Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.822.2022.3.BR

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

-nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wydatków na podróże służbowe i przewóz osób (w części dotyczącej wyjazdów i kontaktów z potencjalnymi klientami) za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy,

-prawidłowe w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 6 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 9 listopada 2022 r. (wpływ 14 listopada 2022 r.) oraz z 4 grudnia 2022 r. (wpływ 8 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

Wnioskodawca od 10 maja 2021 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…) z następującymi kodami PKD 62.01.Z, 33.12.Z, 33.14.Z, 33.20.Z, 62.02.Z, 62.03.Z, 79.12.Z, 85.59.B. Przedmiotowa działalność związana jest z wytwarzaniem oprogramowania.

Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa PIT”) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Wnioskodawca świadczy usługi w całości i wyłącznie na terytorium Polski.

Wnioskodawca rozlicza przychody z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.

Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.

Wnioskodawca w ramach swojej działalności nie prowadził i nie prowadzi badań naukowych, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1 lub 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Charakterystyka działalności Wnioskodawcy.

Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne polegające na wytwarzaniu, rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych, które zgodnie z art. 1 ust. 1 w związku z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej również „ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych”) stanowią utwór podlegający ochronie prawnej. Wnioskodawca posiada pełnię praw autorskich do tworzonych programów komputerowych (dalej zwanych także: „oprogramowaniem”, „oprogramowaniem komputerowym”, „programem”).

Na dzień sporządzenia złożonego wniosku Wnioskodawca świadczy usługi programistyczne na rzecz jednego podmiotu (dalej: „Spółka”), przy czym w przyszłości istnieje możliwość rozpoczęcia współpracy w ww. zakresie (działalność programistyczna) również z innymi kontrahentami (klientami).

Prace związane z tworzeniem oprogramowania komputerowego prowadzone przez Wnioskodawcę obejmują szeroki zakres czynności i zazwyczaj koncentrują się wokół:

  1. Planowania, analizy i projektowania oprogramowania – na tym etapie Wnioskodawca szczegółowo analizuje indywidualne potrzeby danego kontrahenta (m.in. weryfikuje cel jakiemu ma służyć dane oprogramowanie lub problemy jakie ma rozwiązywać, identyfikuje funkcjonalności oczekiwane przez kontrahenta), zapoznaje się ze specyfiką jego branży oraz bada i ewentualnie projektuje możliwe rozwiązania oraz dokonuje wyboru odpowiednich narzędzi m.in. technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji. Na tym etapie Wnioskodawca decyduje również, czy konieczne jest nabycie nowej wiedzy niezbędnej w celu stworzenia danego programu komputerowego.
  2. Wytwarzania oprogramowania i jego implementacji – Wnioskodawca na tym etapie tworzy, ulepsza lub rozwija dane oprogramowanie zgodnie z ustaleniami poczynionymi w ramach pierwszego kroku. W każdym z wymienionych przypadków integralną częścią procesu jest tworzenie/rozwijanie dokumentacji technicznej (w tym tzw. winiet i testów jednostkowych). Na zamówienie kontrahenta, Wnioskodawca zapewnia wsparcie podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczy pomoc techniczną w trakcie użytkowania oprogramowania związaną z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów, co nie stanowi jednak działania polegającego na wprowadzeniu rutynowych lub okresowych zmian.
  3. Prezentacji programu i analizie wdrożenia – Wnioskodawca weryfikuje zgodność wytworzonego programu z założeniami przed prezentacją programu kontrahentowi oraz sprawdza czy spełnia zamierzone kryteria.

Aktualna działalność Wnioskodawcy w zakresie wytwarzania programów komputerowych.

W ramach współpracy ze Spółką, Wnioskodawca może pracować samodzielnie lub współpracować z zespołami Spółki (w zależności od zapotrzebowania), wówczas ma on z góry określoną rolę wytwarzając zdefiniowane i funkcjonalnie samodzielne elementy. Efektem prac prowadzonych przez Wnioskodawcę w ramach zespołu Spółki jest każdorazowo stworzenie odrębnego programu komputerowego przez Wnioskodawcę, podlegającego ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i do którego Wnioskodawca posiada pełnię praw autorskich jako ich wyłączny twórca.

Szczegółowy zakres, przedmiot i sposób świadczenia usług reguluje umowa zawarta przez Wnioskodawcę ze Spółką (dalej: „Umowa”). W ramach Umowy, Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie.

Wnioskodawca ponosi ryzyko wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej, tj. ponosi odpowiedzialność wobec Spółki za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem przez niego przedmiotu Umowy, będące następstwem niewykonania lub nienależytego jej wykonania. Wnioskodawca ma również pełną dowolność związaną z wyborem miejsca i czasu wykonania usług objętych Umową. Wnioskodawca nie pracuje pod kierownictwem Spółki. Spółka posiada prawo do udzielania sugestii co do kształtu prac czy wnoszenia uwag do finalnego efektu świadczonych usług.

Jak wskazano powyżej, w ramach współpracy ze Spółką, Wnioskodawca może tworzyć, rozbudowywać lub modyfikować programy komputerowe w zależności od treści konkretnego zlecenia.

Na podstawie Umowy zawartej ze Spółką, Wnioskodawca wykonuje usługi programistyczne polegające na tworzeniu, rozwijaniu lub ulepszaniu oprogramowania komputerowego, tj. tworzy utwory w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności poprzez tworzenie kodu źródłowego w różnych językach programowania. Docelowym odbiorcą tych usług jest klient Spółki z branży (…) (Spółka występuje w roli pośrednika), z którym Wnioskodawca na bieżąco ustala konkretny przedmiot usług oraz ich zakres (dalej: „Klient”).

Wnioskodawca pozostaje w bezpośrednim kontakcie nie tylko ze Spółką, ale także z Klientem. Klient zleca Spółce realizację konkretnego zamówienia, które w zakresie obejmującym prace programistyczne zostaje przekierowane do Wnioskodawcy w celu przeanalizowania potrzeb Klienta, szczegółowego zaprojektowania rozwiązań technicznych, które należy wdrożyć w celu wykonania tego zamówienia. Następnie Wnioskodawca tworzy odpowiednie oprogramowanie, tj. tworzy dokumentację techniczną programu komputerowego i/lub pisze kod źródłowy.

Wnioskodawca może otrzymywać ogólne wytyczne dotyczące przeznaczenia, czy też oczekiwanej specyfikacji technicznej oprogramowania, funkcji jakie powinno spełniać aby było zgodne z zamówieniem Klienta. Należy jednak podkreślić, że szczegółowa koncepcja co do samego sposobu zaprojektowania i wykonania takiego oprogramowania, każdorazowo bazuje na autorskich pomysłach i kreatywności Wnioskodawcy, będąc przejawem jego inwencji twórczej. Napisanie kodu źródłowego każdorazowo poprzedza szczegółowe zaprojektowanie programu komputerowego w jego technicznym aspekcie.

W ramach współpracy ze Spółką, na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca wykonał dokumentację projektową do (…), której głównym elementem jest twórcze zaprojektowanie oprogramowania (…).

Wnioskodawca przygotował ww. dokumentację, w której skład wchodzą zaprojektowane przez Wnioskodawcę funkcje, służące do (…). Dodatkowo program komputerowy jest też parametryzowany według wymogów Klienta.

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca na bieżąco tworzy nowe oprogramowanie komputerowe dedykowane dla (…)(za każdym razem jest to inne oprogramowanie komputerowe) np.:

-program komputerowy zawierający funkcję (…). Pozwala to Klientowi na optymalizację procesu (…);

-program komputerowy zawierający funkcję umożliwiającą (…);

-program komputerowy umożliwiający (…);

-program komputerowy umożliwiający (…).

Wnioskodawca każdorazowo analizuje dane zamówienie klienta, infrastrukturę sprzętową i jej dokumentację, a następnie przystępuje do procesu opracowania programu komputerowego, który w ww. infrastrukturze będzie odpowiadał za działanie żądane przez Klienta. Dwoma podstawowymi językami służącymi do tworzenia oprogramowania przez Wnioskodawcę są (…). Tego pierwszego Wnioskodawca używa w celu stworzenia konkretnych funkcji, drugi zaś służy do sparametryzowania jej odpowiednimi danymi.

Z uwagi na różne zapotrzebowanie Klienta w zakresie poszczególnych projektów, możliwości technicznych oraz przepisów, niezbędne jest indywidualne podejście do każdego z nich. Dzięki takiemu podejściu, możliwe jest aby zamówienie spełniało nie tylko szczegółowe wymogi Klienta, ale także wymogi techniczne.

W konsekwencji Klient otrzymuje oprogramowanie dedykowane dla (…), które następnie implementuje w wyprodukowanych (…). Po wspomnianej integracji, (…) wraz ze (…) stanowi kompletny produkt podlegający dalszej komercjalizacji. Oznacza to, że bez wkładu programistycznego Wnioskodawcy, tj. stworzonych przez niego programów komputerowych, Klient albo nie byłby w stanie sprzedać wyprodukowanych (…) bądź ich wartość i ceny byłyby znacząco niższe.

Oprogramowanie dostarczane przez Wnioskodawcę pozwala znacząco ułatwić pracę (…), zwiększyć bezpieczeństwo podczas (…).

Współpraca z innymi kontrahentami.

Przedmiot kolejnych umów dot. działalności programistycznej Wnioskodawcy, tj. tworzenia programów komputerowych, zawieranych w przyszłości z nowymi kontrahentami będzie tożsamy z zakresem działalności podejmowanej na rzecz Spółki, tj. będzie obejmować tworzenie, rozwijanie lub ulepszanie oprogramowania. Zasady prawne i organizacyjne dotyczące świadczenia tych usług przez Wnioskodawcę mogą być uregulowane w podobny lub odmienny sposób jak te wskazane w Umowie, przy czym w każdym przypadku będą zakładać pełną samodzielność i niezależność Wnioskodawcy, brak kierownictwa ze strony kontrahenta, ponoszenie ryzyka gospodarczego prowadzonej działalności oraz przenoszenie całości majątkowych praw autorskich do programu komputerowego stworzonego w ramach wykonywania takich umów na kontrahentów, za odpowiednim wynagrodzeniem określonym w tych umowach.

Projekty, które Wnioskodawca planuje realizować w przyszłości, dotyczyć mogą firm z różnych branż, a tematyka i funkcjonalności tworzonych programów komputerowych mogą być zróżnicowane, ale opisany we wniosku charakter prowadzonej przez Wnioskodawcę przedmiotowej działalności pozostanie niezmieniony.

Ulepszanie i rozwijanie oprogramowania komputerowego.

Wnioskodawca wskazuje, iż oprócz projektów realizowanych na rzecz Spółki lub innych kontrahentów, polegających na wytwarzaniu, rozwijaniu lub ulepszaniu oprogramowania, jego działalność podejmowana w przyszłości może również polegać wyłącznie na ulepszaniu lub rozwijaniu oprogramowania już istniejącego.

Czynności te będzie wykonywał na rzecz swojego zleceniodawcy – przedsiębiorcy, będącego właścicielem specjalistycznego oprogramowania (dalej również: „Zleceniodawca”). W takim przypadku, Wnioskodawca otrzyma od ww. Zleceniodawcy odpowiednią licencję do korzystania z oprogramowania (niewyłączną), na podstawie której będzie świadczył ww. usługi programistyczne na jego rzecz.

Przedmiotem tych usług będzie zaimplementowanie w oprogramowaniu Zleceniodawcy odpowiednich, zamówionych przez niego modyfikacji zmierzających do rozbudowania, poszerzenia zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już istniejącego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca otrzyma zatem dostęp do kodu źródłowego danego programu, bądź jego odpowiedniej części, a usługi będą polegały na jego właściwej modyfikacji, tj.: (i) na usunięciu odpowiedniej części kodu, napisaniu własnego kodu zgodnego z zamówieniem i zaimplementowaniu go do programu komputerowego bądź (ii) wyłącznie na napisaniu dodatkowego własnego kodu zgodnego z zamówieniem i zaimplementowaniu go do programu komputerowego.

Wnioskodawca zaznacza, że w powyższym przypadku zlecenie otrzymywane od Zleceniodawcy nie będzie zawierało szczegółowych wytycznych dotyczących sposobu wykonania przedmiotowej modyfikacji/ulepszenia, w tym np. dokumentacji projektowej itp. Szczegółowa koncepcja, zaprojektowanie konkretnych rozwiązań technicznych oraz ich zaimplementowanie stanowić będzie efekt twórczych działań Wnioskodawcy. Działania te nie będą miały charakteru rutynowych lub okresowych zmian, lecz stanowią rozwój oprogramowania, skutkujący zwiększeniem jego użyteczności, funkcjonalności, czy też wartości rynkowej.

