Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.992.2022.2.KD

Możliwość opodatkowania przychodów z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz kosztów uzyskania przychodów jako wspólnika spółki partnerskiej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz kosztów uzyskania przychodów jako wspólnika spółki partnerskiej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lutego 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan indywidualną działalność gospodarczą w zakresie Specjalistycznej Praktyki Lekarskiej. Działalność prowadzona jest od 13 sierpnia 2013 r. Dodatkowo 9 kwietnia 2020 r. wraz ze wspólnikiem założył Pan spółkę partnerską osób fizycznych wykonujących wolne zawody. W ramach spółki również świadczą Panowie usługi w zakresie praktyki lekarskiej, dodatkowo współpracując z lekarzami różnych specjalizacji, którzy świadczą na rzecz spółki usługi w zakresie porad lekarskich. Spółka zatrudnia również pielęgniarki oraz inny personel niemedyczny. Współpraca z tymi osobami odbywa się w formie stosunku pracy, umów cywilnoprawnych, jak i również w ramach działalności gospodarczej.

Udziały w spółce wynoszą po 50% przypadające na każdego ze wspólników.

Jako formę opodatkowania wybrał Pan zasady określone w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy). Wybór formy opodatkowania zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczy obydwóch działalności: prowadzonej indywidualnie oraz prowadzonej w formie spółki partnerskiej osób fizycznych wykonujących wolne zawody. Po zakończeniu roku podatkowego 2022 zamierza Pan dokonać zmiany formy opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej na zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych przy jednoczesnym zachowaniu formy opodatkowania określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do dochodów osiąganych w ramach spółki partnerskiej osób fizycznych wykonujących wolne zawody.

W ramach swojej indywidualnej praktyki lekarskiej prowadzi Pan specjalistyczny gabinet lekarski poza miejscowością, w której swoją działalność prowadzi spółka oraz do niedawna współpracował Pan z innymi placówkami medycznymi, w tym również publicznymi. Przychody osiągane w ramach specjalistycznego gabinetu lekarskiego są zgodnie z obowiązującymi przepisami ewidencjonowane przy pomocy kasy fiskalnej. Współpracę z placówkami medycznymi obecnie Pan zakończył, jednak nie wyklucza podjęcia takiej współpracy w przyszłości.

W ramach swojej indywidualnej praktyki lekarskiej świadczy Pan również usługi na rzecz prowadzonej wraz ze wspólnikiem spółki partnerskiej wystawiając na koniec każdego miesiąca fakturę obciążającą spółkę, którą spółka ujmuje w swoich kosztach, a wspólnicy proporcjonalnie do udziału. Świadczenie usług odbywa się na identycznych zasadach, jak w przypadku pozostałych lekarzy, z którymi spółka ma zawarte umowy o świadczenie usług (zgodnie z umową jest to 60% wartości usługi wykonanej przez spółkę na rzecz pacjenta). Więc na dochód podatnika podlegający opodatkowaniu składa się dochód uzyskany w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej oraz dochód uzyskany ze spółki, po ujęciu wszystkich kosztów, które spółka poniosła, w proporcji do obowiązującego udziału. Zaprezentowany sposób rozliczania umożliwia Panu rzeczywiste rozliczenie merytorycznych porad świadczonych w ramach zawodu lekarza na rzecz pacjentów spółki. Każdy ze wspólników ma inny obszar zainteresowań w ramach specjalizacji, którą wykonuje, zatem nie jest możliwe określenie umownie udziału w osiąganych przez spółkę wynikach w zakresie merytorycznych porad lekarskich udzielanych przez wspólników. Zapotrzebowanie na porady lekarskie każdego ze wspólników jest różne i kalendarz wizyt jest ustalany na każdy miesiąc przez dział rejestracji spółki. Dopiero wynik spółki powstały po ujęciu wszystkich kosztów spółki, w tym merytorycznych porad lekarskich udzielanych przez wspólników na rzecz pacjentów spółki, jest rozliczany proporcjonalnie do udziału określanego w umowie. Odzwierciedla to zaangażowanie wspólników w organizację i zarządzanie spółką oraz jej funkcjonowanie od strony administracyjnej.

W uzupełnieniu wskazał Pan następujące informacje:

Na podstawie umowy zawartej w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej ze spółką partnerską, w której jest Pan wspólnikiem, będą wykonywane tylko i wyłącznie czynności polegające na działalności lekarskiej. W ramach tej umowy nie będą wykonywane czynności związane z prowadzeniem spraw spółki oraz jej reprezentacją.

Do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pana przychód nie przekroczył w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy zadane we wniosku pytanie, limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 tej ustawy.

Pytania

1.Czy możliwe jest dokonanie zmiany formy opodatkowania na zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, przy jednoczesnym zachowaniu formy opodatkowania określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) w odniesieniu do dochodów osiąganych w ramach spółki partnerskiej osób fizycznych wykonujących wolne zawody?

