Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.697.2022.1.AR
Czy mogą Państwo wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) począwszy od roku 2023 jeżeli w roku poprzedzającym ponad 50% przychodu Spółki pochodziło z transakcji z przedmiotem powiązanym a ponadto Spółka jest wspólnikiem spółki cywilnej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnychjest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
8 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy mogą Państwo wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) począwszy od roku 2023 jeżeli w roku poprzedzającym ponad 50% przychodu Spółki pochodziło z transakcji z przedmiotem powiązanym a ponadto Spółka jest wspólnikiem spółki cywilnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X Sp. z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem VAT.
Udziałowcami spółki są tylko osoby fizyczne - polscy rezydenci podatkowi.
Spółka prowadzi działalność na terenie (…) w zakresie wydobycia metodą odkrywkową kruszyw mineralnych. Następnie poprzez proces kruszenia i przesiewania produkuje asortyment (...) w dwóch frakcjach oraz (...)
.
Na działalność wydobywczą spółka posiada koncesję wydaną przez Marszałka Województwa (…).
Spółka posiada park maszynowy pozwalający na prowadzenie prac odkrywkowych i wydobywczych - część maszyn jest własnością spółki, natomiast część jest wynajmowana, posiada także linię technologiczną do produkcji ww. asortymentu kruszyw. Zatrudnieni są również pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje do obsługi maszyn i urządzeń.
Spółka X Sp. z o.o. sprzedaje cały swój asortyment spółce jawnej Y Sp. Jawna, która to po doliczeniu marży zajmuje się dystrybucją i dalszą sprzedażą poszczególnym odbiorcom krajowym i zagranicznym. Spółka jawna posiada również samochody ciężarowe służące transportowi kruszywa do odbiorców, jeżeli chcą zakupić je wraz z transportem. Na świadczenie usług transportowych uzyskała odpowiednie zezwolenia i licencje. Spółka Y Sp. Jawna jest spółką powiązaną w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 w związku z art. 28c updop (wspólnicy X Sp. z o.o. są również wspólnikami Y Sp. Jawna).
W 2022 roku 100% sprzedaży produktów realizowane było w związku z tym z podmiotem powiązanym. Osiągnięto również przychody od innych podmiotów, jednak dotyczyły one tzw. pozostałych przychodów (m.in. sprzedaż środków trwałych) i nie stanowią znaczącej wielkości w strukturze przychodów ze sprzedaży. Rok rozliczeniowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym.
Wnioskodawca jest także wspólnikiem spółki cywilnej Z. Ww. spółka cywilna została zawiązana przez przedsiębiorców prowadzących działalność w (…), dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego jakim jest nabycie lub wybudowanie odcinka linii średniego napięcia, a następnie dystrybuowanie energii elektrycznej pomiędzy wspólników spółki. Spółka cywilna nie prowadzi i nie będzie prowadzić innej działalności, z której osiągałaby przychody z tytułu sprzedaży podmiotom zewnętrznym. Koszty utrzymania linii energetycznej oraz koszty działalności spółki są pokrywane w równych częściach poprzez wnoszenie wkładów gotówkowych przez wspólników.
Pytania
1)Czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. CIT estoński) począwszy od roku 2023 jeżeli w roku poprzedzającym ponad 50% przychodu pochodziło z transakcji z podmiotem powiązanym?
2)Czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek będąc wspólnikiem spółki cywilnej?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż w wysokości ponad 50% dla podmiotu powiązanego nie wyklucza możliwości opodatkowania ryczałtem. Wprawdzie art.28j ust. 1 pkt 2 ust. g stanowi o tym ,że jednym z warunków jest to, że „mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi: (...) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma”, jednak Wnioskodawca uważa, że powyższa sytuacja nie dotyczy Spółki.
Zastrzeżenie w tym przepisie informacji o braku lub znikomej wartości dodanej pod względem ekonomicznym, związanej z transakcjami z podmiotem powiązanym jest podstawowym problemem w interpretacji tego zapisu.
