Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.258.2022.4.AS
Przychody z tytułu opłat za udostępnianie (...) gamingowej i określenie momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem (...).
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy przychodów z tytułu opłat za udostępnianie (...) i określenia momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem (...).
Wniosek uzupełniony został pismem z 13 stycznia 2023 r. złożonym za pośrednictwem platformy ePUAP, będącym odpowiedzią na wezwanie z 5 stycznia 2023 r. Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
X Spółka Akcyjna (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT“). Wnioskodawca jest właścicielem serwisu internetowego pod nazwą X (dalej: „Serwis” lub „...” lub „X”), który stanowi infrastrukturę(...) (usługę) umożliwiającą m.in. organizowanie i udział w turniejach rozgrywanych w wybranych dyscyplinach e-sportowych. Gry dostępne na (...) obejmują takie dyscypliny e-sportowe, w których o wygranej w turnieju decydują przede wszystkim zdolności intelektualne oraz sprawność psychoruchowa.
Działanie Serwisu polega w szczególności na umożliwieniu zarejestrowanym użytkownikom (dalej: „Użytkownik”) Serwisu korzystanie z (...), jako przestrzeni, w której Użytkownicy mogą organizować turnieje internetowe lub dołączać do już istniejących (zorganizowanych przez innych Użytkowników lub w niektórych przypadkach organizowanych przez Wnioskodawcę) oraz gdzie rozwijane są umiejętności związane z poszczególnymi grami. Użytkownikami (...) mogą być wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące rezydentami polskimi jak i rezydentami innych krajów.
Serwis działa w oparciu o regulamin serwisu (dalej: „Regulamin”). W celu korzystania z funkcjonalności Serwisu zainteresowany musi założyć w Serwisie konto użytkownika. Przed rozpoczęciem korzystania z funkcjonalności Serwisu, Użytkownik musi przejść proces rejestracji podając niezbędne dane pozwalające na jego identyfikację (potwierdzenie tożsamości Użytkownika) oraz złożyć oświadczenia niezbędne do zakończenia rejestracji. Użytkownik może posiadać (założyć) w Serwisie tylko jedno konto.
Korzystanie z części funkcjonalności Serwisu jest odpłatne, a Użytkownik chcąc skorzystać ze wszystkich możliwości Serwisu, w tym uczestniczyć w turniejach, musi dokonać wpłaty środków na swoje konto w Serwisie. Środki pieniężne zgromadzone przez Użytkownika i przypisane do jego konta widoczne są w ramach salda środków na (...) w formie graficznego oznaczenia środków Użytkownika.
Spółka z każdej wpłaty środków pieniężnych przez Użytkownika na (...) pobiera opłatę tytułem udostępnienia funkcjonalności (...), zgodnie z cennikiem obowiązującym w Serwisie (dalej: „Opłata”). Użytkownik ma możliwość uczestniczenia w turniejach dopiero po zasileniu swojego konta środkami i uiszczeniu Opłaty na rzecz Spółki.
Środki zgromadzone na koncie (...), zdecydowała się na ukazywanie wpłaconych przez Użytkowników środków pieniężnych w formie graficznej „X” Każdy X jest odpowiednikiem jednego euro. Innymi słowy, saldo środków Użytkowania w ramach konta Użytkownika będzie przedstawiane zarówno w sposób graficzny jak i słowny. Nie zmienia to jednak faktu, iż transakcje w ramach (...) polegają na pobraniu przez (....) odpowiedniej kwoty w euro, czy to jako opłaty na rzecz Spółki, czy też za aktywności Użytkownika w ramach (...) (np. wpisowe za udział w turniejach w ramach poszczególnych dyscyplin e-sportowych). Użytkownik może w każdym czasie złożyć dyspozycję wypłaty środków, z zastrzeżeniem postanowień Regulaminu. Po upływie czasu wskazanego w Regulaminie, gdy Użytkownik pozostaje nieaktywny, posiadane na koncie Użytkownika środki pieniężne przechodzą na rzecz Spółki.
Całość opisywanego procesu będzie zautomatyzowana, Opłata należna Spółce będzie potrącana z momentem zasilenia swojego konta przez danego Użytkownika.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Udostępnienie funkcjonalności (...) polega na odpłatnym umożliwieniu udziału w turniejach w dyscyplinach e-sportowych, gdzie gracze są automatycznie dopasowywani na podstawie umiejętności w oparciu o klucz/algorytm którym posługuje się Spółka. Spółka pobiera więc opłaty za możliwość korzystania z odpłatnych funkcjonalności Serwisu tj. możliwości udziału w turniejach jak też ich organizacji. W przyszłości wraz z rozwojem (...) zakres usług dostępnych w ramach opłaty ulegnie rozszerzeniu i obejmował będzie możliwość uczestnictwa w rozgrywkach ze znanymi graczami, dostęp do sklepu z gadżetami. Pozostałe funkcje (...), takie jak możliwość streamowania swojej gry, czy też udział w rozgrywkach innych niż turniejowe pozostają nieodpłatne.
Udostępnienie funkcjonalności (...) o której mowa we wniosku odbywać się będzie za pomocą Internetu.
Udostępnienie funkcjonalności (...) zasadniczo jest zautomatyzowane i nie wymaga udziału człowieka. Można więc uznać, że zaangażowanie osób w procesie udostępniania funkcjonalności (...) jest minimalne. (...) jest zautomatyzowana.
Spółka wskazuje, że udostępnianie funkcjonalności (...) bez wykorzystania technologii informacyjnej będzie niemożliwe.
Użytkownicy (...) prowadzonej przez Spółkę podczas uczestniczenia w turniejach on-line na (...) są od siebie oddaleni.
Zakończenie rejestracji definiowane jest przez chęć zapisania prywatnego maila do bazy danych serwisu wraz z jego potwierdzeniem poprzez funkcjonalność wysyłania ciągu liczbowego na adres skrzynki i łączenia go ze stworzonym kontem użytkownika. Aby tego dokonać, oprócz wskazania adresu email oraz hasła, należy obowiązkowo zadeklarować, że jest się osobą pełnoletnią i że zweryfikuje się tożsamość (...) w dalszej części korzystania z usługi.
Oświadczenia niezbędne do zakończenia rejestracji potwierdzają, że:
-Użytkownik jest osobą pełnoletnią i uprawnioną do korzystania z usług serwisu;
-Użytkownik przeczytał i zaakceptował zasady i warunki korzystania z serwisu;
-Użytkownik nie jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne (tzw. „PEP”), członkiem rodziny takiej osoby lub jej bliskim współpracownikiem.
