metody predykcji”, „utwory”, „produkty”, „procesy”, „moduły”, „narzędzia” są odpowiednio zbiorami, narzędziami, instrukcjami i procedurami, składającymi się na proces utworzenia przez Pana programu komputerowego.
Przykładowo wykonywana przez Pana w trakcie procesu tworzenia programu komputerowego „kompilacja” jest procesem tłumaczenia kodu źródłowego (wejściowego) programu na kod wyjściowy programu. Z kolei „wersjonowanie kodu” to procedura systemu kontroli wersji, który ułatwia Panu pracę przy pisaniu kodu źródłowego. Pozwala na wprowadzanie zmian w kodzie oraz śledzenie wszystkich zmian (nawet wprowadzanych przez innych użytkowników). Dzięki niemu jest Pan w stanie również przywrócić dowolną, wcześniejszą wersję kodu, po wykonaniu „testów jednostkowych”, w wyniku „debugowania w czasie rzeczywistym”, które oznacza uruchamianie procedury wykonania kodu źródłowego krok po kroku w narzędziu do debuggowania, w celu znalezienia dokładnego punktu, w którym wystąpił błąd oprogramowania, które Pan wytwarza i w następstwie przekazuje do niego prawa autorskie. Prace programistyczne składające się na ogół z tych czynności, skutkujące wytworzeniem oprogramowania definiowanego jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów, podlegające ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2509). Stąd wytwarzane przez Pana oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem Pana prac badawczo-rozwojowych. Warunkiem koniecznym dla skorzystania z preferencji IP Box jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej, bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP, co jest wyrazem zgodności tej preferencji z podejściem nexus z Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5.
W załączniku do zeznania podatkowego wykaże Pan łączną kwotę dochodu podlegającą opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Natomiast pozostała część dochodu, która nie będzie podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką, zostanie wykazana w zeznaniu podatkowym i opodatkowana łącznie z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej.
Wskaźnik nexus obliczy Pan zgodnie z następującym wzorem (w następujący sposób): w liczniku: ((a + b) x 1,3) w mianowniku: (a + b + c + d). Poszczególne litery we wzorze oznaczają koszty faktycznie poniesione, tj. uregulowanie zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności, przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT ,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP.
Pana wniosek dotyczy możliwości zastosowania 5% stawki podatkowej wobec dochodu uzyskiwanego przez Pana z tytułu przenoszenia na Spółkę autorskich praw majątkowych w odniesieniu do oprogramowania wraz z projektem, wytworzonego przez Pana, jak również powstałego na skutek rozwijania i ulepszania oprogramowania wytworzonego, gdy rozwój i ulepszanie ma miejsce przed przeniesieniem autorskich praw majątkowych na Zleceniodawcę. Rozwijanie i ulepszanie oprogramowania dokonywane jest przez Pana jeszcze przed przeniesieniem na Zleceniodawcę autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, a więc następuje na podstawie Pana własnej inwencji twórczej, w celu wykonania prac na rzecz Spółki: zatem osiąga Pan dochód z prawa własności intelektualnej na rzecz Zleceniodawcy i taki dochód chciałby Pan opodatkować preferencyjną stawką. Ewidencja w formie elektronicznej jest prowadzona na bieżąco (art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Po przeniesieniu praw autorskich nie przysługują Panu prawa licencyjne.
W przypadku modyfikowania, ulepszania lub rozwijania oprogramowania autorstwa innych osób, nie przysługują Panu z tego tytułu żadne prawa majątkowe. Przenosi Pan na Spółkę całość majątkowych praw autorskich do oprogramowania wytwarzanego w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej (wraz z kodem źródłowym) i otrzymuje Pan wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem – w Pana ocenie – osiąga kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto, prowadzi Pan odpowiednią ewidencję zgodną z wymogami art. 30cb ww. ustawy, obejmującą okres od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej.
Za lata podatkowe objęte wnioskiem, wybrał Pan metodę opodatkowania zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2022 r. poz. 2647).
W ramach działalności samodzielnie nie prowadził ani nie prowadzi Pan badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W ramach działalności samodzielnie prowadził i prowadzi Pan natomiast prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe prowadzi Pan począwszy od czerwca 2022 r. Prace rozwojowe dotyczyły/dotyczą rozwijania oprogramowania należącego do klienta Spółki o nowe, innowacyjne funkcjonalności. Ich celem/celami było i jest wytwarzanie nowych funkcjonalności, nowych modułów oprogramowania – l programów komputerowych, do których autorskie prawa majątkowe były/są przenoszone na Spółkę i które są implementowane do oprogramowania klienta.
