Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.650.2022.1.EJ

Czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności w postaci prowizji od udzielonej pożyczki, której nieściągalność została udokumentowana protokołem, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji, gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem prowizji są równe albo wyższe od kwoty prowizji, ale niższe niż suma kwoty głównej, należnych odsetek i prowizji od danej pożyczki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 września 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 20 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Spółka jest uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności w postaci prowizji od udzielonej pożyczki, której nieściągalność została udokumentowana protokołem, o którym mowa w art. 16 ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w sytuacji, gdy przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem prowizji są równe albo wyższe od kwoty prowizji, ale niższe niż suma kwoty głównej, należnych odsetek i prowizji od danej pożyczki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej: „Spółka”) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek na podstawie ustawy z 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2022 r. poz. 246), tj. Spółka zawiera umowy o kredyt konsumencki w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 2 powyższej ustawy (dalej zwane łącznie: „pożyczkami”).

Spółka udziela pożyczek konsumentom najczęściej o równowartości ok. 500-5000 zł. Działalność prowadzona przez Spółkę obarczona jest wysokim ryzykiem, ponieważ niespłacone pożyczki (wraz z naliczonymi odsetkami) stanowią ok. 30% portfela kredytowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00