Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.683.2022.2.MAP
Wspólne rozliczenie małżonków.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wspólnego rozliczenia małżonków. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 września 2022 r. (wpływ 23 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, sklasyfikowaną zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności jako 69.20.Z. Prowadzi Pan działalność gospodarczą od 1 stycznia 2017 r. i jest Pan czynnym podatnikiem VAT. W 2022 r. wybrał Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych. Ewidencję księgową prowadzi Pan w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Planuje Pan 31 grudnia 2022 r. zawrzeć związek małżeński ze swoją wieloletnią partnerką, z którą wspólnie wychowują Państwo własne dziecko. Pana przyszła małżonka jest polską rezydentką podatkową nieprowadzącą pozarolniczej działalności gospodarczej. Przyszła małżonka uzyskuje w 2022 r. przychody z najmu, opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Będą Państwo pozostawali we wspólnocie majątkowej.
W uzupełnieniu wniosku 23 września 2022 r. dodał Pan, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym. Zgodnie z art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „u.p.d.o.f.”), rezydenci podatkowi podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, czyli posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy. Stosując reguły kolizyjne wykładni przepisów zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych nie można posiadać statusu rezydenta podatkowego i być objętym ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Tym samym oświadcza Pan, że jest rezydentem podatkowym podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right