Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 4 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.591.2022.3.KK

- Czy wydzielany ze Spółki zespół składników majątkowych należący do Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT i czy w związku z tym podział przez wydzielenie ze Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH polegający na wydzieleniu składników majątkowych stanowiących Pion Wynajmu Nieruchomości i przeniesienie tej działalności do Spółki nowo zawiązanej, będzie neutralny podatkowo dla Spółki, tj. czy nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 września 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  - Czy wydzielany ze Spółki zespół składników majątkowych należący do Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT i czy w związku z tym podział przez wydzielenie ze Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH polegający na wydzieleniu składników majątkowych stanowiących Pion Wynajmu Nieruchomości i przeniesienie tej działalności do Spółki nowo zawiązanej, będzie neutralny podatkowo dla Spółki, tj. czy nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?  (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Uzupełnili go Państwo pismem z 8 grudnia 2022 r. (data wpływu 9 grudnia 2022 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 17 listopada 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca działa na rynku poligraficznym od xxx r. Spółka prowadzi działalność produkcyjną, w głównej mierze specjalizuje się w druku etykiet, współpracując z wieloma znanymi polskimi oraz zagranicznymi firmami i koncernami.

W ofercie Spółki znajduje się produkcja etykiet obejmująca:

1.druk offsetowy,

2.druk fleksograficzny.

Spółka została wpisana do rejestru przedsiębiorców KRS w 2014 roku w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej.

Zgodnie z obecną strukturą udziałową Spółki, udziały Spółki znajdują się w posiadaniu czterech wspólników (wyłącznie osób fizycznych, dalej również jako: Wspólnicy). Udziały w Spółce nie zostały nabyte lub objęte przez żadnego ze wspólników w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.

Spółka posiada w dyspozycji dwie nieruchomości. Pierwsza nieruchomość jest własnością Wnioskodawcy, na której został wybudowany zakład produkcyjny i tam aktualnie prowadzona jest działalność operacyjna (dalej jako: „Nieruchomość 1”). Nieruchomość 1 znajduje się w specjalnej strefie ekonomicznej (dalej jako: „SSE”). Z drugiej nieruchomości (dalej jako: „Nieruchomość 2”) Spółka korzysta na podstawie umowy dzierżawy zawartej z jednym ze wspólników, który jest jej właścicielem. Przed przekształceniem jednoosobowej działalności w Spółkę, Nieruchomość 2 pozostawała w majątku prywatnym przedsiębiorcy. Na Nieruchomości 2 został wzniesiony budynek („Nakłady”), w którym przedsiębiorca prowadził działalność. Po dokonaniu przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Spółkę, Nakłady poniesione przez przedsiębiorcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zostały przeniesione na Spółkę przekształconą. Nieruchomość 2 nadal pozostaje własnością wspólnika w jego majątku prywatnym.

W roku 2018 Spółka zakończyła prowadzenie działalności operacyjnej na Nieruchomości 2 i przeniosła tę działalność na Nieruchomość 1. Aktualnie, Nieruchomość 2 jest wynajmowana przez Spółkę podmiotowi trzeciemu, który prowadzi tam działalność magazynową. Z kolei, Nieruchomość 2 nadal jest przedmiotem umowy dzierżawy pomiędzy Spółką a wspólnikiem.

Spółka prowadzi podstawową działalność operacyjną w SSE, natomiast wydzielana Nieruchomość 2 znajduje się poza tą strefą. W związku z powyższym, w stosunku do Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2 obowiązują odmienne zasady opodatkowania skutkujące wyodrębnieniem i odmiennym sposobem ewidencjonowania oraz wykazywania przychodów oraz kosztów bilansowych oraz podatkowych.

Spółka wyodrębniła składniki majątkowe związane z Nakładami oraz prowadzoną działalnością operacyjną w zakresie najmu Nieruchomości 2. Wspólnicy Spółki planują podzielić Spółkę i wydzielić z niej majątek związany z działalnością w zakresie najmu Nieruchomości 2 i przenieść ten majątek na nowo zawiązaną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka nowo zawiązana”). W wyniku podziału przez wydzielenie, zostaną przypisane prawa i obowiązki związane z Nieruchomością 2, w szczególności Nakłady, samochody będące własnością Spółki oraz pozostałe składniki majątkowe związane z tym obszarem działalności.

Wyodrębnienie organizacyjne Pionu Wynajmu Nieruchomości 2 w ramach Spółki

Wyodrębnienie organizacyjne działalności w zakresie wynajmu Nieruchomości 2 znajduje swoje odzwierciedlenie w strukturze organizacyjnej Spółki. W ramach działalności operacyjnej prowadzonej przez Spółkę na podstawie stosownego regulaminu zostały wyodrębnione dwie podstawowe jednostki organizacyjne:

1.Pion Produkcji (wraz z pionem marketingu i sprzedaży wspierający promocję i sprzedaż produktów wytwarzanych w ramach produkcji),

2.Pion Wynajmu Nieruchomości.

