Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 22-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 22-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2023-01-23

Bezpieczeństwo na drogach komunikacyjnych i transportowych

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Czy powyższy przepis ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym („Prawo o ruchu drogowym”) obowiązuje również na terenie zakładu pracy? Tak, co więcej, pracodawca jest zobowiązany opracować zasady ruchu na drogach wewnątrzzakładowych, zgodnych z przepisami Prawa o ruchu drogowym.

Przestrzeń będąca w dyspozycji pracodawcy, do której pracownik ma dostęp w związku z wykonywaniem pracy

Teren zakładu pracy obejmuje nie tylko pomieszczenia pracy, w których pracownicy wykonują swoje obowiązki służbowe, ale również drogi niezbędne do wykonywania tej pracy. Pracodawca jest zobowiązany je utworzyć, a następnie oznakować i utrzymywać w stanie niestwarzającym zagrożeń dla użytkowników. Powinno to nastąpić w zgodzie z Polskimi Normami i właściwymi przepisami, do których zaliczamy m.in. Prawo o ruchu drogowym

Rodzaje dróg występujących w zakładzie pracy oraz minimalne wymagania, jakie powinny spełniać, reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Wyróżnia się:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00