Na podstawie rejestracji i złożonych oświadczeń Użytkownik nie jest zobligowany do dokonania zapłaty (samo założenie konta w serwisie nie jest odpłatne). Dopiero chęć uczestnictwa w turniejach on-line wymaga zasilenia konta Użytkownika środkami, z których potrącana jest należna spółce opłata za udostępnienie funkcjonalności (...).
Z Regulaminu serwisu wynika szereg postanowień.
Regulamin serwisu określa:
-Procedurę założenia profilu i konta Użytkownika oraz ograniczenie związane z możliwością korzystania z serwisu (minimalny wiek, niemożność zakładania wielu kont),
-Procedurę identyfikacji tożsamości użytkowania oraz procedur związane z wymogami przepisów o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy,
-Kwestie bezpieczeństwa powierzonych danych iż zasady ich przetwarzania,
-Zasady i formy uiszczania opłat za dostęp do funkcjonalności (...) oraz dokonywania wpłat za udział w turniejach. W szczególności regulamin nakazuje dokonywanie płatności wyłącznie w formie elektronicznej,
-Reguły organizowania turniejów w poszczególnych dyscyplinach e-sportowych,
-Czynności zabronione na (...) oraz ewentualne kary za zachowanie niezgodne z regulaminem (...),
-Zasady odpowiedzialności Spółki wobec użytkowników (...),
-Kwestie związane z ochrona praw własności intelektualnej Spółki,
-Procedurę skarg i wniosków,
-Wymogi techniczne niezbędne do korzystania z funkcjonalności (...).
Wszystkie postanowienia Regulaminu odnoszą się więc do sytuacji Użytkowania w stosunku do Spółki i są akceptowane przez Użytkowników w procedurze rejestracyjnej.
Z Regulaminu serwisu nie wynika, że Użytkownik musi zasilać w określonym czasie i utrzymywać określone środki na swoim koncie. Jeśli jednak Użytkownik chce uczestniczyć w turniejach organizowanych na (...) lub w przyszłości korzystać z innych odpłatnych funkcji (...), musi zasilić swoje konta i uiścić opłatę na rzecz Spółki.
Użytkownik po zasileniu konta ze względu na fakt, że środki są na jego koncie jest uprawniony do uzyskania ze strony Spółki możliwości skorzystania z płatnych funkcjonalności serwisu. Dopiero po zasileniu konta i pobraniu przez Spółkę Opłaty, Użytkownik ma możliwość uczestnictwa w turniejach organizowanych na (...), a w przyszłości korzystania z innych funkcjonalności, które będą rozwijane na (...)wskazanych w odpowiedzi na poprzednie pytania. Samo założenie konta w serwisie nie umożliwia uczestniczenia w turniejach w dyscyplinach e-sportowych. Obowiązek uiszczenia opłat wynika z Regulaminu serwisu.
Płatność dokonana przez Użytkownika przy każdym zasileniu konta ma związek z późniejszym świadczeniem (korzystaniem z funkcjonalności z (...), którą oferuje Spółka), a Użytkownik ma świadomość za co uiszcza Opłatę, świadczenie jest więc sprecyzowane w momencie pobrania przez Spółkę Opłaty od Użytkownika.
Spółka nie jest podmiotem prawa publicznego lub podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisanym do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Spółka nie jest klubem sportowym, związkiem sportowym, bądź związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.
Spółka świadcząc swoje usługi, w tym udostępnianie funkcjonalności (...), prowadzi działalność w celu osiągania zysków.
Rok podatkowy Spółki to rok kalendarzowy.
Spółka jest opodatkowana na zasadach ogólnych zgodnie z ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”).
Poprzez infrastrukturę (...) należy rozumieć aplikację webową dostępną poprzez publiczną sieć Internet. Innymi słowy jest to środowisko informatyczne umożliwiające użytkownikom organizację i uczestnictwo w turniejach w dyscyplinach e-sportowych, a w przyszłości umożliwiające dostęp do innych funkcjonalności, które będą dodawane wraz z rozwojem (...). Składowe aplikacji stanowią komponenty takie jak: bazy danych, serwery, elementy sieci, komponenty bezpieczeństwa, komponenty pamięci podręcznej i inne. Aplikacja jest zbudowana w sposób modułowy, a każdy z modułów w zależności od potrzeb komunikuje się z innymi modułami oraz usługami partnerskimi celem dostarczenia usługi.
Założenie konta w Serwisie jest nieodpłatne. Odpłatna jest możliwość skorzystania z funkcjonalności (...), w szczególności możliwości udziału w turniejach w dyscyplinach e-sportowych.
Oświadczenia niezbędne do zakończenia rejestracji potwierdzają, że:
-Użytkownik jest osobą pełnoletnią i uprawnioną do korzystania z usług serwisu:
-Użytkownik przeczytał i zaakceptował zasady i warunki korzystania z serwisu;
-Użytkownik nie jest osobą zajmującą eksponowane stanowisko polityczne (tzw. „PEP”), członkiem rodziny takiej osoby lub jej bliskim współpracownikiem.
Zakończenie rejestracji kończy się wyborem użytkownika do zgłoszenia lub nie prywatnego adresu e-mail do bazy danych serwisu wraz z jego potwierdzeniem poprzez funkcjonalność wysyłania ciągu liczbowego na adres skrzynki i łączenia go ze stworzonym kontem użytkownika. Aby tego dokonać, oprócz wskazania adresu e-mail oraz hasła, należy obowiązkowo zadeklarować, że jest się osobą pełnoletnią i że zweryfikuje się tożsamość (...) w dalszej części korzystania z usługi.
Założenie konta w systemie jest nieodpłatne podobnie jak możliwość streamowania swojej rozgrywki. Odpłatne funkcjonalności Serwisu dostępne po pobraniu opłaty to możliwość udziału w turniejach w dyscyplinach e-sportowych i wygrywania nagród w nich ustalonych oraz samej organizacji takich turniejów na (...). W przyszłości wraz z rozwojem (...)zakres usług dostępnych w ramach opłaty ulegnie rozszerzeniu i obejmował będzie możliwość uczestnictwa w rozgrywkach ze znanymi graczami, dostęp do sklepu z gadżetami.
Wysokość cennika serwisu w kontekście korzystania z podstawowych produktów ustalana jest na podstawie sumy kosztów infrastruktury niezbędnej do realizacji usług oraz prognozowanego zysku spółki osadzonego na tle rynkowej analizy podobnych produktów konkurencji z uwzględnieniem innowacyjności proponowanej klientowi docelowym.
Spółka przelicza kwoty w euro dla potrzeb rozliczeń podatkowych zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o CIT tj. przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.
Regulamin zawiera szereg zastrzeżeń odnośnie dyspozycji wypłaty środków przez danego użytkownika. Część z nich wynika z obowiązków nałożonych na Spółkę z uwagi na prawne regulacje dotyczące tzw. prania brudnych pieniędzy. Część z postanowień wynika zaś z ustaleń samej Spółki.
