Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.752.2022.2.MK

W zakresie ustalenia, czy planowany w ramach Transferu podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki dzielonej, z uwagi na fakt, że zarówno wydzielany Dział P., jak i majątek pozostający w Spółce po Transferze stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa.

 Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej m.in. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ustalenia, czy planowany w ramach Transferu podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki dzielonej, z uwagi na fakt, że zarówno wydzielany Dział P., jak i majątek pozostający w Spółce po Transferze stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Informacje ogólne

X spółka akcyjna (dalej jako: „Spółka", „Spółka dzielona” „X”, “Wnioskodawca”) jest spółką kapitałową prawa polskiego, która posiada siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny oraz podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.

Podstawowa działalność Spółki dzielonej prowadzona jest obecnie w następujących dwóch odrębnych obszarach:

- prowadzenie sieci (…) zlokalizowanych w Polsce (“Dział K.”);

- prowadzenie punktów gastronomiczno-kawiarnianych zlokalizowanych (…) w Polsce (“Dział P.”).

Y Sp. z o.o. („Spółka przejmująca”) jest spółką kapitałową prawa polskiego, której zamiarem jest przejęcie Działu Punkty (…) oraz prowadzenie działalności gospodarczej w tym obszarze. Zarówno Spółka przejmująca, jak i Spółka dzielona są spółkami kontrolowanymi przez Z (…), wobec czego stanowią one podmioty powiązane w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Obecnie rozważany jest podział Spółki dzielonej poprzez wydzielenie i przeniesienie na Spółkę przejmującą Działu P., który dokonany zostanie na początku 2023 r. („Transfer”). Transfer będzie miał formę podziału przez wydzielenie oraz przeniesienia części majątku spółki dzielonej na spółkę istniejącą zgodnie art. 528 oraz art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.; „KSH”). W zamian za majątek otrzymany w ramach Transferu, Spółka przejmująca wyda jedynemu akcjonariuszowi Spółki dzielonej udziały własne, których wartość odpowiadać będzie wartości rynkowej otrzymanego majątku.

Transfer zostanie dokonany z uwagi na planowaną sprzedaż akcji Spółki dzielonej na rzecz podmiotu, który zainteresowany jest przejęciem jedynie działalności prowadzonej przez Dział K. Co istotne, ze względu na ograniczenia w zakresie ochrony konkurencji, podmiot ten nie uzyskał zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nabycie Działu P. Wobec tego, warunkiem niezbędnym by sprzedaż akcji Spółki dzielonej mogła dojść do skutku jest przeniesienie ze Spółki dzielonej do innego podmiotu Działu, na który składają się elementy związane z obszarami działalności innymi niż Dział K., tj. będącego przedmiotem Transferu Działu P.

Wybór podziału, jako instrumentu prawnego właściwego dla Transferu, podyktowany jest następującymi okolicznościami:

- celowe jest zapewnienie przejścia decyzji administracyjnych oraz koncesji na sprzedaż alkoholi w sposób, który zapewni nieprzerwane funkcjonowanie Działu P., a każda inna forma transferu powodowałaby obowiązek wystąpienia o nową koncesję na sprzedaż alkoholu;

- mając na uwadze sposób skonstruowania umów najmu powierzchni komercyjnych na terenie (…), jak również proces cesji tych umów, opisana forma Transferu jest najbardziej optymalna z perspektywy biznesowej.

Aktualnie Spółka przejmująca w ramach swojej działalności gospodarczej nie świadczy usług w postaci prowadzenia punktów gastronomiczno-kawiarnianych znajdujących się na terenie (….) w Polsce. Intencją Spółki przejmującej jest podjęcie poprzez Transfer działalności w przedmiotowym obszarze. Spółka przejmująca po przeniesieniu na nią Działu P. zamierza kontynuować prowadzoną przez ten Dział działalność w niezmienionej formie w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W tym celu Spółka przejmująca wykorzystywać będzie przejęte w ramach Transferu składniki, w tym w szczególności aktywa materialne i niematerialne, pracowników oraz umowy, zezwolenia i koncesje.