Prace rozwojowe obejmowały/obejmują czynności wykonywane przez Pana szczegółowo opisane we wniosku, a wszystkie one wykonywane są przy wykorzystaniu i pogłębianiu wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zajmuje się Pan rozwijaniem oprogramowania należącego do klienta Spółki o nowe funkcje oraz poprawia w nim błędy. Osobiście poprawia Pan wydajność istniejącego kodu, dodaje usprawnienia interfejsu użytkownika i nowe funkcjonalności mające na celu usprawnienie istniejących w systemie procesów.
Prowadzona bezpośrednio przeze Pana indywidualna działalność (w ramach współpracy z ww. Spółką) obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług, albowiem nieustannie, przy codziennym wykonywaniu czynności zdobywa Pan nową wiedzę z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, pogłębia ją, a następnie wykorzystuje do wytwarzania programów komputerowych (kodów źródłowych, interfejsów, algorytmów).
Powstałe programy komputerowe są i będą efektem Pana własnej, samodzielnej działalności twórczej, wynikiem zdobytej wcześniej i wykorzystanej wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki powyższemu procesowi powstaje nowy produkt: program komputerowy. Podstawą do stwierdzenia powyższego są faktycznie wykonywane przez Pana czynności, proces myślowy i efekt tego procesu. W ramach swojej działalności wytwarzał, wytwarza i będzie Pan wytwarzał programy komputerowe dla Zleceniodawcy – Spółki, bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań.
W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług).
Efekty Pana samodzielnej działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Czynności wykonywane przez Pana nie obejmują prac rutynowych, a zmierzają do ulepszenia i poprawy funkcjonalności tworzonego oprogramowania.
Programy komputerowe, do których autorskie prawa majątkowe są przenoszone na Spółkę są tworzone przez Pana w ramach prac rozwojowych. Prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Tym wynikiem lub wynikami będą nowe funkcjonalności, moduły oprogramowania. Wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały formę programu komputerowego. Ten wynik/wyniki będą wykorzystywane/są wykorzystywane przez Pana na potrzeby działalności, w celach komercyjnych, zarobkowych.
W wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył Pan nowy, zmieniony lub ulepszony proces/usługę. Tym produktem jest/są programy komputerowe wytworzone w ramach czynności wykonywanych na rzecz Spółki. Oferuje lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych w swojej działalności gospodarczej.
W stosunku do dotychczasowej Pana działalności procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług. Otrzymywane przez Pana przychody są bezpośrednim skutkiem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych i wytwarzanych efektów tych prac. Gdyby nie prowadził Pan prac rozwojowych i nie wytwarzał programów komputerowych, nie uzyskiwałby Pan przychodów ze współpracy ze Spółką, o których mowa we wniosku.
Nie występuje sytuacja, w której w efekcie prowadzonych przez Pana prac powstaje część oprogramowania, która dopiero w połączeniu z innymi częściami – wytworzonymi przez inne osoby – stanowi program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy.
W realizowanym przez Pana procesie tworzenia oprogramowania nie biorą udziału inne osoby czy też podmioty. Jest Pan jedynym i wyłącznym autorem oprogramowania, które tworzy. Każdorazowo efektem prac prowadzonych samodzielnie są programy komputerowe lub ich części (w znaczeniu: celu pośredniego w indywidualnym procesie tworzenia wyniku pracy rozwojowej = całości programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chodzi tutaj o prace (za literą Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce) będące działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie szeregu narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia nowych lub zmienionych bądź ulepszonych procesów, produktów. Z powstałych w ten sposób nowych bądź ulepszonych produktów, przenosi Pan na Spółkę całość praw do całości tworzonego/rozwijanego/ulepszanego oprogramowania, za co otrzymuje wynagrodzenie.
W każdym przypadku – tj. zarówno w przypadku tworzenia, rozwijania jak i w przypadku ulepszania utworów – efekty Pana prac są, były i będą odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż współtworzy Pan złożony system wielomodułowy, a każdy z modułów (część/fragment/element) może działać i działa samodzielnie, może także działać i działa spójnie z innymi modułami (jako złożony zintegrowany system ERP).
