Artykuł
Konsekwencje wykonywania pracy przez ubezpieczonych pobierających świadczenie rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu z tytułu czasowej niezdolności do pracy, po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, w razie pozytywnych rokowań co do odzyskania zdolności do pracy po dalszym leczeniu lub rehabilitacji leczniczej. W czasie orzeczonej niezdolności do pracy ubezpieczony jest zobowiązany do powstrzymania się od wykonywania pracy - pod rygorem utraty prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.
Z orzecznictwa wynika, że aktywność zawodowa osoby pobierającej świadczenie rehabilitacyjne, wymuszona okolicznościami i incydentalna, nie musi zostać uznana za pracę zarobkową, której konsekwencją jest utrata prawa do tego świadczenia.
Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu w razie spełnienia łącznie następujących warunków:
- wyczerpanie okresu zasiłkowego (tj. okresu pobierania wynagrodzenia chorobowego, jeżeli ubezpieczony ma do niego prawo, i zasiłku chorobowego),
- nieodzyskanie zdolności do pracy,
- pozytywne rokowania odnośnie do odzyskania przez ubezpieczonego zdolności do pracy.
Zatem celem świadczenia rehabilitacyjnego jest umożliwienie osobie niezdolnej do pracy kontynuowania leczenia lub rehabilitacji w sytuacji, gdy okres zasiłku chorobowego okazał się zbyt krótki do odzyskania pełnej zdolności do pracy. Świadczenie to, jak i pozostałe zasiłki z FUS, ma zrekompensować ubezpieczonemu utratę dochodu.
Świadczenie rehabilitacyjne jest przyznawane na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na uchwałę Sądu Najwyższego z 2 lutego 2016 r. (III UZP 16/15, OSNP 2016/10/129), w której sąd orzekł, że:
SN
Przesłanką przysługiwania świadczenia rehabilitacyjnego jest ustalenie, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, bez konieczności stwierdzenia, że nastąpi to w terminie 12 miesięcy od wyczerpania zasiłku chorobowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right