Interpretacja indywidualna z dnia 15 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.44.2022.1.RK
Uprawnienia podmiotów należących do PGK, do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w momencie gdy podmioty te nie wchodziły w skład PGK, kwot wydatków podlegających limitowaniu na podstawie art. 15e ustawy o CIT w latach 2018-2021.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie:
‒uprawnienia podmiotów należących do podatkowej grupy kapitałowej (PGK), w momencie gdy podmioty te nie wchodziły w skład PGK, do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów po 31 grudnia 2021 r., kwot wydatków podlegających limitowaniu na podstawie art. 15e ustawy o CIT w latach 2018-2021;
‒potwierdzenia prawidłowości kalkulacji hipotecznego limitu do Nieodliczonych nadwyżek kosztów w latach bieżących.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
PGK jest polską podatkową grupą kapitałową w rozumieniu art. 1a ustawy o CIT, tworzoną przez trzy podmioty (dalej łącznie: „Spółki”) - Spółkę dominującą, posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlegającą w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy), oraz jej dwóch spółek zależnych (dalej: „Spółki zależne”). PGK została utworzona zgodnie z decyzją właściwego naczelnika urzędu skarbowego począwszy od 1 stycznia 2022 r. na okres trzech lat podatkowych, tj. do dnia 31 grudnia 2024 r. Rok podatkowy PGK trwa od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. PGK może zostać następnie przedłużona na kolejne lata.
Działalność Spółek skupia się na zarządzaniu siecią kilkuset punktów sprzedaży prowadzonych pod różnymi markami, działających w zróżnicowanych lokalizacjach (lotniska, dworce, stacje metra, centra handlowe, szpitale, biurowce i lokalizacje uliczne) na terytorium Polski.