Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.814.2022.2.MH
Brak prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że stanowisko Państwa Spółki w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 listopada 2022 r. wpłynął wniosek Państwa Spółki z 14 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ... Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie 16 stycznia 2023 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Państwa Spółka nie jest czynnym podatnikiem VAT. Spółka pozyska dofinansowanie w ramach projektu realizowanego przez Departament, dotyczącym uzyskania dofinansowania na nabycie cyklu szkoleń, usług doradczych i organizacji uczestnictwa w targach, które pozwolą nabyć wiedzę dotyczącą efektywnego i innowacyjnego prowadzenia szkoleń rozwojowych dla klientów biznesowych i indywidualnych oraz opracować skuteczny plan marketingowy dla pozyskania nowych klientów w Polsce i za granicą. W rozliczenia tego projektu na Państwa Spółkę wystawiane są faktury. Państwa Spółka realizuje usługi kursów językowych które są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy. Wszystkie usługi sprzedawane przez Państwa Spółkę w ramach dofinansowanego projektu są zwolnione z podatku VAT.
W odpowiedzi na pytania Organu zawarte w wezwaniu:
- W związku ze stwierdzeniem zawartym w opisie sprawy: „…”, należy wskazać kto realizuje projekt będący przedmiotem wniosku, tj. Państwa Spółka, czy Departament?
- Kto jest beneficjentem środków pozyskanych z dofinansowania, w ramach którego jest realizowany projekt tj. Państwa Spółka, czy Departament?
- Z jakiego funduszu, programu, pochodzą środki stanowiące dofinansowanie realizowanego projektu? W szczególności należy wskazać czy są to środki pomocowe z Unii Europejskiej?
- Jaką nazwę nosi projekt objęty zakresem wniosku?
- Co jest przedmiotem/czego dotyczy projekt realizowany przez Państwa Spółkę?
- Jakie zadania realizuje Państwa Spółka w ramach realizowanego projektu?
- Jakie wydatki poniesie Państwa Spółka w ramach pozyskanego dofinansowania na realizację projektu będącego przedmiotem wniosku?
- Jakie towary i usługi nabędzie Państwa Spółka w ramach realizacji projektu objętego zakresem wniosku?
- Co oznacza stwierdzenie Państwa Spółki: „(…) W rozliczenia tego projektu na spółkę wystawiane są faktury. (…)? Czy dotyczy to np. nabyć dokonywanych przez Państwa Spółkę w ramach realizacji ww. projektu?
- W związku ze stwierdzeniem we wniosku, że „…..” należy wyjaśnić jaka jest rola Państwa Spółki w projekcie objętym zakresem wniosku - tj. czy Państwa Spółka jest wykonawcą projektu, podwykonawcą?
Państwa Spółka wskazała:
1.Projekt realizuje spółka.
2.Beneficjentem jest spółka.
3.Dofinansowanie projektu pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020 Numer i nazwa Działania: ….. Przedsiębiorczość (Wsparcie przedsiębiorczości), Numer i nazwa Poddziałania: … dla ……
4.Tytuł projektu: Zakup usług rozwojowych szansą na wzrost konkurencyjności spółki „…….”.
5.Przedmiotem projektu jest nabycie cyklu szkoleń, usług doradczych i organizacji uczestnictwa w targach, które pozwolą nabyć wiedzę dotyczącą efektywnego i innowacyjnego prowadzenia szkoleń rozwojowych dla klientów biznesowych i indywidualnych oraz opracować skuteczny plan marketingowy dla pozyskania nowych klientów w Polsce i za granicą.
6.Spółka jest beneficjentem dofinansowania kosztów związanych z nabyciem cyklu szkoleń, usług doradczych i organizacji uczestnictwa w targach, które pozwolą nabyć wiedzę dotyczącą efektywnego i innowacyjnego prowadzenia szkoleń rozwojowych dla klientów biznesowych i indywidualnych oraz opracować skuteczny plan marketingowy dla pozyskania nowych klientów w Polsce i za granicą.
I.Usługi opracowania Biznesplanu.
Zadanie obejmuje opracowanie biznesplanu projektu pn. …
II.Szkoleń:
1.Szkolenie ….
2.Szkolenie warsztatowe…..
3.Szkolenie warsztatowe …….
4.Szkolenie warsztatowe ……..
5.Szkolenie …….
6.Szkolenie z wystąpień publicznych.
III.Usługi doradcze:
1.Doradztwo ……
2.Doradztwo marketingowe.
3.Doradztwo w zakresie przyznania patentu dla marki …..
4.Doradztwo w zakresie certyfikacji jakości usług ……
IV.Udział w targach branżowych:
1.Targi Nowoczesnego ….
2.Targi Edukacyjne …..
7.Spółka poniosła już wszelkie koszty związane z projektem, Spółka jest na etapie rozliczania projektu i wnioskowania o refinansowania poniesionych kosztów od Departamentu, zgodnie z załączonym Harmonogramem rzeczowo-finansowym realizacji projektu.
8.Projekt jest na etapie końcowego rozliczenia, w ramach projektu spółka zakupiła i poniosła koszty zestawu szkoleń i usług wyszczególnionych w załączonym harmonogramie.
9.Tak, wszystkie zakupione w ramach projektu szkolenia i usługi zostały zafakturowane na spółkę, w ramach projektu na podstawie tych faktur nastąpi docelowe rozliczenie projektu.
10.Spółka jest beneficjentem dofinansowania nabycia cyklu szkoleń, usług doradczych i organizacji uczestnictwa w targach, które pozwolą nabyć wiedzę dotyczącą efektywnego i innowacyjnego prowadzenia szkoleń rozwojowych dla klientów biznesowych i indywidualnych (które to usługi są przedmiotem oferty spółki) oraz opracować skuteczny plan marketingowy dla pozyskania nowych klientów w Polsce i za granicą.
11.Zacytowany zwrot informuje jedynie o tym że usługi będące w ofercie spółki są zwolnione z podatku VAT. Sprzedaż tych usług nie jest przedmiotem dofinansowania.
Pytanie
Czy Państwa Spółka ma możliwość odzyskania podatku VAT w ramach opisanego powyżej projektu?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa Spółka nie ma możliwości odzyskania podatku VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwa Spółka przedstawiła we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo d obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ponadto art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami podatku VAT. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie jest spełniony, ponieważ - jak wynika z okoliczności sprawy towary i usługi nabyte w związku z realizacją projektu nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a ponadto Państwa Spółka nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W związku z powyższym, Państwa Spółka nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z wydatkami ponoszonymi z tytułu realizacji ww. projektu. Tym samym, z tego tytułu Państwa Spółce nie przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.
W rozpatrywanej sprawie, Państwa Spółka nie ma także możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 80, z późn. zm.). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. złożenie zgłoszenia rejestracyjnego, pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia, a w zakresie środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Państwa Spółka nie spełnia ww. warunków rozporządzenia, nie znajduje zastosowania zawarta w nim regulacja w zakresie zwrotu podatku.
Reasumując, Państwa Spółka nie ma prawa do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu pn. ……. ponieważ towary i usługi nabywane w celu realizacji projektu nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a ponadto Państwa Spółka nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który przedstawiła Państwa Spółka i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Jednocześnie należy wskazać, iż analiza załączników dołączonych do wniosku o wydanie interpretacji w indywidualnej sprawie nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym:
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Zatem tut. Organ nie jest uprawniony do oceny załączników dołączonych do uzupełnienia wniosku, a niniejszą interpretację wydano jedynie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku i jego uzupełnieniu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli sytuacja Państwa Spółki będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i Państwa Spółka zastosuje się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right