Wyodrębnienie Pionu Produkcji oraz Pionu Wynajmu Nieruchomości prowadzi do powstania osobnych jednostek organizacyjnych w ramach Spółki. Przedmiotowe jednostki organizacyjne, w ramach Spółki, zachowują pełną odrębność pod względem organizacyjnym, majątkowym, finansowym oraz funkcjonalnym. Każdy z przedstawionych pionów jest w posiadaniu zespołów składników majątkowych przeznaczonych do realizacji własnych zadań, tj. zadań, za które odpowiedzialny jest wyłącznie dany pion.

Ponadto, w ramach Spółki występują także pion finansowo-kadrowy, sekretariat i recepcja, które skupiają funkcje administracyjno-zarządzające, w tym m.in. księgowość i finanse, kadry i płace, kontroling finansowy, IT, kontrolę i ocenę ryzyka.

W ramach poszczególnych, opisanych powyżej, pionów istnieje, co do zasady, hierarchiczna struktura podległości służbowej oraz zasady zwierzchnictwa pomiędzy pracownikami. W strukturze organizacyjnej Spółki osoba pełniąca w Pionie Produkcji funkcję dyrektora pełni również funkcję kierownika do spraw obsługi wynajmu w Pionie Wynajmu Nieruchomości 2 („Pracownik”). Ze względu na mniejszy zakres obowiązków w Pionie Wynajmu Nieruchomości 2, etat Pracownika jest podzielony w odpowiedniej proporcji do zakresu obowiązków związanych z poszczególnymi stanowiskami. Tym samym, Pracownik wykonuje swoje obowiązki jako kierownik do spraw wynajmu w Pionie Wynajmu Nieruchomości 2 na 1/8 etatu, a pozostałą jego część przeznacza na wykonywanie swoich obowiązków w Pionie Produkcji. Taki podział etatu Pracownika wynika z zakresu obowiązków związanych z każdym ze stanowisk w Spółce.

Wynagrodzenie i składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne Pracownika są dzielone proporcjonalnie do wielkości jego etatu i przypisywane odpowiednio do kosztów danego pionu.

Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej obejmującej zarówno czynności produkcyjne, jak i najem Nieruchomości 2, Spółka przyjęła ogólnie procedury, co do zasady, właściwe dla wszystkich pracowników Spółki oraz wszelkich podejmowanych działań. Niemniej, zgodnie z polityką prowadzenia działalności, Spółka stosuje również odrębne procedury/instrukcje, które są właściwe jedynie dla poszczególnych pionów w związku ze specyfiką prowadzonych działań, inne niż procedury i regulaminy pracownicze.

Wyodrębnienie finansowe Pionu Wynajmu Nieruchomości 2 w ramach Spółki

Spółka ma możliwość zidentyfikowania i alokacji głównych kategorii przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań związanych z działalnością operacyjną oraz obejmującą wynajem Nieruchomości 2. Rachunkowość zarządcza prowadzona przez Spółkę dzieloną pozwala na monitorowanie rezultatów finansowych osiąganych przy prowadzeniu działalności operacyjnej i obejmującej wynajem Nieruchomości 2 (na poziomie aktywów trwałych, należności, zobowiązań, rezerw oraz rachunku zysków i strat).

Dodatkowo, Spółka przyjęła adekwatne klucze alokacyjne umożliwiające dokonanie właściwej alokacji kosztów oraz przychodów nieprzypisanych bezpośrednio do poszczególnych pionów Spółki.

W związku z dokonaniem podziału, Spółka nowo zawiązana otworzy rachunki bankowe, z których będą regulowane zobowiązania oraz na które będą wpływały należności handlowe związane z działalnością wynajmu Nieruchomości 2 po przeprowadzeniu podziału Spółki.

Działalność Pionu Wynajmu Nieruchomości 2 jako niezależnego przedsiębiorstwa

Po dokonaniu planowanego podziału, Spółka nowo zawiązana będzie posiadała pełną zdolność do samodzielnego prowadzenia działalności w zakresie wynajmu Nieruchomości 2 w analogicznym zakresie, w jakim prowadzi ją dotychczas Spółka. Spółka nowo zawiązana będzie posiadała w tym celu odpowiednie zasoby i kompetencje (tj. m.in. pracownika, składniki materialne) niezbędne do samodzielnej realizacji funkcji i zachowania ciągłości w obszarze wynajmu Nieruchomości 2.

Mając na uwadze powyższe, po dokonaniu podziału, Spółka nowo zawiązana będzie prowadzić w sposób płynny, niezależny i samodzielny działalność w obszarze wynajmu Nieruchomości 2. Jednocześnie, przeprowadzenie podziału przez wydzielenie nie zakłóci dalszej działalności Spółki w obszarze poligrafii. Działalność w tym zakresie nadal zostanie przypisana Spółce i będzie mogła być kontynuowana przy zachowaniu odrębności organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej. Należy zwrócić uwagę, iż również przed przyjęciem regulaminu organizacyjnego w zakresie formalnego wydzielenia Pionów Produkcji i Wynajmu Nieruchomości, poszczególne obszary działalności Spółki były faktycznie wyodrębnione w strukturze Spółki.