2.Czy po zmianie formy opodatkowania na zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, przy jednoczesnym zachowaniu formy opodatkowania określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) w odniesieniu do dochodów osiąganych w ramach spółki partnerskiej osób fizycznych wykonujących wolne zawody, możliwe będzie obciążanie kosztów spółki kwotami wynikającymi z faktur wystawionych na rzecz spółki przez podatnika w ramach indywidualnej działalności gospodarczej?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1

Zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne nie zawierają ograniczenia w zakresie prezentowanym w opisanym stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że nie można opodatkować różnymi formami opodatkowania możliwymi w ramach jednej ustawy dochodów z indywidualnej działalności gospodarczej i dochodów z działalności w formie spółki. Taka sytuacja w prezentowanym opisie nie ma miejsca. W ramach spółki zamierza Pan pozostawić uregulowaną w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych formę opodatkowania określoną w art. 30c tejże ustawy (podatek liniowy), natomiast w ramach indywidualnej działalności gospodarczej zamierza dokonać zmiany na zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych, który jest uregulowany ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne. Zatem mamy tu połączenie dwóch form opodatkowania uregulowanych w odrębnych ustawach. Ograniczenia w zakresie wyboru zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych odnoszą się jedynie do katalogu czynności wymienionych w art. 8 ustawy. Nie wykonuje Pan żadnych czynności wymienionych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osobowy fizyczne.

Zatem, biorąc pod uwagę zaprezentowany opis, możliwe jest połączenie opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej przy jednoczesnym zachowaniu formy opodatkowania określonej w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (podatek liniowy) w odniesieniu do dochodów osiąganych w ramach spółki partnerskiej osób fizycznych wykonujących wolne zawody, która jest spółką transparentną podatkowo.

Ad. 2.

Pana zdaniem, możliwe będzie obciążanie kosztów spółki kwotami wynikającymi z faktur wystawionych na rzecz spółki przez Pana w ramach indywidualnej działalności gospodarczej po zmianie formy opodatkowania na zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów od formy opodatkowania, jaką wybrał usługodawca podmiotu dokonującego zakupu usługi, czy towaru.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Określony katalog kosztów wymieniony w art. 23 nie wymienia usług medycznych, które Pan świadczy na rzecz spółki. Dzięki tym kosztom, które spółka ponosi, jest osiągany przez spółkę przychód w postaci wykonania usługi medycznej na rzecz pacjenta spółki. Zatem, spełnione są przesłanki określone w definicji kosztu zawartej w art. 22. Wartości wynikające z faktur wystawionych przez Pana na rzecz spółki określone są na zasadach rynkowych. Ustalane są w identyczny sposób, jak w przypadku innych lekarzy świadczących usługi na rzecz spółki, co zostało określone w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego. Zatem, zaprezentowane działanie umożliwia Panu rzetelne rozliczenie z wspólnikiem w zakresie dochodów spółki i nie jest zabronione przez obowiązujące przepisy.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1.

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

–prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cyt. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Natomiast w myśl art. 6 ust. 5 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

1)odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy spełnia warunki określone w ust. 4 pkt 1, albo

2)z działalności wykonywanej samodzielnie, gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. a), a z działalności wykonywanej w formie spółki - gdy spełnia warunek określony w ust. 4 pkt 1 lit. b).

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ww. ustawy. Jednak, jak Pan wskazał – nie mają one do Pana zastosowania.

Jak stanowi natomiast art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepis art. 9a ust. 2 ww. ustawy stanowi, że:

Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

Zgodnie z art. 9a ust. 5 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik:

1) prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną,

2) jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy:

Podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29 i art. 30, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zatem wybór sposobu opodatkowania określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie form prowadzonej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastosowanie przepisów tej ustawy oznacza opodatkowanie:

  • według skali podatkowej lub
  • podatkiem liniowym.

Zatem, jeżeli podatnik prowadzi działalność samodzielnie oraz w formie spółki niebędącej osobą prawną, to przychody z tych działalności nie mogą być opodatkowane według innych form opodatkowania uregulowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Inaczej mówiąc, nie może dojść do sytuacji, w której przychód z działalności prowadzonej w formie spółki niebędącej osoba prawną jest opodatkowany według skali podatkowej, a z działalności prowadzonej samodzielnie – podatkiem liniowym, albo odwrotnie.

Powołany art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyłącza natomiast rozwiązania, w ramach którego prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki niebędącej osobą prawną będzie opłacał tzw. podatek liniowy, a z działalności prowadzonej w samodzielnie będzie korzystał z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie przewidują również, aby z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyłączeni zostali podatnicy, którzy prowadzą inną pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego).

Zatem, w danym roku podatkowym możliwe jest opodatkowanie przychodów uzyskanych z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie:

  • spółki niebędącej osobą prawną – podatkiem liniowym,
  • indywidualnej działalności gospodarczej – zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

pod warunkiem wyboru odpowiednich form opodatkowania i o ile nie zachodzą inne, przewidziane w ustawach okoliczności, które spowodowałyby utratę prawa do opłacania podatku w ww. formach.

