Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.501.2022.2.MJ
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP Box). Uzupełnił Pan wniosek – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 sierpnia 2022 r. (wpływ 12 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą X w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 1 maja 2022 r. Obecnie działalność tę Wnioskodawca opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Od nowego roku podatkowego (2023 r.) Wnioskodawca planuje zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne według PIT (skala podatkowa lub podatek liniowy) oraz skorzystać z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wg art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: PIT).
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności świadczy usługi informatyczne w zakresie oprogramowania (prace programistyczne). Wnioskodawca współpracuje z Kontrahentem (Zleceniodawcą), który zajmuje się m.in. zdecentralizowanym przechowywaniem danych. Oznacza to, że dane klientów Zleceniodawcy w ramach dostarczanego oprogramowania przechowywane są w zaszyfrowanej formie, w wielu częściach na wielu komputerach na całym świecie (w przeciwieństwie do standardowego przechowywania danych w centrach danych). Działalność Zleceniodawcy jest nowatorska i ekstremalnie eksperymentalna.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right