Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 21 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDSB1-1.440.141.2022.4.DK

WIS USŁUGA WYKONANIE ODWIERTU

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa  (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia  11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 20 czerwca 2022 r.  (data wpływu 28 czerwca 2022 r.), uzupełnionego pismem z dnia 4 sierpnia 2022 r.  (data wpływu 9 sierpnia 2022 r.), oraz z dnia 24 września 2022 r.  (data wpływu 28 września 2022 r.)  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: usługa wykonania dolnego źródła ciepła tzw. odwiertu pionowego.

Opis usługi: Usługa polegająca na wykonaniu odwiertu pionowego tj. wywierceniu otworu w głąb ziemi o odpowiedniej średnicy i głębokości w bliskiej odległości od budynku. 

Rozstrzygnięcie: PKWiU 2015 – 43

Stawka podatku od towarów i usług: 23%

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 1 i ust. 1a ustawy

Cel wydania WIS: określenie stawki podatku od towarów i usług

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2022 r. Wnioskodawca złożył wniosek, uzupełniony 9 sierpnia 2022 r.  oraz 28 września 2022 r. w zakresie sklasyfikowania ww. usługi według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług oraz określenia stawki podatku od towarów i usług.

W treści wniosku przedstawiono następujący szczegółowy opis usługi:

Usługa wykonania dolnego źródła ciepła tzw. odwiertu pionowego. Wnioskodawca usługę wykonuje w ramach podwykonawstwa. Wnioskodawca posiada specjalistyczny sprzęt oraz uprawnienia do wykonania prac wiertniczych. Wykonanie odwiertu pionowego polega na wywierceniu otworu w głąb ziemi o odpowiedniej średnicy i głębokości w bliskiej odległości od budynku bądź pod budynkiem - w zależności na jakim etapie jest budowa lub jaki jest zapis w projekcie. Następnie do wywierconego otworu wprowadzany jest gruntowy wymiennik ciepła (sonda gruntowa) oraz wypełniany jest odwiert. Kolejnym etapem jest napełnienie sondy gruntowej roztworem 30% glikolu propylenowego (-15 stopni). Ostatnim etapem jest wprowadzenie rur (dobiegów od gruntowego wymiennika) do pomieszczenia technicznego w budynku (kotłownia), w którym znajduje się gruntowa pompa ciepła. W kotłowni za pomocą belki rozdzielaczowej łączy się rury dolnego źródła ciepła (odwiert pionowy) z gruntową pompą ciepła. W całym układzie krąży roztwór glikolu, który w czasie przepływu przez gruntowy wymiennik ciepła (do ziemi i z powrotem do pompy ciepła) ma za zadanie odebrać energię cieplną z wnętrza ziemi (wokół sondy gruntowej) i przekazać ją do gruntowej pompy ciepła, która z kolei za pomocą sprężarki w procesie sprężania wydziela ciepło, które jest rozprowadzane po całym domu oraz zapewnia ciepłą wodę użytkową, a w procesie rozprężania wydziela się zimny płyn (glikol), który wraca z powrotem do gruntowego wymiennika ciepła. Usługa wykonania odwiertu pionowego jest częścią usługi, która wymieniona jest w art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług w ramach budowy obiektu budowlanego zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00