Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1058.2022.3.BM
Możliwość opodatkowania ryczałtem wg stawki 8,5% usług IT (PKWiU: 62.01.12.0, 62.01.11.0)
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 14 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 12 stycznia 2022 r. (wpływ 16 stycznia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Prowadzi Pan pozarolniczą jednoosobową działalność gospodarczą od 2 października 2022 roku. Kody PKD, które dotyczą prowadzonej przez Pana działalności to 62.02.Z - Działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki, 62.01.Z - Działalność związana z oprogramowaniem, 62.09.Z - Pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych.
Zamierza Pan dodać również kod 62.01.1, czyli usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych.
Przedmiotem wniosku o interpretację jest tylko część usług świadczonych przez Pana, nie zaś wszystkie.
Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wybrał Pan rozliczanie się według zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wykonuje Pan zadania, takie jak, na przykład:
- uczestnictwo w spotkaniach projektowych, których celem jest podział prac, ustalenie istotnych kwestii dotyczących współtworzonego oprogramowania,
- doradzanie w temacie profili specjalistów, których należy zatrudnić, celem wsparcia bieżących systemów, lub rozwojem istniejących systemów do nowszych technologii informatycznych,
- analizę ryzyk operacyjnych i rekomendowanie działań zapobiegawczych,
- analizę systemów operacyjnych,
- dobieranie technologii, w których projekt będzie implementowany,
- opracowanie rozwiązań dla nietrywialnych zagadnień, które są wymagane do stworzenia danego oprogramowania,
- udzielanie wsparcia technicznego zespołowi.
Wykonywana przez Pana działalność nie polega ściśle na programowaniu, lecz głównie na doradzaniu, analizowaniu i nadzorowaniu procesów IT (informatycznych). Nie świadczy Pan klasycznych usług programistycznych, nie pisze kodu. Pana usługi kończą się na doradztwie. Ich efektem są rekomendacje działań, plany pracy, zalecenia, propozycje postępowania dla zespołów IT i firm - klientów. Na żadnym etapie świadczenia usług nie jest tworzone przez Pana oprogramowanie w sensie pisania kodu.
Ponadto świadczone usługi nie dotyczą przychodów ze świadczenia usług określonych w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Aby jak najlepiej przybliżyć Pana działalność, należy wskazać zadania, jakie Pan wykonuje.
Prowadzi Pan dyskusje biznesowe z klientami na temat tego, jakie profile specjalistów należy zatrudniać celem wsparcia bieżących systemów oraz rozwoju istniejących systemów do nowszych technologii informatycznych. Dyskusje dotyczą również migracji istniejących rozwiązań w systemy "chmurowe" (rozproszone), celem podążania za zmieniającymi się technologiami.
Bierze Pan również aktywny udział w dyskusjach o kwestiach związanych z wydajnością pracy specjalistów w projektach i ewentualnych decyzjach o zatrudnianiu lub zwalnianiu ich "z" bieżących projektów, jeżeli cele biznesowe mogą ucierpieć.
Doradza Pan też w kwestiach automatyzacji testów, usprawnianiu pracy zespołów programistycznych, rozmowach na tematy ogólnie rozumianych statusów projektowych i omawia z poszczególnymi członkami zespołów projektowych ich bieżącej lub zaplanowanej pracy celem doradzenia kroków, które należy wykonać celem optymalizacji pracy, aby osiągnąć założone cele informatyczne.
Ponadto, zadania projektowe wykonuje u Pana tester manualny, analityk biznesowy, serum master, product owner, architekt oprogramowania, product manager, itd., natomiast Pan odpowiada jako software delivery manager za to, aby ewentualne problemy były rozwiązywane i aby przedstawiać ich osiągnięcia w rozmowach z klientami oraz ogólnie dbać o stabilność zespołu celem szeroko rozumianego wsparcia projektowania i rozwoju szeroko rozumianych technologii informatycznych.