Wszelkie kody i algorytmy stworzone przez Wnioskodawcę w ramach dokonywania ulepszenia lub rozwinięcia istniejącego oprogramowania komputerowego, będą stanowiły samodzielny utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. program komputerowy, do którego prawa autorskie Wnioskodawca przeniesie na rzecz Zleceniodawcy za odpowiednim wynagrodzeniem. Przedmiotowe ulepszenia stanowią w istocie moduły (odrębne programy komputerowe) stworzone w oparciu o nowy, odrębny kod źródłowy.

Umowa ze Zleceniodawcą dotycząca czynności polegających na ulepszaniu lub rozwijaniu istniejącego oprogramowania będzie skonstruowana w podobny sposób jak Umowa zawarta ze Spółką, tj. w szczególności na jej podstawie Wnioskodawca będzie przenosił majątkowe prawa autorskie do wszelkich utworów stworzonych w toku wykonywania tej umowy, przede wszystkim do programów komputerowych, za co otrzyma odpowiednie wynagrodzenie.

Działalność podejmowana na rzecz Zleceniodawcy, polegająca na rozwijaniu lub ulepszeniu jego oprogramowania może obejmować na przykład:

-modyfikację oprogramowania w zakresie (…);

-modyfikację oprogramowania w zakresie (…), w celu zwiększenia jej użyteczności i dostępności.

Działalność w zakresie tworzenia, rozwoju i ulepszania oprogramowania komputerowego.

Zważając na szerokie definiowanie „programu komputerowego”, Wnioskodawca w ramach powyższych prac wytwarza, rozwija lub ulepsza oprogramowanie, które Wnioskodawca oferuje lub będzie oferował w swojej działalności gospodarczej, i które w stosunku do innych oferowanych przez niego produktów, mają lub będą miały nowy, innowacyjny charakter. Każdorazowym efektem prac wykonywanych przez Wnioskodawcę jest odrębny program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Wnioskodawcy zawsze przysługują majątkowe prawa autorskie do tworzonego przez niego oprogramowania komputerowego.

Celem prac podejmowanych przez Wnioskodawcę jest zatem każdorazowo wytworzenie programu komputerowego na zlecenie Spółki lub innych kontrahentów, w tym Zleceniodawcy (efektem prac polegających na ulepszaniu lub rozwijaniu programu komputerowego jest również powstanie nowego programu komputerowego).

Wytwarzanie, rozwijanie lub ulepszanie omawianego oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Wnioskodawcę działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca, korzystając ze zdobytej wiedzy (m.in. w obszarze informatyki, matematyki, logiki funkcjonowania oprogramowania), umiejętności posługiwania się określonymi narzędziami (m.in. języki programowania, środowiska programistyczne) a także doświadczenia, samodzielnie poszukuje sposobów na zaprojektowanie kodu źródłowego i pozostałych elementów tworzonego oprogramowania. Rozwiązania problemów zidentyfikowanych podczas procesu jego wytwarzania, dla których co do zasady nie ma jednego, modelowego sposobu postępowania (np. zaprojektowania struktury kodu źródłowego, czy też optymalizacji jego działania tak, aby oprogramowanie w pełni realizowało swoje przeznaczenie), również są rezultatem jego autorskiej myśli.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę za każdym razem kończy się pozytywnym wynikiem, którym jest powstanie oprogramowania komputerowego, stanowiącego odrębny utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wynik tych prac, tj. oprogramowanie komputerowe ma ustaloną formę w postaci kodu źródłowego i/lub dokumentacji projektowej udostępnianych danemu kontrahentowi. Prawa autorskie do wyniku tych prac są następnie przenoszone na kontrahenta za wynagrodzeniem ustalonym w umowie. W konsekwencji Wnioskodawca tworzy oprogramowanie komputerowe w celu jego dalszej odsprzedaży na rzecz kontrahenta. Po przeniesieniu praw autorskich do tego oprogramowania na kontrahenta, Wnioskodawca nie wykorzystuje wyników tych prac w dalszej działalności. Natomiast wiedza i umiejętności, które nabył w związku z prowadzoną w ten sposób działalnością są przez niego wykorzystywane w dalszej działalności na potrzeby realizacji kolejnych projektów obejmujących tworzenie nowego oprogramowania komputerowego.

Wnioskodawca wskazuje, że przeniesienie praw autorskich do oprogramowania komputerowego będącego wynikiem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę uniemożliwia mu dalsze wykorzystywanie tego oprogramowania w jakikolwiek sposób (Wnioskodawca de facto wyzbywa się jego własności).

Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie omawianego oprogramowania nie ma zatem charakteru działań rutynowych, ani okresowych zmian. Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów), niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

Wnioskodawca wskazuje, że jego twórczą działalność odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej Wnioskodawcy. W tym kontekście należy wskazać, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, opracowuje na rzecz kontrahentów nowe, rozwija lub ulepsza istniejące już funkcjonalności, z wykorzystaniem aktualnie posiadanej wiedzy i umiejętności. W wyniku prac prowadzonych przez Wnioskodawcę powstaje unikatowy produkt będący efektem działalności Wnioskodawcy o twórczym charakterze, tj. oprogramowanie dla potrzeb konkretnego odbiorcy, zgodnie z jego indywidualnie zdefiniowanymi potrzebami.

Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani kwalifikowanych praw własności intelektualnej innych podmiotów. Oprogramowanie (rozumiane również jako nowsze wersje już istniejącego oprogramowania, które zawierają dodatkowe funkcjonalności lub pozbawione są zidentyfikowanych błędów) wytwarzane, rozwijane lub ulepszane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej są rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowią utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W przypadku, gdy Wnioskodawca rozwija lub ulepsza oprogramowanie stworzone przez inne osoby, czyni to na podstawie łączącej go z kontrahentami umowy, w ramach praw przysługujących tym kontrahentom do tego oprogramowania. Wnioskodawcy nie przysługuje wówczas licencja wyłączna do korzystania z danego prawa kwalifikowanego, lecz jest on jego użytkownikiem posiadającym prawo do korzystania z tego oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej niewyłącznej. Wnioskodawca zaznacza jednak, że w wyniku prac mających na celu ww. ulepszenie lub rozwinięcie, powstają nowe prawa własności intelektualnej (oprogramowanie), do których Wnioskodawca posiada autorskie prawa majątkowe i na mocy umowy sprzedaje te prawa swojemu kontrahentowi. W konsekwencji, oprogramowanie rozwijane i ulepszane przez Wnioskodawcę również stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W tym miejscu należy podkreślić, iż Wnioskodawca nie świadczy usług polegających na wprowadzaniu okresowych i rutynowych zmian do tworzonego programu komputerowego, jednak w razie wystąpienia błędów lub usterek w powstałym na podstawie umowy z danym kontrahentem oprogramowaniu lub jego części, Wnioskodawca odpowiedzialny jest za naprawienie tych błędów i przekazanie kontrahentowi produktów odpowiadających pierwotnym wymaganiom.

Wnioskodawca wskazuje, że poprawa błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania jest standardowym elementem usługi jaką jest tworzenie programu komputerowego na zamówienie kontrahenta. Po napisaniu kodu źródłowego danego programu komputerowego należy go przenieść i zaimplementować do środowiska informatycznego lub systemu informatycznego danego kontrahenta, aby zweryfikować np. ich kompatybilność, czy wszystkie zamówione przez kontrahenta funkcjonalności zostały wykonane itp. W przypadku gdy przedmiotem zlecenia jest wykonanie np. (…), przed jego oficjalnym dopuszczeniem do użytkowania, konieczna jest uprzednia weryfikacja polegająca m.in. na analizie potencjalnych błędów i ich naprawie. Czynności te nie mają jednak charakteru rutynowych lub okresowych zmian.

Wszelkie programy komputerowe tworzone przez Wnioskodawcę powstają w ramach działalności obejmującej nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania.

W swojej pracy programistycznej Wnioskodawca wykorzystuje zaawansowane języki programistyczne, jest to działalność o charakterze twórczym prowadzona w sposób zorganizowany i systematyczny, a jej celem jest zwiększenie użyteczności lub funkcjonalności oprogramowania komputerowego.

Wnioskodawca stale poszerza swoją wiedzę programistyczną i stosuje ją do projektowania i wytwarzania nowych oraz rozwoju istniejących programów komputerowych.

Wnioskodawca prowadzi ww. działalność od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od dnia 10 maja 2021 r.

Przeniesienie majątkowych praw autorskich.

W ramach współpracy ze Spółką, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie za wykonywanie obowiązków wynikających z Umowy, tj. za świadczenie usług programistycznych, w ramach czego powstają programy komputerowe, do których jak wskazano powyżej – autorskie prawa majątkowe Wnioskodawca przenosi na rzecz Spółki. Z momentem wskazanym w Umowie, prawa te stają się własnością Spółki. Własność ta jest pełna, nieodwołana oraz uprawniająca do rozporządzania prawem na polach eksploatacji wskazanych w Umowie. Wynagrodzenie za świadczenie usług oraz za przeniesienie autorskich praw majątkowych do programów komputerowych jest ujęte w formie zryczałtowanej stawki godzinowej. Wynagrodzenie to jest rozliczane na podstawie wystawianej przez Wnioskodawcę faktury VAT.

Podsumowując, realizacja usług na podstawie Umowy polega wyłącznie na tworzeniu programów komputerowych. Wnioskodawca nie świadczy na rzecz Spółki żadnych innych usług.

Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanego w omówiony sposób oprogramowania za umówionym wynagrodzeniem.

Analogicznie w przypadku umów zawieranych z nowymi kontrahentami w przyszłości oraz ze Zleceniodawcą, autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych wytwarzanych, ulepszanych lub rozwijanych w ramach i w związku z ich wykonywaniem, będą przenoszone przez Wnioskodawcę za ustalonym wynagrodzeniem.

Wnioskodawca w ramach współpracy ze Spółką lub innymi kontrahentami, w tym ze Zleceniodawcą osiąga lub będzie osiągać dochody z praw własności intelektualnej, a konkretnie ze sprzedaży tych praw lub odpowiednio z prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Koszty działalności Wnioskodawcy.

W wyniku prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, rozwijania lub ulepszania oprogramowania, Wnioskodawca ponosi i będzie ponosił m.in. następujące koszty:

1.Wyposażenie do biura – tego typu wydatki są niezbędne Wnioskodawcy, gdyż bezpośrednio umożliwiają mu należyte prowadzenie działalności i wykonywanie swoich obowiązków, jak i przyczyniają się do zwiększenia efektywności Wnioskodawcy, podniesienia poziomu innowacyjności świadczonych usług itp. Pod pojęciem kosztów wyposażenia, Wnioskodawca rozumie m.in. zakup biurka czy krzeseł, artykułów biurowych np. tuszu do drukarki i papieru, niezbędnych do drukowania materiałów do pracy (wszelkiego rodzaju harmonogramy, specyfikacja oprogramowania itp.).

2.Zakup usług programistycznych i licencji na oprogramowanie komputerowe, jak również kursów i szkoleń – specjalistyczne oprogramowanie jest niezbędne w wykonywanej przez Wnioskodawcę pracy, gdyż jest ono wykorzystywane w trakcie pisania kodu, późniejszego testowania zastosowanych implementacji, a także umożliwia bądź ułatwia tworzenie oprogramowania.

3.Usługi księgowe – związane z całokształtem działalności Wnioskodawcy, w tym związane również z prowadzeniem oddzielnej ewidencji dla celów ulgi IP Box.

4.Dokształcanie zawodowe (np. zakup literatury branżowej, udział w konferencjach branżowych) – oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Tym samym ciągłe dokształcanie i zdobywanie nowej wiedzy jest dla niego warunkiem kluczowym do zapewnienia konkurencyjności wykonywanych przez niego prac.

5.Podróże służbowe i przewóz osób (np. transport, noclegi) – wydatki tego typu związane są z całokształtem działalności Wnioskodawcy i ponoszone są np. w celu zapewnienia zakwaterowania (przewozu) związanego z dokształcaniem i zdobywaniem nowej wiedzy, czy podczas wyjazdów i kontaktów ze Spółką czy potencjalnymi klientami.

6.Koszt zakupu sprzętu komputerowego (np. laptopy, komponenty komputerowe, urządzenia peryferyjne, materiały użytkowe) i elektronicznego (np. telefony) – tego typu wydatki będą niezbędne Wnioskodawcy, gdyż oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera oraz jest zapisywane w jego pamięci. Bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby jego odtworzenie. Jednocześnie sprzęt niebędący okresowo aktualizowany/modernizowany, nie jest wystarczający dla sprawnego tworzenia (wraz z testowaniem) programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. Stąd też Wnioskodawca ma zamiar konsekwentnie usprawniać posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu elektronicznego, sprzętu komputerowego oraz akcesoriów komputerowych. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy.

