Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.811.2022.2.AR
Opodatkowanie sprzedaży działek
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania sprzedaży działek. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lutego 2023 r. (wpływ 8 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Dnia 20 września 2022 roku, znak pisma……, UNP-…., została wydana decyzja o interpretację indywidualną (data wpływu 9 czerwca 2022 r.) – wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej – podatek od towarów i usług.
Z decyzji wynika, iż ze sprzedaży działek budowlanych uzyskanych z podziału działki X (6 działek budowlanych i droga wew. dojazdowa), nie będzie podlegała opodatkowaniu, tym samym nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty z tego tytułu podatku VAT.
Po otrzymaniu ww. decyzji geodeta rozpoczął prace, które już są na ukończeniu. Opierając się na Waszej decyzji, rozpoczął Pan sprzedaż działek, sprzedaż jest już rozpoczęta.
Podpisał Pan 4 umowy cywilno-prawne – umowy przedwstępne sprzedaży wraz z zadatkami, które Pan przyjął.
Natomiast dnia 19 października 2022 roku zmarła Pana matka, która tym samym miała 3/8 części udziału. Jest Pan jedynym spadkobiercą. Tym samym stał się Pan jedynym właścicielem działki X.
W uzupełnieniu do wniosku wskazał Pan, że:
1.Nie jest Pan i nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
2.Podział geodezyjny jest już na ukończeniu. Nie ma Pan jeszcze informacji o nowych numerach działek. Na dzisiaj dysponuje Pan jedynie projektem podziału wraz z orientacyjnymi powierzchniami, który przekazuje w załączeniu.
3.Umowy przedwstępne zostały podpisane również przez Pana matkę. Jednak ze względu na śmierć matki umowy przedwstępne zostały rozwiązane, a zadatki zwrócone. Niemniej jednak nosi się Pan z zamiarem sprzedaży wszystkich 6 działek budowlanych wraz z drogą dojazdową, z wyłączeniem działki rolnej (podział w załączeniu).
4.Działka jest już na ukończeniu podziału geodezyjnego. Działka była i jest wykorzystywana jako nieużytek, łąka od chwili nabycia do momentu planowanego zbycia.
5.Nie posiada Pan statusu rolnika ryczałtowego, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT.
6.Nie sprzedawał Pan żadnych płodów rolnych z działki X.
7.Działka od momentu nabycia nie była i nie będzie udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy najmu, użyczenia, dzierżawy, czy innej umowy o podobnych charakterze.
8.Nie poczynił Pan żadnych działań dotyczących zwiększenia wartości nieruchomości X ani jej uatrakcyjnienia. Rozpoczął Pan jedynie podział geodezyjny przedmiotowej działki.
9.
a.Umowy przedwstępne zostały rozwiązane i nie podpisywał Pan nowych umów przedwstępnych. Umowy przedwstępne zostały rozwiązane ze względu na śmierć Pana matki i dopóki nie otrzyma Pan od Państwa odpowiedzi nie zamierza Pan podpisywać nowych umów przedwstępnych.
b.Nabywcom nie zostało udzielone pełnomocnictwo ani żadne inne umocowanie prawne do działania w Pana imieniu.
c.Po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nabywcy na ww. działce nie dokonywali żadnych inwestycji infrastrukturalnych, a także nie ponosili żadnych nakładów finansowych związanych z nieruchomością od momentu podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży.
Otrzymał Pan jedynie zadatki przy podpisaniu umów przedwstępnych. Natomiast umowy przedwstępne zostały rozwiązane ze względu na śmierć Pana matki, a zadatki zwrócone.
10.Próbował Pan sprzedać działkę w całości, jednak nie znalazła kupca, zgłosiło się wówczas do Pana kilka osób, chętnych na mniejsze działki. Czynności te wykonywał Pan samodzielnie.
11.Działka była wykorzystywana jako nieużytek/łąka. Nigdy nie stanowiła majątku Pana ani jakiejkolwiek firmy. Nie była wykonywana na niej żadna działalność gospodarcza.
12.Nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości na sprzedaż.
13.Wcześniej dokonał Pan już sprzedaży nieruchomości.
a.Odsprzedał Pan udział w domu, działkę budowlaną oraz działkę częściowo budowlaną wraz z dwiema działkami rolnymi.
b.Dom wraz z byłą partnerką wybudował Pan z własnych pieniędzy. Działkę budowlaną nabył Pan w drodze spadku po zmarłej siostrze. Działkę częściowo budowlaną oraz dwie działki rolne (które sprzedał Pan jednym nabywcom), działki nabył Pan w spadku po zmarłej siostrze.
c.W przypadku domu, w celu zabezpieczenia centrum życiowego. Z kolei w przypadku działek, zostały nabyte w drodze spadku po zmarłej siostrze.
d.W domu zamieszkiwał Pan do momentu odsprzedania swojego udziału, z kolei działki wykorzystywane były jako nieużytek/łąki.
