Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.272.2022.4.PJ
Skoro jako zarejestrowany podatnikiem podatku od towarów i usług w toku wykonywanej działalności przemieszczają Państwo własne materiały ze swojego magazynu pomiędzy centralą w Polsce a swoim oddziałem zagranicznym w UE zarejestrowanym jako podatnik (oddział) podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec, wywożone materiały są zużywane w ramach świadczonej usługi budowlanej na terenie Niemiec oraz spełnione są warunki, o których mowa w art. 42 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług to dokonują Państwo wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 ustawy. Dostawę taką należy wykazywać w deklaracji podatkowej - obecnie w plikach JPK V7 a także w informacji podsumowującej VAT UE.
Interpretacja indywidualna stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej z 26 maja 2022 r. dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie uznania przemieszczenia towarów zużywanych w ramach usługi budowlanej świadczonej na terenie Niemiec za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wpłynął 30 maja 2022 r.
Wniosek uzupełnili Państwo pismem z 27 lipca 2022 r. (data wpływu 2 sierpnia 2022 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 20 lipca 2022 r. oraz pismem z 22 sierpnia 2022 r. (data wpływu 23 sierpnia 2022 r.) w odpowiedzi na wezwanie z 11 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Świadczycie Państwo usługi budowlane i dokonujecie sprzedaży na terytorium Polski a także posiadacie Państwo oddziały w innych krajach Unii Europejskiej. W toku wykonywanej działalności przemieszczacie Państwo własne materiały ze swojego magazynu pomiędzy centralą w Polsce a swoim oddziałem zagranicznym w UE.
W takim wypadku powstaje pytanie, w jaki sposób należy, na gruncie podatku od towarów i usług, rozpoznać tego typu przemieszczenie. Czy jest to „zwykła” wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zwana WDT) czy jest to jedynie przemieszczenie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika (tzw. nietransakcyjne WDT). Czy w drugim przypadku wykazujecie Państwo w deklaracji VAT-UE?