7.Koszt usług telekomunikacyjnych (np. doładowanie konta w telefonie/abonament, opłaty z tytułu użytkowania sieci Internet) – telefon komórkowy oraz doładowanie pozwolą Wnioskodawcy sprawdzać kompatybilność oprogramowania (testowanie responsywności serwisów internetowych), logować się do niezbędnych serwisów sieciowych (takich jak bazy danych w chmurze, repozytoria kodu) przy pomocy dwuczynnikowej autoryzacji (…) oraz konsultować się z kontrahentami. Możliwość zaspokojenia wyżej wymienionych potrzeb jest warunkiem podstawowym do realizacji powierzonych projektów. Z tego samego powodu niewątpliwie do wytwarzania oprogramowania przyczyniają się wydatki na użytkowanie sieci Internet.

8.Koszt usług doradczych – wydatki tego typu związane będą z całokształtem działalności Wnioskodawcy i zapewnią mu zgodność prowadzonej działalność z przepisami prawa (doradztwo prawne), poprawność rozliczeń podatkowych (doradztwo podatkowe), czy też będą miały na celu zwiększenie potencjału rozwojowego (doradztwo gospodarcze).

W przypadku, gdy Wnioskodawca poniósł dany wydatek na potrzeby wytworzenia konkretnego programu komputerowego, wydatek ten będzie przypisany do dochodów osiągniętych przez Wnioskodawcę z praw autorskich do tego programu.

W przypadku, gdy Wnioskodawca wytworzył kilka programów komputerowych, a poniesionego wydatku nie da się funkcjonalnie przypisać do jednego z nich (np. laptop służy do stworzenia wielu programów komputerowych, jednak np. dane szkolenie specjalistyczne może przysłużyć się do stworzenia jednego konkretnego programu), wówczas Wnioskodawca stosuje odpowiednią proporcję, odnoszącą się do czasu poświęconego na wytworzenie danego programu komputerowego. W ten sposób możliwe jest procentowe i kwotowe określenie jaka część wydatku ma związek z każdym konkretnym wytwarzanym programem komputerowym.

Wnioskodawca zalicza do wskaźnika nexus wyłącznie te wydatki, które są bezpośrednio związane z działalnością badawczo-rozwojową.

W przypadku, gdyby w przyszłości jakikolwiek wydatek wymieniony powyżej nie został przez Wnioskodawcę poniesiony, nie będzie on zaliczany do kosztów uzyskania przychodu, jak również nie będzie brany pod uwagę przy kalkulowaniu wysokości ulgi IP Box.

IP Box.

W związku z obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r. regulacjami w Ustawie PIT, Wnioskodawca chciałby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb Ustawy PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT). W konsekwencji, Wnioskodawca zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2021 (w drodze korekty, w odpowiedniej części) oraz za lata przyszłe rozliczyć dochód uzyskany ze sprzedaży autorskiego prawa do programu komputerowego z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5% (dalej: IP Box).

Ewidencja.

Jednocześnie Wnioskodawca oświadcza, że w celu skorzystania z IP Box prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb Ustawy PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 Ustawy PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco i będzie prowadzona również w latach przyszłych, w których Wnioskodawca będzie wykazywał dochód z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego.

Wnioskodawca prowadzi odrębną ewidencję, o której mowa powyżej od momentu uzyskania pierwszego dochodu, który w ocenie Wnioskodawcy stanowi kwalifikowany dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, tj. od dnia 31 maja 2021 r.

W piśmie z 9 listopada 2022 r. (wpływ 14 listopada 2022 r.), stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca odpowiedział na następujące pytania zawarte w wezwaniu do uzupełnienia wniosku:

Doprecyzować opis sytuacji faktycznej, tj. wskazać:

Czy w ramach prowadzonej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać:

Odp. Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę jest związana z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów – programów komputerowych.

Tym samym działalność prowadzona przez Wnioskodawcę obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 20 lipca 2018 r.

·w jakich okresach je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

Odp. Wnioskodawca prowadzi ww. działalność od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od dnia 10 maja 2021 r.

·czego dotyczyły/dotyczą te prace rozwojowe? Co było/jest ich celem lub celami? Jakie czynności obejmowały/obejmują te prace?

Odp. Na podstawie Umowy zawartej ze Spółką, Wnioskodawca wykonuje usługi programistyczne polegające na tworzeniu, rozwijaniu lub ulepszaniu oprogramowania komputerowego, w szczególności poprzez tworzenie kodu źródłowego w różnych językach programowania.

Wnioskodawca może otrzymywać ogólne wytyczne dotyczące przeznaczenia, czy też oczekiwanej specyfikacji technicznej oprogramowania, funkcji jakie powinno spełniać aby było zgodne z zamówieniem klienta. Szczegółowa koncepcja co do samego sposobu zaprojektowania i wykonania takiego oprogramowania, każdorazowo bazuje na autorskich pomysłach i kreatywności Wnioskodawcy, będąc przejawem jego inwencji twórczej.

Wnioskodawca analizuje zamówienie klienta (m.in. weryfikuje cel jakiemu ma służyć dane oprogramowanie lub problemy jakie ma rozwiązywać, identyfikuje funkcjonalności oczekiwane przez kontrahenta), zapoznaje się ze specyfiką jego branży oraz bada i ewentualnie projektuje możliwe rozwiązania oraz dokonuje wyboru odpowiednich narzędzi m.in. technologii do wytworzenia oprogramowania i metod jego implementacji. Na tym etapie Wnioskodawca decyduje również, czy konieczne jest nabycie nowej wiedzy niezbędnej w celu realizacji zamówienia.

Następnie Wnioskodawca tworzy, ulepsza lub rozwija dane oprogramowanie zgodnie z ustaleniami poczynionymi w ramach pierwszego kroku. W każdym z wymienionych przypadków integralną częścią procesu jest tworzenie/rozwijanie dokumentacji technicznej (w tym tzw. winiet i testów jednostkowych) oraz pisanie kodu źródłowego. Na zamówienie kontrahenta, Wnioskodawca zapewnia wsparcie podczas wdrażania oprogramowania oraz świadczy pomoc techniczną w trakcie użytkowania oprogramowania związaną z analizą potencjalnych błędów na etapie produkcyjnego działania oprogramowania oraz poprawą tychże błędów.

Końcowo oprogramowanie podlega prezentacji i analizie wdrożenia. Wówczas Wnioskodawca weryfikuje zgodność wytworzonego programu z założeniami przed prezentacją programu kontrahentowi oraz sprawdza czy wytworzona funkcjonalność spełnia zamierzone kryteria.

Z uwagi na różne zapotrzebowanie Klienta w zakresie poszczególnych projektów, możliwości technicznych oraz przepisów, niezbędne jest indywidualne podejście do każdego z nich. Dzięki takiemu podejściu, możliwe jest aby zamówienie spełniało, nie tylko szczegółowe wymogi Klienta, ale także wymogi techniczne.

Z kolei w ramach współpracy ze Zleceniodawcą, przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest zaimplementowanie w oprogramowaniu komputerowym Zleceniodawcy odpowiednich, zamówionych przez niego modyfikacji zmierzających do rozbudowania, poszerzenia zakresu funkcjonalnego albo użyteczności już istniejącego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wnioskodawca otrzyma zatem dostęp do kodu źródłowego danego programu, bądź jego odpowiedniej części, a usługi będą polegały na jego właściwej modyfikacji, tj. na usunięciu odpowiedniej części kodu źródłowego, napisaniu własnego kodu źródłowego zgodnego z zamówieniem i zaimplementowaniu go do programu komputerowego bądź wyłącznie na napisaniu dodatkowego własnego kodu źródłowego zgodnego z zamówieniem i zaimplementowaniu go do programu komputerowego.

Szczegółowa koncepcja, zaprojektowanie konkretnych rozwiązań technicznych oraz ich zaimplementowanie stanowić będzie efekt twórczych działań Wnioskodawcy. Działania te nie będą miały charakteru rutynowych lub okresowych zmian, lecz stanowią rozwój oprogramowania.

·czy Pana prace rozwojowe zostały/zostaną zakończone pozytywnym wynikiem? Jeśli tak, co jest/będzie tym wynikiem lub wynikami? Czy wynik/wyniki prac rozwojowych mają/będą miały jakąś ustaloną formę (jaką)? W jaki sposób ten wynik/te wyniki będą wykorzystane lub są wykorzystywane na potrzeby Pana działalności?

Odp. Tak, działalność prowadzona przez Wnioskodawcę za każdym razem kończy się pozytywnym wynikiem, którym jest powstanie oprogramowania komputerowego, stanowiącego odrębny utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wynik tych prac, tj. oprogramowanie komputerowe ma ustaloną formę w postaci kodu źródłowego udostępnianego klientowi.

Prawa autorskie do wyniku tych prac są następnie przenoszone na klienta za wynagrodzeniem ustalonym w umowie. W konsekwencji Wnioskodawca nie wykorzystuje wyników tych prac w dalszej działalności. Natomiast wiedza i umiejętności, które nabył w związku z prowadzoną w ten sposób działalnością są przez niego wykorzystywane w dalszej działalności na potrzeby realizacji kolejnych projektów obejmujących tworzenie oprogramowania komputerowego.

Wnioskodawca wskazuje, że przeniesienie praw autorskich do oprogramowania komputerowego będącego wynikiem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę uniemożliwia mu dalsze wykorzystywanie tego oprogramowania w jakikolwiek sposób (Wnioskodawca de facto wyzbywa się jego własności).

·czy w wyniku prac rozwojowych zaprojektował Pan i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony: produkt, proces albo usługę (jeśli tak, proszę wskazać jaki konkretny produkt, proces bądź jaką usługę)? Czy oferuje Pan lub będzie Pan oferował produkty, procesy, usługi, które są wynikiem prac rozwojowych, w swojej działalności gospodarczej?

Odp. Tak, w wyniku prowadzonej działalności Wnioskodawca zaprojektował i stworzył nowy, zmieniony lub ulepszony produkt.

W ramach współpracy ze Spółką, na dzień złożenia pisma Wnioskodawca wykonał dokumentację projektową do produkcji (…), której głównym elementem jest twórcze zaprojektowanie oprogramowania (…). Dodatkowo Wnioskodawca na bieżąco tworzy nowe oprogramowanie komputerowe dedykowane dla (…) (za każdym razem jest to inne oprogramowanie komputerowe) np.:

-na szczególne życzenie klienta wprowadzono funkcję (…);

-na życzenie klienta po otrzymaniu informacji o (…).

Wnioskodawca oferuje zaprojektowane i stworzone produkty, procesy lub usługi swoim klientom, które to produkty, procesy lub usługi zostały w pierwszej kolejności zaprojektowane i stworzone na ich zlecenie. W konsekwencji Wnioskodawca następnie sprzedaje wynik swoich prac danemu klientowi, a w ramach tej transakcji przenosi na tego klienta prawa autorskie do tych wyników za umówionym wynagrodzeniem.

·czy w stosunku do Pana dotychczasowej działalności te produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter? Jeśli tak, czy nowy, ulepszony charakter produktów, procesów lub usług nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług?

Odp. Tak, te nowe produkty, procesy lub usługi mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter i nie stanowią efektu prac będących wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

·jaka jest zależność pomiędzy tymi pracami rozwojowymi (efektami tych prac) a Pana przychodami, których dotyczy wniosek?

Odp. W związku ze sprzedażą efektów prowadzonych prac rozwojowych w postaci praw autorskich do programów komputerowych Wnioskodawca uzyskuje przychody, które zamierza rozliczyć przy zastosowaniu preferencji IP Box.

Czy w ramach tej działalności samodzielnie prowadził Pan albo prowadzi Pan prace o innym charakterze niż prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Jeśli tak, proszę wskazać jakie to działania i kiedy je Pan prowadził lub od kiedy je Pan prowadzi?

Odp. Wnioskodawca nie prowadzi takich prac.

Czy efekty prac, do których majątkowe prawa autorskie przenosi Pan na Spółkę/kontrahentów/Zleceniodawcę zawsze są efektem podejmowanych przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu art. 4 ust. 3 ww. ustawy?

Odp. Tak.

Z jakiego tytułu określonego w art. 30ca ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskuje Pan dochody? Wobec powyższego należy jednoznacznie wskazać, czy są to dochody:

a)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – co oznacza, że przenosi Pan prawa własności do programów komputerowych na nabywcę, a umowa określa wysokość wynagrodzenia;

b)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi – co oznacza, że wytwarza Pan program komputerowy i wykorzystuje go w produkcji lub świadczeniu usług;

Odp. Ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych wytworzonych w ramach świadczonych usług programistycznych (punkt a) powyżej.

Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przyszłości może osiągać również dochody z praw własności intelektualnej uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

Czy efekty prac prowadzonych samodzielnie przez Pana, które dotyczą tworzenia, rozwijania i ulepszania „oprogramowania komputerowego”/„części oprogramowania komputerowego” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

a)zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

b)nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

c)nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez Spółkę/kontrahentów/Zleceniodawcę?

Odp. Tak, efekty prac prowadzonych przez Wnioskodawcę zawsze stanowią odrębny utwór w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj.:

-zawsze odznaczają się rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem, zawsze są kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej wartości niematerialnej;

-nie są efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności programistycznych i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny;

-nie są jedynie „techniczną”, a „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez kontrahentów.

W związku z zawartą we wniosku informacją, że oprócz tworzenia oprogramowania komputerowego, dokonuje Pan również rozwijania i ulepszania „oprogramowania komputerowego”, to czy Pana działania zmierzają do poprawy użyteczności albo funkcjonalności tego oprogramowania?

Odp. Tak.

Czy w każdym przypadku tworzenie, rozwijanie, ulepszanie przez Pana „oprogramowania” wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Pana prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce? Czy prowadził Pan albo prowadzi Pan odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia i rozwijania każdego poszczególnego „oprogramowania komputerowego”, który jest efektem Pana pracy?

Odp. W każdym przypadku tworzenie/rozwijanie/ulepszanie przez Wnioskodawcę oprogramowania komputerowego wiąże się z samodzielnym podejmowaniem przez Wnioskodawcę prac rozwojowych, tj. prac, które związane są z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych programów komputerowych.

Prace rozwojowe związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych programów komputerowych są prowadzone przez Wnioskodawcę odrębnie dla każdego poszczególnego programu komputerowego, który jest efektem jego pracy.

Wnioskodawca wskazuje, że każde zamówienie złożone przez klienta obejmujące wytworzenie, ulepszenie lub rozwinięcie programu komputerowego jest inne. Stąd Wnioskodawca za każdym razem projektuje rozwiązania techniczne odrębnie dla każdego poszczególnego programu komputerowego.

Czy wytworzone, rozwijanie, ulepszane „oprogramowania komputerowe” zawsze są efektem Pana prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce?

Odp. Programy komputerowe zawszę są efektem prac rozwojowych podejmowanych przez Wnioskodawcę, tj. prac, które związane są z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych programów komputerowych.

O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt wyposażenia do biura, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (m.in. zakup biurka czy krzeseł, artykułów biurowych np. tuszu do drukarki i papieru, niezbędnych do drukowania materiałów do pracy (wszelkiego rodzaju harmonogramy, specyfikacja oprogramowania itp.)). Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy ww. wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: wyposażenie do biura, tj. zakup biurka, krzeseł, artykułów biurowych, w tym tuszu do drukarki i papieru, niezbędnych do drukowania materiałów do pracy.

Wnioskodawca jeszcze nie poniósł takich kosztów. Być może poniesienie je w przyszłości dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt artykułów biurowych, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (np. tuszu do drukarki i papieru). Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy ww. wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: wyposażenie do biura, tj. zakup biurka, krzeseł, artykułów biurowych, w tym tuszu do drukarki i papieru, niezbędnych do drukowania materiałów do pracy.

Wnioskodawca jeszcze nie poniósł takich kosztów. Być może poniesienie je w przyszłości dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Jakich konkretnych kosztów zakupu usług programistycznych i licencji na oprogramowanie komputerowe dotyczy Pana wniosek? Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy koszty te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: zakup usług programistycznych i licencji na oprogramowanie komputerowe, jak również kursów i szkoleń, tj. specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w pracach nad programami komputerowymi, usługi chmurowe (hosting danych).

Wnioskodawca jeszcze nie poniósł takich kosztów. Być może poniesienie je w przyszłości dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

Jakich konkretnych kursów i szkoleń dotyczy Pana wniosek? Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy koszty te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: kursy i szkolenia, tj. kursy i szkolenia związane z tworzeniem oprogramowania komputerowego.

Wnioskodawca jeszcze nie poniósł takich kosztów. Być może poniesienie je w przyszłości dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt dokształcania zawodowego, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (np. zakup literatury branżowej, udział w konferencjach branżowych). Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy ww. wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: dokształcanie zawodowe, tj. zakup literatury branżowej, koszty udziału w konferencjach branżowych .

Wnioskodawca jeszcze nie poniósł takich kosztów. Być może poniesienie je w przyszłości dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych.

O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt podróży służbowych i przewozu osób, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (np. transport, noclegi). Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy ww. wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: podróże służbowe i przewóz osób, tj. koszty dojazdów, biletów lotniczych, na pociąg, komunikacje miejską oraz noclegów.

Wnioskodawca jeszcze nie poniósł takich kosztów. Być może poniesienie je w przyszłości dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych

O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (np. laptopy, komponenty komputerowe, urządzenia peryferyjne, materiały użytkowe, telefony). Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy ww. wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku: koszty zakupu sprzętu komputerowego, tj. laptopy, komponenty komputerowe, urządzenia peryferyjne, materiały użytkowe i sprzętu elektronicznego, w tym telefony.

Wnioskodawca poniósł ww. koszty w 2021 i 2022 r. (zakup laptopa oraz telefonów) dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Wnioskodawca być może poniesienie dalsze koszty w tym zakresie w przyszłości.

O jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt usług telekomunikacyjnych, gdyż w treści wniosku posłużono się jedynie ich przykładowym wyliczeniem (np. doładowanie konta w telefonie/abonament, opłaty z tytułu użytkowania sieci Internet). Prosimy o wskazanie, w formie katalogu zamkniętego, wszystkich wydatków zaliczanych przez Pana do tej kategorii wydatków. Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy ww. wydatki zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych?

Odp. Zgodnie z treścią żądania, Wnioskodawca wskazuje zamknięty katalog poszczególnych kosztów wymienionych we wniosku, koszt usług telekomunikacyjnych, tj. doładowanie konta w telefonie/abonament, opłaty z tytułu użytkowania sieci Internet.

Wnioskodawca ponosi ww. koszty od początku działalności dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych. Wnioskodawca będzie ponosił takie koszty również w przyszłości.

Czy którekolwiek z opisanych wydatków, których dotyczy Pana szóste pytanie były lub są ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Pana konkretnych prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym?

Odp. Co do zasady wszystkie opisane wydatki były lub są ponoszone wyłącznie w celu prowadzenia przez Wnioskodawcę konkretnych prac rozwojowych w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Niekiedy mogą dotyczyć prac nad konkretnym oprogramowaniem (np. zakup licencji bezpośrednio celem użycia przy konkretnych pracach – jednak do tej pory nie miało to miejsca), a niekiedy dotyczyć prac nad więcej niż jednym oprogramowaniem (np. zakup komputera, używanego w celu wykonywania prac programistycznych – chociażby pisania kodu źródłowego – nad różnymi programami). W tym drugim przypadku Wnioskodawca jest w stanie podzielić ten koszt odpowiednio tak, aby ująć go we właściwej wartości we współczynniku nexus dla danego konkretnego programu komputerowego.

W odniesieniu do kosztów, których dotyczy pytanie postawione przez Pana jako szóste, tj. kosztów które chciałby Pan uwzględnić we wskaźniku nexus, należy wskazać jaki jest funkcjonalny ich związek z poszczególnymi działaniami, które traktuje Pan jako konkretne prace rozwojowe albo badania naukowe? We wniosku wskazano, że koszty wymienione w jego treści są związane z tworzeniem i rozwojem oprogramowania. Nie wyjaśniono jednak kwestii powiązań poszczególnych kosztów z konkretnymi działaniami, które chciałby Pan uznać za prace rozwojowe?

Odp. Koszty wymienione w pytaniu 6 są związane z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów – programów komputerowych.

A zatem są to koszty związane z prowadzonymi przez Wnioskodawcę pracami rozwojowymi.

Przyczyny, dla których istnieje związek pomiędzy tymi kosztami a ww. działalnością Wnioskodawcy przedstawiają się następująco:

a.Wyposażenie do biura – tego typu wydatki są niezbędne Wnioskodawcy, gdyż bezpośrednio umożliwiają mu należyte prowadzenie działalności i wykonywanie swoich obowiązków, jak i przyczyniają się do zwiększenia efektywności Wnioskodawcy, podniesienia poziomu innowacyjności świadczonych usług itp.;

b.Zakup usług programistycznych i licencji na oprogramowanie komputerowe, jak również kursów i szkoleń – specjalistyczne oprogramowanie jest niezbędne w wykonywanej przez Wnioskodawcę pracy, gdyż jest ono wykorzystywane w trakcie pisania kodu, późniejszego testowania zastosowanych implementacji, a także umożliwia bądź ułatwia tworzenie oprogramowania;

c.Usługi księgowe – związane z całokształtem działalności Wnioskodawcy, w tym związane również z prowadzeniem oddzielnej ewidencji dla celów ulgi IP Box;

d.Dokształcanie zawodowe – oprogramowanie wytwarzane jest przede wszystkim na podstawie wiedzy i doświadczenia Wnioskodawcy. Tym samym ciągłe dokształcanie i zdobywanie nowej wiedzy jest dla niego warunkiem kluczowym do zapewnienia konkurencyjności wykonywanych przez niego prac;

e.Podróże służbowe i przewóz osób – wydatki tego typu związane są z całokształtem działalności Wnioskodawcy i ponoszone są np. w celu zapewnienia zakwaterowania (przewozu) związanego z dokształcaniem i zdobywaniem nowej wiedzy, czy podczas wyjazdów i kontaktów ze Spółką, Zleceniodawcą czy potencjalnymi klientami;

f.Koszt zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego – tego typu wydatki będą niezbędne Wnioskodawcy, gdyż oprogramowanie wytwarzane jest przy pomocy komputera oraz jest zapisywane w jego pamięci. Bez wykorzystania tego rodzaju sprzętu niemożliwe byłoby jego odtworzenie. Jednocześnie sprzęt niebędący okresowo aktualizowany/modernizowany, nie jest wystarczający dla sprawnego tworzenia (wraz z testowaniem) programu komputerowego przy pomocy nowoczesnych, wysokopoziomowych języków oprogramowania. Stąd też Wnioskodawca ma zamiar konsekwentnie usprawniać posiadane urządzenia poprzez zakup stosownego sprzętu elektronicznego, sprzętu komputerowego oraz akcesoriów komputerowych. W szybko zmieniającym się świecie technologii niekorzystanie przez Wnioskodawcę z nowoczesnych rozwiązań technologicznych prowadziłoby efektywnie do spadku wydajności jego pracy;

g.Koszt usług telekomunikacyjnych – telefon komórkowy oraz doładowanie pozwolą Wnioskodawcy sprawdzać kompatybilność oprogramowania (testowanie responsywności serwisów internetowych), logować się do niezbędnych serwisów sieciowych (takich jak bazy danych w chmurze, repozytoria kodu) przy pomocy dwuczynnikowej autoryzacji (…) oraz konsultować się z kontrahentami. Możliwość zaspokojenia wyżej wymienionych potrzeb jest warunkiem podstawowym do realizacji powierzonych projektów. Z tego samego powodu niewątpliwie do wytwarzania oprogramowania przyczyniają się wydatki na użytkowanie sieci Internet;

h.Koszt usług doradczych – wydatki tego typu związane będą z całokształtem działalności Wnioskodawcy i zapewnią mu zgodność prowadzonej działalność z przepisami prawa (doradztwo prawne), poprawność rozliczeń podatkowych (doradztwo podatkowe), czy też będą miały na celu zwiększenie potencjału rozwojowego (doradztwo gospodarcze).

Czy w odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji na bieżąco wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej?

Odp. Tak.

W jaki sposób umowy ze Spółką/kontrahentami/Zleceniodawcą regulują kwestię Pana wynagrodzenia, czy otrzymuje Pan wynagrodzenie:

a)wyłącznie z tytułu przenoszenia na Klienta praw do „oprogramowania komputerowego” (jeśli tak proszę wskazać jakich),

b)także z tytułu innych czynności (jeśli tak, proszę wskazać jakich)?

Odp. W ramach współpracy ze Spółką, Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie za wykonywanie prac i obowiązków wynikających z pełnienia funkcji (...). Funkcja ta polega na świadczeniu usług programistycznych. W konsekwencji, realizacja usług na podstawie tej umowy polega wyłącznie na tworzeniu, rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych. Wnioskodawca nie świadczy na rzecz Spółki żadnych innych usług, a jeżeli takowe by świadczył, wynagrodzenie uzyskane z tego tytułu nie podlegałoby rozliczeniu z zastosowaniem ulgi IP Box.

Zgodnie z umową łączącą Wnioskodawcę ze Spółką, wynagrodzenie określone stawką godzinową zawiera w sobie wynagrodzenie za przeniesienie autorskich praw majątkowych i innych praw do wszelkich utworów, które Wnioskodawca stworzy w związku z wykonywaniem tej umowy.

