Interpretacja indywidualna z dnia 5 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.955.2022.1.AK
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z wydatkowaniem środków - uzyskanych z dokonanej w 2016 r. sprzedaży mieszkania, nabytego w drodze darowizny w 2012 r. (które stanowiło majątek odrębny) na nabycie własności mieszkania objętego wspólnością majątkową małżeńską.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, tj. posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Zainteresowany nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami.
Całość środków uzyskanych z dokonanej w 2016 r. sprzedaży mieszkania, nabytego w drodze darowizny w 2012 r., Wnioskodawca przeznaczył na realizację własnego celu mieszkaniowego, tj. na zakup wspólnie z małżonką (A.B.) nowego mieszkania objętego wspólnością majątkową małżeńską. Koszt nabycia ww. celu mieszkaniowego został w całości pokryty przychodem uzyskanym z dokonanego w 2016 r. zbycia mieszkania. Na potwierdzenie powyższego, dysponuje Pan umową notarialną z deweloperem oraz fakturą wystawioną przez dewelopera. Posiada Pan również potwierdzenie przelewu dokumentujące wydatkowanie przychodu ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe.
Dnia 26 października 2016 r. doszło do podpisania z deweloperem umowy rezerwacyjnej, zgodnie z którą dokonał Pan wpłaty w wysokości 5 000 PLN na wskazane przez dewelopera konto. Następnie 19 października 2017 r. został zawarty z deweloperem akt notarialny dot. umowy deweloperskiej, w której to małżonkowie zobowiązali się do zakupu mieszkania za kwotę 319 999 PLN i płatności całości kwoty w terminie wskazanym w akcie. Umowa przeniesienia własności nieruchomości miała nastąpić w terminie do 30 listopada 2018 r. (stosownie do § 6 pkt 2 ww. aktu notarialnego). Dnia 12 kwietnia 2018 r. Wnioskodawca podpisał aneks do umowy deweloperskiej, w którym to kwota z umowy rezerwacyjnej została uznana na poczet zakupu mieszkania i pomniejszyła pozostałą kwotę, w wyniku czego do zapłaty pozostało 314 999 PLN. Pozostałą kwotę wpłacił Pan 19 października 2018 r. na dowód czego posiada fakturę VAT oraz potwierdzenie przelewu. Dopełnił Pan wszelkich formalności, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku i nie może ponosić odpowiedzialności za opieszałość i opóźnienia podmiotów od Pana (oraz Pana małżonki) niezależnych - takich jak: (...). Nadmienić należy, iż w 2018 r. odbył się odbiór mieszkania i fizyczne w nim zamieszkanie przez Pana oraz Pana małżonkę.