e.Dom – sprzedał Pan udział swojej byłej partnerce z powodu rozstania, w 2011 roku. Działkę budowlaną sprzedał Pan ponad 10 lat temu. Działkę częściowo budowlaną oraz dwie rolne sprzedał Pan w grudniu 2021 roku. Przyczyną sprzedaży działek było zabezpieczenie potrzeb życiowych i hospitalizacja nieżyjącej już matki.
f.Sprzedał Pan ponad 10 lat temu działkę budowlaną, niezabudowaną. Działkę częściowo budowlaną – niezabudowaną oraz dwie rolne sprzedał Pan grudzień 2021 roku.
g.Nie odprowadził Pan podatku VAT od sprzedaży nieruchomości, ani nie składał Pan żadnych deklaracji.
14.Działka będąca przedmiotem pytania jest niezabudowana.
15.
a.W momencie sprzedaży działka będzie objęta prawomocnym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Zgodnie z planem większa część działki ok. 6500 m2 przeznaczone są pod zabudowę jednorodzinną, ok. 3000 m2 jest rolą.
b.W momencie sprzedaży działek nie będzie obowiązywała decyzja o warunkach zabudowy.
16.
a.Został sporządzony Akt poświadczenia dziedziczenia dnia 29 grudnia 2022 roku, w Kancelarii Notarialnej w R. przy ul. X przed notariuszem. Jest Pan jedynym właścicielem działki. Wniosek o wpis właściciela złożył Pan już do Ksiąg Wieczystych. Umowy przedwstępne zostały podpisane również przez Pana matkę. Jednak ze względu na śmierć matki, umowy przedwstępne zostały rozwiązane a zadatki zwrócone.
b.Matka, jako współwłaściciel wraz z Panem, przed jej śmiercią podpisała przedwstępne umowy sprzedaży, nie udzieliła pełnomocnictwa ani innego umocowania do działania w zakresie sprzedaży jej udziału.
Pytanie
Czy zmiana, którą jest śmierć Pana matki, będzie miała wpływ na opodatkowanie działek przy sprzedaży podatkiem od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
Od momentu otrzymania decyzji o interpretację indywidualną, znak pisma: ……został rozpoczęty podział geodezyjny, który już jest na ukończeniu, a także rozpoczął Pan sprzedaż działek, tj. podpisał Pan 4 umowy przedwstępne oraz przyjął Pan zadatki.
Pana matka zmarła 19 października 2022 r. była współwłaścicielem działki.
Tym samym Pan, jako jedyny spadkobierca został jedynym współwłaścicielem działki X (zapisanej w KW …….).
Śmierć Pana matki nie powinna mieć wpływu na opodatkowanie działek przy sprzedaży podatkiem od towarów i usług.
Śmierć Pana matki nie powinna być istotnym warunkiem zmiany poprzedniego stanowiska (Wnioskodawca otrzymał już interpretację indywidualną, znak pisma:…...
W związku z powyższym uważa Pan, że nie powinien Pan płacić podatku VAT od sprzedaży ani jednej działki, niezależnie od okresu sprzedaży (6 działek budowlanych oraz 1 działka wydzielona pod drogę wewnętrzną dojazdową).
Podstawa prawna:
Art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Mając więc powyższe na względzie, stwierdzić należy, że dostawa gruntu stanowi dostawę towaru.
Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub pewnym okresem trwania. Zatem, czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.
„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE Rady wskazano, że:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.
Stosownie do art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady:
Opodatkowaniu VAT podlegają następujące transakcje: odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w przypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.
W kontekście powyższych rozważań istotna jest więc ocena, czy z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że podejmował/będzie podejmował Pan działania charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta winna przy tym uwzględniać nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.
Z opisu sprawy wynika, że dnia 20 września 2022 roku, znak pisma….., została wydana interpretacja indywidualna. Z interpretacji tej wynika, iż sprzedaż działek budowlanych uzyskanych z podziału działki X (6 działek budowlanych i droga wew. dojazdowa), nie będzie podlegała opodatkowaniu. Po otrzymaniu interpretacji, geodeta rozpoczął prace, które już są na ukończeniu. Nie ma Pan jeszcze informacji o nowych numerach działek. Na dzisiaj dysponuje Pan jedynie projektem podziału wraz z orientacyjnymi powierzchniami. Opierając się na otrzymanej interpretacji rozpoczął Pan sprzedaż działek.
Natomiast dnia 19 października 2022 roku zmarła Pana matka, która tym samym miała 3/8 części udziału. Jest Pan jedynym spadkobiercą, a tym samym stał się Pan jedynym właścicielem działki X.