Planowana reorganizacja

Mając na uwadze wdrożenie nowej strategii biznesowej obecnie Spółka rozważa dokonanie prawnego podziału zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych (dalej: KSH) poprzez przeniesienie części majątku Spółki obejmującej zorganizowaną część przedsiębiorstwa (Pionu Wynajmu Nieruchomości) na Spółkę nowo zawiązaną (tzw. podział przez wydzielenie). Celem reorganizacji jest oddzielenie (odseparowanie) w pierwszej kolejności działalności obejmującej wynajem Nieruchomości 2 od pozostałej działalności Spółki.

Docelowo każdy z obszarów działalności powinien działać w ramach osobnej spółki, co w pierwszej kolejności zapewni bardziej efektywne zarządzanie poszczególnymi obszarami działalności oraz pozwoli ograniczyć ryzyko prowadzonej działalności. Przeprowadzenie podziału Spółki pozwoli na wprowadzenie odmiennych form zarządzania oraz umożliwi dalszy rozwój działalności w obszarze wynajmu Nieruchomości 2 oraz zwiększenie efektywności prowadzonej działalności gospodarczej w obu obszarach. Nie jest wykluczone, iż w niedalekiej przyszłości Spółka pozyska zewnętrznego inwestora, który będzie zainteresowany nabyciem udziałów w Spółce, jednakże prowadzącej działalność wyłączenie w zakresie produkcji etykiet. Z tego też powodu planowany jest podział przez wydzielenie Pionu Wynajmu Nieruchomości ze Spółki.

Przeniesienie majątku związanego z działalnością wynajmu Nieruchomości 2 przez Spółkę na Spółkę nowo zawiązaną odbędzie się przez przeniesienie części majątku Spółki dzielonej w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Pionu Wynajmu Nieruchomości) na Spółkę nowo zawiązaną w zamian za udziały Spółki nowo zawiązanej, które zostaną wydane dotychczasowym wspólnikom Spółki dzielonej. Podmiotami uprawnionymi do objęcia udziałów w Spółce nowo zawiązanej będą wspólnicy Spółki dzielonej (dalej: „Wspólnicy”). Przyjęta przez wspólników dla celów podatkowych wartość udziałów przez spółkę nowo zawiązaną nie będzie wyższa niż wartość udziałów w spółce dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.

Opis składników majątkowych Spółki, które będą przedmiotem wydzielenia do zawiązanej Spółki

Przedmiotem przeniesienia do Spółki nowo zawiązanej będzie zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczony do prowadzenia działalności wynajmu Nieruchomości 2 (Pion Wynajmu Nieruchomości). W ramach podziału przez wydzielenie planowane jest, aby następujące składniki majątkowe Spółki zostały przeniesione na nowo zawiązaną spółkę:

  - rzeczowe aktywa trwałe niezbędne do świadczenia usług najmu Nieruchomości 2 (m.in. środki trwałe, samochody, itp.);

  - prawa i obowiązki wynikające z umowy najmu Nieruchomości 2 zawartej z podmiotem trzecimi

  - należności krótkoterminowe;

  - krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe;

  - prawa i obowiązki wynikające z istniejącego stosunku pracy Pracownika w części przypadającej na wykonywanie obowiązków związanych z działalnością Pionu Wynajmu Nieruchomości;

  - dokumenty związane z prowadzeniem działalności Pionu Wynajmu Nieruchomości, w tym, w szczególności, instrukcje i procedury techniczne, procedury BHP, certyfikaty ISO etc.;

  - dokumentacja biznesowa oraz ewidencje księgowe w formie elektronicznej, które dotyczą wyłącznie działalności Pionu Wynajmu Nieruchomości. Oryginały przedmiotowych dokumentów pozostaną w Spółce:

  - zobowiązania handlowe dające się przyporządkować do działalności w ramach Pionu Wynajmu Nieruchomości istniejące na dzień podziału!

  - rezerwy związane z działalnością Pionu Wynajmu Nieruchomości (zostaną odtworzone w księgach Spółki nowo zawiązanej):

  - zobowiązania długoterminowe i krótkoterminowe;

  - wszystkie umowy dotyczące świadczenia usług związane z działalnością Pionu Wynajmu Nieruchomości oraz zlecenia w powyższym zakresie, w tym te, do których nie zawarto pisemnej umowy;

  - umowy na zakup towarów i usług związane z działalnością w Pionu Wynajmu Nieruchomości.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, która zostanie przeniesiona na Spółkę nowo zawiązaną w związku z wydzieleniem, nie wejdą:

