Interpretacja indywidualna z dnia 14 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.696.2022.1.AND
Za wydatek, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy o CIT, należy uznać wartość netto z faktury powiększonej o podatek VAT niepodlegający odliczeniu oraz za wydatek podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy o CIT, należy uznać koszty poniesione przez Wnioskodawcę dotyczące zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy:
- za kwotę wydatku, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należny rozumieć wartość netto z faktury powiększoną o nieodliczony podatek VAT;
- za wydatek podlegający opodatkowaniu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 2 lit. b ww. ustawy, należy uznać koszty poniesione przez Wnioskodawcę dotyczące zakupu obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
F. spółka z o.o. (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest osobą prawną mającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Udziałowcami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka nie posiada ani udziałów, ani praw w innych podmiotach.
Spółka, zgodnie z treścią art. 28m ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”), dokonała zgłoszenia do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2021 r.
Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Wnioskodawca użytkuje samochody osobowe na podstawie zawartej umowy leasingu operacyjnego. Z pojazdów korzystają także udziałowcy Spółki, będący jednocześnie członkami zarządu. Zarząd, w ramach prowadzonych przez siebie działań na rzecz Spółki, korzysta z pojazdów między innymi w celu aktywnego pozyskiwania nowych kontrahentów oraz negocjowania warunków i ciągłości dostaw, prowadzenia działań marketingowych czy nadzoru nad przygotowaniem i negocjowaniem ofert handlowych. Spółka dopuszcza także możliwość korzystania z pojazdów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.