Wyrok SN z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. II CSKP 179/22
1. Status konsumenta na gruncie art. 221 k.c. przysługuje również osobom ubezpieczonym na podstawie zawartej na ich rzecz umowy ubezpieczenia osobowego. Zgodnie z art. 829 § 2 k.c. skuteczność zawartej na cudzy rachunek umowy ubezpieczenia zależy od zgody ubezpieczonego na objęcie go ochroną ubezpieczeniową. Udzieloną przez ubezpieczonego zgodę należy traktować jako oświadczenie woli, które współkształtuje treść zawartego przez osoby trzecie stosunku ubezpieczeniowego. Wyrażenie zgody jest więc jednostronną czynnością prawną dokonaną przez ubezpieczonego, co jest wystarczające w świetle art. 221 k.c. dla uznania ubezpieczonego będącego osobą fizyczną za konsumenta. Jeżeli umowa na rzecz ubezpieczonego zawarta została pomiędzy dwoma przedsiębiorcami, nie ma znaczenia, któremu z nich zostanie złożone przez ubezpieczonego oświadczenie woli
2. Jeżeli przykłady regresu nietypowego odnajdujemy w obrębie ubezpieczeń obowiązkowych, to tym bardziej w ubezpieczeniach dobrowolnych strony mogą uzależnić przysługiwanie roszczenia o wypłatę sumy ubezpieczenia od faktu posiadania uprawnień do kierowania pojazdem.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)
SSN Jacek Grela (sprawozdawca)
SSN Beata Janiszewska
w sprawie z powództwa W. W. przeciwko N. S.A. w W. o zapłatę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 24 lutego 2022 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 3 lipca 2019 r., sygn. akt I ACa (…),
uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Powód W. W. wniósł o zasądzenie od pozwanego N. Spółki Akcyjnej w W. kwoty 80 000 zł z ustawowymi odsetkami od 21 października 2013 r., a w toku procesu rozszerzył żądanie pozwu do 500 000 zł.
Wyrokiem z 13 września 2016 r. Sąd Okręgowy w K. oddalił powództwo.