Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.670.2022.2.AC
Nie spełnia Pani warunków określonych w art. 6 ust. 4c w związku z art. 6 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zatem nie może Pani zostać uznana za osobę samotnie wychowującą dzieci.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 lipca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dzieci. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 lipca 2022 r. oraz pismem z 28 lipca 2022 r. Treść wniosku jest następujący:
Opis stanu faktycznego
Oczekuje Pani interpretacji art. 6 ust. 4f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z zapisami w ust. 4f wyłączającymi możliwość rozliczania podatku wraz z dziećmi jako samotna matka, zwróciła się Pani z prośbą o indywidualną ocenę Pani sytuacji. W 2020 roku (11 sierpnia) uzyskała Pani status osoby rozwiedzionej. Ma Pani zasądzoną opiekę naprzemienną, realizowaną w systemie tygodniowym. Sprawuje Pani opiekę 200 dni w roku, a dodatkowo każdorazowo miejsce zamieszkania dzieci jest w miejscu matki, także tu mają meldunek. Dodatkowo koszty życia dzieci pokrywa Pani całkowicie, opłaty miesięczne, ubrania, dodatkowe koszty (np. stomatolog, foteliki, zajęcia dodatkowe itp.), co jest Pani w stanie udokumentować wyciągami z rachunku.
Zgodnie z zapisami w punkcie 4f pobiera Pani wraz z byłym mężem świadczenie w postaci 500+ na dzieci H. L., G. L. oraz T. L. Jednakże świadczenie do czerwca 2022 r. wpływało na wspólny rachunek w (…), gdyż to Pani z tego konta ponosiła wszelakie opłaty. Dodatkowo w wyniku rozwodu przejęła Pani na siebie kredyt na mieszkanie, gdzie obecnie w wyniku wzrostu stóp rata wzrosła o prawie 100% z 3.300 PLN na kwotę 6.170,00 PLN. Ponosi Pani także koszty utrzymania mieszkania: opłaty za prąd, czynsz, telefon (ok. 2.000 PLN), co stanowi łącznie miesięcznie ok. 14.000 PLN. W związku ze zmianami prawa Polski Ład Pani pensja netto wynosi 11.907 PLN, a po wejściu w drugi próg 8.979,47 PLN. Mimo opieki naprzemiennej jest Pani w stanie udokumentować ponoszone koszty życia dzieci i Pani. Dodatkowo w trakcie ostatniego 1,5 roku okazało się, że w stosunku do dzieci stosowana jest przemoc przez ojca. Szkoła córki wystąpiła z procedurą niebieskiej karty. Pani wystąpiła z wnioskiem o zmianę wyroku i zniesienie opieki naprzemiennej, w tym o zabezpieczenie dzieci. Od rozwodu jest Pani objęta opieką psychologiczną z niebieskiej linii. Dokumenty sprawy są dostępne w Sądzie Rejonowym (…) - dokumenty sprawy (…) postępowanie o zabezpieczenie będzie podniesione 8 lipca 2022 w trybie zaocznym. Dodatkowo Ośrodek Pomocy Społecznej (…) początkowo prowadził procedurę niebieskiej karty, jednakże w związku ze zmianą adresu taty dzieci, została ona przeniesiona (…) i tam powołano grupę interdyscyplinarną. Obie opinie organów OPS wskazują, że opieka powinna być zniesiona w trybie natychmiastowym. Pani były mąż w związku z tą sytuacją od czerwca zmienił rachunek pobierania świadczenia 750 PLN i przekazuje je na swój rachunek, jednakże opłaty w dalszym ciągu pozostały w Pani gestii. Dlatego mając na uwadze powyższe oraz fakt, że dzieci są z Panią przez 200 dni w roku (może Pani przedstawić harmonogram opieki w tym roku), a także każdorazowo mają miejsce zamieszkania przy Pani i to Pani ponosi ich koszty życia, poprosiła Pani o indywidualne podejście do interpretacji zapisu art. 6 ust. 4 ustawy o PIT w podpunkcie 4f.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right