Zmiany wprowadzane przez Pana do rozwijanego i ulepszanego oprogramowania mają charakter twórczy, podejmowane w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), ale nie rutynowy, w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje Pan dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowoczesnych, innowacyjnych systemów i platform (modułów zintegrowanych) – poprzez tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów, w oparciu o nowe techniki i tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń. W następstwie, inżynierowie tworzący oprogramowanie frontend wywołują predefiniowane już procedury osadzone (Stored Procedures) wytwarzane przez Pana (wytworzony przez Pana program komputerowy), z odpowiednimi parametrami, bez potrzeby czasochłonnej analizy.
Prowadzona działalność w zakresie tworzenia, ulepszania i rozwijania oprogramowania jest działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny (nie rutynowy) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Czynności wykonywane przez Pana nie obejmują prac rutynowych, a zmierzają do ulepszenia i poprawy funkcjonalności tworzonego oprogramowania.
Tworzenie, rozwijanie i ulepszanie oprogramowania dokonywane jest, jeszcze przed przeniesieniem na Zleceniodawcę autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, a więc następuje na podstawie Pana własnej inwencji twórczej, każdorazowo z wykorzystaniem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych. Przy czym odpłatne zbycie praw majątkowych następuje zawsze z zachowaniem warunków określonych w art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2509).
Uzyskuje Pan wynagrodzenie z tytułu przeniesienia praw autorskich do utworów powstałych w wyniku wykonywania przedmiotu umowy. Uzyskuje Pan zatem wynagrodzenie za czynności polegające na tworzeniu programów komputerowych w sposób opisany we wniosku oraz z tytułu przenoszenia praw autorskich do tych utworów.
Zgodnie z postanowieniami umowy w ramach wynagrodzenia, o którym mowa w umowie przenosi Pan na Spółkę, na czas nieokreślony i bez ograniczeń terytorialnych całość majątkowych praw autorskich do utworów wraz z nieodwołalnym prawem do rozporządzania oraz wykonywania i zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych, na polach eksploatacji szczegółowo wskazanych w umowie.
Przeniesienie praw następuje z chwilą ustalenia utworu lub jego możliwej do wyodrębnienia części w jakiejkolwiek formie, niezależnie od tego czy ustalenie obejmuje całość, czy część utworu i niezależnie od tego, czy całość lub część utworu osiągnęła ostateczną formę, jednak najpóźniej w chwili wygaśnięcia umowy.
W danym miesiącu tworzy Pan dane programy komputerowe i uzupełnia ewidencję wykonanych zadań, która jest podstawą do wystawienia faktury VAT. Przeniesienie praw i wyodrębnienie programu komputerowego potwierdzają zapisy umowy i czynności Stron, tj. wytworzenie programu komputerowego, jego utrwalenie, zapis, wykazanie w karcie ewidencji, przyjęcie tych prac (utworu) przez Spółkę i zapłata należności za dany miesiąc wykonanych czynności, w wyniku których wytworzone zostały programy komputerowe.
Dodatkowo wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawa IP w ewidencji prowadzonej na potrzeby ulgi IP BOX.
Nie występuje sytuacja, aby w przypadku współtworzenia programów komputerowych, autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przysługiwało/przysługuje Panu w zakresie wytworzonej części/fragmentu takiego programu komputerowego, lub przysługiwało/przysługuje niepodzielnie w stosunku do całości wytworzonego wspólnie programu komputerowego wszystkim współautorom. Jest Pan samodzielnym autorem utworów wytworzonych przez Pana, czyli wytworzonych programów komputerowych. Nie występuje również sytuacja, aby autorskie prawo do programu komputerowego przysługiwało/przysługuje niepodzielnie wszystkim twórcom.
Jest Pan odpowiedzialny za samodzielne wytworzenie programu komputerowego zgodnie ze zleceniem Kontrahenta.
Wynagrodzenie od Kontrahenta jest łączną zapłatą za całość czynności, jakie Pan realizuje w ramach umowy. Umowa nie wyodrębnia wartości wynagrodzenia należnego za poszczególne czynności. Prawa do poszczególnych programów komputerowych przenoszone są z chwilą przekazania gotowego kodu źródłowego kontrahentowi i zapłaty, nie są zawierane odrębne dokumenty. Tworzy Pan konkretne, spersonalizowane pod indywidualne potrzeby klienta programy komputerowe. Przeniesienie praw i wyodrębnienie programu komputerowego potwierdzają zapisy umowy i czynności Stron, tj. – wytworzenie programu komputerowego, jego utrwalenie, zapis, wykazanie w karcie ewidencji, przyjęcie tych prac przez Spółkę i zapłata należności za dany miesiąc wykonanych czynności, w którym wytworzone zostały programy komputerowe.