  - składniki majątkowe związane z Pionem Produkcji oraz pozostałymi komórkami organizacyjnymi, umowy i pracownicy zapewniający funkcjonowanie i wsparcie w obszarach zasobów ludzkich (HR), księgowym (po przeprowadzeniu podziału wsparcie komórek organizacyjnych wchodzących w skład Pionu Wynajmu Nieruchomości będą świadczone bądź to przez pracowników, którzy zostaną bezpośrednio zatrudnieni przez Spółkę nowo zawiązaną albo przez podmioty zewnętrzne od pierwszego dnia po dokonaniu podziału przez wydzielenie; nie jest wykluczone, iż Spółka nowo zawiązana, która przejmie Pion Wynajmu Nieruchomości nie będzie korzystała z usług Spółki po dokonaniu podziału na komercyjnych zasadach);

  - zobowiązania inne niż bezpośrednio związane z działalnością Pionu Wynajmu Nieruchomości składniki majątkowe i związane z działalnością innych Pionów funkcjonujących w ramach Spółki

Fakt wydzielenia zespołu składników związanych z działalnością wynajmu Nieruchomości 2, przenoszonych w ramach wydzielenia, nie wpłynie na możliwość kontynuowania podstawowej działalności poligraficznej przez Spółkę po przeprowadzeniu podziału. Pozostające w Spółce zespoły składników majątkowych będą pozwalały na samodzielne i niezależne funkcjonowanie dotychczasowego przedsiębiorstwa Spółki. Po podziale Spółka nadal będzie mogła prowadzić działalność w ramach obszaru poligraficznego przy wykorzystaniu pozostających składników, w tym w szczególności:

- rzeczowych aktywów trwałych (m.in. urządzenia i sprzęt IT, środki transportu, telefony, wyposażenie biur);

- wartości niematerialnych i prawnych (m.in. licencje i oprogramowanie komputerowe związane z prowadzoną działalnością);

- pracowników (pracownicy związani z Pionem Produkcji);

- danych dotyczących klientów, w tym list klientów!

- ksiąg i dokumentów związanych z działalnością inną niż dotyczącą Pionu Wynajmu Nieruchomości.

W Spółce zostaną także należności i zobowiązania związane z pozostającymi w Spółce Pionem Produkcji oraz pozostałymi pionami i komórkami organizacyjnymi.

W uzupełnieniu wniosku z 8 grudnia 2022 r., w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, wskazali Państwo m. in., że:

 1. Spółka podlega a Nowa Spółka będzie podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski w podatku dochodowym od osób prawnych (z uwagi na posiadanie siedziby oraz miejsca zarządu w Polsce).

 2. Planowany podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym lub jednym z głównych celów nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

 3. Wspólnicy, o którym mowa we wniosku z dn. 14 września 2022 r. podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

 4. W związku z dokonanym podziałem Spółki przez wydzielenie, Wspólnicy nie otrzymają dopłat w gotówce.

Pytanie

Czy wydzielany ze Spółki zespół składników majątkowych należący do Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT i czy w związku z tym podział przez wydzielenie ze Spółki w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH polegający na wydzieleniu składników majątkowych stanowiących Pion Wynajmu Nieruchomości i przeniesienie tej działalności do Spółki nowo zawiązanej, będzie neutralny podatkowo dla Spółki, tj. czy nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki:

Zespół składników majątkowych należący do Spółki przenoszony do Spółki nowo zawiązanej oraz zespół składników majątkowych pozostający w Spółce będą w opinii Spółki stanowiły zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy CIT. W związku z tym podział przez wydzielenie Spółki polegający na wydzieleniu składników majątkowych wchodzących do Spółki i przeniesienie tej działalności do Spółki nowo zawiązanej, będzie neutralny podatkowo dla Spółki, tj. nie spowoduje powstania po stronie Spółki przychodu podatkowego, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Spełnienie przesłanek zorganizowanej części przedsiębiorstwa dla zespołu składników majątkowych wydzielanych ze Spółki i pozostających w Spółce

W opinii Wnioskodawcy, aby móc określić skutki podatkowe na gruncie ustawy CIT, PIT i VAT planowanej operacji podziału przez wydzielenie konieczne jest w pierwszej kolejności zweryfikowanie, czy majątek pozostający w Spółce jak i majątek wydzielany do Spółki nowo zawiązanej będą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zgodnie z definicją zawartą w przepisie art. 4a pkt 4 ustawy CIT oraz przepisie art. 5a pkt 4 ustawy PIT, zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) jest to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Ponadto zgodnie z przepisem art. 2 pkt 27e ustawy VAT pod pojęciem ZCP rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zatem na gruncie ustawy CIT, ustawy PIT i ustawy VAT mamy do czynienia z ZCP, jeśli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

- istnieją wystarczające zasoby ludzkie, umożliwiające prowadzenie działalności w ramach obszaru poligrafii i wynajmu nieruchomości w sposób samodzielny i niezależny,

- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące wyżej wymienione zadania gospodarcze.

