Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2023 - Art. 2

I. Uwagi wstępne

[Wiążący charakter definicji] Komentowany artykuł zawiera tzw. słowniczek ustawowy, tj. zbiór obowiązujących na gruncie VAT definicji legalnych. Mają one charakter wiążący, co oznacza, że interpretując przepisy ustawy o VAT nie jest możliwe posługiwanie się zdefiniowanymi pojęciami w znaczeniu innym niż określony w art. 2 ustawy o VAT. Jak bowiem orzekł NSA w wyroku z 19 marca 2010 r. (sygn. I FSK 174/09):

NSA

(...) w sytuacji gdy dana gałąź prawa wprowadza swoje własne, odrębne definicje, mają one wówczas zastosowanie w miejsce tych powszechnie obowiązujących. Taka sytuacja ma miejsce w odniesieniu do ustawy o VAT, który to akt prawny wprowadza szereg odrębnych pojęć.

Definicje legalne określone w art. 2 ustawy o VAT obowiązują również co do zasady przy interpretacji aktów wykonawczych wydanych na podstawie ustawy o VAT. Jednak w drodze wyjątku dopuszczalne jest formułowanie w ramach tych aktów (i wyłącznie na potrzeby tych aktów) odmiennych definicji pojęć zdefiniowanych w art. 2 ustawy o VAT.

[Inne definicje] Nie wszystkie obowiązujące w ustawie o VAT definicje znajdują się w słowniczku ustawowym, który określa komentowany artykuł. Takie definicje można również odnaleźć w innych częściach ustawy o VAT. Przyczyną tego jest najczęściej skomplikowanie definicji (czego przykładem może być definicja „wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów”) albo jej ograniczony do danej grupy przepisów zakres stosowania (np. definicja „budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym”).

Nie zawsze jednak zasadne jest umiejscawianie przez ustawodawcę definicji legalnych poza słowniczkiem ustawowym. Istnieją bowiem definicje legalne umiejscowione w dalszej części ustawy o VAT, w przypadku których bardziej zasadne byłoby umiejscowienie ich w art. 2 ustawy o VAT (np. definicja „działalności gospodarczej”).

[Pojęcia niezdefiniowane] Wiele pojęć, którymi posługuje się ustawa, nie zostało niestety przez ustawodawcę zdefiniowanych. W szczególności problemy interpretacyjne powoduje brak definicji „robót budowlanych oraz budowlano-montażowych”, „powierzchni użytkowej”, „usług gastronomicznych” oraz „usług turystyki”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00