Co więcej, analizuje Pan systemy komputerów; podczas rozmów z klientami dyskutuje Pan o szeroko rozumianych kwestiach dotyczących zatrudniania ludzi, kierunku rozwoju systemów klienta. Rozmowy dotyczą problemów systemowych, które istnieją i tego, jakie są cele biznesowe do wykonania poprzez realizację nowych projektów. Wie Pan, jakie są u Klienta używane technologie obecnie i jakie planowane są do wykonania w przyszłości. W sposób pośredni ma miejsce analiza systemów komputerowych klienta. Nie jest ona zlecana, ale przy okazji wszelkiego rodzaju rozmów, maili i spotkań podnoszone są w sposób ciągły wyżej wymienione kwestie. Dodatkowo omawiane są kwestie dotyczące planowanych projektów i wdrożeń rozwiązań systemów rozproszonych. Nie jest Pan stricte członkiem zespołu projektowego, ale jako manager, odpowiada Pan za kontakt pomiędzy klientem (firmą z rynków finansowych), a firmą outsourcingowa (firma zatrudniająca specjalistów) i świadczy Pan usługi odpowiadające za to, aby zespół projektowy był zmotywowany, wykonywał zadania, rozwijał się. Pana zadaniem jest również pomoc w adresowaniu pojawiających się problemów z pracownikami, czy też w przypadku problemów w projekcie w związku z brakiem specjalistów, technologiami, itd. pomóc zminimalizować ryzyko i zmaksymalizować efekty pracy członków zespołu projektowego.
Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego
Zadane pytanie dotyczy opodatkowanych ryczałtem usług świadczonych od daty założenia działalności gospodarczej, czyli od 2 października 2022 roku.
Od czasu założenia działalności gospodarczej jest Pan opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym. Przed założeniem działalności był Pan opodatkowany na zasadach ogólnych.
Złożył Pan oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem przy zakładaniu działalności w CEIDG.
Pierwszy dochód z działalności osiągnął Pan 31 października 2022 roku.
Kody PKWiU pasujące do świadczonych przez Pana usług to:
-62.01 - Usługi związane z oprogramowaniem,
-62.02 - Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki,
-62.09 - Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych,
-62.01.11 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz
-62.01.12 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Nie uzyskuje Pan innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
Prowadzi Pan ewidencję przychodów.
Pana przychód w 2021 roku nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie.
Otrzymuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) oraz usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz usług w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0).
Działalność prowadzona przez Pana spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie.
Zakres prac jest bardzo szeroki, składa się m. in. z poniższych obszarów:
- Analiza, dewelopment, testowanie i wdrożenie istniejących rozwiązań informatycznych napisanych w starych technologiach na nowe technologie informatyczne, celem podążania za trendami na rynku i celem poprawienia używalności, wydajności, bardziej efektywnego interfejsu, możliwości skalowania rozwiązania, a także praca na platformach, których koszt utrzymania będzie docelowo niższy, a przynajmniej nie wyższy - niż na rozwiązaniach przestarzałych.
- Rozszerzanie użycia bieżących rozwiązań informatycznych, wykorzystywanych przez określoną listę użytkowników końcowych na całkowicie nową dodatkowa liczbę użytkowników końcowych. Dla przykładu rozwiązanie bieżące wykorzystywane jest przez 200 użytkowników w Europie, docelowe rozszerzone zostanie na dodatkowych 500 użytkowników z Azji oraz Europy. Wiąże się to nie tylko z "prostym" zwiększeniem ilości użytkowników, ale a) studium analizy wykonywalności, b) przygotowaniem planu niezbędnych rozszerzeń w obecnym systemie, c) wykonaniem niezbędnych prac deweloperskich celem efektywnego korzystania z rozwiązania przez starych i nowych użytkowników. Wiązać się to może (ale nie zawsze musi) z aktualizacją infrastruktury czy technologii informatycznych, modyfikacja procesów biznesowych, etc.
- Koncentracja i scalanie rozwiązań informatycznych. Zdarza się, że pewna liczba mniejszych aplikacji, rozproszonych (dla przykładu 20 mniejszych aplikacji) ma zostać zastąpiona nowym systemem, który będzie używany nadal przez taka sama liczbę/grupę użytkowników końcowych. Trzeba zrozumieć procesy biznesowe, architekturę informatyczna i zaproponować i wdrożyć rozwiązanie, które wykona ten cel.