W związku z tym, że ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób spełnienie powyższych przesłanek powinno być weryfikowane, konieczne jest odniesienie się do każdej z tych przesłanek osobno. W dotychczasowych poglądach organów podatkowych wielokrotnie zostało podkreślone, że ZCP nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których można prowadzić odrębną działalność, lecz pewnym zorganizowanym zespołem tych składników. Podstawowym wymogiem jest zatem to, aby ZCP stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 sierpnia 2019 r., (sygn. 0111-KDIB2-3.4010.170.2019.4.APA), wskazał, że: "Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość)."

Podobnie uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 8 lutego 2017 r. (sygn. 1 SA/Go 6/17): "Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza. Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp.

Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności "widocznym z zewnątrz". Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.j które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalne niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Tę ostatnią przesłankę rozumie się zazwyczaj jako potencjalną zdolność (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielnego podmiotu gospodarczego i to jeszcze w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Winno ono mieć również zdolność zaistnienia jako niezależne przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2016 r. poz. 380 z późn. zm.)”.

Biorąc pod uwagę opisany przyszły stan faktyczny oraz poniższe szczegółowe uzasadnienie stanowiska, zdaniem Wnioskodawcy poszczególne zakresy działalności w Spółce (Pion Produkcji i Pion Wynajmu Nieruchomości) będą na dzień dokonania podziału stanowiły zespoły składników majątkowych wyodrębnionych funkcjonalnie, organizacyjnie i finansowo w ramach Spółki dzielonej i w konsekwencji będą mogły stanowić dwa niezależne, samodzielnie działające przedsiębiorstwa, zdolne do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu i tym samym na moment podziału będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy CIT. Na poparcie powyższego stwierdzenia poniżej Wnioskodawca prezentuje następujące argumenty:

Wyodrębnienie funkcjonalne

W zakresie wyodrębnienia funkcjonalnego dla uznania danego zespołu składników za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, składniki te muszą pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należy je traktować jako zorganizowany, autonomiczny zespół składników powiązanych funkcjonalnie, nie zaś zespół przypadkowych elementów, których jedyną cechą jest własność jednego podmiotu. Dodatkowo, zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca te składniki musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, poprzez którą możliwe jest prowadzenie działań gospodarczych, którym służy ona w strukturze przedsiębiorstwa.

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 16.03.2021 r. (sygn. II FSK 1311/18) stwierdził, że - „(...) owo funkcjonalne wyodrębnienie polegające na potencjalnej zdolności do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych, powinno istnieć już u zbywcy - czyli w istniejącym przedsiębiorstwie (tu Spółki wnoszącej aport), a także powinno być także możliwe kontynuowanie samodzielnej realizacji tych zadań przez ten wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych także w formule niezależnego przedsiębiorstwa. Innymi słowy, tak jak wskazuje organ podatkowy, z funkcjonalnym wyodrębnieniem danej jednostki mamy do czynienia, gdy jest ona w stanie przejąć określone zadania gospodarcze oraz samodzielnie funkcjonować na rynku, a więc posiadać zdolność do niezależnego działania gospodarczego jako samodzielny podmiot gospodarczy.”

W tym kontekście wskazać należy, że zorganizowana działalność poligraficzna i wynajem Nieruchomości 2 funkcjonujących w ramach Spółki dzielonej jest prowadzona w oparciu o składniki materialne i niematerialne niezbędne do realizacji tego rodzaju działalności, co zostało szczegółowo opisane dla obu rodzajów działalności w opisie zdarzenia przyszłego. Po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie całość zadań gospodarczych w zakresie wynajmu Nieruchomości 2 będzie prowadzona przez Spółkę nowo zawiązaną w oparciu o wspomniane składniki materialne i niematerialne, natomiast całość działań gospodarczych w zakresie działalności poligraficznej wykonywana będzie przez Spółkę, również w oparciu o pozostałe w niej, opisane powyżej składniki materialne i niematerialne.

W ocenie Wnioskodawcy, pomiędzy składnikami majątkowymi, które mają zostać wydzielone do Spółki nowo zawiązanej, a także pomiędzy składnikami pozostającymi w Spółce istnieje wyraźny związek funkcjonalny.

Poszczególne obszary biznesowe w ramach Spółki są spójne funkcjonalnie ze względu na fakt, że zespoły składników majątkowych przypisanych do obu obszarów działalności, wykorzystywane przez zespoły pracowników realizujących zadania przypisane tym obszarom, stanowią w ramach Spółki dzielonej spójną funkcjonalnie całość i są w stanie samodzielnie realizować swoje zadania oraz prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Działalność każdego z obszarów nie jest więc jedynie sumą składników, lecz zorganizowaną jednostką przeznaczoną do realizacji określonych zadań. Co więcej, również po podziale Spółki poszczególne obszary biznesowe pozostające w Spółce zachowają przymiot funkcjonalnego zorganizowania pozwalający im na samodzielne realizowanie działań jako niezależne przedsiębiorstwo. Zgodnie bowiem z założeniami podziału Spółki, w Spółce pozostanie w szczególności personel osobowy, składniki rzeczowe majątku, wartości niematerialne i prawne, zobowiązania związane z działalnością poligraficzną, natomiast do Spółki nowo zawiązanej przejdą jak wskazano, m.in. Pracownik, składniki rzeczowe majątku, należności, zobowiązania oraz umowy związane z wynajmem Nieruchomości 2 wskazane w opisie zdarzenia przyszłego.