Funkcjonowanie działów w ramachSpółki dzielonej

Wyodrębnienie funkcjonalne (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych)

Zakres i specyfika działalności biznesowej Działu K. oraz Działu P. (łącznie „Działy”) różni się zasadniczo między sobą. Każdy z Działów koncentruje się na innych zadaniach, dostarczanych do różnych grup klientów z wykorzystaniem co do zasady różnych aktywów i pracowników. O odmiennej specyfice poszczególnych Działów świadczy np. sposób uzyskiwania przychodów przez każdy z nich - Dział K. czerpie przychody przede wszystkim ze sprzedaży wygenerowanej przez sieć kawiarni, z kolei Dział P. osiąga przychód ze sprzedaży wygenerowanej za pośrednictwem punktów gastronomiczno-kawiarnianych zlokalizowanych (…).

Poszczególne Działy dysponują odrębnymi przypisanymi do nich uprawnieniami, składnikami materialnymi i niematerialnymi oraz pracownikami o odpowiednim poziomie doświadczenia i wiedzy, pozwalającymi na wykonywanie zleconych im zadań i efektywne prowadzenie działalności gospodarczej w danym obszarze. Wszystko to stanowi funkcjonalnie (gospodarczo) powiązaną całość.

Wnioskodawca wskazuje, iż Dział P., zdolny jest do samodzielnego wykonywania przypisanych mu zadań, niezależnie od pozostałych części Spółki dzielonej. Funkcje nabywane przez Dział P. od innych części Spółki dzielonej (usługi prawne, księgowe, IT, HR) mają charakter jedynie wspierający jego możliwość samodzielnej realizacji zadań biznesowych. Dział P. jest w stanie samodzielnie i niezależnie prowadzić działalność gospodarczą w sposób płynny i ciągły, tak jakby czyniło to niezależne przedsiębiorstwo.

Powyższe względy przemawiają za wyodrębnieniem funkcjonalnym Działu P. będącego przedmiotem Transferu.

Wyodrębnienie organizacyjne

Dział K. oraz Dział P. są wydzielone w strukturze Wnioskodawcy, tj. są odrębnymi działami posiadającymi uprawnienia i środki umożliwiające im samodzielne wykonywanie zadań związanych z przypisaną do nich działalnością.

Do Działu P., tak samo jak i do Działu K., przypisano zasoby ludzkie dysponujące wiedzą i doświadczeniem umożliwiającym wykonywanie zadań związanych z działalnością każdego z tych Działów. Przypisanie pracowników (do Działu P. xx osób) wynika z faktu, iż w rzeczywistości osoby te biorą udział w realizacji zadań z obszaru działalności tego Działu.

Poszczególne Działy wyposażone są w niezbędne składniki materialne i niematerialne potrzebne do realizacji zadań z zakresu ich działalności biznesowej.

Składniki te obejmują, w przypadku Działu K. wyposażenie kawiarni, a w przypadku Działu P. wyposażenie lokali gastronomiczno-kawiarnianych oraz wyspy handlowe i stoiska sprzedażowe. Do każdego z Działów przypisano własności niematerialne i prawne wykorzystywane w jego działalności.

Wszelkie umowy zarówno z klientami, kontrahentami jak i z dostawcami zawierane są przez Wnioskodawcę jako stronę, niemniej możliwa jest identyfikacja i przypisanie poszczególnych umów do odpowiednich Działów, w tym Działu P. Klasyfikacja ta możliwa jest ze względu na fakt, że poszczególne Działy w większości przypadków współpracują z różnymi klientami, kontrahentami i dostawcami. Wobec tego, możliwe jest również co do zasady przyporządkowanie do każdego z Działów, w tym do Działu P., należności i zobowiązań wynikających z prowadzonej przez nie działalności.