- Praca nad studium wykonywalności rozwiązań informatycznych, tzw. "POC" (Proof of Concept". Jeżeli planowane są do wykonania określone zmiany w technologiach informatycznych, nie wiadomo na początkowym okresie jakie należy wybrać technologie, jaką infrastrukturę informatyczną użyć, jakie są dobre/słabe strony danego rozwiązania. Dlatego robi się pewnego rodzaju wersje "testowe", które zawierają podzbiór funkcji docelowo używanych. Weryfikuje Pan i analizuje efektywność działania, przyjazność interfejsów, zgodność z normami i standardami. Na takim etapie możliwe jest zaniechanie prac nad danym PoC i wykonanie nowego studium, które może (ale niekoniecznie musi) bazować na całości/części/pewnym podzbiorze (wcześniej wykonywanej i analizowanej funkcjonalności).
- Są projekty, które wydają się tylko tzw. utrzymaniem systemów, tzn. przez długi czas nie oczekuje się żadnych nowych funkcjonalności, system ma działać "sam z siebie" bez żadnej ingerencji ludzkiej. Oczywiście, w realnym świecie tak się nie dzieje. Stąd nieustannie pojawiają się zapytania i wnioski od użytkowników nt. błędów czy istniejących/brakujących funkcjonalności, każdy taki element wymaga szczegółowej analizy, przetestowania i ew. wdrożenia, więc (jak przy każdym punkcie) wykonania także dokumentacji wdrożeniowej.
- Po stronie klienta zdarza się, że istnieje jeden system/rozwiązanie, które jest używane w jednym obszarze/sektorze. Użytkownicy maja na bieżąco ciągle analizy/dewelopment w tym zakresie. I pojawia się konieczność "scalenia" dwóch obszarów klienta, aby używały jeden zbiór aplikacji. Z przyczyn oczywistych, obydwie grupy ludzi pracowały wcześniej na innych narzędziach, wykorzystywały inne procesy biznesowe, należy wykonać niezbędne prace zarówno deweloperskie, jak i analityczne, przekazywanie wiedzy/umiejętności celem docelowo zapewnienia sytuacji, ze jeden system działa wg. założeń klienta w więcej niż jednym sektorze. To nie jest proste zwiększenie ilości użytkowników, ale migracja pracy do nowego modelu informatycznego.
- Są projekty, gdzie klient wymaga stricte pomocy w analizie danych, informacji, przygotowywaniu raportów, analiz, wykresów, wyciągania wniosków, a także wsparcia w prowadzeniu projektów, pracy projekt/produkt managerów, produkt owerów, serum masterów, etc. Pracownicy są przypisywani regularnie pomiędzy projektami tam, gdzie na dana chwile pojawia się potrzeba wykorzystywania ich unikalnych umiejętności.
Wszystkie bieżące usługi są świadczone na rzecz kontrahenta, będąc elementem kompleksowego świadczenia usług na jego rzecz.
Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz usługi w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz kontrahenta.
Umowa uzgadnia jedną stawkę wynagrodzenia za godzinę świadczonych usług, niezależnie od charakteru realizowanych wtedy przez Pana usług.
