Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.873.2022.2.AJB

Nieuznanie Państwa za podatników podatku VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 grudnia 2022 r. wpłynął wniosek z 8 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Państwa za podatników podatku VAT w związku ze sprzedażą nieruchomości. Uzupełnili go Państwo pismami z 3 stycznia 2023 r. (wpływ 3 stycznia 2023 r.) i z 4 stycznia 2023 r. (wpływ 4 stycznia 2023 r.) oraz – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 stycznia 2023 r. (wpływ 30 stycznia 2023 r.)

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będący stroną postępowania:

2) Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem pism stanowiących uzupełnienie)

Jest Pan właścicielem działki w granicach miasta ... - obręb ... wraz z małżonką (i.e. posiadają Państwo ustawową wspólnotę małżeńską), którą zakupili Państwo jako działkę rolną w roku 2006 o powierzchni 7990 m2 w celu powiększenia Państwa majątku osobistego. W przeszłości (w roku 2009 i 2010) wystąpili Państwo o warunki zabudowy dla tej działki i uzyskali Państwo możliwość znikomej powierzchni zabudowy działki na podstawie ogólnego wskaźnika intensywności zabudowy dla tego terenu w wysokości tylko 9%. Niestety nie skorzystali Państwo z żadnych z tych warunków zabudowy i nie kontynuowali procesu uzyskania pozwolenia na budowę ze względu na brak infrastruktury technicznej, mediowej i drogowej dla tego terenu i warunki zabudowy z czasem straciły swoją ważność. Po kilku latach walki z … S.A. udało się Państwu doprowadzić tylko prąd do tej działki - działka została zasilona w energię elektryczną w roku 2018, gdyż trzeba było dla Państwa zbudować transformator w celu jej zasilenia. Działka od roku 2021 posiada status działki usługowej, gdyż Gmina ... postanowiła stworzyć MPZP w roku 2020 dla tego terenu. W wyniku jego wejścia w roku 2021 działka z automatu stała się działką rolną i w ramach jej całej powierzchni wydzielono tereny pod przyszłe drogi oraz jednocześnie została ona podzielona na dwie podobnej wielkości działki o oznaczeniu w planie jako działki pod Aktywność Gospodarczą. Pierwsza część działki ma teraz powierzchnie 4209 m2, druga pozostała jej część to powierzchnia około 3200 m2.

Niestety na tym terenie nic się nie dzieje w sensie inwestycyjnym i działki jak stały tak stoją od wielu lat nieruszone, a ten teren jest bardzo zaniedbany. Sąsiedzi, którzy chcieli podjąć decyzję o budowie dużych obiektów infrastrukturalnych (np. hale magazynowe) starali się o pozwolenia w ... o uzyskanie zgód komunikacyjnych na obsługę ruchu transportowego dla tego terenu - niestety były to zgody negatywne, gdyż ten teren nie posiada infrastruktury drogowej i tylko bardzo wielcy inwestorzy mogą sobie pozwolić na przebudowę dróg dojazdowych z własnych środków dla tego terenu, gdyż miasto w tych inwestycjach nie zamierza partycypować - koszt około 20-30 mln złotych do poniesienia dla pierwszego inwestora. Jedyna możliwość kontynuowania jakiejkolwiek małej inwestycji na tym terenie to kolejne podziały działek, które obecnie mają powierzchnię ponad 3000 m2 na mniejsze, a dla małego potencjalnego przedsiębiorcy wystarczyłoby posiadać działkę o powierzchni 800 m2  - 1000 m2, żeby rozpocząć budowę małego budynku usługowego/warsztatu lub małej hali magazynowej bez konieczności przebudowywania istniejących dróg, gdyż ta intensywność ruchu kołowego będzie znikoma jak na razie dla tego terenu i będzie można uzyskać tylko zgody ze ZDiUM na małe inwestycje dla tego terenu.

Ponadto, w uzupełnieniu wskazano, że:

1.Działkę rolną o pow. 7990m2 nr 1... obręb ... ... nabył Pan wraz z żoną okazjonalnie w celu powiększenia Państwa majątku osobistego, jednocześnie planując budowę domu na tym terenie. Po zakupie tej działki, a w szczególności pod koniec roku 2008 r. okazało się że Miasto/... planuje budowę autostrady przy granicy Państwa działki o czym nie mieli Państwo pojęcia przy jej zakupie i ostatecznie po roku 2010 zawiesili Państwo plany związane z budową domu i w końcu postanowili ją Państwo kiedyś sprzedać.

