Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.131.2022.1.MZ

Skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych od brata za zgodą jego żony.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 października 2022  r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny środków pieniężnych od brata.  

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W dniu 2 października 2022 r. zawarła Pani umowę darowizny ze swoim bratem. Otrzymała Pani od niego kwotę 80 000 zł do Pani majątku osobistego przelewem na Pani konto bankowe. Brat jest w związku małżeńskim z obowiązującą wspólnotą majątkową. Darowane pieniądze pochodzą z ich majątku wspólnego. Żona brata wyraziła zgodę na przedmiotową darowiznę w ww. umowie. Przelew nastąpił z konta wspólnego małżonków przy czym nadawcą przelewu był wyłącznie Pani brat. Podkreśliła Pani, że darowizny dokonał wyłącznie Pani brat i jego nazwisko widnieje na przelewie.

Pytanie

Czy przysługuje Pani zwolnienie od całości darowizny z podatku od spadków i darowizn?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem, otrzymana darowizna w całości (tj. 80.000 zł) powinna być zwolniona z podatku gdyż została dokonana przez brata, czyli osobę z tzw. I grupy podatkowej i gdy zostanie spełniony warunek, że po jej otrzymaniu zostanie poinformowany Urząd Skarbowy na właściwym druku, podlega w całości zwolnieniu. Fakt, że dokonano jej z majątku wspólnego małżonków ma znaczenie wyłącznie w sferze prawa rodzinnego. W art. 37 § 4 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazano, że jednostronna czynność prawna dokonana przez jednego z małżonków wymaga jedynie zgody drugiego małżonka. Małżonek wyrażający zgodę nie staje się stroną umowy. Darowizna dokonana przez Pani brata spełnia ten wymóg gdyż bratowa wyraziła na nią zgodę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00