Wyrok SN z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. II CSKP 83/22
1. Odmowa ustanowienia dla strony pełnomocnika procesowego z urzędu nie usprawiedliwia zarzutu nieważności postępowania wskutek pozbawienia strony możności obrony jej praw, gdyż wniosek ten podlega uwzględnieniu, jeżeli w ocenie sądu udział profesjonalnego pełnomocnika jest potrzebny - art. 117 § 5 k.p.c.
2. W chwili wydania weksla niezupełnego dochodzi do zaciągnięcia zobowiązania wekslowego, przy czym jest ono jeszcze nieukształtowane. Zostanie ono ostatecznie ustalone w drodze uzupełnienia elementów weksla przez wierzyciela (remitenta). Ewentualna niezgodność sposobu dokonanego uzupełnienia weksla z upoważnieniem udzielonym przy jego wydaniu może być rozpatrywana jedynie w kategoriach zarzutu wpływającego na skuteczność dochodzenia praw wekslowych przez konkretnego posiadacza weksla (istota regulacji art. 10 prawa wekslowego). W przypadku weksla in blanco zakres dopuszczalnych zarzutów, które mogą zostać podniesione przez poręczyciela określa nie tylko art. 17 prawa wekslowego, ale także art. 10 Prawa wekslowego.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Paweł Grzegorczyk (przewodniczący)
SSN Grzegorz Misiurek
SSN Agnieszka Piotrowska (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa P. Spółki Akcyjnej z siedzibą w W. przeciwko M. K. i M. K. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 lutego 2022 r., skargi kasacyjnej pozwanego M. K. od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. akt I ACa (...),
1) odrzuca skargę kasacyjną w zakresie zaskarżającym oddalenie apelacji M. K.,
2) oddala skargę kasacyjną w pozostałej części i nie obciąża pozwanego M. K. kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz powoda,
3) przyznaje ze środków Skarbu Państwa (Sądu Apelacyjnego w (...)) na rzecz adwokata M. S. kwotę 5 400 (pięć tysięcy czterysta) zł. powiększoną o należny podatek od towarów i usług z tytułu kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej pozwanemu z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.