Zastrzeżenia odnośnie wypłaty środków dotyczą ewentualnych naruszeń Regulaminu serwisu.
Gdy dany Użytkownik posiada więcej niż jedno konto w serwisie, wówczas posiadanie duplikatu konta może wiązać się z konsekwencjami w postaci niezwłocznego ich zamknięcia oraz:
a) unieważnienia wszystkich aktywności wykonanych za pośrednictwem duplikatu konta;
b) zablokowania lub zwrotu środków dokonanych z wykorzystaniem duplikatu konta;
c) możliwej utraty wszelkich środków przypisanych do podwójnego konta oraz obowiązku zwrotu do X wszelkich środków wypłaconych za pośrednictwem duplikatu konta.
W przypadku, gdy Spółka nie będzie w stanie zweryfikować wieku użytkownika, zastrzega sobie prawo do zawieszenia jego konta. Jeśli w momencie wykonywania transakcji w Serwisie gracz nie był pełnoletni, Spółka może podjąć następujące czynności:
a) konto użytkownika zostanie zamknięte;
b) wszystkie przeprowadzone w tym czasie transakcje zostaną uznane za nieważne, a wszystkie powiązane z nimi wpłacone w formie depozytów środki zostaną zwrócone;
c) wszystkie uzyskane w tym czasie wygrane w Turniejach zostaną unieważnione, a użytkownik będzie mieć obowiązek zwrotu wszystkich środków wypłaconych z jego konta.
W przypadku podejrzanej lub nieuczciwej płatności, włącznie z wykorzystaniem kradzionych kart kredytowych lub innymi nieuczciwymi działaniami, Spółka zastrzega sobie prawo do zablokowania konta, anulowania wszystkich wypłat lub zablokowania funkcjonalności związanych z odpłatnymi usługami.
Kolejne z zastrzeżeń dotyczą samej dyspozycji wypłaty środków przez Użytkownika:
Przy dokonaniu zwrotu środków pieniężnych Użytkownik musi mieć na uwadze m.in. następujące kwestie:
a. wszystkie obligatoryjne informacje identyfikujące użytkownika w ramach konta muszą być podane;
b. Spółka zastrzega sobie prawo do pobierania opłat w wysokości poniesionych kosztów za wypłatę środków zgodnie z aktualnie obowiązującą tabelą opłat;
c. termin wypłaty może się różnić w zależności od kwoty i wybranej przez użytkownika metody płatności, nie powinien jednak być dłuższy niż 14 dni od dnia wystąpienia przez użytkownika o dokonanie wypłaty;
d. Spółka może wprowadzać limity, od których możliwe jest dokonanie wypłaty środków pieniężnych z konta, aktualne informacje w tym zakresie dostępne będą w koncie (obecnie takie limity nie zostały ustanowione);
e. środki pieniężne wykorzystane na udział w Turnieju do chwili ostatecznego rozliczenia wygranej podlegają blokadzie.
Obecnie Spółka nie ogranicza ani kwoty wypłat, ani momentu wypłaty (może się to stać w dowolnym momencie wybranym przez Użytkownika). Jedyne ograniczenia wypłat wiążą się z przestrzeganiem regulaminu serwisu oraz terminem przekazania środków od momentu złożonej dyspozycji wypłaty środków.
Wydatki w związku z ogólnym funkcjonowaniem (...) to w szczególności:
1)opłaty stałe w związku z utrzymaniem serwerów,
2)koszty promocji (...),
3)opłaty za przeprowadzenie KYC (Know Your Customer z ang. poznaj swojego klienta),
4)opłaty związane z płatnościami Online,
5)koszty obsługi prawnej Spółki w związku z prowadzoną działalnością (...),
6)koszty zarządu,
7)koszty wynagrodzenia osób zatrudnionych w Spółce,
8)koszt licencji programów niezbędnych do funkcjonowania i obsługi (...).
Pytania:
- Czy obowiązek podatkowy w VAT w związku z Opłatą pobieraną przez Spółkę z tytułu korzystania z funkcjonalności (...) przy każdym zasileniu konta przez Użytkownika powstanie z chwilą otrzymania zapłaty?
- Czy zasilenie konta przez Użytkownika jest zdarzeniem neutralnym w VAT (nieobjętym VAT) z perspektywy Spółki?
- Czy dostęp do funkcjonalności (...) stanowi usługę elektroniczną zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy o VAT?
- Czy Opłata pobierana przez Spółkę z tytułu korzystania z funkcjonalności (...) jest objęta zwolnieniem z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT?
- Czy przychodem Spółki zgodnie z ustawą o CIT jest wyłącznie Opłata z chwilą jej otrzymania, zaś pozostała część środków pozostająca w dyspozycji Użytkownika w ramach posiadanego konta w Serwisie nie stanowi przychodu Spółki?
- Czy wynagrodzenie Spółki w formie Opłaty otrzymywane od Użytkownika za możliwość korzystania z funkcjonalności (...) stanowi przychód z innych źródeł niż zyski kapitałowe?
- Czy wydatki związane z ogólnym funkcjonowaniem (...) stanowią koszt uzyskania przychodu potrącalny w momencie jego poniesienia?
Przedmiotem niniejszej interpretacji są pytania Nr 5, 6 i 7, dotyczące skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie podatku od towarów i usług (pytania Nr 1, 2, 3 i 4) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 5)
Zdaniem Wnioskodawcy, przychód Spółki zgodnie z ustawą o CIT stanowi wyłącznie kwota Opłaty pobieranej przez Spółkę z tytułu korzystania przez Użytkowników z funkcjonalności (...). Kwota środków pozostająca w dyspozycji Użytkownika w ramach posiadanego konta w Serwisie nie stanowi przychodu Spółki − środki te stanowią cały czas środki Użytkownika do czasu ich wydatkowania w przyszłości na zakup usług od Spółki lub na wpisowe umożliwiające uczestnictwo w turniejach w różnych dyscyplinach e-sportowych organizowanych przez innych Użytkowników lub w wyjątkowych sytuacjach przez Spółkę.
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT).
Ponadto art. 12 ust. 3a ustawy o CIT wskazuje, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3. uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1)wystawienia faktury albo
2)uregulowania należności.
Zdaniem Spółki, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów Spółki, konieczny jest definitywny charakter płatności − rozumiany jako realne przysporzenie powiększające majątek Spółki, będące w dyspozycji Spółki. Przychodem Spółki jest więc Opłata pobierana od Użytkownika w momencie zasilenia jego konta w Serwisie. Płatność taka ma definitywny charakter i stanowi przysporzenie majątkowe Spółki.