Ustawodawca nie precyzuje co oznacza wartość dodana, jednak odwołuje się do wartości ekonomicznej („pod względem ekonomicznym”). Nie wskazuje również, po której stronie- sprzedającego czy kupującego - miałaby ta wartość wystąpić. Odwołując się do dostępnych w ekonomii określeń: „Wartość dodana - jest to przyrost wartości dóbr w wyniku procesu produkcji (E. Kubiak, H. Nakonieczna - Kisiel 1999, s. 43) lub można ją też rozumieć jako różnicę pomiędzy utargiem przedsiębiorstwa a kosztami zakupów materiałów i usług od innych firm, zatem jest to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem pozyskania koniecznych nakładów; różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztem nabycia dóbr i usług od innych firm (R. Barro 1997 s. 59).
Wartość dodana stanowi różnicę pomiędzy wartością rynkową produktu lub usługi a kosztami wytworzenia (W. Smid 2012, s. 576); (źródło: https://mfiles.pl/pl/index.php/Warto%C5%9B%C4%87_dodana_(Ekonomia)).
Powołując się również na uzasadnienie Dyrektora KIS do interpretacji indywidualnej Znak: 0111-KDIB2-1.4010.252.2022.1.AR : „(,..)należy zauważyć, iż wskazane w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.”
W przedstawionym tutaj przypadku zarówno spółka X Sp. z o.o. jak i Y Sp. Jawna prowadzi aktywną działalność gospodarczą, posiada majątek trwały i obrotowy zaangażowany w prowadzoną działalność, jak również zatrudnia wykwalifikowanych pracowników.
X Sp. z o.o. nie osiąga poza tym innych przychodów wymienionych w art. 28j ust. 1 pkt 2, zatrudnia więcej niż 3 pracowników na umowę o pracę na pełny etat, wspólnikami spółki są wyłącznie osoby fizyczne, nie posiada udziałów w innych spółkach (ale jest wspólnikiem spółki cywilnej), nie sporządza i nie będzie sporządzać sprawozdań zgodnie z MSR, złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem w wymaganym terminie.
Ad.2
Art. 28j ust. 1 pkt 5 stanowi, że opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik (...) jeżeli (...) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Spółka cywilna nie jest spółką prawa handlowego, nie jest regulowana przez kodeks spółek handlowych. Spółka cywilna jest umową pomiędzy wspólnikami i jest uregulowana, tak jak inne umowy, w kodeksie cywilnym.
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej ani własnego majątku, który jest współwłasnością wspólników. W spółce cywilnej nie występują więc udziały ani akcje, które mogłyby być własnością innej spółki.
Nie jest też funduszem inwestycyjnym ani instytucją wspólnego inwestowania, gdyż zgodnie z art. 3 ust. 1 Ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi: „Fundusz inwestycyjny jest osobą prawną, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego i inne prawa majątkowe.
Zgodnie natomiast z wyjaśnieniami KNF (żródło:https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/
procesyJicencyjne/kapitalowy/zarzadzajacy_alternatywnymi_spolkami_inwestycyjnymi_ZASI/pyta n ia_i_od pow iedz i#58454) Alternatywna spółka inwestycyjna (dalej również „ASI") jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, innym niż określony w art. 3 ust 4 pkt 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (dalej również „Ustawa”), tj. innym niż tworzone i funkcjonujące na podstawie Ustawy specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte i fundusze inwestycyjne zamknięte.
Ustawa definiuje alternatywny fundusz inwestycyjny (dalej również ,AFI”) jako instytucję wspólnego inwestowania, której przedmiotem działalności, w tym w ramach wydzielonego subfunduszu, jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, niebędącą jednocześnie funduszem typu UCITS, tj. funduszem działającym zgodnie z prawem Unii Europejskiej regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe, którym w polskim porządku prawnym jest fundusz inwestycyjny otwarty i fundusz zagraniczny w rozumieniu Ustawy.
ASI może prowadzić działalność w formie:
1)spółki kapitałowej, w tym spółki europejskiej;
2)spółki komandytowej albo spółki komandytowe - akcyjnej, w których jedynym komplementariuszem jest spółka kapitałowa, w tym spółka europejska.
Zarówno więc fundusz inwestycyjny ani instytucja wspólnego finansowania nie może być więc prowadzona przez spółki cywilne.
Pojęcie ogół praw i obowiązków występuje w art. 10 KSH w odniesieniu do wspólnika spółki osobowej. Natomiast zgodnie z art.4 par. 1 pkt 1 KSH spółką osobową jest spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.
Fundacja - forma prawna organizacji pozarządowej, której istotnym substratem jest kapitał przeznaczony na określony cel oraz statut zawierający reguły dysponowania tym kapitałem.
