Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.772.2022.1.KKA
Wypłata przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej całości lub części niewypłaconego zysku z lat ubiegłych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wypłaty przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą w wyniku przekształcenia spółki cywilnej całości lub części niewypłaconego zysku z lat ubiegłych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca podlega w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Jest On wspólnikiem Spółki cywilnej pod firmą: „X” Y, Z Spółka cywilna z siedzibą w …, NIP…., REGON….., zawiązanej na podstawie umowy spółki cywilnej z 22 lutego 2017 r., zmienionej następnie uchwałami w sprawie zmiany umowy spółki (dalej jako: „Spółka cywilna”).
Oprócz Wnioskodawcy, wspólnikiem Spółki cywilnej jest inna osoba fizyczna podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. matka Wnioskodawcy.
Spółka cywilna zostanie przekształcona w Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej jako: „Spółka z o.o.”) w trybie art. 551 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 552 Kodeksu spółek handlowych, przekształcenie nastąpi z dniem przekształcenia, czyli z dniem wpisania spółki przekształconej (tj. Spółki z o.o.) do rejestru (dalej jako: „Dzień Przekształcenia”).
Matka Wnioskodawcy pozostanie wspólniczką Spółki z o.o., natomiast może dojść do sytuacji, gdy po przekształceniu w Spółkę z o.o. drugi wspólnik tej spółki, tj. Wnioskodawca zbędzie wszystkie swoje udziały w Spółce z o.o. na rzecz ojca Wnioskodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right