2.Działki objęte zakresem pytania we wniosku nie były wykorzystywane w żadnym celu od momentu ich nabycia aż do chwili obecnej.

3.Na pytanie o treści: „Czy ww. działki służyły Panu i Pana żonie wyłącznie do zaspokajania potrzeb osobistych (jeśli tak to jakich)?”

wskazali Państwo, że tak - działki objęte zakresem pytania służyły wyłącznie do powiększenia Państwa majątku osobistego (planowana budowa domu w latach 2007-2010).

4.Nr ewidencyjny działki przed podziałem to 1... obręb ... ....

Po podziale powstały działki: 2... (droga narzucona przez MPZP), 3... - działka ..., 4... (droga narzucona przez MPZP), 5... - działka ….

5.Nabycie działki nr 1... o pow. 7990 m2 nastąpiło na podstawie aktu notarialnego z dnia 15.12.2006 r, natomiast działki 3... … oraz pozostałe 2..., 4... i 5... powstały z podziału działki 1... i zostało to udokumentowane decyzją podziałową nr … z dnia 18.01.2022 wydaną przez Dyrektora Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we ..., która wynikała z wprowadzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu miasta uchwalonego w dniu 20.05.2021 r.

6.Przy nabyciu działki 1... o pow. 7990 m2, z podziału której powstała działka m.in. nr 3... nie był wykazany podatek należny, gdyż był to zakup od osoby fizycznej.

7.W związku z nabyciem przez Państwa działki 1... o pow. 7990 m2, z podziału której powstała działka min. 3... … nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż był to zakup od osoby fizycznej.

8.Nie dokonali Państwo żadnego podziału działki 3... … oraz pozostałych 2..., 4... i 5.... Podział wynikał z automatu w wyniku uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisanego j.w. w punkcie nr 5.

9.Działki objęte zakresem pytania we wniosku na dzień sprzedaży nie są i nie będą zabudowane.

10.Dla tego terenu, na którym znajdują się działki objęte zakresem pytania istnieje obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego opisany w punkcie nr 5.

a)W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego z 20.05.2021 r. ww. działki przeznaczone są pod Aktywność Gospodarczą (3... -. i 5... - .)

b)Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpiło z inicjatywy Urzędu Miasta i Biura Rozwoju ... - nie byli Państwo nawet wnioskodawcą w tej sprawie.

11.W momencie od którego został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego tj., w dniu 20.05.2021 r. nie ma już możliwości starania się o warunki zabudowy, a dotychczas wydane warunki zabudowy dla tego terenu zostały uchylone w momencie wprowadzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

12.Wystąpienia o warunki zabudowy w roku 2008 i 2010 dotyczyły budowy domu jednorodzinnego na potrzeby własne.

13.Działka nr 1... o pow. 7990m2 nie była udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, ani innej umowy.

14.Działka nr 3... nie była, nie jest i nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy.

15.Działki powstałe po podziale działki 3..., będące przedmiotem planowanej sprzedaży nie były, nie są i nie będą udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy, gdyż ww. działka nie została nawet podzielona i trudno Państwu ostatecznie zdecydować na dzień dzisiejszy o jej podziale.

16.Na pytanie o treści: „Czy w odniesieniu do działek objętych zakresem pytania we wniosku została/zostanie zawarta przedwstępna umowa sprzedaży lub inny dokument, na podstawie którego zobowiązał/zobowiąże się Pan lub Pani ...sprzedać ww. działkę/działki? Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca, proszę wskazać:

a)kto jest/będzie stroną ww. umowy/innego dokumentu (czy wyłącznie Pan, wyłącznie Pana żona, czy też Pan wraz żoną)?

b)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy lub innego dokumentu zawartego z nabywcą, ciążą/będą ciążyć na kupującym, a jakie na sprzedającym?

c)czy w umowie przedwstępnej sprzedaży lub innym dokumencie zostały ustalone warunki, które musiały/muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej prawo własności nieruchomości na nabywcę? Jeśli tak, to jakie?

d)czy udzielił/udzieli Pan bądź Pana żona nabywcy pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Pana imieniu/w imieniu Pana żony w prawach dotyczących przedmiotowej nieruchomości?

