Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL.4011.690.2022.3.BR

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 3 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 5 września 2022 r. (wpływ 6 września 2022 r.) oraz z 20 września 2022 r. (wpływ 25 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych

Wnioskodawca od 4 stycznia 2016 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, która w czasie wystąpienia zaistniałych stanów faktycznych opisywanych w złożonym wniosku, była opodatkowana podatkiem liniowym.

Na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Głównym przedmiotem działalności Wnioskodawcy są działania w zakresie programowania oraz doradztwa w przedmiocie systemów informatycznych. W ramach wykonywanych prac Wnioskodawca zajmuje się projektowaniem funkcjonalności, systemów oraz wytwarzaniem dokumentacji techniczno-analitycznej, która zawiera opisy funkcjonalności czy architektury systemów. Wnioskodawca w ramach prowadzonych przez siebie działań rozpoczyna proces pracy nad oprogramowaniem od zdefiniowania wymagań klienta, które ze względu na swoją niejednoznaczność, często wymagają pracy analitycznej. Omawiana praca analityczna polega na dokładnym zaprojektowaniu implementowanych później w systemach IT funkcjonalności. Efektem tych prac jest powstanie autorskiej dokumentacji analityczno-technicznej specyfikującej projektowane rozwiązanie. W ramach świadczonych usług, Wnioskodawca projektuje również kompletną architekturę systemów komputerowych, tj. podział całości rozwiązania na komponenty i moduły aplikacyjne, które zapewniają działanie poszczególnych funkcjonalności całego systemu. Podobnie jak wyżej, efektem tych prac jest autorska dokumentacja techniczna opisująca szczegółowo tworzony lub rozwijany (w przypadku rozwoju istniejącego systemu) system informatyczny. Po zdefiniowaniu wymagań, zaprojektowaniu funkcjonalności oraz całego systemu, Wnioskodawca implementuje i wdraża w istniejących lub nowotworzonych systemach poszczególne funkcjonalności. W trakcie prac Wnioskodawca buduje i wdraża nowe rozwiązania technologiczne w zakresie oprogramowania. Wnioskodawca świadczy opisane wyżej usługi na rzecz Spółki, której jest podwykonawcą. Wnioskodawca jest członkiem zarządu w Spółce oraz posiada z nią podpisaną umowę na świadczenie usług, na mocy której przenosi na nią autorskie prawa majątkowe. Jednorazowo Wnioskodawca brał udział w projekcie, którego zleceniodawcą była Spółka, w której Wnioskodawca sprawuje funkcje członka zarządu. Proces pracy był analogiczny jak dla zewnętrznych podmiotów, a jego celem było utworzenie i wdrożenie narzędzi informatycznych (oprogramowania) do obsługi zdefiniowanego w Spółce (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00