Spotkania częste regularne/nieregularne na wyższym poziomie tzn. bez precyzyjnej niskopoziomowej dyskusji co/jak konkretnie dana osoba ma wykonać, gdyż takie zadania mają już kierownicy projektów, managerowie produktów, serum masterzy, analitycy biznesowi czy product ownerzy. Jako zewnętrzny specjalista znając specyfikę danej osoby w projekcie, okrojony zakres prac projektu, potencjalną czasochłonność, planowany skład osobowy, czy praca odbywa się lokalnie (zespól w Polsce), czy angażuje się ludzi pracujących hybrydowo/zdalnie z różnych lokalizacji w tej samej/różnych strefach czasowych, mówiących tym samym/rożnymi językami, mając wiedze na temat kwalifikacji poszczególnych ludzi, ich motywacji do wykonania planowanych zadań, stabilności (ryzyko odejścia z projektu), używanych technologii (starsze/nowsze), sposobu zarzadzania projektem, używanymi narzędziami, procesami istniejącymi w firmie i szeregiem wielu innych kryteriów - dokonuje subiektywnej do pewnego stopnia oceny przydatności danej osoby do projektu. Kontrahent mając wiedzę o kwalifikacjach technicznych osoby, zbieżności z oczekiwaniami oraz Pana oceny decyduje, czy też nie, o angażu osoby do danych zadań na czas długofalowy, krótki lub wręcz rezygnuje z jej udziału w projekcie. Takie analizy są robione nieustannie, ze względu na bardzo zmienny rynek IT i niepewność na rynku co do specjalistów z jakimi się współpracuje. Pana zadaniem jest też zrozumienie na ile dany członek zespołu projektowego (dla przykładu deweloper) będzie rzeczywiście wykonywał nie tylko prace programistyczną, ale potencjalnie tez równolegle dokumentacje, testy, instalacje oprogramowania czy też szkolenie innych ludzi/zarządzanie nimi. Także szukanie tzw. "drugiego dna" i analizowanie na bieżąco (ciągle), rozmawiając z członkami zespołu projektowego, kontrahentem, daną osobą czy zakres wykonywanych prac, aby nie zmienił się w czasie. I czy przypisanie danej osoby ma sens, ewentualnie, czy nie należy np. poszukać dla niej/niego innych zadań, zwiększyć zakres obowiązków, przenieść wagę zadań z jednego typu działań na drugi. Podczas licznych rozmów przekazywane mi są informacje nt. tego co się dzieje w projekcie, z jakimi tematami technicznymi/organizacyjnymi/ludzkimi borykają się ludzie, którymi Pan zarządza, używa tej informacji i wiedzy na temat rozwiązań IT, którą posiada na nieustanne wyciąganie wniosków i działanie: doradztwo w zakresie zakresu prac, technologii, organizacji projektu. Jako osoba z zewnątrz, na co dzień zajmująca się ludźmi przypisanymi do kilku, kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu różnych projektów, tego typu zadania wykonuje Pan w sposób ciągły.
Spotkania znacznie rzadsze, które mają kilka potencjalnych momentów w czasie. Mogą się odbywać przed rozpoczęciem prac projektowych, na etapie planowania/analizy celi strategicznych, mogą się tez odbywać już w trakcie prac projektowych, jeżeli ma Pan już zatrudniony zespól specjalistów przypisanych do projektu i wykonujących zadania, czy wręcz mogą spotkania odbywać się bardziej sprzedażowe bez żadnego konkretnego celu projektowego - oferując grupę określonych specjalistów do klienta z zapytaniem, czy dla nich widzi u siebie miejsce krótkofalowo/długofalowo w organizacji, i chce ich zaangażować do wykonania pewnych prac. Projekty i prace wykonywane przez wspomnianych specjalistów są wykonywane nie bezpośrednio dla kontrahenta, ale powyższy kontrahent ma swojego klienta, którego on obsługuje. I Pan (poprzez nawiązanie współpracy z kontrahentem), reprezentuje kontrahenta i w jego imieniu wykonuje szeroko rozumiane prace informatyczne. Podsumowując i generalizując – pomaga Pan w utworzeniu zespołu projektowego specjalistów najlepiej dobranych kwalifikacyjnie do wymogów realizowanego projektu, znając jakie konkretnie technologie informatyczne mają być wykonane i jaki jest cel finalny tychże prac.