e)jeżeli tak, to do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń, udzielił/udzieli Pan/Pana żona pełnomocnictw nabywcy do występowania w Jego/Jej imieniu?

f)jakich czynności dokonał/dokona do momentu sprzedaży ww. działki/działek, nabywca w związku z udzielonym pełnomocnictwem?”

wskazano, że w odniesieniu do działek objętych zakresem pytania nie została zawarta umowa przedwstępna ani inny dokument, na podstawie którego zobowiązali się Państwo sprzedać ww. działkę/działki, ale jeśli takowa umowa byłaby zawarta:

a)Stroną Umowy będzie … i … zgodnie z ustawową wspólnotą małżeńską jaka Państwa obowiązuje.

b)Nie wiedzą Państwo jakie będą prawa i obowiązki i jakie będą ciążyć na Kupującym i Sprzedającym, gdyż umowa taka nie została zawarta i nie mają Państwo żadnego potencjalnego Kupca, z którym mogliby Państwo taką umowę podpisać na ten moment.

c)Nie zostały ustalone żadne warunki w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży.

d)Nie udzielił Pan żadnego pełnomocnictwa i nie zamierza udzielać w przyszłości.

e)Nie dotyczy.

f)Nie dotyczy.

17.Na pytanie o treści: „Czy jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT?”

udzielono odpowiedzi, że tak jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

18.Pani …nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

19.Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości własnych i dzierżawionych od 15.04.2003 r.

20.Pani … prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, sprzedaż detaliczna mebli przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet od 01.08.2016 r.

21.i 22 Środki ze sprzedaży działek chciałby Pan przeznaczyć wraz z małżonką … na spłatę ciążących na Państwu kredytów i zobowiązań, a w szczególności kredytu hipotecznego na dom.

23.i 24 Posiada Pan wraz z małżonką … inne działki, ale nie planują Państwo na razie ich sprzedaży.

25.i 26 Do dnia złożenia wniosku dokonał Pan wraz z małżonką … trzech transakcji sprzedaży działek w przeszłości:

-27.07.2012 r. - działka rolna niezabudowana, transakcja dotyczyła jednej działki w 2012 r.

-07.02.2013 r. - działka rolna niezabudowana, transakcja dotyczyła jednej działki w 2013 r.

-14.03.2017 r. - działka budowlana niezabudowana, transakcja dotyczyła jednej działki w 2017 r.

27.Kontakt z potencjalnym nabywcą chcą Państwo zdobyć poprzez zamieszczenie nowego ogłoszenia o sprzedaży działki w Internecie oraz nowego baneru zamontowanego na terenie ww. działki - oczywiście jeśli dokonają Państwo podziału działki.

28.Nie podejmowali Państwo żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży ww. działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia - tylko ogłoszenie w Internecie i baner na terenie działki.

29.Ponosił Pan jedynie koszty doprowadzenia prądu w 2018 r., ale wynikało to z warunków przyłączenia energii elektrycznej do planowanej budowy domu jednorodzinnego, o które starał się Pan kilka lat wcześniej. Do dnia dzisiejszego nie poniósł Pan i nie ponosił Pan żadnych innych kosztów związanych z uzbrojeniem terenu, ogrodzeniem, wytyczeniem dróg dojazdowych i innych działań zmierzających do uatrakcyjnienia działki.

30.Zgodnie z punktem 28 zamieszczali Państwo ogłoszenie o sprzedaży całej działki w Internecie oraz fizycznie postawili Państwo baner na terenie działki. Nigdy nie ogłaszali Państwo i nie planowali ogłaszać działek po podziale działki na mniejsze w szczególności działki 3... , gdyż takowe jak na razie nie istnieją, a proces ich podziału to długoterminowa procedura. Ogłoszenie w Internecie tyczy się sprzedaży całej działki o pow. 4209 m2, a w przeszłości tyczyło się działki o powierzchni 7990 m2.

31.Działki objęte zakresem pytania od dnia nabycia do dnia przedmiotowej sprzedaży nie były i nie są wykorzystywane przez Państwa w celu działalności, a w szczególności działalności zwolnionej/niezwolnionej od podatku od towarów i usług. Nie są przedmiotem ewidencji środków trwałych w żadnej z Państwa działalności.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w piśmie z 4 stycznia 2023 r.)

W związku z powyższym chcieliby Państwo podzielić jedną z Państwa nowo powstałych działek po wprowadzeniu MPZP o powierzchni 4209 m2 nr 3... na trzy mniejsze działki o powierzchni około 1000 m2 i z pozostałej jej części wydzielić drogę dojazdową do drugiej i trzeciej działki po podziale oraz pozostałego terenu, którego są Państwo właścicielami tj. pierwotnej działki o powierzchni 7990 m2, który zostałby bez dojazdu. Nowe drogi dojazdowe od strony północnej działki nie istnieją i nie wiadomo czy w ciągu najbliższych kilku lat w ogóle powstaną. Po podziale tej Państwa działki na 3 mniejsze części (3 działki i droga dojazdowa) myślą Państwo o tym, aby ewentualnie jedną lub dwie z tych działek sprzedać, a sobie pozostawić trzecią z nich w celu otwarcia na tym terenie jakiejś działalności gospodarczej, o której nawet dziś nie mają Państwo jeszcze pojęcia.

Czy w związku z powyższym przy sprzedaży tych dwóch pierwszych działek osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą będącej/niebędącej podatnikiem podatku VAT lub osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej będą Państwo zobowiązani do zapłacenia należnego podatku VAT w wysokości 23% od kwoty transakcji?

Państwa stanowisko w sprawie (z uwzględnieniem pisma z 4 stycznia 2023 r.)

Zakup działki miał charakter bardzo atrakcyjny cenowo i był realizowany pod kątem przyszłej budowy Państwa domu. Niestety okazało się w kolejnych latach, że te tereny nie nadają się na budownictwo mieszkaniowe. W pobliżu działki powstała Obwodnica .... Teren w studium został przeznaczony pod aktywność gospodarczą, a następnie po ponad 13 latach powstał MPZP. Sprzedającym była osoba z bliskiego otoczenia teściów, która w tamtym czasie potrzebowała środki finansowe na życie. W dniu dzisiejszym jedyną rozsądną kwestią jest podział tej działki na mniejsze, wydzielenie drogi wewnętrznej i sprzedaż małych działek w celu rozpoczęcia jakiekolwiek działalności gospodarczej na tym terenie przez przyszłych właścicieli i ewentualnie Państwa w przyszłości. Działka nie była nigdy uprawiana, ani wynajmowana, ani nie czerpali Państwo z niej żadnych korzyści finansowych w przeszłości. Aby zagospodarować całą tą działkę trzeba posiadać ogromne środki finansowe na jej uporządkowanie, wyrównanie, utwardzenie i oczywiście na doprowadzanie pozostałych mediów jak woda, gaz i kanalizacja. Niestety Państwa na to nie stać i zamierzają Państwo w ten sposób uatrakcyjniać tej działki, gdyż to jest nierealne w Państwa przypadku.

Ponadto w uzupełnieniu wskazano, iż w Państwa opinii w związku z koniecznością poniesienia absolutnie niezbędnych nakładów związanych z: wydzieleniem drogi dojazdowej do działki oraz wydzieleniem pierwszej i drugiej działki z całościowego terenu dla celów zawiązania w przyszłości jakiejkolwiek transakcji sprzedaży uważają Państwo, że nie powinni być zobowiązani do zapłaty podatku VAT od kwoty transakcji w ramach sprzedaży pierwszej lub drugiej działki w przyszłości powstałej w ramach podziału tak dużego terenu o powierzchni 4209 m2. Zaznaczają Państwo, iż chodzi o obecną działkę nr 3... o powierzchni 4209 m2, która zostanie podzielona na 3 działki i pierwsza będzie miała powierzchnię 1500 m2, druga 1000 m2, trzecia 1200 m2, a droga dojazdowa wewnętrzna będzie miała około 500 m2.

