Termin, zasady i forma wypłaty wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych
Kwestie wynagrodzenia, terminu i formy płatności w przypadku umów cywilnoprawnych powinny zostać ustalone w danej umowie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę przepisy Kodeksu cywilnego i ustaw szczególnych, np. ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę w przypadku umów zlecenia.
Najczęściej wykorzystywane na rynku pracy umowy cywilnoprawne to umowy zlecenia. Rzadziej zastosowanie mają umowy o dzieło. Umowy te jako źródło dochodu dla wykonawcy mają charakter odpłatny. Chociaż umowy zlecenia mogą być również bezpłatne. Kwestie wynagrodzenia, terminu i formy płatności reguluje treść danej umowy. Należy w tym przypadku uwzględnić przepisy Kodeksu cywilnego oraz szczególne regulacje dotyczące umów zlecenia i o świadczenie usług w zakresie minimalnej stawki godzinowej.
Wynagrodzenie z umów zlecenia i o świadczenie usług
Umowa zlecenia jest uregulowana w Kodeksie cywilnym. Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się na wysokość wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy.
Kodeks cywilny nie zastrzega, by wynagrodzenie za wykonanie zlecenia miało wyłącznie charakter pieniężny. Jest więc dopuszczalne i zgodne z prawem - w ramach swobody zawierania i kształtowania umów - ustanowienie zapłaty w formie innej niż pieniądz, np.: