Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.427.2022.2.JSZ

Moment powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e ustawy o VAT dla usług udzielania pożyczek, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT oraz ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego określonego na zasadach ogólnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:

momentu powstania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. e ustawy o VAT dla usług udzielania pożyczek, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia od podatku VAT,

ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego określonego na zasadach ogólnych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 1 sierpnia 2022 r. (wpływ 1 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej także jako: „Spółka”) jest spółką z o.o. z siedzibą na terytorium Polski. Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Działalność gospodarcza Spółki koncentruje się na świadczeniu usług na rzecz spółek celowych, powiązanych z Wnioskodawcą, realizujących projekty deweloperskie, tj. budowy, a następnie sprzedaży lokali mieszkalnych i usługowych (dalej spółki celowe), wspomagających efektywne prowadzenie działalności gospodarczej przez spółki celowe. Jednym z przejawów tej działalności jest organizowanie finansowania dla spółek celowych, w tym przede wszystkim poprzez udzielenie spółkom celowym pożyczek pieniężnych (dalej usługi pożyczek). Pożyczki udzielane są na czas oznaczony. Pożyczkobiorca zobowiązuje się każdorazowo do zwrotu pożyczki w umówionym terminie zwrotu, przy czym ma możliwość ich spłaty w dowolnych ratach lub jednorazowo, w tym również przed upływem umówionego terminu zwrotu. Pożyczki te udzielane są każdorazowo odpłatnie za należnym oprocentowaniem (które może być stałe lub zmienne), przy czym postanowienia umów pożyczek, które Wnioskodawca zawiera ze spółkami celowymi, przewidują, że dokonywane przez pożyczkobiorców wpłaty zaliczane są w pierwszej kolejności na kapitał, a dopiero w dalszej kolejności na odsetki. W konsekwencji płatność należnych Wnioskodawcy odsetek następuje na koniec okresu finansowania już po zwrocie całego kapitału pożyczki. Taki mechanizm zwrotu odsetek jest uzasadniony tym, że w okresie realizacji inwestycji spółki celowe nie dysponują środkami, które by mogły przeznaczyć na spłatę pożyczek. Zwykle jest przy tym tak, że oprócz pożyczek, spółki celowe równolegle korzystają z kredytu bankowego, a w takim przypadku zapisy umów kredytowych zakazują spłaty pożyczek (w tym również odsetek od nich) przed całościową spłatą kredytu. Podkreślenia wymaga, że Spółka świadczy usług finansowe wyłącznie dla spółek powiązanych będących czynnymi podatnikami podatku VAT. Spółka nie świadczy tego rodzaju usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00