Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.822.2022.2.MM
Kwalifikacja do właściwego źródła przychodów wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne wypłacanego Wspólnikom Spółki oraz związane z tym obowiązki płatnika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 19 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 19 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 stycznia 2023 r. (wpływ 17 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Zgodnie z umową Spółki niektórzy wspólnicy – wyłącznie osoby fizyczne (dalej: Wspólnicy) są zobowiązani stosownie do art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505 ze zm. dalej: k.s.h.) do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych. W umowie Spółki został oznaczony rodzaj i zakres takich świadczeń. Świadczenia te zostały określone odrębnie dla każdego Wspólnika.
Powtarzalne świadczenia niepieniężne określone w umowie Spółki są następujące:
Wspólnik A:
1)przeprowadzenie szkolenia wewnętrznego dla pracowników Spółki – raz w miesiącu;
2)przygotowanie ewidencji księgowej Spółki w wersji elektronicznej dla biura rachunkowego – raz w miesiącu;
3)przeprowadzenie remanentu oraz analiza stanu magazynowego – raz w miesiącu;
4)przedstawienie raportów sprzedaży oraz tendencji zakupowych – raz w miesiącu.
Wspólnik B:
1)dokonanie zakupu towarów dla Spółki – raz w miesiącu;
2)odbycie spotkania biznesowego z dostawcami i odbiorcami hurtowymi – dwa razy w miesiącu;
3)przeprowadzeniu analizy trendów rynkowych – raz na kwartał.
Zarówno Wspólnik A, jak i Wspólnik B nie pełnią funkcji w zarządzie Spółki (wynika to z pisma uzupełniającego wniosek).
Wspólnicy nie wykonują również na rzecz Spółki jakichkolwiek usług w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.
Wynagrodzenie Wspólnika za takie świadczenia na rzecz Spółki będzie wypłacane przez Spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wypłacane wynagrodzenie nie przewyższa cen i stawek przyjętych w obrocie – jest ono ustalone na warunkach rynkowych – tzn. takich, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Czynności nie są wykonywane pod kierownictwem, w miejscu i w czasie wyznaczonym przez Spółkę. Czynności są wykonywane osobiście przez Wspólników. Postanowienia umowy Spółki nie przewidują możliwości wykonywania czynności, do których zostaną zobowiązani Wspólnicy przez inne osoby. Wspólnicy, wykonując opisane czynności, nie są podporządkowani osobom zatrudnionym w Spółce ani pełniącym określone funkcje w Spółce, ani inne podmioty. Wspólnicy, wykonując opisane czynności, nie są zależni od jakichkolwiek podmiotów. Ryzyko gospodarcze ponosi Spółka.
Wspólnicy, wykonując opisane czynności, ponoszą odpowiedzialność względem Spółki na zasadach ogólnych prawa cywilnego za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań, do których są zobowiązani na podstawie umowy Spółki. Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat tych czynności. Spółka nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za miejsce, w którym Wspólnicy wykonują czynności opisane w zdarzeniu przyszłym – Spółka nie określa miejsca, w którym mają być wykonywane czynności. Czynności Wspólników są wykonywane w sposób i w czasie właściwym według uznania Wspólników, ale w Umowie Spółki są wskazane maksymalne terminy wykonania powtarzalnych świadczeń niepieniężnych.
Spółka nie ma uprawnienia do instruowania Wspólników co do sposobu, w jaki czynności są wykonywane. Spółka – Wnioskodawca lub inny podmiot nie ustala godzin pracy, czasu przerw, „urlopów” wspólnika.
Ponadto w uzupełnieniu do wniosku udzielili Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
W jaki sposób ustalone jest wynagrodzenie dla Wspólników za wykonywanie czynności wskazanych we wniosku, czy mają oni wpływ na wysokość przyznanego im wynagrodzenia za świadczenie czynności na rzecz Spółki; jeśli tak – w jaki sposób?
Wysokość wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne ustalana jest w drodze uchwały w oparciu o stawkę godzinową. Zgodnie z zasadami określonymi w art. 176 § 2 Kodeksu Spółek Handlowych wynagrodzenie to nie będzie przewyższać stawek przyjętych w obrocie. Ww. uchwała jest podejmowana przez Zgromadzenie Wspólników Spółki. Wspólnik A oraz Wspólnik B posiadają łącznie mniej niż 50% praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników Spółki. Uchwały na Zgromadzeniu Wspólników zapadają bezwzględną większością głosów. Tym samym, Wspólnicy nie mają bezpośredniego wpływu na wysokość wynagrodzenia.
Czy Wspólnicy wykonując pracę/czynności/usługi są zobowiązani do osiągnięcia określonego rezultatu czy jedynie do określonego (starannego) działania, czy np. pozostawania w gotowości do tego działania?
Wspólnicy będą zobowiązani do osiągnięcia określonego rezultatu.
Czy Spółka lub inny podmiot udostępnia Wspólnikom urządzenia i materiały konieczne do wykonywania pracy/czynności/usług?