Wniosek dotyczy możliwości opodatkowania stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647) za rok 2022 i kolejne, kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskanych/uzyskiwanych przez Pana w ramach opisanej sytuacji gospodarczej we wniosku.
Pytanie
1.Czy kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uzyskane w ramach opisanej sytuacji gospodarczej może Pan opodatkować stawką 5% zgodnie z art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2022 i kolejne?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, spełnia Pan wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
Z kolei zgodnie z art. 30ca ust 2 pkt 8 ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest m.in. autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy i oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Z kolei badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe powinny być, stosownie do art. 5a pkt 39 i 40 ww. ustawy, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl tych przepisów, badania naukowe są działalnością obejmującą:
1.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2.Badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Pana zdaniem, prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, tj. prace rozwojowe o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce w zw. z art. 5a pkt 38 w zw. z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Po pierwsze, prace prowadzone przez Pana polegające na tworzeniu, rozwijaniu i ulepszaniu oprogramowania (wraz z kompleksowym zaprojektowaniem automatyzacji) mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych i oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży m.in. po Pana stronie. Oprogramowanie tworzone przez Pana stanowi oryginalny wytwór Pana twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego.
Po drugie, prace wykonywane przez Pana obejmują wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Pana działalność przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania nowoczesnych systemów (oprogramowania), przy wykorzystaniu wiedzy z zakresu najnowszych technologii wytwarzania oprogramowania, a także uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji – w szczególności do łączenia odmiennych platform tworzonych w odmiennych środowiskach.
Po trzecie, prace nad oprogramowaniem mają charakter systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) ale nie rutynowy, z nastawieniem na rozwój i ulepszanie oprogramowania w przyszłości. W przypadku dokonywania ulepszeń, modyfikacji i rozwijania wskazuje Pan, że wniosek dotyczy możliwości zastosowania 5% stawki podatkowej wobec dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia na Spółkę autorskich praw majątkowych w odniesieniu do oprogramowania wraz z projektem, wytworzonego przez Pana, jak również powstałego na skutek rozwijania i ulepszania oprogramowania wytworzonego, gdy rozwój i ulepszanie ma miejsce przed przeniesieniem autorskich praw majątkowych na Zleceniodawcę. Wskazał Pan, że rozwijanie i ulepszanie oprogramowania dokonywane jest przez Pana jeszcze przed przeniesieniem na Zleceniodawcę autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, a więc następuje na podstawie Pana własnej inwencji twórczej, w celu wykonania prac na rzecz Spółki. Osiąga Pan dochód z prawa własności intelektualnej na rzecz Zleceniodawcy i taki dochód chciałby opodatkować preferencyjną stawką.
Ewidencja w formie elektronicznej jest prowadzona na bieżąco (art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Po przeniesieniu praw autorskich nie przysługują Panu prawa licencyjne. W przypadku modyfikowania, ulepszania lub rozwijania oprogramowania autorstwa innych osób, nie przysługują Panu z tego tytułu żadne prawa majątkowe. Przekazując prawa majątkowe Spółce, nie przysługują Panu żadne prawa licencyjne.
Przenosi Pan na Spółkę całość majątkowych praw autorskich do oprogramowania wytwarzanego w ramach prowadzonej przez siebie działalności badawczo-rozwojowej (wraz z kodem źródłowym) i otrzymuje wynagrodzenie z tego tytułu, a zatem – w Pana ocenie – osiąga kwalifikowane dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto prowadzi Pan odpowiednią ewidencję zgodną z wymogami art. 30cb ww. ustawy, obejmującą okres od początku realizacji działalności badawczo-rozwojowej.
Podsumowując, w zakresie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, osiąga Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co oznacza, że przenosi Pan w całości prawa własności do programu komputerowego, a wartość tego prawa została określona w umowie lub na fakturze.