W opinii Spółki kwota Opłaty stanowi przychód Spółki z chwilą wykonania usługi nie później niż dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Jako że zapłata przez Użytkownika następuje automatycznie w momencie zasilenia przez Użytkownika swojego konta środkami (Opłata jest potrącana przed zasileniem konta) przychód po stronie Spółki powstaje w momencie otrzymania zapłaty, gdyż następują ona przed wykonaniem usługi i wystawieniem faktury przez Spółkę (art. 12 ust. 3a ustawy o CIT).
Z kolei pozostała część środków Użytkownika stanowi środki własne Użytkownika zasilające jego konto w Serwisie do wykorzystania w ramach (...). Użytkownik ma prawo do swobodnego dysponowania nimi na aktywności w ramach (...), może tez zażądać ich zwrotu na swój rachunek. Tym samym to Użytkownik jest wyłącznym dysponentem tych środków, a Spółka nie ma do nich żadnych praw. W konsekwencji, środki te tak długo jak pozostają na koncie Użytkownika nie mogą stanowić przychodu Spółki. Dopiero w momencie, gdy Użytkownik wykorzysta swoje środki dostępne na koncie w Serwisie na zakup usług od Spółki, które w przyszłości będą udostępniane przez Spółkę na (...) lub na wpisowe umożliwiające uczestnictwo w turniejach w różnych dyscyplinach e-sportowych organizowanych przez innych Użytkowników lub w wyjątkowych sytuacjach przez Spółkę − staną się one przychodem Spółki.
Powyższe konkluzje potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25 kwietnia 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-3.4010.35.2019.2.SP (Dyrektor odstąpił od uzasadnienia prawnego, uznając stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w całości): „(...)W przypadku Wnioskodawcy nie zachodzi żadna z sytuacji wymienionych te art. 12 ust. 3a, gdyż jak wskazano wirtualny portfel nie jest ani rzeczą, ani prawem majątkowym, ani usługą. Jest on substytutem pieniądza i umożliwia jedynie dokonanie zapłaty za świadczenia zrealizowane w przyszłości, które będą polegały na wydaniu towarów lub wykonaniu usług. Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa zatem, że przychód podatkowy winien być rozpoznany w momencie wykonania usługi, wydania towaru. Nie może być wtórnie rozpoznany w momencie dokonania wpłaty na wirtualne konto przez klienta Spółki. Otrzymaną wpłatę należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wykonania usługi lub wydania towaru. Tego rodzaju przysporzenia są wyłączone z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT”. Tożsame wnioski wynikają pośrednio z interpretacji indywidualnej z 9 marca 2016 r., sygn. ILPB3/4510-1-542/15-2/AO, w interpretacji tej Dyrektor wskazał, że: „Do przychodów podatkowych zalicza się tylko takie przychody, które w danym momencie są trwale, definitywne i bezwarunkowe. W konsekwencji, do przychodów podatkowych, podatnik winien zaliczyć tylko takie przychody, które są mu należne. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. Co do zasady więc, o zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika, a więc takie którymi może on rozporządzać jak właściciel”.
Ad. 6)
W ocenie Wnioskodawcy, wynagrodzenie Spółki w postaci Opłaty otrzymywanej od Użytkownika za możliwość korzystania z funkcjonalności (...) stanowi przychód Spółki ze źródeł innych niż zyski kapitałowe.
Informacje ogólne:
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów (art. 7 ust. 1 ustawy o CIT).
W świetle powyższego ustawa o CIT rozróżnia dwa źródła przychodów − zyski kapitałowe oraz inne źródła przychodów (pozostałe − niekwalifikujące się jako zyski kapitałowe). Innym źródłem przychodów może być zatem przychód z działalności gospodarczej, o ile nie jest kwalifikowany jako zyski kapitałowe.
Zyskami kapitałowymi są z kolei:
1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki komandytowej, komandytowo- akcyjnej i niektórych spółek jawnych, które następują w inny sposób niż poprzez umorzenie udziału lub zmniejszenie jego wartości,
d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, komandytowej, komandytowo-akcyjnej i niektórych spółkach jawnych, które następuje w inny sposób niż poprzez umorzenie udziału lub zmniejszenie jego wartości,
e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej i niektórych spółek jawnych,
f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej i niektórych spółek jawnych, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub
h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
i) zapłata w przypadku wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej − w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę komandytową, komandytowo-akcyjną i niektóre spółki jawne,
l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce komandytowej, komandytowo-akcyjnej i niektórym spółkom jawnym, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej i niektórych spółek jawnych, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej,
- przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;
1a) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów;
1b) przychody uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce, jeżeli Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia otrzymanych składników majątku;
2)przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki komandytowej, komandytowo- akcyjnej i niektórych spółek jawnych wkładu niepieniężnego;
3)inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce komandytowej, komandytowo-akcyjnej i niektórych spółek jawnych, w tym:
a)przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
b)przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;
4)przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;
5)przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;
6)przychody:
a) z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika.
b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych.
c)z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,
d)z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,
e)ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,
f)z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.
Opłata jako przychód z działalności gospodarczej niebędący zyskami kapitałowymi
W ocenie Spółki, opłata stała za korzystanie z funkcjonalności (...) nie jest przychodem ze źródła jakim są zyski kapitałowe wymienione w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, lecz przychodem z innych źródeł.
Zdaniem Wnioskodawcy przychód z udostępnienia funkcjonalności (...)nie został wymieniony w żadnej z pozycji katalogu wskazanego w art. 7b ustawy o CIT, tym samym nie jest przychodem uzyskiwanym z tego źródła.
Opłata jest zdaniem Spółki, otrzymywana w ramach obrotu gospodarczego i jest wynagrodzeniem wynikającym z prowadzonej działalności gospodarczej Spółki, tj. udostępniania (...) do odpłatnego korzystania. Powyższe determinuje zatem, że wskazany przychód jest przychodem z innych źródeł niż zyski kapitałowe.