Potwierdzeniem należytego funkcjonalnego wyodrębnienia obszaru wynajmu Nieruchomości 2 w ramach struktury Spółki jest również fakt, iż kontynuowanie działalności związanej ze świadczeniem przez Spółkę nowo zawiązaną usług związanych z wynajmem Nieruchomości 2 zasadniczo nie będzie wymagało od niej żadnych dodatkowych nakładów finansowych czy też przeprowadzenia restrukturyzacji organizacyjnej przejętych składników.

Wszystkie wskazane powyżej przesłanki świadczą zatem o wyodrębnieniu funkcjonalnym w ramach Spółki dzielonej zarówno obszaru działalności poligraficznej, jak i wynajmu Nieruchomości 2.

Wyodrębnienie organizacyjne

Przepisy ustawy CIT oraz ustawy PIT nie określa, co należy rozumieć przez wyodrębnienie organizacyjne. W doktrynie podkreśla się, że „wyodrębnienie organizacyjne oznacza zazwyczaj wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).

Zgodnie natomiast z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny świadczyć odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze.

Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 lutego 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.207.2017.1.MG stwierdził, że: „(...) wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Zatem, samo nazwanie jednostki wewnętrznej określonym mianem nie zapewnia wyodrębnienia organizacyjnego, jeżeli nie podąża za tym autonomia decyzyjna, wyposażenie majątkowe i zarządzanie zespołem pracowniczym. Ważne jest przypisanie jednostce uprawnień skutkujących samodzielnym prowadzeniem działalności "widocznym z zewnątrz". Oznacza to, że wyodrębnienie musi wynikać z określonych decyzji statutowych (zarządczych itp.), które formalnie nadają jednostce wewnętrznej uprawnienia uzasadniające jej wydzielenie organizacyjne”.

Mając na uwadze powyższe kryteria wyodrębnienia organizacyjnego, w ocenie Wnioskodawcy, poszczególne obszary działalności Spółki spełniają wymogi do uznania ich za wyodrębnione organizacyjnie w ramach Spółki. W szczególności świadczy o tym wieloletni sposób zorganizowania i wyodrębnienia działalności Spółki w dwóch obszarach, co zostało formalnie potwierdzone w ramach regulaminu organizacyjnego Spółki przyjętego przez Zarząd Spółki, który precyzyjnie opisuje obowiązującą strukturę organizacyjną oraz zasady funkcjonowania poszczególnych obszarów.

Należy również zwrócić uwagę na fakt że, co do zasady, w ramach Spółki obowiązuje hierarchiczna struktura podległości służbowej oraz zasady zwierzchnictwa pomiędzy pracownikami w ramach działalności poligraficznej i wynajmu Nieruchomości 2. W rezultacie pracownicy działalności poligraficznej są odpowiedzialni przed swoimi bezpośrednimi przełożonymi i nie są służbowo zależni od pracowników zajmujących się obsługą wynajmu Nieruchomości 2.

Prawa i obowiązku wynikające z istniejącego stosunku pracy nawiązanego z Pracownikiem przypadające na działalność Pionu Wynajmu Nieruchomości 2 w ramach podziału zostaną przeniesione do Spółki nowo zawiązanej i Pracownik będzie kontynuował w spółce nowo zawiązanej swoją dotychczasową działalność w charakterze osoby zarządzającej działalnością wynajmu Nieruchomości 2. Analogicznie osoby odpowiedzialne za zarządzanie działalnością poligraficzną pozostaną w Spółce i będą kontynuować wykonywanie swoich dotychczasowych obowiązków.

W świetle przedstawionej powyżej argumentacji oraz biorąc pod uwagę opis zdarzenia przyszłego zaprezentowany na wstępie niniejszego wniosku, zdaniem Wnioskodawcy, działalność poligraficzna oraz wynajem Nieruchomości 2 traktowane łącznie będą stanowiły dwa odrębne zespoły składników majątkowych wyodrębnionych organizacyjnie w ramach Spółki, a tym samym spełniać będą kryterium wyodrębnienia organizacyjnego niezbędne dla istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisu art. 4a pkt 4 ustawy CIT oraz przepisu art. 5a pkt 4 ustawy PIT.

Wyodrębnienie finansowe

W przepisach ustawy CIT oraz ustawy PIT nie zdefiniowano także pojęcia „wyodrębnienia finansowego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie”. W literaturze prawa podatkowego podkreślone zostało, iż „w zakresie wyodrębnienia finansowego warunkiem jest, aby do zorganizowanej części przedsiębiorstwa mogły zostać przypisane związane z nim koszty, przychody, należności i zobowiązania” (K. Gil, A. Obońska, A. Wacławczyk, A. Walter (red.), Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 2, Warszawa 2016).