W przypadku, gdy jest Pan członkiem zespołu lub podwykonawcą, to prowadzi swoją działalność badawczo-rozwojową i realnie tworzy osobne innowacyjne programy komputerowe w ramach rozwijania istniejącego oprogramowania – klient każdemu z członków zespołu zleca wytworzenie oprogramowania bądź jego części i każdy osobno (w tym Pan w ramach bezpośrednio własnej prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej) niezależnie od innych programistów tworzy oprogramowanie (autorskie prawo do programu komputerowego) lub jego części, które stanowią osobny przedmiot obrotu, który podlega również ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W przypadku gdy Pan rozwija lub ulepsza oprogramowanie komputerowe, to czynności te zmierzają do poprawy użyteczności i funkcjonalności tego oprogramowania (tworzy nowe kody i algorytmy w językach programowania). W efekcie podjętych czynności powstają nowe, odrębne od tego oprogramowania utwory (nowe kwalifikowane prawo własności intelektualnej w postaci nowego autorskiego prawa do programu komputerowego), podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przenosi Pan całość autorskich praw majątkowych, otrzymując w zamian wynagrodzenie za sprzedaż tych praw. W przypadku dokonywania ulepszeń, modyfikacji i rozwijania wskazuje Pan, że wniosek dotyczy możliwości zastosowania 5% stawki podatkowej wobec dochodu uzyskiwanego przez Pana z tytułu przenoszenia na Zleceniodawcę autorskich praw majątkowych w odniesieniu do oprogramowania wraz z projektem, wytworzonego przez Pana, jak również powstałego na skutek rozwijania i ulepszania oprogramowania wytworzonego, gdy rozwój i ulepszanie ma miejsce przed przeniesieniem autorskich praw majątkowych na Zleceniodawcę (oprogramowanie w ramach przekazania praw autorskich jest przyjmowane, przetestowane i potwierdzane przekazaniem wynagrodzenia – w cyklach ukończenia modułu, najczęściej miesięcznym, a opodatkowanie odpłatnego ich zbycia następuje zgodnie z art. 30c oraz art. 44).
Rozwijanie i ulepszanie oprogramowania dokonywane jest przez Pana jeszcze przed przeniesieniem na Zleceniodawcę autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, a więc następuje na podstawie Jego własnej inwencji twórczej, każdorazowo z wykorzystaniem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych.
Odnosząc powyższe wskazuje Pan, że:
1) W ramach indywidualnej działalności gospodarczej tworzy, rozwija i ulepsza programy komputerowe.
2) Wykonuje powyższe czynności w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych; jest to działalność o charakterze twórczym, podejmowana w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), ale nie rutynowy, w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowoczesnych, innowacyjnych systemów i platform – poprzez tworzenie nowych lub bardziej wydajnych algorytmów w oparciu o nowe techniki i tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub zabezpieczeń: w następstwie, inżynierowie tworzący oprogramowanie front-end wywołują predefiniowane już procedury osadzone (Stored Procedures) wytwarzane przez Pana, z odpowiednimi parametrami, bez potrzeby czasochłonnej analizy.
3) W wyniku prowadzonych prac (w tym w wyniku rozwijania i ulepszania oprogramowania) powstaje autorskie prawo do programu komputerowego podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
4) Przenosi na Zleceniodawcę w całości prawa własności do poszczególnych programów komputerowych, a wartość tego prawa została określona w umowie lub na fakturze. Osiąga Pan dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
5) Od 1 czerwca 2022 roku prowadzi systematycznie i na bieżąco, od momentu poniesienia pierwszych kosztów, odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję w sposób zapewniający wyodrębnienie poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz ustalenie przychodu, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz w sposób pozwalający na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu. Pierwszy dochód, do którego zamierza Pan zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku osiągnął 30 czerwca 2022 roku.
6) Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Pana czynności ponosi (prawdopodobnie, ponieważ nie zna Pan treści umów łączących Zleceniodawcę z innymi podmiotami) Spółka, jednak nie wyklucza to obciążenia Pana odpowiedzialnością w razie niedochowania przez Pana warunków umowy ze Spółką oraz niewykonania obowiązków wynikających z tej umowy. Czynności prowadzące do realizacji poszczególnych projektów są konsultowane przez Pana z innymi osobami tworzącymi oprogramowanie na rzecz Spółki, a także z osobą pełniącą funkcję „koordynatora projektu” (która pełni funkcję koordynującą) oraz z osobą lub osobami trzecimi będącymi przedstawicielami klienta Spółki. Pan, jak również inne osoby współpracujące nad danym projektem mają dużą niezależność podczas realizacji swoich obowiązków, a czynności te są tylko konsultowane. Zajmuje się Pan zarówno projektowaniem modułów jak i w następstwie ich oprogramowywaniem. Czas realizacji obowiązków wynikających z umowy również nie jest wyznaczany przez Spółkę, niemniej jest podawany termin zakończenia poszczególnych projektów (jako data graniczna). Ponosi Pan ryzyko gospodarcze i odpowiedzialność, związane z prowadzoną przez Pana działalnością. Na Panu ciąży odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie powierzonych czynności oraz ryzyko gospodarcze związane z działalnością gospodarczą to m.in. ryzyko inwestycyjne, czyli prawdopodobieństwo nieuzyskania przez Pana przewidywanych wyników ekonomiczno-finansowych związanych z podejmowanym przedsięwzięciem,
7) Efekty pracy, w wyniku których powstaje oprogramowanie zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej, nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny, nie są techniczną tylko twórczą realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Zleceniodawcę.
Warunkiem koniecznym dla skorzystania z preferencji IP Box jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego IP, co jest wyrazem zgodności tej preferencji z podejściem nexus z Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5.
W załączniku do zeznania podatkowego wykaże Pan łączną kwotę dochodu podlegającą opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%. Natomiast pozostała część dochodu, która nie będzie podlegać opodatkowaniu preferencyjną stawką, zostanie wykazana w zeznaniu podatkowym i opodatkowana łącznie z pozostałymi dochodami z działalności gospodarczej.
Wskaźnik nexus obliczy Pan zgodnie z następującym wzorem (w następujący sposób): w liczniku: ((a + b) x 1,3) w mianowniku: (a + b + c + d). Poszczególne litery we wzorze oznaczają koszty faktycznie poniesione, tj. uregulowanie zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności, przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT ,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego IP.
Oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1062 ze zm.). Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem Pana prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Mając powyższe na uwadze, dochód z tytułu przeniesienia praw do opisanego przez Pana oprogramowania, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Pana od czerwca 2022 roku, poprzez opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych algorytmów i procesów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, w celu dalszego udoskonalenia technicznego procesów lub usług, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a Pana wykorzystane prace badawczo-rozwojowe zostały zakończone pozytywnym wynikiem – kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP.
Prowadzi Pan prace rozwojowe od początku współpracy ze Spółką, a więc od czerwca 2022 r. Prace rozwojowe dotyczyły/dotyczą rozwijania oprogramowania należącego do klienta Spółki o nowe, innowacyjne funkcjonalności. Ich celem/celami było i jest wytwarzanie nowych funkcjonalności, nowych modułów oprogramowania – programów komputerowych, do, których autorskie prawa majątkowe były/są przenoszone na Spółkę i które są implementowane do oprogramowania klienta. Prace rozwojowe obejmowały/obejmują czynności szczegółowo opisane we wniosku, a wszystkie one wykonywane są przy wykorzystaniu i pogłębianiu wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zajmuje się Pan rozwijaniem oprogramowania należącego do klienta Spółki o nowe funkcje oraz poprawia w nim błędy. Osobiście poprawia Pan wydajność istniejącego kodu, dodaje usprawnienia interfejsu użytkownika i nowe funkcjonalności mające na celu usprawnienie istniejących w systemie procesów. Prowadzona bezpośrednio przez Pana indywidualna działalność (w ramach współpracy z ww. Spółką) obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów lub usług, albowiem nieustannie, przy codziennym wykonywaniu czynności zdobywa Pan nową wiedzę z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, pogłębia ją, a następnie wykorzystuje do wytwarzania programów komputerowych (kodów źródłowych, interfejsów, algorytmów).
Powstałe programy komputerowe są i będą efektem Pana własnej, samodzielnej działalności twórczej, wynikiem zdobytej wcześniej i wykorzystanej wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki powyższemu procesowi powstaje nowy produkt. Podstawą do stwierdzenia powyższego są faktycznie wykonywane przez Pana czynności, proces myślowy i efekt tego procesu.
W ramach swojej działalności wytwarzał, wytwarza i będzie Pan wytwarzał programy komputerowe dla Zleceniodawcy – Spółki, bezpośrednio przez działalność o charakterze twórczym, prowadzoną w sposób systematyczny, tj. metodyczny i uporządkowany, stale poszerzając zasoby swojej wiedzy, bądź też bazując na wiedzy dotychczasowej do tworzenia nowych zastosowań.
W ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług). Efekty Pana samodzielnej działalności są rozwiązaniami niewystępującymi dotychczas w praktyce gospodarczej lub są na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących. Pana czynności nie obejmują prac rutynowych, a zmierzają do ulepszenia i poprawy funkcjonalności tworzonego oprogramowania. Programy komputerowe, do których autorskie prawa majątkowe są przenoszone na Spółkę są tworzone przez Pana w ramach tych prac rozwojowych. Prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem. Tym wynikiem lub wynikami będą nowe funkcjonalności, moduły oprogramowania. Wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały formę programu komputerowego. Ten wynik/wyniki będą wykorzystywane/są wykorzystywane przez Pana na potrzeby Pana działalności, w celach komercyjnych, zarobkowych. W wyniku prac rozwojowych zaprojektował i stworzył Pan nowy, zmieniony lub ulepszony proces/usługę. Tym produktem jest/są programy komputerowe wytworzone w ramach czynności wykonywanych na rzecz Spółki.
Oferuje lub będzie oferował Pan produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych w Jego działalności gospodarczej. W stosunku do dotychczasowej Pana działalności procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter. Nowy, ulepszony charakter procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzenie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.
Otrzymywane przez Pana przychody są bezpośrednim skutkiem prowadzonych przez Pana prac rozwojowych i wytwarzanych efektów tych prac. Gdyby Pan nie prowadził prac rozwojowych i nie wytwarzał programów komputerowych, nie uzyskiwałby przychodów ze współpracy ze Spółką, o których mowa we wniosku.
W każdym przypadku tworzenie przez Pana programu komputerowego wiąże się z samodzielnym podejmowaniem prac rozwojowych w rozumieniu ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadził albo prowadzi Pan odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia każdego poszczególnego programu komputerowego, który jest efektem Pana pracy.
Dochód ze zbycia przez Pana prawa do oprogramowania komputerowego stanowi kwalifikowany dochód w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Preferencyjną stawkę opodatkowania wynoszącą 5% uzyskanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej chciałby Pan zastosować w odniesieniu do dochodu z kwalifikowanego źródła uzyskanego w roku 2022 i kolejnych, a przedstawiony stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Pana w złożonym wniosku, w późniejszych latach.
Efektem prac prowadzonych samodzielnie przez Pana jest program komputerowy (moduł) podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż współtworzy złożony system wielomodułowy, a każdy z modułów (część/fragment/element) może działać samodzielnie, może także działać i działa spójnie z innymi modułami.
W zakresie złożonego wniosku nie wnosi Pan o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie oceny czy opisana we wniosku działalność, którą prowadzi jest działalnością badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Przedmiot wniosku mający być przedmiotem rozstrzygnięcia przez wskazanie konkretnych regulacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy art. 30ca ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podejmowana bezpośrednio przez Pana działalność w zakresie tworzenia, ulepszenia i rozwijania oprogramowania oraz jego części, w okresie którego dotyczy wniosek obejmowała/obejmuje i będzie obejmować prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (nie podejmuje Pan działalności twórczej obejmującej badania naukowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Nie prowadzi badań naukowych, a prace rozwojowe, jak to zostało wskazane we wniosku).
Wobec zamiaru skorzystania przez Pana z preferencyjnego opodatkowania 5% stawką podatku dochodów uzyskiwanych ze sprzedaży oprogramowania lub jego części począwszy od 2022 r. opisane i wyeksponowane we wniosku informacje/dane/warunki – miały miejsce/ mają miejsce oraz dojdzie do ich spełnienia.