Ponadto, w uzupełnieniu wskazano, że Państwa zdanie nie uległo zmianie i podtrzymują Państwo swoje stanowisko, że wydzielenie kolejnych działek z działki nr 3... nie wpływa na konieczność zapłaty podatku VAT, gdyż nawet jeśli ponieśli Państwo znikome nakłady marketingowe na rozpowszechnienie oferty sprzedaży (baner i ogłoszenie na sprzedaż całej działki nr … i 3... w Internecie), o których to mowa w ogłoszeniach, na dzień dzisiejszy nie ma mowy o sprzedaży części/kawałków działki 3... i działka ta również nie jest nawet podzielona. Podział działki w Państwa ocenie nie wpływa na jej atrakcyjność, a jedynie mniejsza powierzchnia działki umożliwi jakiekolwiek zawiązanie transakcji sprzedaży dla tego terenu ze względu na brak infrastruktury drogowej i mediowej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowej (działki) traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a)określone udziały w nieruchomości,

b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195 – art. 221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1360, ze zm.).

Zgodnie z art. 195 ustawy Kodeks cywilny:

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Jak stanowi art. 196 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

Na podstawie art. 196 § 2 ustawy Kodeks cywilny:

Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Stosownie do art. 46 § 1 ustawy Kodeks cywilny:

Nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 198 ustawy Kodeks cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.

Kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359, ze zm.).

Stosownie do art. 31 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obojga małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Zatem, istotą wspólności majątkowej małżeńskiej, zarówno ustawowej, jak i umownej, jest to, że każdy z małżonków jest współwłaścicielem poszczególnych składników majątku wspólnego (dorobkowego) na zasadach współwłasności łącznej (bezudziałowej).

W świetle art. 35 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

W czasie trwania wspólności ustawowej żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Nie może również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych przedmiotach należących do tego majątku.

W myśl art. 36 § 1 oraz § 2 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Oboje małżonkowie są obowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku.

Zgodnie z art. 37 § 1 pkt 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia, obciążenia, odpłatnego nabycia nieruchomości lub użytkowania wieczystego, jak również prowadzącej do oddania nieruchomości do używania lub pobierania z niej pożytków.

Z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym tego rodzaju nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa. Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego.

Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy:

Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE wskazano, że:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.

Zgodnie art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:

Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Z okoliczności sprawy wynika, że jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości własnych i dzierżawionych od 15.04.2003 r. Pani ... nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, sprzedaż detaliczna mebli przez domy sprzedaży wysyłkowej lub internet od 01.08.2016 r. Zakupili Państwo jako działkę rolną w roku 2006 o powierzchni 7990 m2 nr 1... w celu powiększenia Państwa majątku osobistego, jednocześnie planując budowę domu na tym terenie w latach 2007-2010. W przeszłości (w roku 2009 i 2010) wystąpili Państwo o warunki zabudowy dla tej działki i uzyskali Państwo możliwość znikomej powierzchni zabudowy działki na podstawie ogólnego wskaźnika intensywności zabudowy dla tego terenu w wysokości tylko 9%. Wystąpienia o warunki zabudowy w roku 2008 i 2010 dotyczyły budowy domu jednorodzinnego na potrzeby własne. Niestety nie skorzystali Państwo z żadnych z tych warunków zabudowy i nie kontynuowali procesu uzyskania pozwolenia na budowę ze względu na brak infrastruktury technicznej, mediowej i drogowej dla tego terenu i warunki zabudowy z czasem straciły swoją ważność. Po kilku latach walki z … S.A. udało się Państwu doprowadzić tylko prąd do tej działki - działka została zasilona w energię elektryczną w roku 2018, gdyż trzeba było dla Państwa zbudować transformator w celu jej zasilenia. Nie dokonali Państwo żadnego podziału działki 3... … oraz pozostałych 2..., 4... i 5.... Podział wynikał z automatu w wyniku uchwalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisanego. Gmina ... postanowiła stworzyć MPZP w roku 2020 dla tego terenu. W wyniku jego wejścia w roku 2021 działka z automatu stała się działką rolną i w ramach jej całej powierzchni wydzielono tereny pod przyszłe drogi oraz jednocześnie została ona podzielona na dwie podobnej wielkości działki o oznaczeniu w planie jako działki pod Aktywność Gospodarczą. Po podziale powstały działki: 2... (droga narzucona przez MPZP), 3... - działka ..., 4... (droga narzucona przez MPZP), 5... - działka …, natomiast działki 3... … oraz pozostałe 2..., 4... i 5... powstały z podziału działki 1... i zostało to udokumentowane decyzją podziałową nr … z dnia 18.01.2022 wydaną przez Dyrektora Zarządu Geodezji, Kartografii i Katastru Miejskiego we ..., która wynikała z wprowadzonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu miasta uchwalonego w dniu 20.05.2021 r. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nastąpiło z inicjatywy Urzędu Miasta i Biura Rozwoju ... - nie byli Państwo wnioskodawcą w tej sprawie. W momencie, od którego został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie ma już możliwości starania się o warunki zabudowy, a dotychczas wydane warunki zabudowy dla tego terenu zostały uchylone w momencie wprowadzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Działki objęte zakresem pytania we wniosku nie były wykorzystywane w żadnym celu od momentu ich nabycia aż do chwili obecnej. Działki objęte zakresem pytania we wniosku na dzień sprzedaży nie są i nie będą zabudowane. Działka nr 1... nie była udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, ani innej umowy. Działka nr 3... ... nie była, nie jest i nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy. Działki powstałe po podziale działki 3... ..., będące przedmiotem planowanej sprzedaży nie były, nie są i nie będą udostępniane innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy ani innej umowy, gdyż ww. działka nie została nawet podzielona i trudno Państwu ostatecznie zdecydować na dzień dzisiejszy o jej podziale. W odniesieniu do działek objętych zakresem pytania nie została zawarta umowa przedwstępna ani inny dokument, na podstawie którego zobowiązali się Państwo sprzedać ww. działkę/działki. Nie udzielili Państwo żadnego pełnomocnictwa i nie zamierzają udzielać w przyszłości. Środki ze sprzedaży działek chcieliby Państwo przeznaczyć na spłatę ciążących kredytów i zobowiązań, a w szczególności kredytu hipotecznego na dom. Posiadają Państwo inne działki, ale nie planują Państwo na razie ich sprzedaży. Do dnia złożenia wniosku dokonali Państwo trzech transakcji sprzedaży działek w przeszłości. Kontakt z potencjalnym nabywcą chcą Państwo zdobyć poprzez zamieszczenie nowego ogłoszenia o sprzedaży działki w Internecie oraz nowego baneru zamontowanego na terenie ww. działki - oczywiście jeśli dokonają Państwo podziału działki. Nie podejmowali Państwo żadnych działań marketingowych w celu sprzedaży ww. działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia - tylko ogłoszenie w Internecie i baner na terenie działki. Do dnia dzisiejszego nie ponieśli i nie ponoszą Państwo żadnych innych kosztów związanych z uzbrojeniem terenu, ogrodzeniem, wytyczeniem dróg dojazdowych i innych działań zmierzających do uatrakcyjnienia działki. Zamieszczali Państwo ogłoszenie o sprzedaży całej działki w Internecie oraz fizycznie postawili Państwo baner na terenie działki. Ogłoszenie w Internecie tyczy się sprzedaży całej działki o pow. 4209 m2, a w przeszłości tyczyło się działki o powierzchni 7990 m2. Działki objęte zakresem pytania od dnia nabycia do dnia przedmiotowej sprzedaży nie były i nie są wykorzystywane przez Państwa w celu działalności, a w szczególności działalności zwolnionej/niezwolnionej od podatku od towarów i usług. Nie są przedmiotem ewidencji środków trwałych w żadnej z Państwa działalności.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że z całokształtu okoliczności sprawy nie wynika taka aktywność Państwa, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zatem należy uznać, że planowana sprzedaż przez Państwa działek będących we współwłasności małżeńskiej, objętych zakresem postawionego pytania, nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takiej aktywności Państwa w przedmiocie zbycia opisanych działek, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Nie występuje bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że planowana dostawa działek, będących we współwłasności małżeńskiej, objętych zakresem postawionego pytania, wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Jak wynika z całokształtu okoliczności sprawy, nie podejmowali i nie będą podejmować Państwo aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.

Konsekwentnie, w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku ze sprzedażą ww. działek wystąpią Państwo w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Państwa należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będą Państwo korzystać z przysługującego im prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Wobec powyższego, dokonując planowanej sprzedaży działek będących we współwłasności małżeńskiej, objętych zakresem postawionego pytania, nie będą Państwo działać w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Zatem planowana sprzedaż ww. działek, będących we współwłasności małżeńskiej, objętych zakresem postawionego pytania, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, a tym samym nie będą Państwo zobowiązani do zapłaty podatku VAT przy sprzedaży ww. działek.

Zatem Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Pan … (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00