Z uwagi na charakter świadczeń niepieniężnych, Spółka będzie przekazywać Wspólnikom materiały konieczne do wykonania czynności (np. dokumenty księgowe), Wspólnicy mogą też korzystać z zasobów rzeczowych Spółki, np. komputera. Tytułem przykładu, w celu przygotowania ewidencji księgowej Spółki w wersji elektronicznej dla biura rachunkowego konieczne będzie przekazanie wspólnikowi dokumentów księgowych Spółki, ponieważ w przeciwnym wypadku nie byłoby możliwości wykonania świadczenia niepieniężnego.
Czy Spółka lub inny podmiot ma prawo do nakładania kar dyscyplinarnych związanych z pracą Wspólników?
Spółka nie ma prawa do nakładania kar dyscyplinarnych związanych z wykonywaniem czynności przez Wspólników.
Na jakiej podstawie Wspólnik B pełni funkcję prezesa zarządu Spółki (powołanie, umowa o zarządzanie, inne)?
Wspólnik B nie pełni funkcji prezesa zarządu Spółki.
Pytania
1.Czy wynagrodzenia wypłacane Wspólnikom Spółki za świadczenie niepieniężne określone w opisie stanu faktycznego stanowi dla Wspólników Spółki przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
2.Jeżeli wynagrodzenia za świadczenia niepieniężne, które stanowią dla Wspólników przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są wypłacane przez Spółkę, to czy Spółka jest zobowiązana do pobrania zaliczek na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń i odprowadzenia ich do Urzędu Skarbowego?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa ocenie – w odniesieniu do pytania nr 1 – zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczedzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, swiadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne swiadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Użycie w powyższym przepisie sformułowania „w szczególnosci” wskazuje, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. Oznacza to, że przychodem z innych źródeł bedzie każde przysporzenie majątkowe, mające konkretny wymiar finansowy, otrzymane jako świadczenie pieniężne, rzeczowe lub też jako świadczenie nieodpłatne czy częściowo odpłatne.
Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wspólnicy Spółki są zobowiązani w umowie tej Spółki do powtarzających sie świadczeń niepieniężnych na rzecz Spółki zgodnie z art. 176 k.s.h., natomiast zgodnie z art. 176 § 1, jeżeli wspólnik spółki ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie Spółki należy zaznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
Z cytowanego artykułu wyraźnie wynika możliwość tworzenia takich relacji między wspólnikiem a Spółką, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla Spółki może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla wspólnika natomiast możliwość zbycia świadczeń i otrzymania wynagrodzenia.
Wypłacenie wynagrodzenia wspólnikowi jest niezależne od tego, czy Spółka wykazuje zysk, czy też stratę. Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz przedstawione przepisy prawa, należy stwierdzić, że otrzymane przez Wspólników wynagrodzenia z tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych stanowią dla Wspólników przychód z innych zródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca wskazuje, że stanowisko, zgodnie z którym wynagrodzeniez tytułu wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych, o których mowa w art. 176 § 1 k.s.h., stanowi dla wspólników przychód z innych źródeł, potwierdzają następujące indywidualne interpretacje podatkowe:
-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1.06.2021 r. nr 0114-KDIP3-1.4011.145.2021.2.MG,
-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20.10.2020 r. nr 0113-KDIPT2-3.4011.686.2020.1.GG,
-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 25.08.2017 r. nr 0114-KDIP3-3.4011.244.2017.1.MS1.
W Państwa ocenie – w odniesieniu do pytania nr 2 – w sytuacji wypłaty wynagrodzenia Wspólnikom Spółki z tytułu powtarzających sie świadczeń rzeczowych na rzecz Spółki, którzy osiągają z powyższego tytułu przychód z innych zródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na Wnioskodawcy nie spoczywa obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) jest zasada powszechności opodatkowania, która wyrażona została w art. 9 ust. 1 tej ustawy.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
Wyjaśniam, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego – zarówno formę pieniężną, jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przez nieodpłatne świadczenie rozumie się te wszystkie zdarzenia prawne lub gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie w majątku podatnika mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów) bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).
Zatem do przychodu należy zaliczyć każdy rodzaj świadczenia, które dana osoba (podatnik) otrzymuje kosztem majątku innej osoby.
Źródła przychodów ustawodawca w sposób enumeratywny wyszczególnił w art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wśród nich w pkt 9 zostały wymienione inne źródła.