W celu formalnego zdefiniowania i ujednolicenia nazewnictwa stosowanego w odniesieniu do poszczególnych Działów a także dla właściwego wewnętrznego udokumentowania odrębnie funkcjonujących Działów Spółka podjęła uchwałę, na mocy której formalnie zdefiniowano poszczególne Działy, w tym Dział P. i potwierdzono istniejące w praktyce wyodrębnienie. W uchwale tej formalnie wskazano dotychczas już funkcjonujące w praktyce funkcje i zadania Działów, środki wykorzystywane do ich realizacji, przypisanych do nich pracowników, czy też kluczowe umowy przypisane do poszczególnych Działów. W ramach uchwały sporządzono również schemat organizacyjny obrazujący wyodrębnienie Działów w ramach Spółki.

Powyższe względy przemawiają za wyodrębnieniem organizacyjnym Działu P. będącego przedmiotem Transferu.

Wyodrębnienie finansowe

Dział P., tak samo jak i Dział K., funkcjonuje w sposób umożliwiający ustalenie odrębnych wyników i wskaźników finansowych dla każdego z Działów oraz porównywanie ich pod kątem rentowności czy realizacji celów finansowych. Dla każdego z Działów sporządzane są odrębne plany finansowe i prognozy budżetowe.

Ponadto, na potrzeby ustalania wyniku finansowego poszczególnych Działów, w tym również Działu P., w systemach księgowych Spółki utworzone zostały odrębne tzw. centra kosztowe, do których bezpośrednio alokowane są transakcje wynikające z działalności prowadzonej przez dany dział.

Możliwa jest identyfikacja i przyporządkowanie aktywów i pasywów, przychodów i kosztów, należności i zobowiązań do poszczególnych Działów, w tym do Działu P. W przypadku pozycji, które dotyczą działalności więcej niż jednego Działu (np. koszty ogólnego zarządu) alokacja możliwa jest z zastosowaniem stosownych kluczy alokacji.

Ponadto, w dniu Transferu będzie istniał oddzielny rachunek bankowy przypisany wyłącznie do Działu P., na którym znajdować będą się środki pieniężne przypisane do tego Działu.

Powyższe względy przemawiają za wyodrębnieniem finansowym Działu P. będącego przedmiotem Transferu.

Szczegółowa charakterystyka Działu P.

Działalność Działu P. obejmuje prowadzenie punktów gastronomiczno-kawiarnianych znajdujących się (….) w Polsce. Punkty te mają formę lokali restauracyjno-kawiarnianych, kawiarni oraz wysp lub wózków sprzedażowych, które specjalizują się w sprzedaży dań śniadaniowych i obiadowych, zdrowej żywności, kawy i innych napojów oraz innych drobnych wyrobów spożywczych.

Powyższa działalność prowadzona jest w oparciu o zawarte przez Wnioskodawcę i przypisane do Działu P. umowy, spośród których kluczowe są umowy najmu powierzchni na terenie (….) oraz umowy cateringowe i na świadczenie usług gastronomicznych na rzecz (….), jak również decyzje administracyjne i zezwolenia (np. na sprzedaż napojów alkoholowych, handel żywnością lub na działanie na terenie (…). Umowy najmu nie mogę być cedowane na inne podmioty (w tym podmioty powiązane ze Spółką) bez zgody wynajmujących. Przeniesienie tych umów jest jednak możliwe bez konieczności uzyskania zgody wynajmujących w przypadku reorganizacji objętych zasadą sukcesji uniwersalnej (podział lub połączenie spółek).

Dział P. w ramach swojej działalności korzysta z przypisanych do niego środków trwałych, w tym w szczególności wyposażenia punktów gastronomiczno-kawiarnianych (np. stoliki, krzesła, fotele, elementy wystroju lokali, sprzęt kuchenny i barowy), wysp handlowych i stoisk sprzedażowych, jak również alokowanych do tego Działu zapasów (np. produkty spożywcze, jednorazowe naczynia i opakowania na żywność, środki czystości).