Z praktyki organów podatkowych wynika, że wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Stanowisko to zostało niejednokrotnie potwierdzone w indywidualnych interpretacjach podatkowych, przykładowo: w interpretacji indywidualnej z dnia 19 kwietnia 2018 r., sygn. 0111- KDIB1-1.4010.49.2018.2.NL; w interpretacji indywidualnej z dnia 12 kwietnia 2019 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.48.2019.2.JKT; w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2019 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.485.2018.3.JC.

Należy podkreślić, że pojęcia "wyodrębnienie finansowe" nie można utożsamiać z pełną samodzielnością finansową, która ze względów oczywistych nie może być osiągnięta - jako, że jednostki organizacyjne nie mają odrębnej od osoby prawnej podmiotowości prawnej w stosunkach z osobami trzecimi.

W doktrynie przyjmuje się, iż wyodrębnienie finansowe nie musi oznaczać pełnej samodzielności finansowej, w szczególności wyodrębnienie finansowe nie oznacza konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Takie stanowisko znajduje również potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z dnia 9 lutego 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.367.2017.1.JF wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stwierdzono, iż: „wyodrębnieniu finansowym można zatem już mówić w przypadku istnienia samej możliwości wyodrębnienia podstawowych informacji o sytuacji finansowej i majątkowej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Wyodrębnienia finansowego nie należy utożsamiać zatem z pełną samodzielnością finansową?”.

Nie ma zatem konieczności prowadzenia odrębnej księgowości dla zorganizowanej części przedsiębiorstwa w celu spełnienia tej przesłanki, zaś wystarczającym jest jeżeli system księgowy przedsiębiorstwa pozawala przypisać poszczególne zdarzenia gospodarcze do zorganizowanych części przedsiębiorstwa, których zdarzenia te dotyczą. W konsekwencji, aprobując powyższe stanowisko, należy przyjąć, iż kalkulacja wyników finansowych zorganizowanej części przedsiębiorstwa może być dokonywana na podstawie samej rachunkowości zarządczej. W świetle powyższego, w opinii Wnioskodawcy, obszar działalności poligraficznej i wynajmu Nieruchomości 2 traktowane łącznie są wyodrębnione finansowo w ramach przedsiębiorstwa Spółki. Przychody i koszty dotyczące każdego Pionu (oraz wchodzących w jej skład komórek organizacyjnych) są przypisywane do danej wewnętrznej jednostki organizacyjnej zgodnie z oznaczeniami dla danej jednostki wewnętrznej w stopniu umożlwiającym ustalenie przychodów, kosztów oraz ustalenie istotnych wskaźników finansowych na potrzeby organizacyjno-zarządcze zarówno dla Pionu Produkcji, jak i dla Pionu Wynajmu Nieruchomości 2. Dodatkowo, wszelkie dokumenty finansowo - księgowe procesowane są w systemie obiegu dokumentów, opisywane merytorycznie, akceptowane przez osoby uprawnione w ramach danego pionu.

System księgowy, na którym działa Spółka dzielona ma możliwość zidentyfikowania i alokacji głównych kategorii przychodów i kosztów oraz aktywów i zobowiązań związanych zarówno z obszarem działalności poligraficznej, jak i wynajmu Nieruchomości 2. Rachunkowość zarządcza prowadzona przez Spółkę dzieloną pozwala także na monitorowanie rezultatów finansowych osiąganych przez poszczególne obszary (na poziomie aktywów i zobowiązań oraz rachunku zysków i strat do wyniku operacyjnego). Koszty i przychody nieprzypisane bezpośrednio do poszczególnych pionów działalności alokowane są przy zastosowaniu adekwatnych kluczy alokacyjnych (bezpośrednich lub pośrednich).

W związku z powyższym - w ocenie Wnioskodawcy - zarówno w odniesieniu do działalności poligraficznej, jak również obszaru wynajmu, przesłanka wyodrębnienia finansowego zespołu składników w ramach istniejącego przedsiębiorstwa jest spełniona.

Możliwość funkcjonowania jako odrębne przedsiębiorstwo

Ostatnim warunkiem uznania konkretnego zespołu składników materialnych i niematerialnych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest możliwość stanowienia przez ten zespół odrębnego, niezależnego przedsiębiorstwa, które samodzielnie realizuje zadania gospodarcze.

W opinii Wnioskodawcy, zespoły składników majątkowych, które tworzą Pion Produkcji odpowiedzialny za działalność poligraficzną i Pion Wynajmu Nieruchomości odpowiedzialny za wynajem Nieruchomości 2 traktowane łącznie będą miały możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych.

Jako kryterium potwierdzające zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Taką argumentację można znaleźć w licznych interpretacjach prawa podatkowego oraz wyrokach sądów administracyjnych. Przykładowo, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 17 sierpnia 2018 r., sygn. 0111- KDIB3-1.4012.481.2018.1.JP stwierdził, że: „Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy). Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.