Do powstania fundacji konieczne są następujące akty prawne:
- Oświadczenie fundatorów o ustanowieniu fundacji w formie aktu notarialnego, wskazujące na cel fundacji oraz wykazujące składniki majątkowe przeznaczone na realizację tego celu,
- Ustalenie przez fundatorów statutu fundacji, zawierającego nazwę fundacji, siedzibę, majątek, cele, formy i zakres działalności fundacji,
- Wpisanie fundacji do KRS.
(...)
Trust - jest to forma porozumienia monopolistycznego powstała w drodze połączenia samodzielnie istniejących dotychczasowo firm (fuzja) lub w drodze przejęcia jednego przedsiębiorstwa przez drugie, np. poprzez wykup jego akcji. Przedsiębiorstwa wchodzące w skład tej formy instytucjonalnej tracą niezależność gospodarczą, ekonomiczną, a także osobowość prawną z chwila porozumienia. Udziałowcy wnoszą do trustu swoje kapitały, które przekazywane są zarządowi. Proporcjonalnie do posiadanych akcji rada wykonawcza zastępuje je zaświadczeniami trustowymi zwanymi także certyfikatami, przydzielając je z powrotem udziałowcom. Także zyski przedsiębiorstw zrzeszonych w truście są rozdzielane odpowiednio do wniesionych udziałów (https://mfiles.pl/pl/index.php/Trust).
Powiernictwo to umowa, której stronami są powierzający i powiernik. Umowa powiernicza nie została szczegółowo uregulowana, dlatego stosuje się do niej przepisy dotyczące umowy zlecenia z kodeksu cywilnego, co znalazło odzwierciedlenie w orzecznictwie. Sąd Najwyższy stwierdził, że stosunek powiernictwa jako umowy o dokonywanie czynności prawnych oraz czynności natury faktycznej wykazuje cechy właściwe umowie zlecenia (wyrok z dnia 18 lutego 2004 r., sygn. akt V CK 216/03).
Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie - w przypadku umowy powierniczej zleceniodawcą będzie powierzający, a zleceniobiorcą powiernik. W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie (powierzającego). Istnieje kilka rodzajów powiernictwa: powiernictwo fiducjarne, w ramach którego określone prawo zostaje przyznane w pełni powiernikowi, powiernictwo upoważniające, gdzie powiernik jest upoważniony jedynie do zarządzania oraz powiernictwo polegające na przewłaszczeniu na zabezpieczenie.
Z istoty umowy powiernictwa wynika, że obejmuje ona przysporzenie dokonane przez powierzającego na rzecz powiernika oraz zobowiązanie powiernika do określonego postępowania z otrzymanym prawem (wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 22 listopada 2012 r., sygn. akt I ACa 477/12) - (https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/
1016814/umowa-powiernicza-poradnik.html).
Analizując powyższe definicje, należy stwierdzić, że spółka cywilna nie podlega pod żadną z nich.
W związku z tym art. 28j ust. 1 pkt 5 nie obejmuje literalnie spółki cywilnej.
Mając powyższe na uwadze Wnioskodawca uważa, że zarówno zapis art. 28j ust. 1 pkt 2 jak i art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy CIT nie wyklucza w przypadku Wnioskodawcy wyboru podatku zryczałtowanego (CIT estoński) począwszy od 2023 roku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „ustawa CIT”),
opodatkowaniu
ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych lub płatnikiem składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych lub ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Stosownie do art. 28j ust. 5 ustawy CIT,
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, może zostać złożone również przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.
Z wyżej powołanych przepisów wynika, że podatnik, aby móc wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek jest zobowiązany spełnić warunki określone w ww. przepisach o ryczałcie. Przy czym warunki te podatnik musi spełniać przez cały okres korzystania z tej formy opodatkowania, w przeciwnym razie może liczyć się z możliwością utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, na podstawie art. 28l ust. 1 ustawy CIT
Ponadto art. 28k ustawy CIT wskazuje w stosunku do jakiej kategorii podmiotów nie mają zastosowania przepisy regulujące ryczałt od dochodów spółek.
Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że są Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością , która zamierza zmienić formę opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek. Prowadzicie Państwo działalność na terenie (…) w zakresie wydobycia metodą odkrywkową kruszyw mineralnych, z których następnie produkowany jest asortyment (...) w dwóch frakcjach oraz (...). Sprzedajecie Państwo cały swój asortyment spółce jawnej Y Sp. Jawna, która to po doliczeniu marży zajmuje się dystrybucją i dalszą sprzedażą poszczególnym odbiorcom krajowym i zagranicznym. Spółka Y Sp. Jawna jest spółką powiązaną z Państwem w rozumieniu art. 11 a ust.1 pkt 4 w związku z art. 28c updop (wspólnicy X Sp. z o.o. są również wspólnikami Y Sp. Jawna)
W 2022 roku 100% sprzedaży produktów realizowane było w związku z tym z podmiotem powiązanym. Osiągnięto również przychody od innych podmiotów, jednak dotyczyły one tzw. pozostałych przychodów (m.in. sprzedaż środków trwałych) i nie stanowią znaczącej wielkości w strukturze przychodów ze sprzedaży. Rok rozliczeniowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. Są Państwo także wspólnikiem spółki cywilnej Z. Ww. spółka cywilna została zawiązana przez przedsiębiorców prowadzących działalność w (…), dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego jakim jest nabycie lub wybudowanie odcinka linii średniego napięcia, a następnie dystrybuowanie energii elektrycznej pomiędzy wspólników spółki.
Ad. 1
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest w pierwszej kolejności kwestia ustalenia czy
mogą Państwo wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, począwszy od roku 2023, jeżeli w roku poprzedzającym ponad 50% przychodu pochodziło z transakcji z podmiotem powiązanym.
Odnosząc się do powyższej wątpliwości wskazać należy, że wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 2 ustawy CIT warunki dotyczące struktury przychodów mają w zamierzeniu ograniczać możliwość korzystania z nowej formy opodatkowania tym podmiotom, które nie prowadzą aktywnej działalności gospodarczej, a swoje dochody opierają na pasywnych źródłach przychodów.
W przypadku transakcji, w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma (lit. g) – transakcje te ograniczone są do podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.
W przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT ustawodawca wyklucza bowiem możliwość skorzystania z ryczałtu od dochodu spółek kapitałowych przez podmioty uzyskujące więcej niż 50% przychodów z transakcji z podmiotami powiązanymi ale wyłącznie w sytuacji, gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Przy czym w myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:
Ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:
podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład;
- spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera definicji wartości dodanej pod względem ekonomicznym. Zatem w pierwszej kolejności należy odnieść się do słownikowej definicji tego pojęcia.
Zgodnie z Encyklopedią Zarządzania - ekonomiczna wartość dodana (EVA - Economical Value Added) obrazuje efekt gospodarowania przedsiębiorstwa. Stanowi jedną z najbardziej popularnych metod pomiaru wartości firmy. Bazuje na zasadzie osiągnięcia przez firmę stopy zwrotu z całego zainwestowanego kapitału o wartości przewyższającej jego koszt.
Natomiast odnosząc się do pojęcia znikomy wskazać należy, że zgodnie z internetowym słownikiem języka polskiego, znikomy, to „bardzo mały pod względem nasilenia, liczby, rozmiarów lub znaczenia” (https://sjp.pwn.pl).
Internetowa encyklopedia Zarządzania definiuje natomiast wartość dodaną jako ogólnie wartość uzyskaną przez pomniejszenie sprzedaży o materiały i usługi nabyte z zewnątrz. Koncepcja tej informacji opiera się na przekonaniu, że sprzedaż osiągnięta przez firmę jest rezultatem zakupu surowców i usługi oraz pracy wykonanej przez zatrudnionych (kapitał ludzki) i kapitał finansowy (kapitał własny i obcy). (https://mfiles.pl/pl/index.php/Warto% C5%9B%C4%87_dodana_(Rachunkowo%C5%9B%C4%87)
Uwzględniając powyższe definicje stwierdzić należy, że w opisanych we wniosku okolicznościach, dokonywanych przez Państwa transakcji sprzedaży wskazanego we wniosku asortymentu (...) nie można uznać za transakcje w związku z którymi nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Prowadzicie bowiem Państwo aktywną działalność gospodarczą a swoich dochodów nie opieracie na pasywnych źródłach przychodów..
