Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.811.2022.2.SM

Nieuznanie czynności nieodpłatnego przekazania na cele osobiste budynku niemieszkalnego za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie nieuznania czynności nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla ww. czynności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 listopada 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 17 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania czynności nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla ww. czynności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lutego 2023 r. (data wpływu 6 lutego 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (z uwzględnieniem uzupełnienia)

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem w 1/2 udziału nieruchomości zabudowanej położonej w… przy ul…, oznaczonej jako działka ewidencyjna nr…, dla której prowadzona jest przez Sąd… w… księga wieczysta KW nr... Na ww. nieruchomości usytuowany jest budynek niemieszkalny o powierzchni około …metrów kwadratowych, w którym znajduje się lokal użytkowy.

Zaznaczyć należy, iż w księdze wieczystej jako drugi współwłaściciel ujawniony jest małżonek Wnioskodawczyni we wspólności ustawowej. Jednak te dane są częściowo nieaktualne, gdyż w dniu… małżonkowie ustanowili w swoim związku małżeńskim ustrój rozdzielności majątkowej, a to na podstawie umowy sporządzonej przed…- Notariusza w… (repertorium A nr…). Powyższa okoliczność nie została ujawniona w księdze wieczystej, ale w związku z wyłączeniem ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej, obecnie Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem są współwłaścicielami w 1/2 udziału.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyli opisaną wyżej nieruchomość w … jako nieruchomość niezabudowaną, a następnie wznieśli na niej budynek, który do końca … był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez męża Wnioskodawczyni. Następnie z dniem … Wnioskodawczyni rozpoczęła wykorzystywanie nieruchomości na potrzeby własnej działalności gospodarczej, a w związku z tym została ona ujawniona w Jej ewidencji środków trwałych.

Do końca … budynek był wynajmowany przez Wnioskodawczynię, a przychody z tego tytułu były zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Na terenie nieruchomości znajduje się również automat paczkowy, a Wnioskodawczyni pobiera czynsz najmu od ich właściciela.

Obecnie współwłaściciele podjęli decyzję, że w przyszłości wynajmującym budynek ma być mąż Wnioskodawczyni i to on ma czerpać pożytki, w tym ewentualnie uzyskiwać czynsz najmu.

Z tego względu, Wnioskodawczyni planuje wyłączyć całą nieruchomość z działalności gospodarczej (przekazać ją na potrzeby własnej - art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług).

Obecnie mąż Wnioskodawczyni korzystać będzie z budynku na podstawie umowy najmu zawartej z Wnioskodawczynią, gdyż planuje go podnająć, do czego upoważnia go ta umowa najmu.

Podkreślić należy, iż Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem ww. nieruchomości, wybudowaniem budynku na jego terenie, jak również nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosiła takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

W uzupełnieniu wniosku wskazano:

Ad 1 a) Wnioskodawczyni jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, któremu nadano numer identyfikacji podatkowej NIP....

Ad 1 b) Budynek, który Wnioskodawczyni zamierza wycofać z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, został wybudowany …, a następnie oddany do użytkowania…

Ad 1 c) Wycofanie budynku z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu indywidualnej interpretacji podatkowej, nie później jednak niż do…

Ad 1 d) Wycofanie budynku z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni będzie miało charakter nieodpłatny i jest uzasadnione stanem zdrowia Wnioskodawczyni i przejściem na emeryturę w dniu…

Ad 1 e) Na pytanie Organu o treści: „Jeśli ww. wycofanie budynku z Pani jednoosobowej działalności gospodarczej odbędzie się odpłatnie, to prosimy wskazać:

kto dokona ww. odpłatności?

jaki charakter będzie miało to odpłatne przekazanie?”,

Wnioskodawczyni wskazała, że „Budynek nie będzie przekazywany odpłatnie”;

Ad 1 f) Na pytanie Organu o treści: „Na jakie cele prywatne, osobiste będzie Pani wykorzystywała budynek, o którym mowa w opisie sprawy, po wycofaniu z jednoosobowej działalności gospodarczej?”, udzielono odpowiedzi: „Wnioskodawczyni jak wycofa budynek z działalności gospodarczej to małżonek Wnioskodawczyni przejmie przedmiotowy budynek i będzie go wynajmował na zasadach najmu prywatnego”.

Ad 1 g) Wnioskodawczyni nie zamierza wynajmować ww. budynku mężowi, po wycofaniu go z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni.

Ad 1 h) Mąż Wnioskodawczyni zawarł umowę najmu, tzw. najem prywatny z … Sp. z o.o. w … w dniu …, jednak na razie korzysta z budynku na podstawie umowy najmu zawartej z Wnioskodawczynią w dniu … Po uzyskaniu pozytywnego stanowiska indywidualnej interpretacji podatkowej Wnioskodawczyni wraz z mężem dokona rozwiązania umowy najmu z dnia … Wnioskodawczyni planuje, że będzie to prawdopodobnie…

Ad 1 i) Na pytanie Organu o treści: „W związku z informacją zawartą w opisie sprawy, że „Obecnie Mąż Wnioskodawczyni korzystać będzie z budynku na podstawie umowy najmu zawartej z Wnioskodawczynią, gdyż planuje go podnająć, do czego upoważnia go ta umowa najmu”, proszę o jednoznaczne wskazanie:

kiedy (proszę podać dzień, miesiąc i rok) podpisała/podpiszę Pani ww. umowę najmu?

od kiedy (proszę podać dzień, miesiąc i rok) Pani Mąż korzysta/korzystać będzie z ww. budynku na podstawie ww. umowy najmu zawartej z Panią?

na jaki okres zawarła/zawrze Pani ww. umowę najmu z mężem?”,

Wnioskodawczyni podała, że:

umowę najmu z mężem Wnioskodawczyni podpisała…;

Mąż Wnioskodawczyni ma zawartą umowę najmu z…;

umowa z mężem została zawarta do 31.03.2023 r.

