Interpretacja indywidualna z dnia 22 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.659.2022.1.MK
Płatnik, który stosuje przepis art. art. 41 ust. 4e ustawy uwzględnia te dane, które są mu znane.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
X. Spółka komandytowa z siedzibą w A. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka powstała z przekształcenia spółki jawnej, zarejestrowanego przez sąd rejestrowy (...) stycznia 2022 r. Spółka jest rezydentem podatkowym polskim.
Wspólnicy Spółki to komplementariusze - dwie osoby fizyczne: komplementariusz – M. N., komplementariusz – A. K., którzy posiadają miejsce zamieszkania i rezydencję podatkową w Polsce. Dodatkowo komandytariuszem jest osoba prawna Y. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w B., posiadająca siedzibę i rezydencję podatkową w Polsce - dalej jako „wspólnik”.
Wspólnicy Spółki (komplementariusz i komandytariusz) są osobami uprawnionymi do udziału w zyskach Spółki, a ich wysokość określa umowa Spółki. Spółka uwzględnia możliwość wypłaty w ciągu roku zaliczek na poczet tego udziału. W trakcie roku obrotowego Spółka wypłacałaby w okresach miesięcznych zaliczki komplementariuszowi i komandytariuszowi na poczet udziału w zysku Spółki za dany rok obrotowy, przy czym możliwe są dwa warianty dokonywania wypłat, tj.:
‒Wariant pierwszy: zaliczki na poczet udziału w zysku byłyby wypłacane po zakończeniu danego miesiąca kalendarzowego i po ustaleniu zysku wypracowanego przez spółkę w danym miesiącu. Kwota zaliczki należnej i wypłacanej obliczana byłaby w odniesieniu do zysku Spółki, który został osiągnięty w danym miesiącu kalendarzowym, jednocześnie zgodnie z przewidzianymi w Umowie Spółki zasadami właściwymi dla ustalania udziału wspólników w zysku Spółki. Całkowity udział każdego ze Wspólników w zysku Spółki rozliczany będzie dopiero po zakończeniu danego roku obrotowego. Co do zasady łączna kwota zaliczek na poczet udziału w zysku wypłaconych Wspólnikom w trakcie roku obrotowego będzie równa łącznej kwocie udziału w zysku Spółki przypadającego na jego rzecz za dany rok obrotowy. Wnioskodawca przewiduje, iż może zaistnieć sytuacja, że łączna kwota wypłaconych Wnioskodawcy zaliczek nie wyczerpie całości należnego mu udziału w zysku. Dlatego, gdy łączna kwota zaliczek na poczet zysku wypłacona na rzecz Wnioskodawcy w trakcie roku obrotowego jest niższa niż kwota zysku przypadającego na niego za dany rok obrotowy Wspólnicy są uprawnieni do podjęcia decyzji, czy pozostała kwota zysku wypłacana im zostanie w kolejnym roku obrotowym (w kolejnych latach obrotowych), aż do wyczerpania należnej kwoty, czy też przeznaczona zostanie np. na kapitał zapasowy;