Z treści Pana wniosku wynika, że:

  1. jest Pan wspólnikiem w spółce partnerskiej i Pana przychody z tego tytułu są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych według stawki liniowej w wysokości 19% dochodów;
  2. założył Pan indywidualną działalność gospodarczą, w ramach której prowadzi Pan swoja praktykę lekarską opodatkowaną do końca 2022 r. również według stawki liniowej w wysokości 19% dochodów.

W takiej sytuacji, na gruncie omówionych przepisów może Pan wybrać dla przychodów z jednoosobowej działalności gospodarczej, prowadzonej odrębnie od udziału w Spółce partnerskiej, opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym.

Co istotne, przychody osiągane przez Pana z jednoosobowej działalności gospodarczej będą mogły zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem od dochodów osiąganych przez osoby fizyczne, jeśli:

  • nie zajdą negatywne przesłanki określone w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;
  • złoży Pan na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie, o którym mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym;
  • zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania Nr 1 należało uznać za prawidłowe.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

W myśl art. 8 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy:

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Stosownie natomiast do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy koszt poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego między poniesieniem kosztu a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

A zatem, na gruncie art. 22 ust. 1 ustawy, wydatek poniesiony przez podatnika będzie kosztem uzyskania przychodów z działalności gospodarczej jest łączne spełni następujące warunki:

  • wydatek został poniesiony przez podatnika,
  • został poniesiony w celu uzyskania przychodów z działalności gospodarczej lub zachowania albo zabezpieczenia tego źródła przychodów,
  • nie został wykluczony z kategorii kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na mocy art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną - także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki; kosztem uzyskania przychodów jest jednak wynagrodzenie małżonka podatnika i małoletnich dzieci podatnika, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników tej spółki, należne z tytułów określonych w art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 2, 8 i 9 lub z tytułu odbywania praktyk absolwenckich, o których mowa w ustawie z 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich, z zastrzeżeniem pkt 55 i art. 22 ust. 6ba.

W rozpatrywanej sprawie należy ocenić, czy wynagrodzenie ponoszone przez Spółkę partnerską w związku z wykonywaniem umowy przez Pana nie będzie uznane jako „praca własna podatnika” w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W tym kontekście, istotne jest, że w sytuacji, gdy wspólnik spółki partnerskiej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z tą spółką następują na podstawie stosunku prawnego łączącego dwa odrębne podmioty gospodarcze.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):

Spółkami handlowymi są spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i spółka akcyjna.

Stosownie do przepisu art. 4 § 1 pkt 1 tej ustawy:

Określenie spółka osobowa oznacza spółka osobowa - spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo‑akcyjną.

W myśl art. 86 § 1 wskazanej ustawy:

Spółką partnerską jest spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Zgodnie z art. 89 wyżej przywołanej ustawy:

W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Stosownie do art. 8 § 1 i § 2 ustawy Kodeks spółek handlowych:

§ 1. Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

§ 2. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Zgodnie natomiast z definicją zawartą w art. 22 § 1 Kodeksu spółek handlowych:

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidują ograniczenia w zakresie możliwości uznawania za koszty podatkowe należności płaconych na podstawie umów zawieranych między odrębnymi podmiotami gospodarczymi, w których ta sama osoba fizyczna prowadząca indywidualną działalność gospodarczą świadczy usługi na rzecz spółki partnerskiej, w której jest również wspólnikiem. Sam fakt, że wspólnikiem spółki partnerskiej jest ta sama osoba, która świadczy usługi na rzecz spółki, nie stanowi przeszkody do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wspólników spółki partnerskiej (w trybie art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) wydatków na nabycie usług od wspólnika, świadczonych przez niego w ramach prowadzonej odrębnie indywidualnej działalności gospodarczej.

W rozpatrywanej sprawie świadczenie usług nastąpi na podstawie stosunków prawnych łączących odrębne podmioty gospodarcze – Pana (jako osoby prowadzącej indywidualną działalność gospodarczą) oraz Spółkę partnerską. Dlatego też wykonywanie usług w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej przez Pana nie może być uznane za pracę własną w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Trzeba też mieć na uwadze, że stosownie do treści art. 23m ust. 1 pkt 4 lit. c) ww. ustawy:

Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych ‒ oznacza to spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika.

Natomiast w myśl art. 23o ust. 2 powoływanej ustawy:

Jeżeli w wyniku istniejących powiązań zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane, i w wyniku tego podatnik wykazuje dochód niższy (stratę wyższą) od tego, jakiego należałoby oczekiwać, gdyby wymienione powiązania nie istniały, organ podatkowy określa dochód (stratę) podatnika bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

Mając powyższe na względzie, udokumentowane wydatki Spółki partnerskiej na nabycie usług świadczonych przez Pana w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej będą stanowić Pana koszty uzyskania przychodów z udziału w Spółce partnerskiej – proporcjonalnie do Pana udziału w zyskach Spółki (art. 22 ust. 1 w zw. z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z zastrzeżeniem art. 23o tej ustawy).

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania Nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14c § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00