Ponadto, do Działu P. przypisane są również wartości niematerialne i prawne, takie jak np. znaki towarowe (m.in. A i B) oraz autorskie prawa majątkowe do projektów architektonicznych punktów gastronomiczno-kawiarnianych zlokalizowanych (…) w Polsce. W celu prowadzenia działalności gospodarczej Dział P. korzysta z różnego rodzaju usług zapewnianych przez pracowników Wnioskodawcy nieprzypisanych do tego działu, takich jak np. usługi prawne, usługi księgowe, HR lub IT. Ponadto, Dział P., wspólnie z innymi częściami Wnioskodawcy, korzysta także z usług zewnętrznych podmiotów, realizowanych w oparciu o umowy zawarte przez Wnioskodawcę.

Wśród należności przypisanych do Działu P. wskazać można np. należności handlowe z tytułu świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych na rzecz (…). Zobowiązania wynikające z działalności tego Działu to m.in. zobowiązania z tytułu najmu powierzchni lub zobowiązania z tytułu zakupu produktów spożywczych, ziaren kawy, itp.

Przedmiot i okoliczności Transferu

Planowane jest, że w ramach Transferu dojdzie do przeniesienia ze Spółki dzielonej do Spółki przejmującej, w drodze podziału przez wydzielenie, zespołu składników zawierającego składniki materialne i niematerialne, zobowiązania i należności, pracowników oraz umowy przypisane do Działu P. W oparciu o te składniki Spółka przejmująca będzie prowadziła działalność gospodarczą w obszarze, który dotychczas nie był przez nią realizowany, tj. prowadzenie punktów gastronomiczno- kawiarnianych znajdujących się na terenie (…) w Polsce.

Spośród wymienionych we wcześniejszej części niniejszego wniosku elementów przypisanych do Działu P. w ramach Transferu na Spółkę przejmującą przeniesione zostaną wszystkie elementy składające się na ten Dział, w szczególności przeniesione zostaną umowy najmu powierzchni na terenie (…) i umowy świadczenia usług gastronomicznych, zezwolenia, koncesje i decyzje administracyjne, pracownicy, środki trwałe i zapasy, wartości niematerialne i prawne, należności i zobowiązania, jak również środki pieniężne znajdujące się w kasach poszczególnych punktów gastronomiczno-kawiarnianych i na rachunku bankowym, wraz z prawami i obowiązkami wynikającymi z posiadania rachunku bankowego przypisanego do Działu P. Szczegółowa specyfikacja elementów przenoszonych w ramach Transferu znajdować się będzie w Planie Podziału sporządzonym przez Wnioskodawców zgodnie z wymogami KSH.

W stosunku do przenoszonych w ramach Transferu składników majątkowych, składających się na Dział P., Spółce dzielonej przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ich nabycia, importu lub wytworzenia.

Wnioskodawca zaznacza, że majątek, który pozostanie w Spółce po Transferze stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (“ZCP”) w rozumieniu art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT. Kwestia ta nie jest przedmiotem pytań w niniejszym wniosku o interpretację, a powinna zostać przyjęta jako element zdarzenia przyszłego.

Pytanie

Czy planowany w ramach Transferu podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki dzielonej, z uwagi na fakt, że zarówno wydzielany Dział P., jak i majątek pozostający w Spółce po Transferze stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa?

(Pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oznaczone we wniosku NR 2)

Państwa stanowisko w sprawie (w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych)

Zdaniem Wnioskodawcy, planowany w ramach Transferu podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki dzielonej, z uwagi na fakt, że zarówno wydzielany Dział P., jak i majątek pozostający w Spółce po Transferze stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 Ustawy o CIT, przychodami są w szczególności w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią ZCP - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia.