Jak wynika z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Użycie sformułowania „w szczególności” oznacza, że definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podmiotach dokonujących wypłaty należności zaliczanych do przychodów z innych źródeł nie ciążą obowiązki płatnika, ale obowiązki informacyjne wynikające z art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i przesłać ją podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową Spółki niektórzy wspólnicy – osoby fizyczne (dalej: Wspólnicy) są zobowiązani stosownie do art. 176 ustawy – Kodeks spółek handlowych do wykonywania powtarzających się świadczeń niepieniężnych. W umowie Spółki został oznaczony rodzaj i zakres takich świadczeń. Świadczenia te zostały określone odrębnie dla każdego Wspólnika. Powtarzalne świadczenia niepieniężne określone w umowie Spółki są następujące dla Wspólnika A: przeprowadzenie szkolenia wewnętrznego dla pracowników Spółki, przygotowanie ewidencji księgowej Spółki w wersji elektronicznej dla biura rachunkowego, przeprowadzenie remanentu oraz analiza stanu magazynowego, a także przedstawienie raportów sprzedaży oraz tendencji zakupowych – raz w miesiącu, a dla Wspólnika B: dokonanie zakupu towarów dla Spółki – raz w miesiącu, odbycie spotkania biznesowego z dostawcami i odbiorcami hurtowymi – dwa razy w miesiącu oraz przeprowadzeniu analizy trendów rynkowych – raz na kwartał. Zarówno Wspólnik A, jak i Wspólnik B nie pełnią funkcji w zarządzie Spółki. Wspólnicy nie wykonują również na rzecz Spółki jakichkolwiek usług w ramach indywidualnej działalności gospodarczej. Wynagrodzenie Wspólników za takie świadczenia na rzecz Spółki będzie wypłacane przez Spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykaże zysku. Wypłacane wynagrodzenie nie przewyższa cen i stawek przyjętych w obrocie – jest ono ustalone na warunkach rynkowych, tzn. takich, jakie ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane. Czynności nie są wykonywane pod kierownictwem, w miejscu i w czasie wyznaczonym przez Spółkę. Czynności są wykonywane osobiście przez Wspólników. Postanowienia umowy Spółki nie przewidują możliwości wykonywania czynności, do których zostaną zobowiązani Wspólnicy przez inne osoby. Wspólnicy, wykonując opisane czynności, nie są podporządkowani osobom zatrudnionym w Spółce ani pełniącym określone funkcje w Spółce, ani inne podmioty. Wspólnicy, wykonując opisane czynności, nie są zależni od jakichkolwiek podmiotów. Ryzyko gospodarcze ponosi Spółka, a Wspólnicy, wykonując opisane czynności, ponoszą odpowiedzialność względem Spółki na zasadach ogólnych prawa cywilnego za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązań, do których są zobowiązani na podstawie umowy Spółki. Wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności wobec osób trzecich za rezultat tych czynności. Spółka nie kontroluje i nie ponosi odpowiedzialności za miejsce, w którym Wspólnicy wykonują czynności opisane we wniosku – Spółka nie określa miejsca, w którym mają być wykonywane czynności. Czynności Wspólników są wykonywane w sposób i w czasie właściwym według uznania Wspólników, ale w Umowie Spółki są wskazane maksymalne terminy wykonania powtarzalnych świadczeń niepieniężnych. Spółka nie ma uprawnienia do instruowania Wspólników co do sposobu, w jaki czynności są wykonywane. Spółka lub inny podmiot nie ustala godzin pracy, czasu przerw, „urlopów” wspólnika. Z uwagi na charakter świadczeń niepieniężnych Spółka będzie przekazywać Wspólnikom materiały konieczne do wykonania czynności (np. dokumenty księgowe), Wspólnicy mogą też korzystać z zasobów rzeczowych Spółki, np. komputera.
Na podstawie art. 176 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
§ 1. Jeżeli wspólnik ma być zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, w umowie spółki należy oznaczyć rodzaj i zakres takich świadczeń.
§ 2. Wynagrodzenie wspólnika za takie świadczenia na rzecz spółki jest wypłacane przez spółkę także w przypadku, gdy sprawozdanie finansowe nie wykazuje zysku. Wynagrodzenie to nie może przewyższać cen lub stawek przyjętych w obrocie.
§ 3. W przypadku określonym w § 1 zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału, bądź obciążenie udziału, może nastąpić jedynie za zgodą spółki, o której mowa w art. 182, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Powołany przepis umożliwia tworzenie takich relacji między wspólnikiem a spółką, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla spółki może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla wspólnika możliwość zbytu świadczeń i otrzymania wynagrodzenia. Wypłacenie wynagrodzenia jest niezależne od tego, czy spółka wykazuje zysk czy też nie.
Reasumując – wynagrodzenia wypłacane Wspólnikom Spółki za świadczenie niepieniężne określone w opisie stanu faktycznego stanowi dla Wspólników Spółki przychody z innych źródeł w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji – Spółka nie jest zobowiązana do pobrania zaliczek na podatek dochodowy od tych wynagrodzeń i odprowadzenia ich do Urzędu Skarbowego.
Zwracam jednak uwagę, że stosownie do art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka jest zobowiązana do wystawienia dla Wspólników informacji o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 za rok, w którym dojdzie do faktycznej zapłaty przez Spółkę wynagrodzenia.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
W odniesieniu do powołanych przez Państwa interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right