Czy faktury, które wystawia Pan na rzecz Spółki/kontrahentów/Zleceniodawcy wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów Pana prac na Spółkę/kontrahentów/Zleceniodawcę? Jeśli nie, proszę wskazać dlaczego.

Odp. Faktury, które Wnioskodawca wystawia na rzecz kontrahentów nie wyodrębniają wynagrodzenia z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich do poszczególnych efektów prac Wnioskodawcy. Takie wyodrębnienie nie było do tej pory przedmiotem uzgodnienia stron.

W jaki sposób poszczególne umowy ze Spółką/kontrahentami/Zleceniodawcą regulują kwestię sposobu (trybu, zasad) przenoszenia przez Pana na Spółkę/kontrahentów/Zleceniodawcę praw do konkretnych stworzonych przez Pana „oprogramowań komputerowych”/”części oprogramowań komputerowych”? W jaki sposób odbywa się wyodrębnienie konkretnego „oprogramowania komputerowego”/”części oprogramowani komputerowych” i przeniesienie praw do tego efektu Pana pracy na Spółkę/kontrahentów/Zleceniodawcę (jakie czynności realizujecie odpowiednio Pan i Spółka/kontrahenci/Zleceniodawca)? Co potwierdza przeniesienie tych praw?

Odp. Zgodnie z umową łączącą Wnioskodawcę ze Spółką, jeżeli Wnioskodawca wytworzy w związku z wykonywaniem tej umowy jakiekolwiek dobro własności intelektualnej, podlegające ochronie np. na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Wnioskodawca przenosi majątkowe prawa autorskie do tego utworu na Spółkę na polach eksploatacji wskazanych w umowie. Przeniesienie tych praw następuje z chwilą wydania utworu Spółce.

Umowa nie reguluje szczegółowych zasad wydawania tego utworu Spółce. Zasady te są każdorazowo przedmiotem indywidualnych ustaleń Stron i zależą od konkretnego zlecenia, czy też zapotrzebowania klienta końcowego.

Program komputerowy jest wyodrębniony w następujący sposób: program jest zapisywany w postaci modułów dla każdej funkcjonalności i parametrów aktywujących poszczególne funkcje zapisanych w formacie (…). Następnie program jest kompilowany na wewnętrznym serwerze klienta i wgrywany na konkretny (…).

Wydanie tego utworu może polegać np. ustaleniu daty zamknięcia dokumentacji technicznej (…), w której skład wchodzi oprogramowanie (…). Zamknięcie takiego zadania jest widoczne w wewnętrznych systemach klienta, gdzie etapy pracy są określane poprzez nadawanie im konkretnych statusów wg postępów prac.

Przeniesienie majątkowych praw autorskich nie wymaga dodatkowego potwierdzenia, gdyż następuje automatycznie z chwilą wydania utworu Spółce.

Czy i w jaki sposób oblicza Pan tzw. wskaźnik nexus (art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)?

Odp. Wnioskodawca oblicza tzw. wskaźnik nexus.

Wnioskodawca w pierwszej kolejności dokonuje oceny, czy konkretny wydatek jest związany z bezpośrednio prowadzoną przez niego działalnością, która w jego ocenie stanowi działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, bądź wypełnia znamiona innych wydatków, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

Jeżeli powyższa ocena jest prawidłowa, wówczas wydatek ten jest uwzględniany przy kalkulacji wskaźnika nexus.

Wnioskodawca nie zalicza do wskaźnika nexus wszystkich wydatków, które przypisuje jako koszty uzyskania przychodów z konkretnego programu komputerowego, lecz wyłącznie te, które zaliczają się do którejkolwiek z kategorii wymienionych w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT.

W przypadku braku możliwości pełnego bezpośredniego alokowania konkretnego kosztu do konkretnych prac, które zdaniem Wnioskodawcy stanowią prace rozwojowe, zakres w jakim koszty te są wykorzystywane do tych prac jest możliwy do ustalenia na podstawie ewidencji prowadzonej przez Wnioskodawcę na bieżąco (przy uwzględnieniu zastosowanej proporcji odnoszącej się do czasu poświęconego na wytworzenie danego programu komputerowego w danym miesiącu). W ten sposób możliwe jest procentowe i kwotowe określenie jaka część wydatku w danym miesiącu ma związek z tymi pracami (i dalej z każdym konkretnym wytwarzanym prawem do programu komputerowego).

Czy ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Spółka/kontrahenci/Zleceniodawca)?

Odp. Tak. Umowa zawarta ze Spółką wprost wskazuje, że Wnioskodawca ponosi całkowitą i wyłączną odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną osobom trzecim w związku z wykonywaniem usług oraz pełne i wyłączne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

Czy rezultatem Pana pracy jest wskazana we wniosku „dokumentacja projektowa” rozumiana jako instrukcje przeznaczone do komputera, które pozwalałyby przekształcić je do postaci kodu źródłowego?

Odp. Tak.

Czy w ramach „wytwarzania dokumentacji projektowej” przez Pana powstały instrukcje komend adresowych do komputera, czy też zbiór zleceń dla informatyków realizujących kolejne etapy projektu?

Odp. W ramach wytwarzania dokumentacji projektowej powstają instrukcje komend adresowych do komputera.

Co zawiera dokumentacja projektowa, czy np. szczegółowe specyfikacje określające architekturę systemu informatycznego, specyfikacje programu komputerowego, specyfikację interfejsów, specyfikacje struktury danych, specyfikacje algorytmów?

Odp. Dokumentacja projektowa zawiera specyfikację dotyczącą architektury implementowanego rozwiązania, specyfikację dotyczącą programu komputerowego oraz interfejsów użytkownika.

Czy na Spółkę/kontrahentów/Zleceniodawcę przenosi Pan:

a)prawo autorskie do programu komputerowego łącznie z „dokumentacją projektową”,

b)tylko prawo autorskie do programu komputerowego,

c)tylko „dokumentację projektową”,

d)tylko/także inne składowe – prosimy o podanie co konkretnie?

Odp. Wnioskodawca przenosi na Spółkę/Zleceniodawcę wyniki świadczonych usług w całości, tj. wszystkie powstałe w ich rezultacie prawa autorskie do programów komputerowych, które mogą być ustalone zarówno w formie kodu źródłowego, jak i dokumentacji projektowej (bądź w obu tych formach).

Czy „dokumentacja projektowa” tworzona przez Pana podlega ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych?

Odp. Tworzona przez Wnioskodawcę dokumentacja projektowa stanowi formę wyrażenia programu komputerowego wobec czego może korzystać z ochrony prawnoautorskiej, o której mowa w art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Doprecyzować treść drugiego i trzeciego pytania, tj. wyjaśnić, co należy rozumieć pod pojęciem „działalność podejmowana przez Wnioskodawcę”. W szczególności proszę wyjaśnić, czy chodzi o:

a)całość prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej,

b)wyodrębnione zadania realizowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej (jeśli tak, proszę wskazać jakie to konkretnie zadania),

c)całość działań realizowanych przez Pana w ramach poszczególnych umów z Klientami (jeśli tak, proszę wskazać, o jakich konkretnych umowach mowa);

d)wyodrębnione zadania realizowane przez Pana w ramach poszczególnych umów z Klientem (jeśli tak, jakie to konkretnie zadania, w ramach jakich konkretnych umów).

W opisie sytuacji faktycznej wskazuje Pan na szereg różnych realizowanych działań i w różny sposób je Pan określa, w tym posługuje się pojęciami, które mają szerokie znaczenie lub mogą być rozumiane w różny sposób (we wniosku pojawiły się m.in. takie opisy Pana działań: „prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą”, „świadczy usługi programistyczne”, „zaimplementowanie”, „zaprojektowanie rozwiązań technicznych”, „modyfikacja oprogramowania”, „wytwarzania oprogramowania i jego implementacji”, „projektowania oprogramowania”. W efekcie nie wiadomo, do których z opisanych działań/działalności odnoszą się Pana drugie i trzecie pytanie;

Odp. Realizując zobowiązanie do doprecyzowania treści drugiego i trzeciego pytania, Wnioskodawca wskazuje co następuje:

1.Treść pytania nr 2 - „Czy działalność podejmowana przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki oraz przyszłych kontrahentów niebędących Zleceniodawcą, polegająca na tworzeniu, ulepszeniu lub rozwijaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

2.Treść pytania nr 3 - „Czy działalność podejmowana przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy polegająca na rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

W ocenie Wnioskodawcy, treść pytań zadanych we wniosku w pełni odpowiada kryteriom, które wskazane zostały w wezwaniu do ich doprecyzowania, tj.:

-wskazuje wprost jakiej części działalności prowadzonej przez Wnioskodawcy dotyczy każde z tych pytań (działalności podejmowanej przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki, Zleceniodawcy oraz przyszłych kontrahentów, polegającej na tworzeniu, rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawionej w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego);

-wskazuje również wprost jakich konkretnych zadań dotyczy, tj. polegających na tworzeniu, rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych (oprogramowania).

Odpowiadając na wątpliwości wyrażone przez tutejszy Organ dotyczące różnic w pojęciach stosowanych przez Wnioskodawcę we wniosku, służących do opisu prowadzonej przez niego działalności Wnioskodawca wskazuje, że pojęcia te zostały użyte w sposób jasny i prawidłowy i miały na celu dokładne przedstawienie w jakiej formie Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (jednoosobowa działalność gospodarcza), co jest głównym przedmiotem usług świadczonych przez Wnioskodawcę zgodnie z kodami PKD (świadczenie usług programistycznych), a następnie co konkretnie jest przedmiotem tych usług, tj. jakie konkretnie zadania wykonuje w ramach umów zawieranych z kontrahentami.

Pojęcia takie jak „zaimplementowanie”, „wypracowanie rozwiązań programistycznych”, „modyfikacja oprogramowania” są przykładami usług, które Wnioskodawca świadczy w ramach szeroko zdefiniowanych wcześniej usług programistycznych, które co do zasady nie polegają tylko i wyłącznie na pisaniu kodu źródłowego danego programu komputerowego.

Wnioskodawca wskazuje, że przedmiotem złożonego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jest ocena świadczonych przez niego usług, prowadzonej działalności i jej efektów w kontekście możliwości skorzystania z tzw. ulgi IP Box. Na tej podstawie należy stwierdzić, że przedmiotem pytania nr 2 i 3 jest działalność szczegółowo przedstawiona i omówiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca prosi o uwzględnienie powyższego wyjaśnienia oraz rozpatrzenie wniosku w oparciu o treść pytań pierwotnie zadanych w tym wniosku uznając, iż zostały one zadane w sposób prawidłowy.

Dodatkowo doprecyzował Pan opis sytuacji faktycznej w uzupełnieniu wniosku z 4 grudnia 2022 r. (data wpływu 8 grudnia 2022 r.) odpowiadając na pytania zawarte w wezwaniu z 21 listopada 2022 r.:

Czy prowadził Pan albo prowadzi Pan odrębne prace rozwojowe dla celów wytworzenia i rozwijania każdego poszczególnego „oprogramowania komputerowego”, który jest efektem Pana pracy? – ponieważ w przesłanym uzupełnieniu nie udzielił Pan odpowiedzi na to pytanie (pytanie nr 7 z części I wezwania).

Odp. Tak.

Nadal nie wyjaśnił Pan zakupu jakich konkretnie usług programistycznych dotyczy Pana wniosek i czy koszty te zostały poniesione dla konkretnych prac rozwojowych. Ponadto, w uzupełnieniu wymienił Pan dodatkowo koszt usług chmurowych (hosting danych).

Wobec powyższego należy ponownie wskazać jakich konkretnie kosztów zakupu usług programistycznych dotyczy Pana wniosek? Kiedy poniósł Pan te koszty? Czy koszty te zostały poniesione dla potrzeb konkretnych prac rozwojowych”?

Należy także wyjaśnić do czego służą i jak wykorzystuje Pan usługi chmurowe (hosting danych) w prowadzonej przez Pana działalności, czy wskazane wydatki zostaną faktycznie poniesione na prowadzoną przez Pana działalność związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej? Należy wskazać przesłanki świadczące o bezpośrednim powiązaniu poszczególnych wydatków z prowadzoną działalnością, a w konsekwencji z wytworzeniem opisanego oprogramowania komputerowego.

Odp. Chodzi o koszty usług konsultacji programistycznych (nie dotyczące konkretnego programu komputerowego tworzonego przez Wnioskodawcę).

Takie koszty się nie pojawiły, mogą się one pojawić ewentualnie w przyszłości. Mogą one dotyczyć architektury aplikacji, doboru odpowiedniego modelu budowania aplikacji i narzędzi używanych w procesie jej tworzenia.

