Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.42.2022.2.JCH
Dotyczy obowiązku wystawienia informacji PIT-8C.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest– prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku wystawienia informacji PIT-8C. Uzupełniliście go Państwo pismem z 17 listopada 2022 r. (data wpływu 17 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
westycyjną, której działalność jest regulowana przez (...) (numer licencji (...)). Państwa Spółka prowadzi działalność w Polsce za pośrednictwem oddziału A. Oddział w Polsce (dalej powoływanego jako „Oddział”), zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem (...). Przedmiotem przeważającej działalności Państwa jako Oddziału Spółki jest działalność maklerska związana z rynkiem papierów wartościowych i towarów giełdowych (PKD 66.12.Z). Państwa Spółka jest zagraniczną firmą inwestycyjną w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, która prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską za pośrednictwem zarejestrowanego w Polsce Oddziału. Państwa działalność maklerska jest realizowana m.in. na rzecz klientów będących osobami fizycznymi, które mają miejsce zamieszkania zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przedmiotem Państwa działalności maklerskiej jest pośrednictwo w obrocie pochodnymi instrumentami finansowymi. Głównym rodzajem pochodnych instrumentów finansowych będących przedmiotem Państwa działalności maklerskiej są kontrakty na różnicę (z ang. contracts for difference, w skrócie CFD; dalej powoływane jako „kontrakty na różnicę” lub „kontrakty CFD”). Kontrakty CFD są pochodnymi instrumentami finansowym w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z definicją sformułowaną przez (...) (…), „Kontrakt CFD to umowa pomiędzy "nabywcą" a "sprzedawcą" dotycząca wymiany różnicy pomiędzy aktualną ceną instrumentu bazowego (np. akcji, walut, towarów, wskaźników itp.) a ceną instrumentu w momencie zamknięcia kontraktu. Kontrakty CFD to produkty lewarowane. Oferują ekspozycję na rynki, a jednocześnie wymagają od inwestora zainwestowania niewielkiego procentu całkowitej wartości transakcji ("depozytu"). Umożliwiają inwestorom wykorzystanie wzrostu cen instrumentu bazowego (przyjęcie długiej pozycji) lub spadku tych cen (przyjęcie krótkiej pozycji). W momencie zamknięcia kontraktu inwestor otrzymuje lub musi zapłacić różnicę pomiędzy ceną zamknięcia a ceną otwarcia instrumentu CFD i/lub aktywów bazowych. W przypadku gdy różnica jest dodatnia, dostawca instrumentu CFD płaci inwestorowi. Jeśli różnica jest ujemna, wówczas płaci inwestor. Kontrakty CFD mogą przypominać standardowe instrumenty inwestycyjne, takie jak akcje, ale w istocie bardzo się od nich różnią, ponieważ inwestor nigdy nie nabywa ani nie staje się właścicielem aktywów bazowych kontraktu CFD (źródło: opracowanie „Kontrakty różnic kursowych (CFD). Ostrzeżenie dla inwestorów” z dnia 28 lutego 201 r.; (...)
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right