Podczas prac projektowych może zaistnieć szereg ryzyk, powodów, dla których rozwiązanie informatyczne może napotkać problem z jego finalnym poprawnym wykonaniem. Pana rola to analizowanie takich ryzyk i rekomendowanie działań zapobiegawczych. Ze względu na skomplikowanie i bardzo specyficzne kwestie podane są przykładowe obszary, które mogą, ale nie muszą, być zestawem skończonym. Analizowane jest czy osoby przypisane do projektu mają odpowiednie kwalifikacje, aby wykonać stawiane zadania, czy posiadają zdolność nabycia brakujących kwalifikacji, czy jakość pracy jest zgodna z kryteriami odbioru tychże prac, czy motywacja do pracy danej osoby daje poczucie stabilności tj. pozostania w projekcie na czas, aby dostarczyła oczekiwaną wartość dodaną swojej pracy, czy realizowane zadania projektowe są akceptowane przez poszczególnych specjalistów projektowych (a nie tylko głównego analityka, product ownera, czy kierownika projektu), czy sposób wykorzystania ludzi nie eksploatuje ich nadmiernie wpływając na ich zdrowie fizyczne/psychiczne, czy planowane zmiany w procesach rozwoju oprogramowania nie wpłyną na ostateczny cel projektu i potencjalnie nie stanowią ryzyka dla jego zakończenia z sukcesem (dla przykładu sposób komunikacji, narzędzia programistyczne, wykorzystywana infrastruktura, wykorzystywana technologia, zmiana sposobu zarzadzania projektem/ludźmi, wykorzystywanie metodyk koordynowania prac w projekcie, używany język w pracy, wykorzystanie ludzi pracujących w różnych strefach czasowych, zmiana profilu specjalistów, dodanie większej ilości starszych specjalistów, zwiększenie ilości świeżych osób w projekcie, itd.), czy wykorzystywane technologie informatyczne są zasadne (tzn. nie należy zmienić narzędzi, języków programowania, infrastruktury?), czy zmiany personalne kluczowych osób w projekcie mogą wpłynąć na dalsze prace, czy nie ma ryzyk dotyczących zakończenia wsparcia technicznego używanych urządzeń/licencji na oprogramowanie, czy też jakiekolwiek zmiany w projekcie nie spowodują konieczność ograniczenia zakresu dostarczonych prac aby zdążyć na czas, itd. Jako kluczowa osoba w projekcie, mająca w swojej pieczy nadzór nad dziesiątkami ludzi w różnych projektach, lokalizacjach fizycznych, obszarach biznesowych jest Pan angażowany do rekomendowania i/lub wprowadza działań naprawczych samodzielnie, lub tez rekomendując wykonanie pewnych działań.
Przez systemy operacyjne nie są rozumiane systemy operacyjne komputerów jak Windows OS, Mac OS czy Linux OS. Jako "system operacyjny" rozumie się większą aplikacje, tak naprawdę złożony system informatyczny, który jest wykorzystywany przez użytkowników biznesowych do prowadzenia swojej działalności. Dla przykładu to może być platforma służąca do zawierania transakcji kupna/sprzedaży aktywów finansowych, rozwiązania techniczne służące do dodawania nowych użytkowników (używających wcześniej przestarzałe i/lub inne oprogramowanie) do nowego systemu informatycznego. Czy też rozwiązanie informatyczne służące do analizy transakcji finansowych, zachowań ludzi i szeregu innych czynników, aby przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy przez przestępców (pochodzących z nielegalnego źródła, lub też z legalnego źródła niemającego pokrycia jednak do wykonywanych prac widocznych przez ludzi na co dzień). Omawiane mogą być z Panem kwestie dotyczące rozwoju oprogramowania w tym zakresie jak np. sensu wdrożenia nowej bazy danych, migracji na inna bazę danych, użycie innej wersji środowiska programistycznego, zmiana języka programowania, etc., występujące problemy z programowaniem, problemy występujące z członkami zespołu projektowego (wydajność pracy, jakość pracy, motywacja, konieczność zmiany zadań technicznych jakie wykonują, itp). Wymagane od Pana jest zrozumienie "jak działają" systemy informatyczne, aby mógł Pan zrozumieć, czy jakieś rozwiązanie zbliża się do kresu używalności, czy warto inwestować w rozwój tego konkretnego rozwiązania informatycznego, czy wyciągnąć ludzi z tego projektu i przenieść ich gdzie indziej, czy tez zatrudnić dodatkowych specjalistów i przekazać ich do projektu aby wzmocnili nad nim prace. Bierze Pan udział w regularnych/nieregularnych spotkaniach na których dyskutowane są kwestie organizacyjne, techniczne, projektowe, ludzkie, na bazie tych wszystkich informacji, podczas także Pana rozmów z członkami zespołu projektowego, interesariuszy projektu, i innymi osobami, musi Pan wyciągać wnioski. Może Pan także uzyskać dodatkowe analizy, raporty, prezentacje i innego rodzaju dostęp do informacji. Generalnie dążenie jest do tego, żeby zrozumieć z większej perspektywy jak działa i po co biznesowo wykorzystywane jest dane rozwiązanie. A w tle jest cala otoczka techniczno-organizacyjno-ludzka.