Uzyskuje Pan wynagrodzenie z tytułu wykonywania przedmiotu umowy oraz z tytułu przeniesienia praw autorskich do utworów powstałych w wyniku wykonywania przedmiotu umowy. Uzyskuje zatem wynagrodzenie za czynności polegające na tworzeniu programów komputerowych w sposób opisany we wniosku oraz z tytułu przenoszenia praw autorskich do utworów. Zgodnie z postanowieniami umowy w ramach wynagrodzenia, o którym mowa w umowie przenosi Pan na Spółkę na czas nieokreślony i bez ograniczeń terytorialnych całość majątkowych praw autorskich do utworów wraz z nieodwołalnym prawem do rozporządzania oraz wykonywania i zezwalania na wykonywanie autorskich praw zależnych, na polach eksploatacji szczegółowo wskazanych w umowie. Przeniesienie praw następuje z chwilą ustalenia utworu lub jego możliwej do wyodrębnienia części w jakiejkolwiek formie, niezależnie od tego czy ustalenie obejmuje całość, czy część utworu i niezależnie od tego, czy całość lub część utworu osiągnęła ostateczną formę, jednak najpóźniej w chwili wygaśnięcia Umowy.
W danym miesiącu tworzy Pan dane programy komputerowe i uzupełnia ewidencję wykonanych zadań, która jest podstawą do wystawienia faktury VAT. Przeniesienie praw i wyodrębnienie programu komputerowego potwierdzają zapisy umowy i czynności Stron, tj. wytworzenie programu komputerowego, jego utrwalenie, zapis, wykazanie w karcie ewidencji, przyjęcie tych prac przez Spółkę i zapłata należności za dany miesiąc wykonanych czynności, w którym wytworzone zostały programy komputerowe.
Dodatkowo wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo IP w ewidencji prowadzonej na potrzeby ulgi IP BOX. Przedmiotowe usługi wykonuje Pan w Polsce.
Mając na uwadze powyższe, Pana zdaniem, będzie Pan mógł zastosować stawkę 5% podatku dochodowego od osób fizycznych, od dochodu uzyskiwanego z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania tworzonego oraz powstałego na skutek rozwijania i ulepszania oprogramowania przez Pana wytworzonego, gdyż rozwój i ulepszanie ma miejsce przed przeniesieniem autorskich praw majątkowych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:
Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:
a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),
b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
Stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.
W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:
Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:
1)patent,
2)prawo ochronne na wzór użytkowy,
3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8)autorskie prawo do programu komputerowego
–podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.
Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:
Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.
W Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Stosownie do ust. 2 pkt 1 art. 1 ustawy o prawie autorskim:
W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).
Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.
Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.
Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:
(a + b) x 1,3
a + b + c + d
w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:
a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:
Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.
Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:
W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.
Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:
Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:
1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2). W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.
Stosownie do art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:
Do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.
Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w którym osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).
Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.
Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:
1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;
2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;
3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;
4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;
5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.
Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:
Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.
Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:
W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.
Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna. Jej prowadzenie w sposób, który nie zapewnia osiągnięcia ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.
Jak wynika z okoliczności przedstawionych we wniosku oraz w jego uzupełnieniu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, w wyniku których wytwarza, ulepsza i rozwija oprogramowania podlegające ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przy czym Pana działalność jest twórcza podejmowana w sposób systematyczny (nie rutynowy) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań, a zatem wpisuje się ona w definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto, jak Pan wskazał w opisie sprawy, dokonuje Pan odpłatnego zbycia praw majątkowych do wytworzonego, ulepszonego i rozwijanego oprogramowania z zachowaniem warunków określonych w art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, osiągając dochody ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Na potrzeby skorzystania z IP Box prowadzi Pan odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ewidencję pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy, przypadających na każde ww. prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
W konsekwencji, w odniesieniu do przedstawionego zdarzenia, może Pan opodatkować sumę kwalifikowanych dochodów, osiągniętych w 2022 r. z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. autorskich praw do programów komputerowych, preferencyjną 5% stawką podatkową. Powyższe odnosi się również do lat kolejnych, o ile nie ulegną zmianie okoliczności wskazane we wniosku i nie ulegnie zmianie stan prawny.
Sposób ustalenia wartości wynagrodzenia za przeniesienie praw własności intelektualnej, nie podlega ocenie przez tutejszy organ.
Zaznaczyć należy w tym miejscu, że o ile podstawą opodatkowania preferencyjną 5% stawką podatkową jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym, to wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zastrzeżenia wymaga, że uzyskiwane przez Pana przychody niestanowiące dochodów z przeniesienia praw własności intelektualnej, nie podlegają ocenie przez tutejszy organ.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
•stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
•zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Dodatkowo informujemy, że interpretacja indywidualna dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem wniosku w kontekście sformułowanego pytania interpretacyjnego, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii opisanych we wniosku, w szczególności we własnym stanowisku.
Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenie przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm., dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right