Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.786.2022.1.RR

Obowiązki płatnika w związku z zastosowaniem zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych, który dotyczy obowiązków płatnika w związku z zastosowaniem zwolnienia przedmiotowego. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą prawną, prowadzi w przeważającym przedmiocie działalność gospodarczą związaną z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z). W ramach swojej działalności Wnioskodawca zawiera i będzie zawierał umowy o świadczenie usług (zlecenia) z osobami fizycznymi poniżej 26 roku życia, w ramach których zleceniobiorcy zobowiązują się do wykonywania prac programistycznych przy tworzeniu oprogramowania. Umowy mogą obejmować usługi polegające na wykonywaniu prac programistycznych dotyczących m.in. projektowania, tworzenia i programowania aplikacji oraz systemów komputerowych, opracowywania dokumentacji, w tym dokumentacji programów komputerowych, analizowania, testowania, modyfikacji i rozwoju tworzonego oprogramowania. W konsekwencji realizacji przedmiotowych umów może dojść do powstania utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Może się również zdarzyć, że w ramach realizacji tych umów nie dojdzie do powstania takich utworów. W trosce o interesy Wnioskodawcy, na wypadek gdyby w konsekwencji realizacji przedmiotowych umów doszło do powstania utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Utwór), Wnioskodawca zamieszcza w umowach postanowienia wskazujące, iż w ramach wynagrodzenia otrzymanego z tytułu wykonania umowy zleceniobiorca przenosi na Wnioskodawcę autorskie prawa majątkowe, wyraża zgodę na opracowania utworów oraz rozporządzanie i korzystanie z opracowań, jak również zobowiązuje się do niewykonywania praw osobistych do Utworów będących przejawem działalności twórczej zleceniobiorcy wytworzonych w związku z wykonaniem lub w skutek wykonania umowy. Każda z umów o świadczenie usług (zlecenia) przyznaje odpowiednie wynagrodzenie zleceniobiorcy, przy czym w każdym przypadku umowa przewiduje jedno wynagrodzenie, składa się z jednego składnika, który obejmuje wszelkie należności Spółki na rzecz zleceniobiorcy, w tym także należność za przeniesienie autorskich praw majątkowych do Utworów, żadna z umów nie wprowadza rozróżnienia na wynagrodzenie za świadczenie usług (zlecenie) oraz honorarium za przeniesienie wyżej wspomnianych praw. Tak więc honorarium autorskie - jakkolwiek jest uwzględnione w kwocie wynagrodzenia, to nie jest wyodrębniane kwotowo w umowie, ani też, w trakcie wykonania zlecenia nie jest liczony, rozpoznawany, ani ewidencjonowany, czas poświęcony odrębnie na wytworzenie praw autorskich i czynności pozostałe. Wynagrodzenia uzyskiwane przez zleceniobiorców mogą w roku podatkowym przekroczyć kwotę ... zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00