Z jednej strony na dobór technologii do implementacji projektu nie mam żadnego wpływu. Decydują zazwyczaj pieniądze, preferencje sponsorów projektu (osób finansujących dane rozwiązanie informatyczne), już zaimplementowane i wdrożone inne (podobne) rozwiązania, posiadane kwalifikacje ludzi, dostępność narzędzi, strategia danej firmy. Z drugiej strony, szczególnie na początkowym etapie projektu może Pan brać udział w rozmowach, gdzie analizowane jest jakie konkretne rozwiązania techniczne są możliwe do wykonania i na co wpłyną: łatwość implementacji, łatwość wsparcia technicznego, skomplikowanie wdrożenia, jak szeroki jest rynek specjalistów posiadających dane umiejętności, czy zacząć wdrożenie z użyciem nowszych technologii (mniej sprawdzonych). Także, podczas już używania rozwiązania informatycznego (mającego czasami kilka(naście) lat) możliwe do podjęcia są decyzje - czy zostawia i kontynuuje Pan nowe prace "bez zmian", czy nowy model informatyczny tworzony jest w nowy sposób, z użyciem innych technologii. Pana rolą z jednej strony jest uważnie słuchać i wykonywać polecenia, jeżeli wybiera się technologie A i preferowane jest wykonanie rozwiązania w pewien sposób - to trudno odmówić - poszukuje się odpowiednich ludzi i pomaga to wdrożyć. Z drugiej strony, to jest moment na możliwe zadanie pytań sugerujących/proponujących inny kierunek działania. Użycie innego narzędzia. Innego rodzaju infrastruktury informacyjnej. Czy wręcz zasugerowaniu wydania więcej pieniędzy i wdrożeniem czegoś większym kosztem, ale w następnych latach zaoszczędzając pieniądze np. ułatwionym utrzymaniem i rozwijaniem tworzonego oprogramowania. To pewne uproszczenie, gdyż w zależności of firmy, projektu, obszaru rynku, organizacji firm - takie decyzje podejmują nie pojedyncze osoby, zespoły, kierownicy - ale wręcz liczne gremia. Pana zdanie może mieć także wpływ na podjęte finalnie decyzje.
Chodzi tutaj o pomoc w doradzeniu rozwiązań do sytuacji, które na pierwszy rzut oka blokują lub w istotny sposób wstrzymują prace, czy wręcz zagrażają realizacji danego systemu informatycznego. Poniżej parę przykładów. Mogą to być dla przykładu kwestie zażegnania (krótkofalowo) problemów z finansowaniem (braku środków), pomoc w przygotowaniu propozycji i przekonaniu wszystkich stron do wykonania pracy "za darmo" przez danego interesariusza w projekcie (np. bez kosztowe użyczenie członków zespołu projektowego w danym roku na 1 - 3 miesiące jako "gest" czy tez "dobra wola" strony finansującej dany zakres pracy, ale równocześnie wypracowanie sposobu i np. zgoda na wyższa kwotę za wykonana prace w roku kolejnym (niż uzgodniono wstępnie) tj. przenegocjowanie już zawartych ustaleń na nowe warunki. Inna kwestia dotyczy problemu technicznego - gdy do wykonania systemu informatycznego (nowego) zaplanowano wykonać cześć nowego dewelopmentu, ale zastanawiano się także nad użyciem ponownym części kodu/infrastruktury. Pojawiło się kilka opcji począwszy od użycia/pozostawienia w większości starszych technologii, do tak naprawdę przepisania całości od zera (koszt początkowy wyższy, ale utrzymanie i późniejszy rozwój tańszy). Aktywne prace w tym temacie oznaczają udział w szeregu spotkań technicznych (z deweloperami, analitykami, kierownikami projektów), zbieraniu informacji, przygotowaniu dokumenty analizy. I następnie przedstawieniu rekomendowanego rozwiązania. Także na takim etapie do zarekomendowania otrzymuje Pan np. informacje, że planowany dewelopment to 6 miesięcy i 800 osobodni. A po powyższych akcjach weryfikacyjnych wychodzi 2 lata i tysiące osobo-dni. Jako osoba zajmująca się zorganizowaniem do projektu grupy ludzi (określone kwalifikacje techniczne, określona ilość ludzi) musi Pan zdecydować, czy w prace nad projektem w oczekiwanym czasie, zakresie i angażu ludzi powinno się zaangażować (czy też odpuścić i nie angażować się w dany projekt).