Opieracie Państwo swoją działalność na produkcji (...) oraz ich sprzedaży podmiotowi powiązanemu (Y Sp. Jawna), który zajmuje się ich dystrybucją. Wydobywacie Państwo (...), które następnie podlegają w ramach Państwa działalności obróbce prowadzącej do wyprodukowania asortymentu (...). Wyposażeni Państwo jesteście w odpowiednie aktywa (...), jak również pozwolenia pozwalające na prowadzenie działalności we wskazanym zakresie. Zatrudniacie wykwalifikowanych pracowników. Wyprodukowanie sprzedawanego przez Państwa asortymentu nie wymaga zatem ponoszenia nakładów na zakup materiałów do produkcji sprzedawanego asortymentu (...) (kruszywo jest przez Państwa wydobywane we własnym zakresie). Posiadanie własnego parku maszynowego, linii technologicznych oraz zatrudnianie pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje powoduje natomiast, że korzystacie Państwo z usług zewnętrznych tylko w niewielkim stopniu (najem części maszyn). Powyższe przesłanki (przy uwzględnieniu zawartej wyżej definicji wartości dodanej) świadczą zatem o tym, że realizowana przez Państwa sprzedaż produkowanego asortymentu prowadzi do uzyskania wartości dodanej pod względem ekonomicznym a wartość ta nie jest znikoma.
Reasumując, wskazane we wniosku transakcje sprzedaży podmiotowi powiązanemu wyprodukowanych (...) wprawdzie generują prawie 100% wszystkich Państwa przychodów to jednak niewątpliwie transakcje te przyczyniają się do powstania wartości dodanej a wartość ta nie jest znikoma. Uznać tym samym należy, że spełnią Państwo warunek opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy CIT, ponieważ transakcje dokonywane przez Spółkę z podmiotem powiązanym nie kwalifikują się do transakcji wymienionych w tym przepisie. Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało zatem uznać za prawidłowe.
Ad. 2
Poddaliście Państwo również w wątpliwość czy Spółka może wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek będąc wspólnikiem spółki cywilnej.
Zauważyć należy, że z przepisu art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy CIT wynika wprost, że jeżeli spółka posiada udziały (akcje) w kapitale innej spółki, tytuły uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogół praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz inne prawa majątkowe związane z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, to w takim przypadku nie może skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i nast. ustawy CIT. Na powyższe wskazuje jednoznacznie językowa wykładnia przedmiotowej regulacji.
Jednocześnie brak spełnienia powyższego warunku w trakcie korzystania z tej formy opodatkowania może spowodować utratę prawa do opodatkowania ryczałtem, na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy CIT.
Wskazać również należy, że spółka cywilna została szczegółowo uregulowana w Kodeksie cywilnym, a nie Kodeksie Spółek Handlowych. Z tego też powodu nie jest zaliczana do katalogu spółek handlowych. Spółka cywilna nie jest także typową spółką – w odróżnieniu od spółek prawa handlowego spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, nie stanowi jednostki organizacyjnej posiadającej podmiotowość prawną jak spółki osobowe, lecz jak wskazano powyżej jest konstrukcją regulowaną przez prawo zobowiązań Kodeksu cywilnego.
Definicja spółki cywilnej zawarta została w art. 860 § 1 w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.
Jak wynika z definicji, spółka cywilna jest sposobem na połączenie działań dwóch lub więcej przedsiębiorców, którzy wspólnie chcą realizować określone przedsięwzięcie biznesowe. Spółka cywilna jest jedynie rodzajem stosunku umownego, na podstawie którego dochodzi do określenia warunków współdziałania – organizacji wspólników, opartej na wspólności majątku.
W tym miejscu podkreślenia wymaga, że mocą umowy spółki nie powstaje żaden odrębny podmiot gospodarczy. W związku z tym, że spółka cywilna nie jest odrębnym od wspólników podmiotem prawa tj. nie posiada osobowości prawnej, nie może być więc uznawana za przedsiębiorcę. To jej wspólnicy prowadzą przedsiębiorstwo, a samej spółce nie przysługuje status przedsiębiorcy.