W ocenie Wnioskodawcy, obszar działalności poligraficznej i wynajmu Nieruchomości 2 traktowane łącznie stanowią wyodrębnione części przedsiębiorstwa Spółki dzielonej, które samodzielnie będą mogły realizować określone zadania gospodarcze wykorzystując przypisany im zespół składników majątkowych niezależnie od innych zdarzeń. Innymi słowy, Pion Produkcji oraz Pion Wynajmu Nieruchomości stanowią organizacyjnie i finansowo wyodrębnione zespoły składników majątkowych, stworzone i przygotowane do prowadzenia określonej działalności gospodarczej jako niezależne przedsiębiorstwa zdolne samodzielnie realizować zadania i cele gospodarcze. Świadczy o tym fakt, iż po dniu przeprowadzenia podziału przez wydzielenie Spółka nowo zawiązana będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wynajmu komercyjnego nieruchomości, początkowo w zakresie wynajmu Nieruchomości 2. Co więcej, w ramach podziału przez wydzielenie na Spółkę nowo zawiązaną zostanie przeniesiona aktualnie funkcjonująca umowa z najemcą w zakresie świadczenia usług najmu, co oznacza, że Spółka nowo zawiązana przejmująca Nieruchomość 2 będzie prowadzić realną działalność gospodarczą, generując przychody, od pierwszego dnia po przeprowadzeniu podziału Spółki. Natomiast w Spółce dzielonej po przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie pozostaną aktywne umowy z klientami w zakresie prowadzenia działalności poligraficznej i w konsekwencji Spółka dzielona kontynuować będzie aktualnie prowadzoną działalność.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę przytoczoną powyżej argumentację, zdaniem Wnioskodawcy:

1.Obszary działalności pozostające w ramach Spółki (obszar działalności poligraficznej czyli Pion Produkcji) stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy CIT oraz art. 5a pkt 4 ustawy PIT, ponieważ:

  - jest do nich przypisany zespół składników materialnych/niematerialnych/ osobowych; obejmujący również zobowiązania;

  - są one wyodrębnione organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki;

  - są one wyodrębnione finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki;

  - zespół składników przypisany do tych obszarów działalności będzie przeznaczony do prowadzenia oraz realizacji określonych zadań gospodarczych odrębnych od działalności poligraficznej;

  - mają zdolność do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.

2.Pion Wynajmu Nieruchomości stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 4 ustawy CIT oraz art. 5a pkt 4 ustawy PIT, ponieważ:

  - jest do niej przypisany zespół składników materialnych/niematerialnych/ osobowych, obejmujący również zobowiązania;

  - jest wyodrębniona organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki;

  - jest wyodrębniona finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki;

  - zespół składników przypisany do obszaru wynajmu Nieruchomości 2 będzie przeznaczony do kontynuacji realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach Spółki nowo zawiązanej tj. w zakresie świadczenia usług najmu;

  - ma zdolność do bycia samodzielnym przedsiębiorstwem.

Po dokonaniu podziału przez wydzielenie Spółka oraz Spółka nowo zawiązana będą miały możliwość kontynuowania działalności w swoim zakresie, a działalność obu spółek będzie prowadzona oddzielnie.

Ad. 1

Zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 ustawy CIT przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów.

Z kolei według brzmienia przepisu art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy CIT, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

  - przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 ustawy CIT, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

  - przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

  - przychody spółki dzielonej.

Według przepisu art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalona na dzień podziału lub wydzielenia; art. 14 ust. 2 i 3 ustawy CIT stosuje się odpowiednio. Stosownie do przepisu art. 14 ust. 2 ustawy CIT wartość rynkową, o której mowa w przepisie art. 14 ust. 1 ustawy CIT, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Natomiast jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej.

Z kolei zgodnie z treścią przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT do przychodów spółki podlegającej podziałowi nie zalicza się wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub nowo zawiązane ustalonej na dzień podziału lub wydzielenia, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Tym samym, w przypadku gdy majątek pozostający w Spółce oraz majątek wydzielany do Spółki nowo zawiązanej stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to jego wartość rynkowa nie będzie stanowiła przychodu podatkowego dla Spółki.

Przy czym z brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT a contrario wynika, że w przypadku, kiedy majątek pozostający w spółce dzielonej, a także majątek przenoszony na spółkę nowopowstałą będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, to w wyniku podziału przez wydzielenie spółka dzielona nie uzyska przychodu w rozumieniu powyższego przepisu.

Ponieważ w opisanym zdarzeniu przyszłym majątek pozostający w Spółce oraz majątek wydzielany do podmiotu nowo założonego spełnia w opinii Wnioskodawcy kryteria zorganizowanej części przedsiębiorstwa, to Spółka nie uzyska w wyniku przeprowadzenia podziału przez wydzielenie przychodu, o którym mowa w przepisie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy CIT w związku z przepisem art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania oznaczonego nr 1, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym zdarzeniu przyszłym.

W pozostałym zakresie objętym wnioskiem wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym,  w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

    Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

    Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00