Konsultacje takie dotyczą całokształtu prowadzonych prac nad projektami. Mają one na celu poznanie i rozważenie innych podejść do tworzenia aplikacji w celu podniesienia jakości wytwarzanego oprogramowania.

Odnośnie usług chmurowych (hostingu danych) Wnioskodawca doprecyzowuje, że nie nabywał tego typu usług. Usługi chmurowe nabywane potencjalnie w przyszłości polegać będą na przechowywaniu informacji i danych na zewnętrznych serwerach, magazynowaniu ich oraz udostępnianiu ich treści. Wnioskodawca korzystać może z nich w każdym przyszłym projekcie dotyczącym prac nad tworzeniem, rozwojem, ulepszaniem programów komputerowych, w szczególności wykorzystanie tego typu usług chmurowych będzie służyło testowaniu projektowanych przez Wnioskodawcę programów komputerowych w środowisku innym niż lokalne.

Nadal nie wyjaśnił Pan jakiej konkretnie literatury branżowej oraz udziału w jakich konkretnie konferencjach branżowych dotyczy Pana wniosek.

Wobec powyższego należy ponownie wskazać o jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt dokształcania zawodowego, tj. wskazać jakiej konkretnie literatury branżowej oraz udziału w jakich konkretnie konferencjach branżowych dotyczy Pana wniosek.

Odp. Wnioskodawca wskazuje, że chodzi o literaturę branżową związaną z programowaniem komputerowym. Wnioskodawca w tym względzie poniósł następujący wydatek na zakup publikacji: (…) – zakup w celu lepszego zrozumienia zagadnień związanych z programowaniem, wiedza spożytkowana w czasie prac nad różnymi projektami dotyczącymi różnego oprogramowania komputerowego.

Odnośnie udziału w konferencjach branżowych Wnioskodawca wskazuje, że dotychczas jeszcze nie brał w nich udziału, lecz może to mieć miejsce w przyszłości. Mogą one mieć charakter podobny do konsultacji programistycznych. Ponadto, takie konferencje często organizowane są w przypadku wprowadzania np. nowych standardów w konkretnych językach programowania (podczas takich wydarzeń prezentowane mogą być nowe funkcje lub rozwiązania dostępne w takim języku programowania).

Nadal nie wyjaśnił Pan jakich konkretnie komponentów komputerowych, urządzeń peryferyjnych, materiałów użytkowych oraz sprzętu elektronicznego dotyczy Pana wniosek.

Wobec powyższego należy ponownie wskazać o jakich konkretnie wydatkach mowa jeśli wskazuje Pan, że ponosi koszt zakupu sprzętu komputerowego i elektronicznego, tj. wskazać jakich konkretnie komponentów komputerowych, urządzeń peryferyjnych, materiałów użytkowych oraz sprzętu elektronicznego dotyczy Pana wniosek.

Odp. Wnioskodawca wyjaśnia, że wniosek dotyczy następujących komponentów komputerowych, urządzeń peryferyjnych, materiałów użytkowych oraz sprzętu elektronicznego: mysz komputerowa, klawiatura, monitory, dyski zewnętrzny, stacje dokujące, komputery (laptopy, komputery stacjonarne), telefony komórkowe, tablety.

Pytania

1.Czy prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzanego, ulepszanego lub rozwijanego przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 Ustawy PIT?

2.Czy działalność podejmowana przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki oraz przyszłych kontrahentów, niebędących Zleceniodawcą, polegająca na tworzeniu, ulepszeniu lub rozwijaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

3.Czy działalność podejmowana przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy polegająca na rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

4.Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego z autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego tworzonego, ulepszanego lub rozwijanego w ramach Umowy zawartej ze Spółką oraz w ramach umów zawieranych z przyszłymi kontrahentami, niebędących Zleceniodawcą?

5.Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego z autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego będącego efektem rozwijania lub ulepszania już istniejącego programu komputerowego w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą (zdarzenie przyszłe)?

6.W odniesieniu do stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, które ze wskazanych w opisie wydatków ponoszonych lub planowanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 Ustawy PIT, powinny zostać uznane za koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy PIT, podlegające uwzględnieniu we wskaźniku nexus?

Pana stanowisko w sprawie

Ad. 1.

W ocenie Wnioskodawcy prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części wytwarzanego, ulepszanego lub rozwijanego przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 Ustawy PIT.

Ad. 2.

W ocenie Wnioskodawcy działalność podejmowana przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki oraz przyszłych kontrahentów niebędących Zleceniodawcą, polegająca na tworzeniu, ulepszeniu lub rozwijaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawiona w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 3.

W ocenie Wnioskodawcy działalność podejmowana przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy polegająca na rozwijaniu lub ulepszaniu programów komputerowych (oprogramowania) szczegółowo przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego, spełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 4.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach Umowy zawartej ze Spółką oraz w ramach umów zawieranych z przyszłymi kontrahentami niebędącymi Zleceniodawcą są przez niego spełnione. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do ww. dochodów uzyskanych w 2021 roku i w latach przyszłych z autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego tworzonego w ramach Umowy zawartej ze Spółką oraz w ramach umów zawieranych z przyszłymi kontrahentami niebędącymi Zleceniodawcą.

Ad. 5.

Zdaniem Wnioskodawcy, wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą będą przez niego spełnione. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy będzie on uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do ww. dochodu uzyskiwanego w latach przyszłych z tytułu przenoszenia autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego tworzonego w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą.

Ad. 6.

Zdaniem Wnioskodawcy wszystkie wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wydatki bezpośrednio dotyczą prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej i wobec tego powinny zostać uznane za koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 Ustawy PIT, podlegające uwzględnieniu we wskaźniku nexus.

UZASADNIENIE STANOWISKA WNIOSKODAWCY

Ad. 1.

Art. 30ca ust. 2 Ustawy PIT wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty tzw. ulgą IP Box. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT.

Przy czym, by można było mówić o „kwalifikowanym” prawie własności intelektualnej przepis ten wymaga również by spełnione zostały dwa kryteria:

  • prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, oraz
  • przedmiot ochrony jest wytworzony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Należy uznać, że oprogramowanie komputerowe lub jego część, stanowią przedmiot ochrony praw autorskich. Artykuł 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.

Jednocześnie, zarówno ustawy podatkowe, jak i ustawy pozapodatkowe, w szczególności ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, nie definiują pojęcia „autorskiego prawa do programu komputerowego”. Wśród przedstawicieli doktryny przyjmuje się, że programem komputerowym jest uporządkowany zestaw instrukcji (poleceń) skierowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonego rezultatu (por.: G. Jyż, Autorskoprawna ochrona programów komputerowych w Polsce, R.Pr. 1995, Nr 4, s. 39). Podobnie, zgodnie z Polską Normą PN-ISO/IEC 2382-1:1996-1.05.01, program komputerowy to jednostka syntaktyczna zgodna z zasadami konkretnego języka programowania, składająca się z deklaracji i instrukcji lub rozkazów potrzebnych do rozwiązania funkcji, zadania lub problemu (por.: M. Szmit, Wybrane zagadnienia sądowo-informatycznego, Warszawa 2014, s. 178).

Podobne, szerokie rozumienie programu komputerowego zaprezentował Minister Finansów w Objaśnieniach z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej IP Box (dalej: Objaśnienia) wskazując, że: „program komputerowy to w szczególności zestaw instrukcji przeznaczonych do wykonywania bezpośrednio lub pośrednio w komputerze czynności w celu osiągnięcia określonego rezultatu. A contrario, żaden wytwór nie jest programem komputerowym, jeżeli nie służy do wyrażania w sposób pośredni lub bezpośredni algorytmów lub logicznych relacji pomiędzy funkcjami, które mają zostać wykonane i fizycznymi możliwościami urządzeń używanych do digitalizacji. Przy czym pojęcie »komputer« nie powinno ograniczać się do PC, lecz powinno odnosić do wszystkich urządzeń, w których program komputerowy może być wykorzystywany w celu realizacji funkcji, do których został stworzony, a zatem i telefonów czy też tabletów lub innych urządzeń. Nie jest bowiem istotny nośnik programu komputerowego, lecz jego źródła (kod źródłowy i kod wynikowy) oraz funkcjonalność”.

Na tle przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz przy uwzględnieniu powyższych definicji, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedmiotem jego usług świadczonych na rzecz Spółki w ramach Umowy oraz na rzecz przyszłych kontrahentów, a także usług świadczonych na rzecz Zleceniodawcy jest tworzenie oprogramowania komputerowego [tj. wszelkich modułów i algorytmów będących zestawem instrukcji (poleceń) skierowanych do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania określonego rezultatu], które podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W przypadku gdy Wnioskodawca rozwija lub ulepsza już istniejące oprogramowanie, efekt świadczonych przez niego usług w postaci dodatkowego kodu (przekładającego się np. na nowe funkcjonalności, moduły danej aplikacji) stanowi odrębny program komputerowy, a jednocześnie odrębny przedmiot praw autorskich, podlegający analogicznej ochronie prawnej.

Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie przedmiot ochrony, tj. oprogramowanie komputerowe jest wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej (szczegółowe uzasadnienie uwzględniono w uzasadnieniu pytania nr 2 i 3 poniżej).

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy wytwarzane przez niego prawo autorskie do oprogramowania komputerowego (również w efekcie rozwinięcia lub ulepszenia już istniejącego oprogramowania) stanowi kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 Ustawy PIT, jako że podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a przedmiot jego ochrony jest wytwarzany, rozwijany lub ulepszany przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 2.

Zdaniem Wnioskodawcy, prace wykonywane przez Wnioskodawcę w ramach współpracy ze Spółką oraz przyszłej współpracy z innymi kontrahentami niebędącymi Zleceniodawcą, spełniają ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze brzmienie ww. przepisów należy stwierdzić, że warunkiem skorzystania z preferencji IP Box jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej, której efektem będzie wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie przez niego kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Stosownie do treści art. 5a ust. 38 ustawy o PIT przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca definiując w art. 5a ust. 39 i art. 5a ust. 40 ustawy o PIT termin badania naukowe oraz pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: UPSWN).

Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 5a ust. 39 w zw. z art. 4 ust. 2 UPSWN, rozumie się:

·badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

·badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 5a ust. 40 w zw. z art. 4 ust. 3 UPSWN, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Istotnych wskazówek interpretacyjnych odnośnie możliwości uznania działalności prowadzonej przez podatnika za działalność badawczo-rozwojową (czy też szerzej w zakresie możliwości skorzystania z preferencji IP Box) dostarczają Objaśnienia opublikowane przez Ministerstwo Finansów (zdefiniowane powyżej).

Zgodnie z treścią Objaśnień przesłanki, którymi należy kierować się dokonując oceny czy działalność podatnika ma badawczo-rozwojowy charakter, to:

1)twórczość,

2)systematyczność,

3)zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczość

Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś).

W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca jest dostawcą usług programistycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace programistyczne zlecane przez kontrahentów, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Efektem prac podejmowanych przez Wnioskodawcę jest stworzenie całkowicie nowego lub znacząco rozwiniętego/ulepszonego oprogramowania, które stanowi wytwór intelektu Wnioskodawcy i jest przejawem jego kreatywności.

Każde oprogramowanie tworzone, rozwijane lub ulepszane przez Wnioskodawcę jest „szyte na miarę”, czyli tworzone dla potrzeb konkretnego odbiorcy, zgodnie z jego indywidualnie zdefiniowanymi potrzebami. Rezultatem prac Wnioskodawcy jest wobec tego zawsze stworzenie produktu o unikatowym i oryginalnym charakterze, tj. nowych rozwiązań dotychczas nie występujących w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy lub w znaczącym stopniu odróżniających się od tych dotychczas stosowanych. Działalność podejmowana przez Wnioskodawcę ma zatem twórczy charakter.

Wnioskodawca wskazuje, że jego twórczą działalność odnosić należy nie do praktyki gospodarczej sensu largo, a do praktyki gospodarczej Wnioskodawcy, jak wskazano w Objaśnieniach.

W ocenie Wnioskodawcy tworzone przez niego autorskie oprogramowanie wpisuje się w powyższą definicję, a zatem stanowi przejaw działalności twórczej.