W szczególności, usługa świadczona przez Spółkę, za którą pobierana jest Opłata nie może zostać potraktowana jako rodzaj licencji − dostęp do infrastruktury (...) jest dostępem w modelu usługowym. Tym samym Opłata jest wynagrodzeniem za usługę − udostępnienie funkcjonalności (...), a nie stanowi wynagrodzenia licencyjnego. Nawet jeżeli jednak dostęp do (...) zawierałby w sobie licencję na korzystanie z (...), to przychody z tego tytułu korzystałyby z wyłączenia wskazanego w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT. Przez przychody z zysków kapitałowych rozumie się bowiem przychody z licencji jednak „z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika”. W ocenie Spółki, wykładnia tego przepisu prowadzi do konkluzji, że taki ewentualny przychód z licencji zawartej w usłudze dostępu do (...) nie może być kwalifikowany jako przychód z zysków kapitałowych tak długo, jak pomiędzy uzyskaniem przychodu z licencji, a uzyskaniem innego przychodu (niezaliczanego do zysków kapitałowych) będzie istniał możliwy do zidentyfikowania związek przyczynowo-skutkowy. W szczególności, do takiej sytuacji będzie dochodzić, jeżeli: (i) dzięki uzyskaniu przychodu z licencji podatnik uzyska inny przychód z działalności operacyjnej albo (ii) przychód z licencji będzie stanowił część przychodu uzyskanego przez podatnika z tytułu danej transakcji (np. wykonania usługi lub wydania rzeczy). W przypadku Spółki Opłata, którą Użytkownik uiszcza na rzecz Spółki umożliwia mu korzystanie z funkcjonalności udostępnianych na (...), w szczególności możliwości organizacji w ramach (...) uczestnictwa w turniejach w różnych dyscyplinach e- sportowych organizowanych na (...). W tym sensie Spółka uzyskuje przychody z działalności operacyjnej, a nie z praw majątkowych. Świadczeniem na rzecz Użytkowników nie jest bowiem odpłatne udzielenie licencji, ale stworzenie możliwości uczestnictwa w turniejach rozgrywanych w rożnych dyscyplinach e-sportowych świadczone w modelu usługowym. Przychody te nie powinny więc być klasyfikowane jako zyski kapitałowe, lecz przychody z innych źródeł. Na taką klasyfikację wskazują również organy podatkowe w wydawanych przez siebie interpretacjach indywidualnych dotyczących (...) crowdfundingowych: „skoro usługa udostępnienia infrastruktury IT na potrzeby przeprowadzenia zbiórki crowdfundingowej w modelu podstawowym i rozszerzonym nie zakłada nabycia przez Producentów licencji, to w przedmiotowej sprawie wyłączenie określone w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT nie ma zastosowania. Tym samym przychody Wnioskodawcy z tytułu udostępnienia infrastruktury IT w modelu podstawowym i rozszerzonym jako przychody nie wymienione w katalogu art. 7b ust. 1 ustawy o CIT winny być kwalifikowane do przychodów z tzw. innych źródeł, jako przychody z działalności operacyjnej” (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji skarbowej z 29 listopada 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.378.2021.2.SG).
Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, wynagrodzenie Spółki w postaci Opłaty otrzymywanej od Użytkownika za możliwość korzystania z funkcjonalności (...)stanowi przychód Spółki z innych źródeł, a nie stanowi zysków kapitałowych dla potrzeb przepisów ustawy o CIT.
Ad. 7)
Zdaniem Spółki, wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem (...) stanowią koszt uzyskania przychodu potrącalny w momencie jego poniesienia zaś koszty bezpośrednio związane z przychodami Spółki (takie jak prowizje z tytułu przetwarzania płatności Użytkowników, czy koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem konkretnego Użytkownika) stanowić będą koszt uzyskania przychodów co do zasady w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Informacje ogólne:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT).
Ustawa o CIT wskazuje na dwa rodzaje kosztów − pośrednie i bezpośrednie.
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c (art. 15 ust. 4 ustawy o CIT).
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
− są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 ust. 4b ustawy o CIT).
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, odnoszące się do przychodów danego roku podatkowego, a poniesione po dniu wskazanym powyżej, są potrącalne w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie (art. 15 ust. 4c ustawy o CIT).
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.
Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą (art. 15 ust. 4d ustawy o CIT).
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem (...) jako koszty pośrednie:
Zdaniem Spółki, poniesione wydatki związane z bieżącym funkcjonowaniem (...) stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia.
O klasyfikacji komentowanego kosztu jako innego niż bezpośrednio związany z przychodami decyduje fakt, że nie jest możliwe przyporządkowanie kosztów ponoszonych na funkcjonowanie (...) do konkretnego, zidentyfikowanego co do kwoty i momentu uzyskania przychodu, a jedynie do grupy przychodów uzyskiwanych w związku ze sprzedażą usług Spółki. Tym samym, wydatki takie należy uznać za koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami.
Powyższe konkluzje potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 lutego 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.13.2022.1.JD: „Zgodnie z ugruntowanym poglądem, kosztami uzyskania przychodów bezpośrednio związanymi z przychodami są takie wydatki, których poniesienie przekłada się wprost (w sposób bezpośredni) na uzyskanie konkretnych przychodów. Klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami jest relacja, w jakiej pozostają wydatki na nabycie lub wytworzenie jednostki towaru i przychód ze zbycia tej jednostki towaru. Podobnie traktować należy wydatki na zakup materiałów i produktów, które można przypisać do konkretnego przychodu, a tym samym dokonać identyfikacji i konkretyzacji przychodu uzyskanego w następstwie poniesienia tego rodzaju wydatku. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, a więc takie, którym nie można przypisać konkretnego przychodu, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie, np. koszty ogólnego zarządu, koszty administracyjne, wydatki na utrzymanie obiektów, obsługę prawną. Tego rodzaju koszty, chociaż niewątpliwie związane są z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami. Tym samym, nie jest możliwe ustalenie, w którym okresie bądź roku podatkowym wystąpi przychód uzasadniający potrącenie takich kosztów. Z uwagi na fakt, że związek przedmiotowych wydatków z uzyskiwanymi przez Spółki przychodami nie będzie bezpośredni, należy je uznać za „pośrednie” koszty uzyskania przychodów, które podlegają potrąceniu, zgodnie z art. 15 ust. 4d i ust. 4e ustawy o CIT”.
W przypadku (...) do takich kosztów należy zaliczyć koszty związane z bieżącym funkcjonowaniem (...), takie jak koszty utrzymania serwerów, koszty związane z promocją i działaniami marketingowymi związanymi z (...), koszty obsługi prawnej, koszty administracyjne i inne koszty, których nie sposób powiązać z bezpośrednio z konkretnymi przychodami uzyskiwanymi przez Spółkę z Opłaty. Takie koszty stanowić będą koszt uzyskania przychodu Spółki w dacie ich poniesienia.
Natomiast koszty bezpośrednio związane z przychodami Spółki (takie jak prowizje z tytułu przetwarzania płatności Użytkowników, czy koszty bezpośrednio związane z pozyskaniem konkretnego Użytkownika) stanowić będą koszt uzyskania przychodów co do zasady w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Jeżeli koszty te zostaną poniesione po zakończeniu tego roku podatkowego do dnia:
1) sporządzenia sprawozdania finansowego, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie później jednak niż do upływu terminu określonego do złożenia zeznania, jeżeli podatnicy są obowiązani do sporządzania takiego sprawozdania, albo
2) złożenia zeznania, nie później jednak niż do upływaj terminu określonego do złożenia tego zeznania, jeżeli podatnicy, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie są obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego
− stanowić będą koszt uzyskania przychodu w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody.