Pytanie

Czy w świetle przedstawionego wyżej stanu faktycznego, przekazanie budynku na potrzeby własne Wnioskodawczyni położonego w… przy ul. …, na działce ewidencyjnej nr…, a następnie objęcie jego w posiadanie przez współmałżonka powoduje powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, czy też nie jest objęta zakresem przedmiotowym przepisu art. 7 ust. 2 (nie jest dostawą) lub ewentualnie objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym w podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni, wyłączenie z działalności gospodarczej budynku położonego w… przy ul. …, na terenie działki ewidencyjnej nr …, nie jest dostawą w rozumieniu przepisu art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ewentualnie objęta będzie zwolnieniem przedmiotowym w podatku od towarów i usług na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, gdyż nie zachodzą przesłanki pozytywne powodujące brak zastosowania ww. zwolnienia, tj.:

a)w stosunku do wydatków związanych z wzniesieniem budynku nie przysługiwało Wnioskodawczyni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)Wnioskodawczyni nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe w zakresie nieuznania czynności nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz nieprawidłowe w części dotyczącej zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla ww. czynności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j.  Dz.U. z 2022 r., poz. 931 z pózn. zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 7 ust. 2 ww. ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2)wszelkie inne darowizny

jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem aby nieodpłatne przekazanie towarów – w świetle powołanego art. 7 ust. 2 ustawy – podlegało opodatkowaniu VAT konieczne jest łączne spełnienie następujących warunków:

nieodpłatne przekazanie dokonywane jest przez podatnika podatku VAT,

przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru lub jego części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 14a ustawy:

Pod pojęciem „wytworzenie nieruchomości”, rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Z art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz  osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pani współwłaścicielem w 1/2 udziału nieruchomości zabudowanej, oznaczonej jako działka ewidencyjna nr ….  …małżonkowie ustanowili w związku małżeńskim ustrój rozdzielności majątkowej. Na ww. nieruchomości usytuowany jest budynek niemieszkalny o powierzchni około …metrów kwadratowych, w którym znajduje się lokal użytkowy. Pani wraz z małżonkiem nabyli opisaną wyżej nieruchomość w…  jako nieruchomość niezabudowaną, a następnie wznieśli na niej budynek, który do końca … był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez Pani męża. Następnie z… rozpoczęła Pani wykorzystywanie nieruchomości na potrzeby Pani działalności gospodarczej, a w związku z tym została ona ujawniona w Pani ewidencji środków trwałych. Do końca … budynek był wynajmowany przez Panią, a przychody z tego tytułu były zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Na terenie nieruchomości znajduje się również automat paczkowy, a Pani pobiera czynsz najmu od ich właściciela. Obecnie współwłaściciele podjęli decyzję, że w przyszłości wynajmującym budynek ma być Pani mąż i to on ma czerpać pożytki, w tym ewentualnie uzyskiwać czynsz najmu. Obecnie Pani mąż korzystać będzie z budynku na podstawie umowy najmu zawartej z Panią, gdyż planuje go podnająć, do czego upoważnia go ta umowa najmu. Jak Pani wskazała nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem ww. nieruchomości, wybudowaniem budynku na jego terenie, jak również nie ponosiła Pani wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W uzupełnieniu wniosku podała Pani, że budynek, który zamierza Pani wycofać z jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawczyni, został wybudowany …, a następnie oddany do użytkowania … Wycofanie budynku z Pani jednoosobowej działalności gospodarczej będzie miało charakter nieodpłatny i nastąpi niezwłocznie po uzyskaniu indywidualnej interpretacji podatkowej, nie później jednak niż do … Ponadto, jak Pani wycofa budynek z działalności gospodarczej, to Pani małżonek przejmie przedmiotowy budynek i będzie go wynajmował na zasadach najmu prywatnego. Nie zamierza Pani wynajmować ww. budynku mężowi, po wycofaniu go z Pani jednoosobowej działalności gospodarczej.

Odnosząc przedstawione okoliczności sprawy do wyżej cytowanych przepisów ustawy należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego, nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy. Jak wynika bowiem z okoliczności sprawy nie przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem ww. nieruchomości, wybudowaniem budynku na jego terenie, jak również nie ponosiła Pani wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W konsekwencji czynność nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, z tytułu której nie powstanie obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług.

Wobec powyższego Pani stanowisko w zakresie nieuznania czynności nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, należało uznać za prawidłowe.

Natomiast odnosząc się do kwestii zastosowania zwolnienia z podatku VAT dla czynności nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wskazać należy, że skoro ww. czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, to nie stosuje się do niej regulacji wynikających z ustawy o VAT. W konsekwencji, jeśli czynność nieodpłatnego przekazania na Pani cele osobiste budynku niemieszkalnego pozostaje poza zakresem działania ustawy o podatku od towarów i usług, to nie można rozstrzygać czy ww. czynność będzie objęta albo nie będzie objęta zwolnieniem z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

W rezultacie Pani stanowisko w części dotyczącej zastosowania zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Pani, a nie wywiera skutku prawnego dla Pani małżonka – jako współwłaściciela nieruchomości opisanej we wniosku.

Jednocześnie informuję, że interpretację oparto na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, w szczególności na stwierdzeniu, że Wnioskodawczyni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z nabyciem ww. nieruchomości, wybudowaniem budynku na jego terenie, jak również nie ponosiła wydatków na jego ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00