Systematyczność

Wnioskodawca prowadzi swoją działalność w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany (systematyczny). Zgodnie z przywołanym już słownikiem języka polskiego PWN, słowo „systematyczny” oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo „systematycznie” odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W odniesieniu do podejmowanych prac opisanych we wniosku Wnioskodawca każdorazowo podejmuje działania nakierowane na ustalenie niezbędnych zasobów i czasu, jak również określeniu konkretnych celów czy harmonogramu. Taka analiza przeprowadzana jest przed rozpoczęciem prac przed Wnioskodawcę, jednak nie zawsze jest utrwalana. Następnie – na podstawie opracowanego planu – Wnioskodawca wykonuje konkretny program komputerowy. W wyniku prowadzonych przez Wnioskodawcę prac, tworzone są nowe kody, algorytmy w określonych językach programowania. W ocenie Wnioskodawcy, stanowią one prawo własności intelektualnej, które to prawa Wnioskodawca przenosi na danego kontrahenta w ramach łączącej ich umowy. W przypadku gdy Wnioskodawca ulepsza/rozwija oprogramowanie komputerowe lub jego część czyni to na podstawie łączącej go z danym kontrahentem umowy, w ramach praw przysługujących temu kontrahentowi do danego oprogramowania. Zatem Wnioskodawca działa na zlecenie podmiotu będącego właścicielem oprogramowania.

W ocenie Wnioskodawcy, prowadzona przez niego działalność ma systematyczny charakter, ponieważ odbywa się w uporządkowany i metodyczny sposób, w ramach codziennie wykonywanej przez niego pracy.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W celu należytej interpretacji trzeciej z przesłanek uznania działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę za badawczo-rozwojową, należy w pierwszej kolejności odnieść się do punktu 25 oraz 40 Objaśnień, które wskazują, że:

„Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT (odpowiednio art. 5a pkt 38 ustawy o PIT) działalność badawczo-rozwojowa oznacza »działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań«. Użycie przez ustawodawcę spójnika »lub« wskazuje, iż w celu uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową wystarczy, aby podatnik prowadził badania naukowe lub alternatywnie, aby prowadził prace rozwojowe. Jednocześnie może prowadzić badania naukowe i prace rozwojowe. W każdej z tych trzech sytuacji spełniona zostanie definicja działalności badawczo-rozwojowej”.

„W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że »zwiększenie zasobów wiedzy« odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast »wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań« dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii)”.

Z przytoczonych wyżej fragmentów Objaśnień wynika zatem, że dla uznania, że Wnioskodawca prowadzi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o PIT, wystarczające jest prowadzenie przez Wnioskodawcę prac rozwojowych. Co więcej, zgodnie z treścią Objaśnień, prowadzenie przez podatnika prac rozwojowych spełnia przesłankę „wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Z kolei dla uznania, że Wnioskodawca prowadzi prace rozwojowe bez znaczenia pozostaje skala prowadzonej działalności gospodarczej, czy też jej forma organizacyjno-prawna, generowane obroty, bądź zakres wykorzystywanych w tym celu środków. Istotne znaczenie mają jedynie obiektywne cechy tej działalności wskazane w przywołanej wyżej definicji prac rozwojowych.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, nie ulega wątpliwości, że przedstawiona przez niego w stanie faktycznym i opisie zdarzenia przyszłego działalność związana z tworzeniem, rozwijaniem lub ulepszaniem oprogramowania w ramach współpracy ze Spółką oraz przyszłymi kontrahentami spełnia definicję prac rozwojowych.

Wnioskodawca bowiem nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną wiedzę (m.in. w obszarze informatyki, matematyki, logiki funkcjonowania oprogramowania), umiejętności posługiwania się określonymi narzędziami (języki programowania, biblioteki programistyczne) oraz doświadczenie zdobyte przy realizacji dotychczasowych projektów, celem projektowania i tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, tj. oprogramowania spełniającego indywidualnie zdefiniowane potrzeby konkretnego kontrahenta.

Wnioskodawca przy tym podkreśla, iż wskazane w stanie faktycznym i w opisie zdarzenia przyszłego prace podejmowane przez Wnioskodawcę w celu stworzenia oprogramowania, nie mają charakteru prac rutynowych, a zadania i problemy, przed którymi stawiany jest Wnioskodawca wymagają zawsze indywidualnego podejścia i praktycznego zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności.

Wnioskodawca zaznacza, że w przypadku gdy dane zlecenie dotyczyłoby stricte naprawy błędów konkretnego programu komputerowego, Wnioskodawca nie będzie stosował ulgi IP Box względem dochodów uzyskanych z tego tytułu, chyba że prace te doprowadzą do powstania nowego programu komputerowego, do którego Wnioskodawcy będą przysługiwały prawa autorskie, i które to prawa Wnioskodawca odpłatnie przeniesie na kontrahenta.

Ad. 3.

Argumentacja dotycząca prowadzenia przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej przedstawiona w uzasadnieniu pytania nr 2, znajduje odpowiednie zastosowanie również do uzasadnienia pytania nr 3.

Wnioskodawca wskazuje, że sposób świadczenia usług na rzecz Zleceniodawcy w zakresie prowadzenia prac rozwojowych będzie tożsamy ze sposobem ich świadczenia na rzecz Spółki oraz innych kontrahentów.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w ramach współpracy ze Zleceniodawcą:

·Wnioskodawca będzie wykonywał prace programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary jego działalności. Efektem prac podejmowanych przez Wnioskodawcę będzie stworzenie programu komputerowego, który następnie zostanie zintegrowany z już istniejącym oprogramowaniem Zleceniodawcy (zaimplementowany), co przyczyni się do jego rozwinięcia/ulepszenia. Stworzony przez Wnioskodawcę kod stanowiący odrębny program komputerowy stanowić będzie wytwór intelektu Wnioskodawcy i będzie przejawem jego kreatywności;

·Wnioskodawca każdorazowo będzie podejmował działania nakierowane na ustalenie niezbędnych zasobów i czasu, jak również określeniu konkretnych celów czy harmonogramu świadczonych usług. Taka analiza przeprowadzana będzie przed rozpoczęciem prac przez Wnioskodawcę, gdyż jest niezbędna w celu zidentyfikowania i wytypowania bądź wymyślenia konkretnych rozwiązań technicznych, które należy zastosować w ramach konkretnego zlecenia. Następnie – na podstawie opracowanego planu – Wnioskodawca będzie wykonywał konkretny program komputerowy;

·Wnioskodawca będzie nabywał, łączył, kształtował i wykorzystywał dostępną wiedzę (m.in. w obszarze informatyki, matematyki, logiki funkcjonowania oprogramowania), umiejętności posługiwania się określonymi narzędziami (języki programowania, biblioteki programistyczne) oraz doświadczenie zdobyte przy realizacji dotychczasowych projektów, celem projektowania i tworzenia zmienionych lub ulepszonych produktów, tj. oprogramowania spełniającego indywidualnie zdefiniowane potrzeby Zleceniodawcy.

Mając na uwadze powyższe oraz pozostałą argumentację przedstawioną w uzasadnieniu pytania nr 2, zdaniem Wnioskodawcy, również w ramach współpracy ze Zleceniodawcą będzie on prowadził działalność badawczo-rozwojową a konkretnie prace rozwojowe, jako że świadczone przez niego usługi będą spełniały 3 podstawowe kryteria, tj. będą miały twórczy charakter, będą prowadzone w sposób systematyczny oraz będą zmierzały do zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ad. 4.

W ocenie Wnioskodawcy spełnia on wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w ramach współpracy ze Spółką oraz z przyszłymi kontrahentami niebędącymi Zleceniodawcą.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 Ustawy PIT, podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania. Z kolei zgodnie z art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest między innymi autorskie prawo do programu komputerowego – podlegające ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, którego przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

W przypadku wytwarzania autorskiego prawa do programu komputerowego, warunkami determinującymi możliwość skorzystania z omawianej w złożonym wniosku preferencyjnej stawki opodatkowania, są w szczególności:

a)wymóg prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej,

b)wymóg objęcia ochroną prawną autorskich praw do wytworzonego programu komputerowego,

c)wymóg prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem autorskiego prawa do programu komputerowego,

d)wymóg przeniesienia praw autorskich do wytworzonego oprogramowania na podmiot trzeci,

e)wymóg prowadzenia odrębnej od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencji, o której mowa w art. 30cb Ustawy PIT.

Ad. a)

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca, posiadający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, prowadził i nadal prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Ad. b)

Na tle przedstawionego opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz przy uwzględnieniu uzasadnienia do pytania nr 1, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedmiotem jego usług świadczonych na rzecz Spółki oraz innych kontrahentów jest tworzenie oprogramowania komputerowego, które podlega ochronie prawnej w oparciu o przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ad. c)

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzi on działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z wytworzeniem autorskiego prawa do programu komputerowego (szczegółowe uzasadnienie uwzględniono w części dot. pytania nr 2 powyżej).

Ad. d)

Wnioskodawca odpłatnie przenosi całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanego oprogramowania komputerowego, a tym samym Wnioskodawca osiąga dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ad. e)

Wnioskodawca, zgodnie z art. 30cb Ustawy PIT, prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 na wyżej wymienione prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Ad. 5.

Argumentacja przedstawiona w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 4, znajduje odpowiednie zastosowanie w ramach uzasadnienia jego stanowiska w zakresie pytania nr 5.

Odnosząc się po kolei do wymogów zastosowania ulgi IP Box, przedstawionych w uzasadnieniu pytania nr 4, Wnioskodawca wskazuje co następuje:

Ad. a)

Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Wnioskodawca, posiadający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, prowadził i nadal prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Wnioskodawca będzie również prowadził tę działalność w trakcie współpracy ze Zleceniodawcą.

Ad. b)

Na tle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego oraz przy uwzględnieniu uzasadnienia do pytania nr 1, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przedmiotem jego usług świadczonych na rzecz Zleceniodawcy będzie tworzenie oprogramowania komputerowego, które następnie zostanie zintegrowane z istniejącym oprogramowaniem i stanowić będzie jego znaczące rozwinięcie lub ulepszenie. Oprogramowanie wykonane przez Wnioskodawcę będzie stanowić przedmiot odrębnych praw autorskich i będzie podlegało ochronie prawnej w oparciu o przepisy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Ad. c)

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzi on działalność badawczo-rozwojową bezpośrednio związaną z wytworzeniem autorskiego prawa do programu komputerowego (szczegółowe uzasadnienie uwzględniono w części dot. pytania nr 3 powyżej).

Ad. d)

Wnioskodawca będzie odpłatnie przenosić całość autorskich praw majątkowych do wytwarzanego oprogramowania komputerowego, a tym samym osiągnie dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Ad. e)

Wnioskodawca, zgodnie z art. 30cb Ustawy PIT, będzie prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 na wyżej wymienione prawo w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Ad. 6.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 i 5 Ustawy PIT wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b)*1,3/a+b+c+d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a.prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego,

c.nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego,

d.nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do powyższych kosztów nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Zważając na to, że działania Wnioskodawcy są zorientowane na działalność badawczo-rozwojową, której efektem jest wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie programu komputerowego, Wnioskodawca ponosi oraz będzie ponosił wydatki wskazane w treści wniosku, które jego zdaniem są bezpośrednio związane z ww. działalnością i pozostają z nią w funkcjonalnym związku.

Powyższe wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę są również kosztami w rozumieniu art. 22 Ustawy PIT i mają na celu osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów, tj. prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy ponoszone wydatki w zakresie w jakim są przeznaczane na wytworzenie oprogramowania, należy uznać za koszty prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności badawczo-rozwojowej, tj. koszty, które wymienione są pod literą „a” wskazanego powyżej wzoru.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest:

-nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wydatków na podróże służbowe i przewóz osób (w części dotyczącej wyjazdów i kontaktów z potencjalnymi klientami) za koszt do obliczenia wskaźnika nexus, o którym mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy,

-prawidłowe w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 i 619),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

W celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 updof).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w  jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w  tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od  istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i  organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i  właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy  do nowych zastosowań. Lokalizacja i  identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z  zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na  swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie  mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego opisu sprawy i jego uzupełnienia wynika, że prowadzi Pan działalność w  zakresie wytwarzania, rozwijania lub ulepszania programów komputerowych, które zgodnie z art. 1 ust. 1 w zw. z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowią utwór podlegający ochronie prawnej. W ramach umowy przenosi Pan na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje Pan wynagrodzenie. Wszelkie kody i algorytmy stworzone przez Pana w ramach dokonywania ulepszenia lub rozwinięcia istniejącego oprogramowania komputerowego, będą stanowiły samodzielny utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tj. program komputerowy, do którego prawa autorskie przeniesie Pan na rzecz Zleceniodawcy za odpowiednim wynagrodzeniem. Przedmiotowe ulepszenia stanowią w istocie moduły (odrębne programy komputerowe) stworzone w oparciu o nowy, odrębny kod źródłowy. Każdorazowym efektem prac wykonywanych przez Pana jest odrębny program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Zawsze przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tworzonego przez Pana oprogramowania komputerowego. Wytwarzanie, rozwijanie lub ulepszanie oprogramowania ma miejsce w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Pana działalności o charakterze twórczym, podejmowanej w sposób systematyczny (metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększania zasobów wiedzy lub wykorzystywania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność prowadzona przez Pana za każdym razem kończy się pozytywnym wynikiem, którym jest powstanie oprogramowania komputerowego, stanowiącego odrębny utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wynik tych prac, tj. oprogramowanie komputerowe ma ustaloną formę w postaci kodu źródłowego udostępnianego klientowi. Prawa autorskie do wyniku tych prac są następnie przenoszone na kontrahenta za wynagrodzeniem ustalonym w umowie. Wytwarzanie, rozwijanie i ulepszanie omawianego oprogramowania nie ma zatem charakteru działań rutynowych, ani okresowych zmian. Działalność prowadzona przez Pana obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Prowadzi Pan ww. działalność od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od dnia 10 maja 2021 r. Nie prowadzi Pan prac o innym charakterze niz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Pana działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż:

a)są podejmowane w sposób systematyczny,

b)mają charakter twórczy,

c)obejmują prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

d)podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, tworzenie, ulepszanie lub rozwijanie przez Pana programów komputerowych (oprogramowania) na rzecz Spółki oraz przyszłych kontrahentów, niebędących Zleceniodawcą, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Równiez rozwijanie lub ulepszanie programów komputerowych (oprogramowania) na rzecz Zleceniodawcy (zdarzenie przyszłe) stanowić będzie działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytań nr 2 i 3 jest prawidłowe.