W tym punkcie nie ma na myśli Pan fizycznego wsparcia technicznego niskopoziomowego jak pomoc w pisaniu kodu w projekcie, tworzenie analizy wymagań technicznych w projekcie, czyli wejścia jako osoba techniczna w projekt i rozpoczęcie wykonywania zadań programistycznych, testerskich czy zarządczych. Jako specjalista techniczny rozumiejący technologie informatyczne, biznes zaangażowany w dany obszar informatyczny - zajmuje się Pan rozmowami z członkami zespołu projektowego (specjaliści, leaderzy), interesariuszami ogólnie projektowymi i jeżeli uzna za zasadne – pomaga. Brakuje testerów automatycznych - organizowanie zadań mających na celu rozwój testerów manualnych i pomoc w rozwoju elementu deweloperskiego u nich, aby (nie od razu, ale z czasem) stali się testerami automatycznymi. Wsparcie członków zespołu projektowego jak chodzi o znalezienie/zorganizowanie specjalisty z danej dziedziny. Pomoc w modyfikacji środowisk pracy członka zespołu projektowego, np. zorganizowanie dodatkowego monitora, innego systemu operacyjnego w stacji roboczej. Poszukiwanie środków na sfinansowanie szkoleń/certyfikacji informatycznych. Rozmowy pomiędzy rożnymi projektami i wyciąganie (tymczasowe) ludzi pomiędzy rożnymi obszarami celem wsparcia projektu, który tego potrzebuje. Wsparcie techniczne może być także realizowane przez wyjście ludzi z projektu, jeżeli ktoś się nie sprawdza (nie odnajduje się w zespole, technologii informatycznej, procesie tworzenia oprogramowania, lub tez jest czynnik ludzki) - zorganizowanie zastępstwa lub całkowite usuniecie osoby z zespołu, co docelowo (wprowadzając osobę z większymi kwalifikacjami technicznymi) jest wsparciem technicznym dla zespołu. Reagowanie na wszelkiego rodzaju sygnały dotyczące ograniczeń jakie napotyka zespól i angażowanie dodatkowych osób celem pomocy w rozwiązaniu ich.
Pytanie
Czy zakres świadczonych przez Pana usług kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie, a co za tym idzie, czy przychód osiągany przez Pana w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych oraz usług związanych z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, sklasyfikowanych pod kodem 62.01.12.0 PKWiU oraz kodem 62.02.11.0, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem do wykonywanych przez Pana usług, sklasyfikowanych pod kodem 62.01.12.0 PKWiU oraz 62.01.11.0 PKWiU, które zamierza dodać w CEIDG do prowadzonej działalności, da się zastosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych 8,5%.
Pana zdaniem prawidłowe i uzasadnione jest zastosowanie stawki ryczałtu w stawce 8,5% przychodów z działalności związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 oraz do przychodów z działalności związanej z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0.
Usługi wchodzące w zakres symbolu PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0 nie zostały wymienione w Załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a w konsekwencji - zważywszy, że żaden inny przepis nie stanowi inaczej - przychody uzyskiwane z tytułu świadczenia tych usług mogą korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz Załącznika Nr 2 do ustawy.
Nie świadczy Pan usług związanych z oprogramowaniem, tym samym uważa Pan, że do wyliczania kwoty należnego podatku dochodowego z tytułu przychodu od usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 prawidłowe jest zastosowanie stawki 8,5%. Brak świadczenia przez Pana usług programowania jest istotny w kontekście art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. g) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie bowiem z brzmieniem tego przepisu, stawką ryczałtu 12% objęte jest świadczenie usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego" (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Przy czym, stosownie do art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Z powyższego wynika, że stawką 8,5% mogą być opodatkowane tylko te usługi, które nie mieszczą się w definicji usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).
Tym samym należy ocenić, że działalność prowadzona przez Pana, mieszcząca się w klasyfikacji PKWiU 62.01.12.0 oraz 62.01.11.0, nie może być rozumiana jako mieszcząca się w grupowaniu 62.01, jako, że działalność faktycznie prowadzona przez Pana nie obejmuje programowania, a jedynie uczestnictwo w spotkaniach projektowych, których celem jest podział prac, ustalenie istotnych kwestii dotyczących współtworzonego oprogramowania, doradzanie w temacie profili specjalistów, których należy zatrudnić, celem wsparcia bieżących systemów, lub rozwojem istniejących systemów do nowszych technologii informatycznych, analizę ryzyk operacyjnych i rekomendowanie działań zapobiegawczych, analizę systemów operacyjnych, dobieranie technologii, w których projekt będzie implementowany, opracowanie rozwiązań dla nietrywialnych zagadnień, które są wymagane do stworzenia danego oprogramowania oraz udzielanie wsparcia technicznego zespołowi. Nie prowadzi Pan zatem działalności opisanej w PKWiU 62.01.1.
Mając na uwadze powyższe, w Pana ocenie, ma Pan prawo do opodatkowania uzyskiwanych przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% uzyskiwanych przychodów z tytułu działalności w zakresie świadczenia usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a) prowadzenia aptek,
b) uchylony
c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d) – e) uchylony
f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6) (uchylony)
W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
W podklasie tej znajduje się kategoria 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, która obejmuje dwa poniższe grupowania:
- PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania;
- PKWiU 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Grupowanie PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:
‒projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
‒projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
‒projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
‒wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.
Natomiast grupowanie 62.01.12.0 Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych - obejmuje:
- usługi związane z projektowaniem, rozwojem i wdrażaniem sieci klienta, takich jak: intranet, ekstranet i wirtualne sieci prywatne,
- usługi związane z projektowaniem i rozwojem bezpieczeństwa sieci, tj. projektowanie,rozwój i wdrażanie oprogramowania, sprzętu komputerowego i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci.
Tymczasem z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług polegających na:
- uczestniczeniu w spotkaniach projektowych, których celem jest podział prac, ustalenie istotnych kwestii dotyczących współtworzonego oprogramowania,
- doradzaniu w temacie profili specjalistów, których należy zatrudnić, celem wsparcia bieżących systemów lub rozwojem istniejących systemów do nowszych technologii informatycznych,
- analizie ryzyk operacyjnych i rekomendowanie działań zapobiegawczych,
- analizie systemów operacyjnych,
- dobieraniu technologii, w których projekt będzie implementowany,
- opracowaniu rozwiązań dla nietrywialnych zagadnień, które są wymagane do stworzenia danego oprogramowania,
- udzielaniu wsparcia technicznego zespołowi.
Usługi te są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 62.01 – Usługi związane z oprogramowaniem, 62.02 – Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki, 62.09 – Pozostałe usługi w zakresie technologii informatycznych i komputerowych, 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania oraz 62.01.12.0 ‒ Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.
Wskazał Pan także, że otrzymuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU 62.01.1), usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz usług w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0).
Analiza przedstawionego opisu dotyczącego zakresu wykonywanych usług prowadzi do wniosku, że usługi te – wbrew Pana stanowisku – są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem.
Mimo wskazania przez Pana, że wykonywane przez Pana czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01, 62.02, 62.09, 62.01.11.0 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem.
W opisie stanu faktycznego wskazał Pan, że otrzymuje Pan przychody ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem, usług związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania oraz usług w zakresie instalowania oprogramowania. Ponadto wskazał Pan, że wszystkie bieżące usługi są świadczone na rzecz kontrahenta, będąc elementem kompleksowego świadczenia usług na jego rzecz. Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), usługi związane z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02) oraz usługi w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0) są elementem kompleksowego (złożonego) świadczenia na rzecz kontrahenta. Poinformował Pan również, że umowa uzgadnia jedną stawkę wynagrodzenia za godzinę świadczonych usług, niezależnie od charakteru realizowanych wtedy przez Pana usług.
Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU: 62.01, 62.02, 62.09, 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.
Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0 oraz 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem Pana stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Końcowo, zaznaczyć należy, że załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym z dniem 1 stycznia 2021 roku został uchylony.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right