Stosownie do art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.U. z 2021 r. poz. 162 ze zm.):
Przedsiębiorcami są także wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Zaznaczenia w tym miejscu wymaga, że w doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się pierwszeństwo wykładni językowej nad pozostałymi rodzajami wykładni, tj. systemową i celowościową. Tylko w wyjątkowych sytuacjach wolno odstąpić od literalnego brzmienia przepisu, w szczególności, gdy językowe dyrektywy interpretacyjne nie pozwalają z danego tekstu prawnego wyinterpretować jednoznacznej normy postępowania lub gdy wykładnia językowa pozostaje w oczywistej sprzeczności z treścią innych norm. Jak podkreślił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r., II FSK 1077/12, wykładnia językowa konkretnego przepisu prawa jest nie tylko punktem wyjścia wykładni prawa, ale także zakreśla jej granice. Próba dokonania wykładni, która byłaby sprzeczna z językowym znaczeniem przepisu prawa byłaby naruszeniem zasady praworządności. Językowe znaczenie przepisu prawa wyznacza bowiem granice dopuszczalnej wykładni, gdyż „formuła słowna jest (...) granicą wszelkiego dopuszczalnego sensu, jakiego możemy poszukiwać w tekście przepisów prawa” (zob. wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2000 r., III SA 3055/09, „Monitor Podatkowy” 2001, nr 4; również R. Mastalski, Wprowadzenie do prawa podatkowego, Warszawa 1995, s. 101-102). Nie ma w szczególności konieczności potrzeby sięgania po argumenty celowościowe wtedy, gdy już po zastosowaniu reguł znaczeniowych albo metody językowej i dyrektyw systemowych uda się osiągnąć właściwy wynik wykładni, to jest ustalić pozbawione cech niedorzeczności znaczenie interpretowanej normy (por. uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 1 marca 2007 r., III CZP 94/06, OSNC 2007, nr 7-8, poz. 95 i wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 1998 r., I CKN 664/97, OSNC 1999, nr 1, poz. 7). Jeżeli przepis prawa jest jednoznaczny w swej warstwie językowej, nie zachodzi potrzeba, ani możliwość, stosowania innych metod wykładni. W innych przypadkach ustalenie treści normy prawnej zawartej w gramatycznym sformułowaniu przepisu prawa może wymagać odwołania się do dalszych metod wykładni, np. wykładni systemowej wewnętrznej lub zewnętrznej. Metodami wykładni systemowej czy celowościowej nie można wykroczyć poza ramy możliwych znaczeń interpretowanego przepisu wynikające z jego wykładni gramatycznej. Wykładnia przepisu dokonana z naruszeniem tej zasady stanowi już wykładnię contra legem, a więc prowadzi do naruszenia przepisu podlegającego interpretacji.
Stosownie do art. 4a pkt 21 ustawy CIT,
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 21.
Zgodnie z art. 4a pkt 21 ustawy CIT,
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce oznacza to:
a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b) spółkę kapitałową w organizacji,
c) spółki, o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1 i 1a, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.
Odnosząc się do przedstawionych przez Państwa we wniosku wątpliwości, stwierdzić należy, że spółki cywilne nie zostały wymienione w art. 28j ust. 1 pkt 5 jako podmioty, w których posiadanie udziałów (akcji) w kapitale innej spółki bądź ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną uniemożliwia skorzystanie z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, o którym mowa w art. 28c i nast. ustawy CIT. Jak wykazano powyżej, warunek nieposiadania udziałów (akcji) w kapitale innej spółki nie znajdzie w Państwa przypadku zastosowania, gdyż spółka cywilna, nie jest podmiotem prawa, w związku z czym nie posiada ona osobowości prawnej. To samo dotyczy warunku nieposiadania ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Spółka cywilna nie jest spółką niebędącą osobą prawną, ze względu na to, że wspólnicy spółki posiadają udział we wspólnym majątku wspólników, który nie jest tożsamy z ogółem praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej. Powyższe wynika wprost z treści Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu spółek handlowych. Kodeks spółek handlowych regulujący spółki osobowe, przewiduje bowiem instytucję ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki, natomiast Kodeks cywilny nie zawiera stosownych unormowań w tym zakresie.
Ponadto Spółka cywilna nie jest również instytucją wspólnego inwestowania czy też instytucja o charakterze powierniczym.
Reasumując, udział w spółce cywilnej nie będzie stanowił posiadania udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym w rozumieniu art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy CIT.
Tym samym Państwa status wspólnika w spółce cywilnej nie uniemożliwi Państwu wybór opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Państwa stanowisko w powyższym zakresie należało również uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie wskazanym sformułowanymi przez Państwa we wniosku pytaniami.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).