Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.486.2022.2.MAP

Skutki podatkowe sprzedaży środka trwałego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 sierpnia 2022 r. (wpływ 11 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Wszelkie zdarzenia gospodarcze są ewidencjonowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. W Pana ewidencji środków trwałych znajdują się dwie wybudowane sieci światłowodowe, które zostały dofinansowane w wysokości 60% jej wartości (w ramach .....). Dofinansowanie przedmiotowych środków trwałych, zgodnie z umową pochodziło w 85% z budżetu środków europejskich, a w 15% z dotacji celowej pochodzącej z publicznych środków krajowych. Uzyskana dotacja została uznana jako przychód związany z zakupem środka trwałego, zwolniony od podatku. Odpisy amortyzacyjne natomiast, w części pokrytej z dotacji, uznane zostały za koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Dodał Pan, że co do zasady otrzymana dotacja stanowi przychód w podatku dochodowym, który jest zwolniony z opodatkowania (art. 21 ust. 1 pkt 121, 129, 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dotacja nie jest przychodem w działalności gospodarczej w części dotyczącej zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy), a odpisy amortyzacyjne nie są kosztem podatkowym (art. 23 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy). Środek trwały sfinansowany z dotacji, w całości lub w części, powinien być ujęty w ewidencji środków trwałych. Co do zasady powinien być amortyzowany na zasadach ogólnych, z tą różnicą, że część sfinansowana dotacją nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. Od 40% zakupionych środków trwałych, tj. od części którą zakupił Pan z środków własnych dokonywał Pan odpisów amortyzacyjnych. Jedna z przedmiotowych sieci światłowodowych została sprzedana 31 grudnia 2021 r. i z tą datą została wykreślona z ewidencji środków trwałych. Kwota przychodu ze sprzedaży została zaliczona do przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00