Z wniosku wynika, że podpisał Pan 4 umowy cywilno-prawne – umowy przedwstępne sprzedaży. Jak Pan wskazał w uzupełnieniu wniosku umowy przedwstępne zostały podpisane również przez Pana matkę. Jednak ze względu na śmierć matki zostały rozwiązane, a zadatki zwrócone. Niemniej jednak nosi się Pan z zamiarem sprzedaży wszystkich 6 działek budowlanych wraz z drogą dojazdową, z wyłączeniem działki rolnej.
Nabywcom nie zostało udzielone pełnomocnictwo ani żadne inne umocowanie prawne do działania w Pana imieniu.
Po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży nabywcy na ww. działce nie dokonywali żadnych inwestycji infrastrukturalnych, a także nie ponosili żadnych nakładów finansowych związanych z nieruchomością od momentu podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży.
Matka, jako współwłaściciel wraz z Panem, przed jej śmiercią podpisała przedwstępne umowy sprzedaży, nie udzieliła pełnomocnictwa ani innego umocowania do działania w zakresie sprzedaży jej udziału.
Ponadto z wniosku wynika, że próbował Pan sprzedać działkę w całości, jednak nie znalazła kupca, zgłosiło się wówczas do Pana kilka osób, chętnych na mniejsze działki. Czynności te wykonywał Pan samodzielnie.
Nie posiada Pan statusu rolnika ryczałtowego, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT. Działka była wykorzystywana jako nieużytek/łąka. Nigdy nie stanowiła majątku Pana ani jakiejkolwiek firmy. Nie była wykonywana na niej żadna działalność gospodarcza, a Pan nie sprzedawał z niej żadnych płodów rolnych.
Działka od momentu nabycia nie była i nie będzie udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy najmu, użyczenia, dzierżawy, czy innej umowy o podobnych charakterze.
Nie poczynił Pan żadnych działań dotyczących zwiększenia wartości nieruchomości X ani jej uatrakcyjnienia. Rozpoczął Pan jedynie podział geodezyjny przedmiotowej działki.
Wskazał Pan, że wcześniej dokonał Pan już sprzedaży nieruchomości. Odsprzedał Pan udział w domu, działkę budowlaną oraz działkę częściowo budowlaną wraz z dwiema działkami rolnymi. Dom wraz z byłą partnerką wybudował Pan z własnych pieniędzy. Działkę budowlaną nabył Pan w drodze spadku po zmarłej siostrze. Działkę częściowo budowlaną oraz dwie działki rolne (które sprzedał Pan jednym nabywcom), nabył Pan w spadku po zmarłej siostrze. W domu zamieszkiwał Pan do momentu odsprzedania swojego udziału, z kolei działki wykorzystywane były jako nieużytek/łąki.
Dom – sprzedał Pan udział swojej byłej partnerce z powodu rozstania, w 2011 roku. Działkę budowlaną sprzedał Pan ponad 10 lat temu. Działkę częściowo budowlaną oraz dwie rolne sprzedał Pan w grudniu 2021 roku. Jak Pan wskazał przyczyną sprzedaży działek było zabezpieczenie potrzeb życiowych i hospitalizacja nieżyjącej już matki. Od sprzedanych nieruchomości nie odprowadził Pan podatku VAT, ani nie składał deklaracji. Nie posiada Pan żadnych innych nieruchomości na sprzedaż.
Chcąc się odnieść do Pana wątpliwości należy mieć na uwadze wynikające z opisu sprawy wszystkie przedstawione informacje. Z ich całokształtu nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. W tej sytuacji można uznać, że sprzedaż działek w przedstawionej sytuacji nie stanowi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takich działaniach, które byłyby porównywalne do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie obrotem nieruchomościami. W przedmiotowej sprawie nie występuje ciąg zdarzeń, które przesądzają, że planowana dostawa wypełnia przesłanki działalności gospodarczej.
Konsekwentnie więc do powyższego brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku z planowaną sprzedażą wystąpi Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Pana należy bowiem zakwalifikować do zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będzie Pan korzystał z przysługującego prawa do rozporządzania nim, a czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Zatem odpowiadając na Pana pytanie stwierdzić należy, że w przedstawionych we wniosku okolicznościach sprawy sprzedaż działki/działek uzyskanych z podziału działki X nie będzie podlegała opodatkowaniu, a tym samym nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty z tego tytułu podatku VAT.
Tym samym oceniając Pana stanowisko zajęte w niniejszej sprawie stwierdzić trzeba, że jest ono prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.
Niniejsza interpretacja rozstrzyga na tle ściśle przedstawionych we wniosku okoliczności z których wynika, że jedyną czynnością jakiej Pan dokona w związku z planowaną sprzedażą będzie wydzielenie działek – podział geodezyjny jest już na ukończeniu. Podkreślenia wymaga, że Organ nie może przewidzieć czy nie nastąpią zmiany w przedstawionym zdarzeniu przyszłym np. czy nie wykona Pan innych czynności w związku z planowaną sprzedażą działek. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w……. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right