Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 9 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.651.2022.2.MT

W zakresie ustalenia wartości leasingowanego samochodu dla zastosowania limitu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia wartości leasingowanego samochodu dla zastosowania limitu zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów:

·    wyłącznie do opłat związanych z używaniem samochodu osobowego w ramach umowy leasingu operacyjnego (tj. opłaty wstępnej i rat leasingowych), bez opłaty końcowej związanej z wykupem samochodu osobowego z leasingu operacyjnego jest nieprawidłowe,

·    w zakresie zastosowania dwóch limitów do kwoty 150.000 zł jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

28 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 sierpnia 2022 r. (data wpływu 24 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Opis stanu faktycznego

3 marca 2022 r. zostało podpisane porozumienie - Cesja przejęcia umowy leasingu operacyjnego. Przedmiotem umowy jest samochód osobowy, który jest wykorzystywany w działalności gospodarczej i do celów prywatnych. Jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. Z tytułu użytkowania samochodu osobowego przysługuje Panu prawo do odliczenia 50% podatku VAT z faktur dotyczących wydatków na użytkowanie samochodu osobowego.

Umowa leasingu została zawarta na czas określony dnia 25 października 2021 r. do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego, w którym przypada płatność ostatniej okresowej opłaty leasingowej (raty), tj. -na 36 miesiące. Suma ustalonych opłat w umowie pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, jest wyższa od wartości początkowej samochodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00