Zeznanie roczne CIT za 2022 r. – odpowiedzi na pytania
Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów podatnicy CIT, stosujący jako rok podatkowy rok kalendarzowy, będą mieli czas na rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych za 2022 r. r. do 30 czerwca 2023 r., a nie do 31 marca 2023 r. W tym terminie podatnicy CIT (za wyjątkiem podatników korzystających z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estońskim CIT) mają obowiązek złożyć zeznanie roczne (najczęściej jest to zeznanie CIT-8) oraz wpłacić podatek należny. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z rozliczeniem rocznym CIT, a w szczególności na nowe zagadnienia związane z rozliczeniem rocznym za 2022 r.
Podatnicy obowiązani do złożenia zeznania rocznego CIT-8 za 2022 r.
Do złożenia zeznania CIT obowiązani są, co do zasady, wszyscy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych. W 2022 r. podatnikami tymi były:
- osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej innych niż spółki komandytowo-akcyjne[1],
- spółki komandytowo-akcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,
- spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego państwa są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
- podatkowe grupy kapitałowe.
Spośród wymienionych podatników zeznanie CIT-8 składają podatnicy wskazani w pkt 1–4. Podatkowe grupy kapitałowe składają zeznanie CIT-8AB.
Zeznań CIT-8 nie składają również podatnicy korzystający z opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. estońskim CIT. Zamiast tego zeznania podatnicy tacy składają – w terminie do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego – deklarację CIT-8E o wysokości dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy (zob. art. 28r ust. 1 updop).