Rozpatrując z kolei możliwość skorzystania przez Pana z tzw. ulgi Innovation Box, należy zauważyć, że przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym. Na podstawie art. 1 pkt 25 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2193), w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych dodano art. 30ca i art. 30cb.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

-podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Autorskie prawo do programu komputerowego objęte jest ochroną na mocy art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509).

Zgodnie z art. 74 ust. 2 powołanej ustawy:

ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

W związku z tym, że w Polsce oprogramowanie – definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Stosownie natomiast do ust. 4 art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3 / a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Artykuł 30ca ust. 6 tej ustawy stanowi:

w przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 przywołanej ustawy:

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W myśl art. 30ca ust. 8 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych:

do ustalenia dochodów (strat), o których mowa w ust. 7 pkt 3, przepisy art. 23o i art. 23p stosuje się odpowiednio.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Oznacza to, że IP Box, jest preferencją podatkową, z której można skorzystać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu rocznym.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

w przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Odrębna od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencja – zgodnie z art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek zapłaty podatku dochodowego według skali bądź stawki liniowej. Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

W ramach tych rozwiązań podatnik może opodatkować preferencyjną 5% stawką podatkową swoje dochody z praw własności intelektualnej. Warunkiem jest, aby:

·     podatnik był właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i

·     prawa te były chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub  międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

Prawa takie są zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Podatnik może również skorzystać z ulgi Innovation Box, jeśli zakupi kwalifikowane prawa własności intelektualnej, o których mowa powyżej, a następnie poniesie koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Do ulgi Innovation Box kwalifikuje się:

·dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

·dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również,

·dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży lub usługi określany na  zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest prowadzenie przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania jest wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy.

Stosowanie ulgi jest prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Z korzystaniem z ulgi wiążą się, szczególne obowiązki po stronie podatników – w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji, która pozwala na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnicy nieprowadzący ksiąg rachunkowych mogą spełnić wymóg dotyczący takiej ewidencji przez sporządzanie kumulatywnego, comiesięcznego zestawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki dotyczące projektu kwalifikowanego IP. Zestawienie powinno obejmować wydatki od początku działalności badawczo-rozwojowej prowadzącej do wytworzenia kwalifikowanego IP do końca danego miesiąca kalendarzowego. Zestawienie to powinno być sporządzane przez narastające ujęcie wydatków dotyczących poszczególnych zadań. Należy je sporządzać na podstawie zestawienia dokumentów, które potwierdzają poniesione wydatki.

Z informacji, które przedstawił Pan we wniosku wynika, że:

1.Wytwarza, rozwija lub ulepsza Pan programy komputerowe w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

2.Wytwarza, rozwija lub ulepsza Pan programy komputerowe w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

3.Wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Pana programy komputerowe są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zawsze przysługują Panu majątkowe prawa autorskie do tworzonego przez Pana oprogramowania.

4.Przenosi Pan na klienta za wynagrodzeniem całość autorskich praw majątkowych do wytworzonych, rozwijanych lub ulepszanych programów komputerowych.

5.Uzyskuje Pan dochód ze sprzedaży praw autorskich do programów komputerowych. W przyszłości może Pan osiągać również dochody z praw własności intelektualnej uwzględnionych w cenie sprzedaży produktu lub usługi.

6.Od 31 maja 2021 r. prowadzi Pan na odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w której wyodrębnia Pan każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Ewidencja taka prowadzona jest na bieżąco i będzie prowadzona również w latach przyszłych, w których Pan będzie wykazywał dochód z tytułu sprzedaży autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego.

W celu poprawnego zastosowania preferencji IP Box wobec autorskiego prawa do programu komputerowego należy nadać mu znaczenia funkcjonalne, celowościowe i rozszerzające, w zgodzie z najbardziej istotnym międzynarodowym kontekstem przepisów o IP Box, czyli Raportem OECD BEPS Plan Działania nr 5. Zgodnie z akapitem 34 tego Raportu, copyrighted software, nie tylko program komputerowy chroniony prawem autorskim, ale szerzej oprogramowanie chronione prawem autorskim, może zawierać się w katalogu kwalifikowanych IP jako aktywo funkcjonalnie ekwiwalentne do patentu. OECD wskazuje, że oprogramowanie chronione prawem autorskim dzieli podstawowe cechy patentów, ponieważ jest nowatorskie, nieoczywiste i użyteczne, a zatem zasadniczo wynika z prowadzenia innowacyjnej działalności badawczo-rozwojowej, której prowadzenie powinny stymulować przepisy o IP Box. OECD stwierdza także, że nie wszystkie jurysdykcje zapewniają ochronę patentową oprogramowania i dlatego wielu podatników, którzy wytwarzają oprogramowanie, musi posiadać prawa autorskie, zamiast polegać na ochronie patentowej. Włączenie oprogramowania chronionego prawem autorskim do definicji funkcjonalnie równoważnych kwalifikowanych IP zapewnia również, że różne traktowanie oprogramowania na mocy prawa patentowego różnych jurysdykcji nie ma wpływu na to, czy dochody z oprogramowania mogą korzystać z różnych regulacji IP Box.

Prawo autorskie do oprogramowania komputerowego lub jego części, wytwarzanego, ulepszanego lub rozwijanego przez Pana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jest Pan uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego z autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego tworzonego, ulepszanego lub rozwijanego w ramach Umowy zawartej ze Spółką oraz w ramach umów zawieranych z przyszłymi kontrahentami, niebędącymi Zleceniodawcą.

Będzie Pan też uprawniony do zastosowania stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu uzyskiwanego z autorskich praw majątkowych do oprogramowania komputerowego będącego efektem rozwijania lub ulepszania programu komputerowego w ramach umowy zawartej ze Zleceniodawcą (zdarzenie przyszłe).

Z ulgi tej może Pan skorzystać w zeznaniu rocznym za okres od 31 maja 2021 r. Jeśli Pana sytuacja i obowiązujące prawo nie zmienią się, będzie Pan mógł skorzystać z omawianej preferencji także w zeznaniach za kolejne lata podatkowe.

W konsekwencji, Pana stanowisko w zakresie pytań nr 1, 4 i 5 jest prawidłowe.

Wątpliwość Pana budzi również kwestia uznania wskazanych we wniosku wydatków za koszty do obliczenia wskaźnika nexus.

Jak wskazuje Pan, w ramach prowadzonej działalności ponosi/będzie ponosił Pan koszty na:

·     wyposażenie do biura (biurko, krzesła, artykuły biurowe, w tym tusz do drukarki i papier);

·     zakup usług programistycznych i licencji na oprogramowanie komputerowe jak również kursów i szkoleń [konsultacje programistyczne i licencje na oprogramowanie komputerowe, jak również kursy i szkolenia, tj. specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w pracach nad programami komputerowymi, usługi chmurowe (hosting danych), kursy i szkolenia związane z tworzeniem oprogramowania komputerowego];

·     usługi księgowe;

·     dokształcanie zawodowe [literatura branżowa (…), koszty udziału w konferencjach branżowych (mające charakter podobny do konsultacji programistycznych, ponadto dotyczące nowych standardów w konkretnych językach programowania)];

·     podróże służbowe i przewóz osób (koszty dojazdów, biletów lotniczych, na pociąg, komunikację miejską oraz noclegów);

·     zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego [laptopy, komputery stacjonarne, komponenty komputerowe, urządzenia peryferyjne, materiały użytkowe (mysz komputerowa, klawiatura, monitory, dyski zewnętrzne, stacje dokujące) i sprzęt elektroniczny (telefony komórkowe, tablety);

·     usługi telekomunikacyjne (doładowanie konta w telefonie/abonament, opłaty z tytułu użytkowania sieci Internet);

·     usługi doradcze.

Istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

·wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

·kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz

·dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym powinien Pan również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Zgodnie z art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione faktycznie przez podatnika, uwzględniane pod literą „a” we wzorze na wyliczenie wskaźnika, przez który przemnażany jest dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągnięty w roku podatkowym, to koszty związane z prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a nie koszty działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 26e ww. ustawy, zawężone do tzw. kosztów kwalifikowanych.

Wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat.

Wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustali Pan jako iloczyn:

·dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

·wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% zobowiązany jest Pan do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

·dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz

·wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

W związku z powyższym może Pan następujące koszty:

·     wyposażenie do biura (biurko, krzesła, artykuły biurowe, w tym tusz do drukarki i papier);

·     zakup usług programistycznych i licencji na oprogramowanie komputerowe jak również kursów i szkoleń [konsultacje programistyczne i licencje na oprogramowanie komputerowe, jak również kursy i szkolenia, tj. specjalistyczne oprogramowanie wykorzystywane w pracach nad programami komputerowymi, usługi chmurowe (hosting danych), kursy i szkolenia związane z tworzeniem oprogramowania komputerowego];

·     usługi księgowe;

·     dokształcanie zawodowe [literatura branżowa (…), koszty udziału w konferencjach branżowych (mające charakter podobny do konsultacji programistycznych, ponadto dotyczące nowych standardów w konkretnych językach programowania)];

·     podróże służbowe i przewóz osób [koszty dojazdów, biletów lotniczych, na pociąg, komunikację miejską oraz noclegów (w części dotyczącej zapewnienia zakwaterowania (przewozu) związanego z dokształcaniem i zdobywaniem nowej wiedzy, czy podczas wyjazdów i kontaktów ze Spółką];

·     zakup sprzętu komputerowego i elektronicznego [laptopy, komputery stacjonarne, komponenty komputerowe, urządzenia peryferyjne, materiały użytkowe (mysz komputerowa, klawiatura, monitory, dyski zewnętrzne, stacje dokujące) i sprzęt elektroniczny (telefony komórkowe, tablety);

·     usługi telekomunikacyjne (doładowanie konta w telefonie/abonament, opłaty z tytułu użytkowania sieci Internet);

·     usługi doradcze.

ująć we wskaźniku nexus, jako koszty bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, związaną z tworzeniem praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 4 w zw. z art. 30ca ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast wydatku poniesionego na podróże służbowe i przewóz osób (w części dotyczącej wyjazdów i kontaktów z potencjalnymi klientami) – nie można uznać za wydatek związany z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem programów komputerowych, gdyż nie ma tu okoliczności wskazujących na jego bezpośredni związek z wytworzeniem IP. Wskazał Pan bowiem, że koszty te związane są z potencjalnymi klientami, a zatem z potencjalnym przyszłym przychodem, niepewnym, zbyt odległym i warunkowym. Koszty te nie mają zatem bezpośredniego wpływu na wytworzenie, rozwinięcie, ulepszenie kwalifikowanego IP, w konsekwencji nie mogą zawierać się we wskaźniku nexus.

Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie pytania nr 6 jest nieprawidłowe w części dotyczącej uznania wydatków na podróże służbowe i przewóz osób (w części dotyczącej wyjazdów i kontaktów z potencjalnymi klientami) oraz prawidłowe w pozostałej części.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

-zaistniałych stanów faktycznych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzeń przyszłych przedstawionych przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste stany faktyczne/zdarzenia przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będą z opisem stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych podanych przez Pana w złożonym wniosku.

W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Zaznaczyć należy, że niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych przedstawionych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez Pana. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Ponadto zaznaczamy, że okoliczność wykazania wartości wynagrodzenia za przeniesienie prawa własności intelektualnej w umowie lub fakturze nie podlega ocenie w drodze interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00