Odśnieżone ulice, ale nieodśnieżone chodniki, kto za to odpowiada i jakie grożą konsekwencje
W weekend z intensywnymi opadami śniegu i mrozem do Polski dotarł niż Brygida, co widać na ulicach, a szczególnie na chodnikach, bo w większości ulice są odśnieżone, natomiast chodniki nie. Za zaniechanie obowiązku odśnieżania grozi mandat oraz odpowiedzialność odszkodowawcza w razie wypadku.
Zagadnienie odpowiedzialności za uprzątnięcie błota, śniegu i lodu z dróg i chodników zostało uregulowane w art. 5 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, generalnie obowiązek ten ciąży na właścicielach, zarządcach i administratorach nieruchomości:
- za uprzątnięcie błota, śniegu i lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości (bezpośrednio przy granicy nieruchomości) odpowiada właściciel nieruchomości, jednak z tego obowiązku jest zwolniony jeżeli na chodniku dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;
- na terenie budowy wykonywanie obowiązku uprzątnięcia błota, śniegu i lodu z chodników położonych wzdłuż nieruchomości należy do wykonawcy robót budowlanych;
- za uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu i lodu z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych odpowiadają przedsiębiorcy użytkujący te torowiska;
- za uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu i lodu z dróg publicznych odpowiada zarząd drogi, do jego obowiązków należy też:
- pozbycie się błota, śniegu i lodu uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości przyległych do drogi publicznej,
- uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu i lodu z chodników, na których zarząd drogi pobiera opłaty za postój lub parkowanie pojazdów samochodowych;
- za uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu i lodu na terenach innych niż wymienione odpowiada gmina, do jej obowiązków należy też uprzątnięcie i pozbycie się błota, śniegu i lodu z chodników, na których gmina pobiera opłaty za postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Za nie wykonywanie obowiązków związanych z utrzymaniem czystości i porządku w obrębie nieruchomości Kodeks wykroczeń w art. 117 § 1 przewiduje karę grzywny do 1500 zł albo karę nagany.
W przypadku szkody powstałej na oblodzonej lub nieodśnieżonej drodze albo chodniku, odpowiedzialność odszkodowawczą ponosi, ten, kto nie wywiązał się z ciążącego na nim obowiązku uprzątnięcia lub uprzątnięcie i pozbycia się błota, śniegu i lodu.
Właściciele, zarządcy i administratorzy nieruchomości muszą również pamiętać o wynikającym z art. 61 pkt 2 Prawa budowlanego obowiązku zapewnienia bezpiecznego użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem sił natury, w tym intensywne opady atmosferyczne (obowiązku usuwania z dachów śniegu i lodu) w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Art. 91a Prawa Budowlanego stanowi, że za niewykonanie określonego w art. 61 tej ustawy, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Redakcja INFORLEX