Interpretacja indywidualna z dnia 21 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.727.2022.2.AA
W zakresie prawidłowości ustalenia wartości przychodu ze sprzedaży, która decyduje o statusie małego podatnika.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 14 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 grudnia 2022 r. (wpływ 7 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce pod nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca, z uwagi na przekroczony limit przychodów, prowadzi ewidencję księgową w formie pełnej księgowości – księgi rachunkowe. Wnioskodawca wybrał liniowy podatek dochodowy. Według zalecenia Komisji Europejskiej nr 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. Wnioskodawca definiuje swoje przedsiębiorstwo jako małe, z uwagi na liczbę pracowników powyżej 10 osób, ale nie więcej niż 50 pracowników i roczny obrót przekraczający 2 miliony EUR, ale nie więcej niż 10 min EUR.
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi działalność w dwóch obszarach:
Pierwszy rodzaj to działalność kantorowa w ramach PKD: 66.12.Z Działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych, regulowana przepisami ustawy prawo dewizowe. Zgodnie z definicją działalności kantorowej zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 19 Prawa dewizowego, działalnością kantorową jest regulowana działalność gospodarcza polegająca na kupnie i sprzedaży wartości dewizowych oraz pośrednictwie w ich kupnie i sprzedaży. W prowadzonej działalności Wnioskodawca przede wszystkim dokonuje kupna i sprzedaży walut. Wymiana walut realizowana jest w ramach transakcji wymiany jednego środka płatniczego na inny środek płatniczy według określonego kursu, którego wartość ulega zmianie – klient sprzedaje walutę po określonym kursie lub też dokonuje zakupu waluty po określonym kursie. Wnioskodawca, wykonując działalność kantorową, nie pobiera od klientów kupujących oraz sprzedających waluty żadnych opłat ani prowizji, wypłaca jedynie równowartość sprzedawanej lub kupowanej przez klienta waluty w innej walucie, uzgodnionej z klientem.