Z powyższego przepisu wynika, że dla spółki dzielonej przychód nie powstanie w przypadku podziału przez wydzielenie, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce dzielonej stanowią ZCP.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3h Ustawy o CIT,, do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią ZCP - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.

Definicja ZCP, która zawarta została w art. 4a pkt 4 Ustawy o CIT jest identyczna z definicją ZCP zawartą w Ustawie o VAT i przytoczonym wyżej przepisie (będącym przedmiotem analizy w uzasadnieniu do Pytania nr 1) i stanowi ona, że ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w rozpatrywanym przypadku majątek, który pozostanie w Spółce dzielonej po Transferze stanowić będzie ZCP. Ponadto, jak wykazano w uzasadnieniu do Pytania nr 1, majątek przejmowany w ramach Transferu, tj. Dział P., również stanowić będzie ZCP. W przypadku Transferu spełnione zostaną więc wskazane w art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h Ustawy o CIT warunki braku powstania przychodu podatkowego w spółce podlegającej podziałowi przez wydzielenie.

W konsekwencji, planowany w ramach Transferu podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego dla Spółki dzielonej, z uwagi na fakt, że zarówno wydzielany Dział P., jak i majątek pozostający w Spółce po Transferze stanowić będą ZCP.

Ocena stanowiska

Stanowisko, któreprzedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznaczyć należy, że w niniejszej sprawie jako element opisu zdarzenia przyszłego przyjęto wskazanie Wnioskodawcy, że majątek, który pozostanie w Spółce po Transferze stanowić będzie zorganizowaną część przedsiębiorstwa (“ZCP”)w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587; dalej: „ustawa o CIT”). W związku z tym, powyższe nie podlegało ocenie w ramach przedmiotowej interpretacji.

Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.; dalej: „Ksh”).

Stosownie do postanowień art. 528 § 1 Ksh:

Spółkę kapitałową można podzielić na dwie albo więcej spółek kapitałowych.

Natomiast zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Ksh:

Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Jest to jedyny podział, który nie skutkuje rozwiązaniem spółki dzielonej (art. 530 § 1 i § 2 Ksh).

Celem podziału przez wydzielenie jest to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć, a następuje jedynie przeniesienie części jej majątku na inny podmiot.

Zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki przejmującej przy podziale lub podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o CIT:

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:

Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ww. ustawy:

Za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej.

Powołany przepis nie stanowi jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT:

Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub wydzielenia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Na postawie art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT:

Do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia.

Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o CIT:

Przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Zgodnie z art. 12 ust. 14 ustawy o CIT:

Jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9ustawy o CIT, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

A zatem, zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa – oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

 - składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

 - zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić, należy że przedstawione przez Państwa okoliczności sprawy pozwalają na uznanie, że zarówno zespół składników majątkowych przenoszony do Spółki przejmującej jak i zespół składników majątkowych pozostający u Państwa, cechuje się wyodrębnieniem organizacyjnym, finansowym oraz funkcjonalnym, który w dniu dokonania transakcji będzie posiadał samodzielność finansową. Zatem należy przyjąć, że zarówno zespół składników materialnych i niematerialnych, stanowiący ZCP, który zostanie wydzielony z Państwa majątku do Spółki przejmujacej (Dział P.), jak i zespół składników materialnych i niematerialnych ZCP (Dział K.), który pozostanie u Państwa, stanowić będą zorganizowane części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT.

Reasumując, w przedstawionej sytuacji, po Państwa stronie, w związku z planowanym podziałem przez wydzielenie nie dojdzie do powstania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ww. ustawy.

Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej.

Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) będzie zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy tylko w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych objętym wskazanym wyżej pytaniem.

W zakresie podatku od towarów i usług (tj. pytań oznaczonych we wniosku Nr 1, 3, 4, 5) zostało (zostanie) wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego(…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00