Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.191.2022.2.DS

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box)

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 25 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan pismem z 6 września 2022 r. (data wpływu 8 września 2022 r.) oraz 21 września 2022 r. (data wpływu 21 września  2022 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Stan faktyczny 1

Od (…) prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną  w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem  jest m.in. działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Posiada Pan na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1  oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych  (dalej: „ustawa o PIT”) i rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów  i rozchodów.

Na podstawie zawartych z kontrahentami umów świadczy Pan m.in. usługi programistyczne – tworzy Pan programy na zasadzie modułów. W ramach wspomnianych umów przenosi Pan na firmy całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Tworzy Pan rozwiązania oryginalne - we własnym zakresie, nie bazując na modułach innych firm, za co jest Pan bardzo ceniony przez kontrahentów - Pana rozwiązania są zoptymalizowane i unikatowe. Same w sobie zdecydowanie stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Pana prace bazują na zdobytej przez Pana wiedzy w trakcie Studiów na (…), wykorzystuje Pan także wiedzę dostępną, łącząc ją i rozwijając, co pozwala tworzyć nowe rozwiązania. Działa Pan w branży informatycznej i głównym przedmiotem Pana działalności jest tworzenie i rozwój nowoczesnego oprogramowania oraz jego elementów składowych, które następnie są sprzedawane Kontrahentowi w ramach usług świadczonych na jego rzecz, na podstawie zawartej umowy. Przedmiotowa działalność dotyczy wytwarzania, rozwijania oraz ulepszania programów komputerowych (tj. Oprogramowania - definicja jest podana w zdaniu poniżej), które zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej także jako Prawo autorskie), są utworami. Przez Oprogramowanie rozumie Pan również części Oprogramowania, aplikacje będące programami komputerowymi, części (modyfikacje, ulepszenia, nowe moduły) aplikacji, nowe funkcjonalności, moduły, narzędzia. W ramach swojej działalności gospodarczej wykonuje Pan w szczególności czynności:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00