Artykuł
Należności z tytułu podróży służbowych w kraju i za granicą po zmianach przepisów
Od 1 stycznia 2023 r. wzrosła dieta za dobę podróży służbowej na terenie kraju z 38 zł do 45 zł. To oznacza, że podwyżce uległy także inne należności stanowiące zwrot kosztów wyjazdu, ustalane w sposób ryczałtowy, jako odpowiedni procent diety. Od 29 listopada 2022 r. zmieniły się także diety w podróżach zagranicznych.
Podróżą służbową jest wykonywanie zadania służbowego, na polecenie pracodawcy, poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika. Pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową (art. 775 Kodeksu pracy).
Zasady obliczania i wypłacania należności delegacyjnych wynikają z 2 źródeł:
- z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej, lub
- w stosunku do pracowników spoza sfery budżetowej - z układu zbiorowego pracy lub z regulaminu wynagradzania albo bezpośrednio z umów o pracę, jeżeli pracodawca nie podlega rygorom tych aktów prawa wewnętrznego, przy czym akty płacowe nie mogą przewidywać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu krajowej podróży służbowej, określona dla pracownika jednostki należącej do sfery budżetowej.
Zgodnie z powołanym rozporządzeniem, z tytułu podróży krajowej oraz podróży zagranicznej, odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:
1) diety;
2) zwrot kosztów:
a) przejazdów,
b) dojazdów środkami komunikacji miejscowej,
c) noclegów,
d) innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right