Do 28 lutego 2023 r. trzeba złożyć w ZUS zaświadczenie o przychodzie niektórych pracujących emerytów lub rencistów za 2022 r.
Zatrudnianie osób mających prawo do świadczeń emerytalno-rentowych lub do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego powoduje konieczność przesłania do ZUS zaświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego w minionym roku kalendarzowym przez niektóre z tych osób (pracowników, zleceniobiorców). Taki obowiązek ciąży także na samym świadczeniobiorcy, który powinien poinformować ZUS o łącznej kwocie uzyskanego przychodu za rok ubiegły. Przy czym nie ma znaczenia, czy to płatnik składek czy świadczeniobiorca dostarczy taki dokument do ZUS. Natomiast osoby prowadzące pozarolniczą działalność przedkładają w ZUS oświadczenie o wysokości przychodu. Termin na złożenie takiego zaświadczenia lub oświadczenia za 2022 r. upływa 28 lutego 2023 r.
Na podstawie przedłożonych zaświadczeń wystawionych przez pracodawcę (zleceniodawcę) i oświadczeń emeryta/rencisty ZUS dokonuje rocznego lub miesięcznego rozliczenia świadczenia. Dlatego tak ważne jest poprawne wystawienie tych zaświadczeń, aby na ich podstawie ZUS wybrał najkorzystniejszy wariant dla świadczeniobiorcy. Należy pamiętać o tym, że obowiązek powiadamiania ZUS o wysokości przychodu za 2022 r. jest niezależny od tego, że w trakcie roku kalendarzowego płatnik składek powiadamiał ZUS o podjęciu zatrudnienia emeryta lub rencisty oraz o wysokości osiąganego przychodu. Takiego powiadomienia powinien dokonać też sam świadczeniobiorca, wykorzystując do tego druk oświadczenia o osiąganiu przychodu EROP.
Przychód mający wpływ na rozliczenie świadczenia
Przychody mające wpływ na rozliczenie świadczeń to przychody uzyskane z tytułu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegające obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Należą do nich przychody uzyskiwane z pracy wykonywanej:
- w ramach stosunku pracy,
- na podstawie umowy o pracę nakładczą,