Natomiast koszty poniesione po dniu wskazanym powyżej, stanowić będą koszt uzyskania przychodu w roku podatkowym następującym po roku, za który sporządzane jest sprawozdanie finansowe lub składane zeznanie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a i art. 24b, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Należy zauważyć, że od 2018 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych przychody podatników zostały rozdzielone na dwa źródła:
· z zysków kapitałowych oraz
· z innych źródeł.
Istotą wprowadzonych zmian jest wyodrębnienie źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych i oddzielenie dochodów uzyskiwanych z tego tytułu od pozostałych dochodów uzyskiwanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych.
Wydzielając odrębne źródło przychodów – z zysków kapitałowych na gruncie ustawy o CIT, ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów zaliczanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT:
Za przychody z zysków kapitałowych uważa się:
1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,
f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału spółek przez wspólników spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych,
h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,
l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
m) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
− przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej
w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
− przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
− przychody spółki dzielonej,
n) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;
2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;
3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:
a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,
b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;
4) przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;
5) przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;
6) przychody:
a) z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,
b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,
c) z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,
d) z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,
e) ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,
f) z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.
Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT:
Przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT:
Za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Ogólną zasadę ustalania momentu uzyskania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej określa przepis art. 12 ust. 3a ustawy o CIT.
Stosownie do postanowień art. 12 ust. 3a ustawy o CIT:
Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3g oraz 3j-3m, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
1. wystawienia faktury albo
2. uregulowania należności.
W świetle art. 12 ust. 3c ustawy o CIT:
Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.
Z kolei w myśl art. 12 ust. 3e ustawy o CIT:
W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c, 3d i 3f, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.
O zaliczeniu danego przysporzenia majątkowego do przychodów danej osoby prawnej decyduje co do zasady definitywny charakter tego przysporzenia w tym sensie, że w sposób ostateczny faktycznie powiększa ono aktywa podatnika lub zmniejsza jego zobowiązania w sposób trwały, a nie tymczasowy. Ta definitywność w zakresie środków pieniężnych definiowana powinna być przez pryzmat możliwości swobodnego nimi dysponowania. Przysporzenie w postaci otrzymania przez podatnika środków pieniężnych może zostać uznane za przychód w podatku dochodowym od osób prawnych, o ile łącznie zostaną spełnione poniższe warunki:
• przysporzenie to ma charakter definitywny, powodujący w sposób trwały zwiększenie wartości aktywów podatnika lub też zmniejszenie wysokości jego zobowiązań oraz
• podatnik może rozporządzać otrzymanymi środkami jak własnymi.
Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o CIT.
Natomiast zasady kwalifikowania wydatków jako kosztów uzyskania przychodów określają przepisy art. 15 i 16 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
W świetle powyższego przepisu, ocena prawna konkretnego wydatku poniesionego przez podatnika wymaga odniesienia się do kryterium celowości jego poniesienia oraz uwzględnienia wyłączeń z kategorii kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Odnosząc się do przesłanki celowości wydatku należy podkreślić, że kosztem uzyskania przychodów są zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia. W każdym przypadku konieczne jest jednak zaistnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem, a uzyskiwaniem, bądź też szansą uzyskiwania przychodów przez podmiot ponoszący ten koszt.
Kosztem uzyskania przychodów będzie zatem taki koszt, który spełnia łącznie następujące warunki:
· został poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
· jest definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
· pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
· poniesiony został w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
· został właściwie udokumentowany,
· nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W związku z powyższym należy stwierdzić, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, które nie są wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.
Jednocześnie, wydatki te nie mogą znajdować się w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Do ustalenia momentu zaliczenia wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien rozpoznać rodzaj powiązania kosztów z przychodami. W oparciu o kryterium stopnia tego powiązania koszty podatkowe można podzielić na:
- bezpośrednio związane z przychodami, których poniesienie przekłada się wprost na uzyskanie konkretnych przychodów (możliwe jest ustalenie, w jakim okresie i w jakiej wysokości powstał związany z nimi przychód),
- inne niż bezpośrednio związane z przychodami, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako prowadzące do ich osiągnięcia (tzw. koszty pośrednie).
Za koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu uznaje się te koszty, których poniesienie można wprost powiązać z konkretnym przychodem uzyskanym przez podatnika.
Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o CIT:
Koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.
Zatem z art. 15 ust. 4 i 4b-c ustawy o CIT wynika, że koszty bezpośrednie potrącalne są, co do zasady w momencie uzyskania przychodu, z którymi ich poniesienie jest związane, tzw. pomniejszają one podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym dopiero w momencie, w który zostanie uznany przychód, w celu uzyskania którego zostały poniesione, chyba że zostaną one poniesione po dniu, w którym mija termin złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym osiągnięto przychód. W takim przypadku, stanowią koszty uzyskania przychodu w roku następnym.
Natomiast koszty pośrednie to takie koszty, których nie można powiązać bezpośrednio z uzyskaniem konkretnego przychodu, lecz ich poniesienie służy całokształtowi prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.
W myśl art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
Zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.
