Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.734.2022.2.AW
Kwestia powstania podatkowych różnic kursowych w okolicznościach opisanych we wniosku
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kwestia powstania podatkowych różnic kursowych w okolicznościach opisanych we wniosku. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 grudnia 2022 r. (wpływ 14 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polska spółką kapitałową, podlegającą w Polsce opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”) od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca jednocześnie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
Wnioskodawca jest jedną ze spółek należącą do grupy kapitałowej (…). Głównym przedmiotem działalność wnioskodawcy jest zakup i sprzedaż materiałów wsadowych na potrzeby przemysłu hutniczego. Wnioskodawca zakupuje towary handlowe w kraju oraz z Państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również z Państw spoza Unii Europejskiej, natomiast sprzedaje towary handlowe tylko do podmiotów krajowych.
W związku z powyższym w toku swojej działalności Spółka dokonuje rozliczeń z tytułu sprzedaży z kontrahentami krajowymi, natomiast z tytułu zakupu z krajowymi i zagranicznymi. Spółka otrzymuje i wystawia faktury VAT dokumentujące zakup i sprzedaż towarów oraz usług, na których zobowiązania stron wyrażone jest w złotówkach jak i takie, na których zobowiązanie strony wyrażone jest w walucie obcej.
Spółka zabezpieczając się przed ekspozycją na ryzyko kursowe, zawiera kontrakty sprzedaży w tej samej walucie, w której dokonywany jest zakup. W dniu 6 lipca 2022 r. Spółka na mocy zawartego porozumienia z kontrahentem - spółką z o.o. powiązaną z grupy kapitałowej regulujące sposób rozliczenie faktur sprzedaży wystawionych w walucie EUR. Strony w wyniku dokonanej oceny planowanych przepływów dewizowych obustronnie stwierdziły, iż nieuzasadnione ekonomicznie jest dokonanie transakcji wymiany waluty, (Spółka regulująca zobowiązanie musiałaby dokonać zakupu waluty, a Spółka otrzymująca byłaby zmuszona dokonać transakcji sprzedaży otrzymanej od Kontrahenta waluty), co naraziłoby obie strony na nieuzasadnione koszty związane z wymianą dewiz.