Z opisu sprawy wynika, że są Państwo właścicielem serwisu internetowego („...”), który stanowi infrastrukturę gamingową (usługę) umożliwiającą m.in. organizowanie i udział w turniejach rozgrywanych w wybranych dyscyplinach e-sportowych. Gry dostępne na (...) obejmują takie dyscypliny e-sportowe, w których o wygranej w turnieju decydują przede wszystkim zdolności intelektualne oraz sprawność psychoruchowa. Działanie Serwisu polega w szczególności na umożliwieniu zarejestrowanym użytkownikom („Użytkownik”) Serwisu korzystanie z (...), jako przestrzeni, w której Użytkownicy mogą organizować turnieje internetowe lub dołączać do już istniejących (zorganizowanych przez innych Użytkowników lub w niektórych przypadkach organizowanych przez Wnioskodawcę) oraz gdzie rozwijane są umiejętności związane z poszczególnymi grami. Udostępnienie funkcjonalności (...)polega na odpłatnym umożliwieniu udziału w turniejach w dyscyplinach e-sportowych, gdzie gracze są automatycznie dopasowywani na podstawie umiejętności w oparciu o klucz/algorytm którym posługuje się Spółka. Spółka pobiera więc opłaty za możliwość korzystania z odpłatnych funkcjonalności Serwisu tj. możliwości udziału w turniejach jak też ich organizacji. W przyszłości wraz z rozwojem (...) zakres usług dostępnych w ramach opłaty ulegnie rozszerzeniu i obejmował będzie możliwość uczestnictwa w rozgrywkach ze znanymi graczami, dostęp do sklepu z gadżetami. Pozostałe funkcje (...), takie jak możliwość streamowania swojej gry, czy też udział w rozgrywkach innych niż turniejowe, pozostają nieodpłatne. Udostępnienie funkcjonalności (...)o której mowa we wniosku odbywać się będzie za pomocą Internetu. Udostępnienie funkcjonalności (...)zasadniczo jest zautomatyzowane i nie wymaga udziału człowieka. Można więc uznać, że zaangażowanie osób w procesie udostępniania funkcjonalności (...)jest minimalne. (...)jest zautomatyzowana. Spółka wskazuje, że udostępnianie funkcjonalności (...)bez wykorzystania technologii informacyjnej będzie niemożliwe. Użytkownicy (...)prowadzonej przez Spółkę podczas uczestniczenia w turniejach on-line na (...)są od siebie oddaleni. Użytkownikami (...)mogą być wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące rezydentami polskimi jak i rezydentami innych krajów. Serwis działa w oparciu o regulamin serwisu („Regulamin”). Z Regulaminu serwisu wynika szereg postanowień. Regulamin serwisu określa m.in. procedurę założenia profilu i konta Użytkownika oraz ograniczenie związane z możliwością korzystania z serwisu (minimalny wiek, niemożność zakładania wielu kont), procedurę identyfikacji tożsamości użytkowania oraz procedur związane z wymogami przepisów o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, kwestie bezpieczeństwa powierzonych danych iż zasady ich przetwarzania, zasady i formy uiszczania opłat za dostęp do funkcjonalności (...)oraz dokonywania wpłat za udział w turniejach. W szczególności regulamin nakazuje dokonywanie płatności wyłącznie w formie elektronicznej, reguły organizowania turniejów w poszczególnych dyscyplinach e-sportowych. W celu korzystania z funkcjonalności Serwisu zainteresowany musi założyć w Serwisie konto użytkownika. Przed rozpoczęciem korzystania z funkcjonalności Serwisu, Użytkownik musi przejść proces rejestracji podając niezbędne dane pozwalające na jego identyfikację (potwierdzenie tożsamości Użytkownika) oraz złożyć oświadczenia niezbędne do zakończenia rejestracji. Użytkownik może posiadać (założyć) w Serwisie tylko jedno konto. Korzystanie z części funkcjonalności Serwisu jest odpłatne, a Użytkownik chcąc skorzystać ze wszystkich możliwości Serwisu, w tym uczestniczyć w turniejach, musi dokonać wpłaty środków na swoje konto w Serwisie. Środki pieniężne zgromadzone przez Użytkownika i przypisane do jego konta widoczne są w ramach salda środków na (...)w formie graficznego oznaczenia środków Użytkownika. Spółka z każdej wpłaty środków pieniężnych przez Użytkownika na (...)pobiera opłatę tytułem udostępnienia funkcjonalności (...), zgodnie z cennikiem obowiązującym w Serwisie („Opłata”). Użytkownik ma możliwość uczestniczenia w turniejach dopiero po zasileniu swojego konta środkami i uiszczeniu Opłaty na rzecz Spółki. Środki zgromadzone na koncie Użytkownika wewnątrz (...)pozostają przez cały czas jego własnością i tylko on decyduje o ich przeznaczeniu. Transakcje w ramach (...)polegają na pobraniu przez (...)odpowiedniej kwoty w euro, czy to jako opłaty na rzecz Spółki, czy też za aktywności Użytkownika w ramach (...)(np. wpisowe za udział w turniejach w ramach poszczególnych dyscyplin e- sportowych). Użytkownik może w każdym czasie złożyć dyspozycję wypłaty środków, z zastrzeżeniem postanowień Regulaminu. Po upływie czasu wskazanego w Regulaminie, gdy Użytkownik pozostaje nieaktywny, posiadane na koncie Użytkownika środki pieniężne przechodzą na rzecz Spółki. Na podstawie rejestracji i złożonych oświadczeń Użytkownik nie jest zobligowany do dokonania zapłaty (samo założenie konta w serwisie nie jest odpłatne). Dopiero chęć uczestnictwa w turniejach on-line wymaga zasilenia konta Użytkownika środkami, z których potrącana jest należna spółce opłata za udostępnienie funkcjonalności (...). Z Regulaminu serwisu nie wynika, że Użytkownik musi zasilać w określonym czasie i utrzymywać określone środki na swoim koncie. Jeśli jednak Użytkownik chce uczestniczyć w turniejach organizowanych na (...)lub w przyszłości korzystać z innych odpłatnych funkcji (...), musi zasilić swoje konta i uiścić opłatę na rzecz Spółki. Użytkownik po zasileniu konta ze względu na fakt, że środki są na jego koncie, jest uprawniony do uzyskania ze strony Spółki możliwości skorzystania z płatnych funkcjonalności serwisu. Dopiero po zasileniu konta i pobraniu przez Spółkę Opłaty, Użytkownik ma możliwość uczestnictwa w turniejach organizowanych na (...), a w przyszłości korzystania z innych funkcjonalności, które będą rozwijane na (...)wskazanych w odpowiedzi na poprzednie pytania. Samo założenie konta w serwisie nie umożliwia uczestniczenia w turniejach w dyscyplinach e-sportowych. Obowiązek uiszczenia opłat wynika z Regulaminu serwisu. Środki zgromadzone na koncie Użytkownika pozostają przez cały czas jego własnością i to Użytkownik decyduje o ich przeznaczeniu. Płatność dokonana przez Użytkownika przy każdym zasileniu konta ma związek z późniejszym świadczeniem (korzystaniem z funkcjonalności z (...), którą oferuje Spółka), a Użytkownik ma świadomość, za co uiszcza Opłatę, świadczenie jest więc sprecyzowane w momencie pobrania przez Spółkę Opłaty od Użytkownika. Spółka nie jest podmiotem prawa publicznego lub podmiotem uznanym na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisanym do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Spółka nie jest klubem sportowym, związkiem sportowym, bądź związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu. Spółka świadcząc swoje usługi w tym udostępnianie funkcjonalności (...)prowadzi działalność w celu osiągania zysków.
Państwa wątpliwości dotyczą m.in. kwestii ustalenia, czy Opłata pobierana za udostępnienie funkcjonalności (...)gamingowej stanowi Państwa przychód z chwilą jej otrzymania, a także określenia źródła tego przychodu.
Odnosząc się w pierwszej kolejności do kwestii ustalenia, czy przychody z tytułu Opłat pobieranych za udostępnienie funkcjonalności (...) gamingowej stanowią dla Państwa przychody z innych źródeł przychodów wskazać należy, że przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych.
Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych, co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.
Ponadto z przychodów zaliczanych do art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, jako przychodów z zysków kapitałowych, zostały wyłączone przychody z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych.
Jak wynika z opisu sprawy, usługa udostępnienia funkcjonalności (...) na potrzeby uczestnictwa przez Użytkowników w turniejach rozgrywanych w wybranych dyscyplinach e-sportowych nie zakłada udzielania licencji, a dostęp do aplikacji webowej jest dostępem w modelu usługowym.
Mając na uwadze przedstawiony powyżej opis sprawy oraz przywołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że skoro usługa udostępnienia funkcjonalności (...) zarejestrowanym Użytkownikom na potrzeby uczestnictwa przez Użytkowników w turniejach rozgrywanych w wybranych dyscyplinach e-sportowych nie zakłada nabywania przez Użytkowników licencji, to w przedmiotowej sprawie wyłączenie określone w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT nie ma zastosowania.
Tym samym Państwa przychody z tytułu wynagrodzenia w formie Opłaty otrzymywanej od Użytkownika za możliwość korzystania z funkcjonalności (...), jako przychody nie wymienione w katalogu art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, powinny być kwalifikowane do przychodów z tzw. innych źródeł, jako przychody z działalności operacyjnej.
W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy przychody z tytułu Opłat pobieranych za udostępnienie funkcjonalności (...) gamingowej stanowią dla Państwa przychody z innych źródeł przychodów (pytanie Nr 6), należało uznać za prawidłowe.
Natomiast odnosząc się do Państwa wątpliwości związanych z wpłatami dokonywanymi przez użytkowników i rozpoznaniem przychodu wyłącznie z Opłaty pobieranej za udostępnienie funkcjonalności (...) gamingowej z chwilą jej otrzymania i nie kwalifikowaniem do przychodów pozostałej części środków pozostającej w dyspozycji Użytkownika w ramach posiadanego konta w Serwisie, zauważyć należy, że − jak wynika z opisu sprawy − usługa udostępnienia (...) nie będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych, zatem powinni Państwo rozpoznać przychód zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, tj. w dacie wykonania usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury lub uregulowania należności w zależności od tego, które zdarzenie nastąpiło najwcześniej. Jak wynika z opisu sprawy, wpłacana przez Użytkowników kwota środków pozostaje w ich dyspozycji w ramach posiadanego konta w Serwisie, zatem nie stanowi ona Państwa przychodu do czasu ich faktycznego wydatkowania przez Użytkownika w przyszłości na zakup usług od Państwa lub na wpisowe, umożliwiające uczestnictwo w turniejach w różnych dyscyplinach e-sportowych organizowanych przez innych Użytkowników lub w wyjątkowych sytuacjach, tj. blokada konta, przez Państwa. W związku z tym, że Użytkownicy po zarejestrowania konta na (...), aby organizować turnieje lub dołączać do już istniejących i grać, muszą dokonać wpłaty środków na swoje konto w Serwisie, to wpłaty te należy traktować jako zaliczkę na poczet późniejszego wykonania usługi lub wydania towaru. Tego rodzaju przysporzenia są wyłączone z przychodów na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT.
W związku z tym, że zapłata przez Użytkownika następuje automatycznie w momencie zasilenia przez Użytkownika swojego konta środkami (Opłata jest potrącana przed zasileniem konta) przychód po stronie Spółki powstaje w momencie otrzymania zapłaty, gdyż następują ona przed wykonaniem usługi i wystawieniem faktury przez Spółkę (art. 12 ust. 3a ustawy o CIT). Jak wynika z Państwa wyjaśnień, pozostała część środków Użytkownika stanowi środki własne Użytkownika zasilające jego konto w Serwisie do wykorzystania w ramach (...). Użytkownik ma prawo do swobodnego dysponowania nimi na aktywności w ramach (...), może tez zażądać ich zwrotu na swój rachunek. Tym samym to Użytkownik jest wyłącznym dysponentem tych środków i Spółka nie ma do nich żadnych praw. W konsekwencji, środki te tak długo, jak pozostają na koncie Użytkownika, nie mogą stanowić przychodu Spółki. Dopiero w momencie, gdy Użytkownik wykorzysta swoje środki dostępne na koncie w Serwisie na zakup usług od Państwa, które w przyszłości będą udostępniane przez Spółkę na (...) lub na wpisowe umożliwiające uczestnictwo w turniejach w różnych dyscyplinach e-sportowych organizowanych przez innych Użytkowników lub w wyjątkowych sytuacjach przez Spółkę − staną się one przychodem Spółki.
Zatem należy zatem zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że przychodem Spółki zgodnie z ustawą o CIT jest wyłącznie Opłata pobierana za udostępnienie funkcjonalności (...)gamingowej z chwilą jej otrzymania, zaś pozostała część środków pozostająca w dyspozycji Użytkownika w ramach posiadanego konta w Serwisie nie stanowi przychodu Spółki.
W związku z powyższym Państwa stanowisko w zakresie pytanie Nr 5 należało uznać za prawidłowe.
Przechodząc do kwestii określenia momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu Państwa wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem (...), tj.:
1) opłaty stałe w związku z utrzymaniem serwerów,
2) koszty promocji (...),
3) opłaty za przeprowadzenie KYC (Know Your Customer z ang. poznaj swojego klienta),
4) opłaty związane z płatnościami Online,
5) koszty obsługi prawnej Spółki w związku z prowadzoną działalnością (...),
6) koszty zarządu,
7) koszty wynagrodzenia osób zatrudnionych w Spółce,
8) koszt licencji programów niezbędnych do funkcjonowania i obsługi (...),
to należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że wydatki ponoszone w związku z ogólnym funkcjonowaniem (...)stanowią koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem w rozumieniu art. 15 ust. 4d ustawy o CIT i zgodnie z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT powinny być potrącalne w dniu ich poniesienia.
Jak wynika z przywołanych powyżej przepisów, koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem potrąca się, co do zasady, w roku poniesienia. W takim przypadku rozliczenie opisanych przez Państwa wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem (...), po spełnieniu ogólnych przesłanek z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT umożliwiających zaliczenie ich do kosztów podatkowych, powinno następować, na podstawie odpowiednio udokumentowanych wydatków, w dacie poniesienia kosztu, tj. na który ujęto koszt na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo w dniu, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) w księgach rachunkowych.
Tym samym Państwa stanowisko w sprawie określenia momentu poniesienia kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków związanych z ogólnym funkcjonowaniem (...) jako kosztów innych niż bezpośrednio związanych z przychodem (pytanie Nr 7), należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).